Gabinety lekarskie wstęp
Gabinet lekarski jest pomieszczeniem, w którym zarówno sam lekarz jak i pacjent powinni czuć się komfortowo. Konieczne jest, aby meble wchodzące w skład wyposażenia gabinetu medycznego były możliwie łatwe w czyszczeniu oraz w dezynfekcji. Jest to konieczne ze względu na specjalny charakter czynności wykonywanych w pomieszczeniu.
Elementy niezbędne w gabinecie lekarskim
Jest kilka elementów wyposażenia gabinetu, które są konieczne do uwzględnienia w gabinecie lekarskim. Służą one prawidłowemu badaniu pacjenta oraz umożliwieniu wypełnienia dokumentacji medycznej, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Wszystkie powinny być umieszczone w taki sposób, aby istniała możliwość bezproblemowego poruszania się pomiędzy częścią gabinetu przeznaczoną dla pacjenta, a tą, gdzie wypełniania jest dokumentacja przez lekarza specjalistę.
Część biurowa gabinetu lekarskiego
W części gabinetu lekarskiego przeznaczonej do wypełniania dokumentacji, najważniejszą rolę odgrywa biurko lekarskie. Powinno być ono odpowiedniej wysokości, dopasowane do krzesła lekarskiego. Cały komplet powinien być możliwie ergonomiczny oraz umożliwiać lekarzowi zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas wielu godzin pracy.
Biurko powinno mieć również odpowiednio duże wymiary. Powinno znajdować się na nim miejsce na komputer, drukarkę oraz dokumentację medyczną pacjenta. Warto również znaleźć na nim miejsce na dokumenty, które czekają na uzupełnienie lub są wynikami kolejnych pacjentów, którzy oczekują na swoją kolej. Nie oznacza to, że powinno być bardzo długie lub szerokie. Jego proporcje powinny być odpowiednio zachowane, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w gabinecie, która jest w pewnym stopniu ograniczona.
Meble do gabinetów medycznych powinny być łatwe w czyszczeniu, ze względu na dobro pacjentów. Dotyczy to również biurka, które powinno być wykonane z tworzywa, które łatwo jest zdezynfekować, a taki zabieg nie zniszczy jego struktury. Z tego względu nie warto kupować klasycznych biurek w sklepach meblowych, które mogą ulec zniszczeniu po ich częstym oczyszczaniu. Znacznie lepiej jest postawić na specjalistyczne meble, stworzone z myślą o branży medycznej.
Oprócz biurka oraz krzesła lekarskiego, w gabinecie powinna znajdować się szafka na dokumenty oraz prywatne sprzęty lekarza. Warto o to zadbać już na samym początku, aby dokumentacja nie leżała cały czas na biurku, podobnie jak telefon służbowy czy inne elementy prywatnego wyposażenia specjalisty.
Część przeznaczona do badania pacjentów
W części gabinetu, która jest przeznaczona do badania pacjentów, powinno znajdować się znacznie więcej sprzętów. Są to elementy wyposażenia, które mają za zadanie ułatwić sprawne badanie oraz umożliwić kontakt z pacjentem. W zależności od specjalizacji lekarza, w tej części mogą znajdować się różnorodne elementy. Inne również będą w gabinecie lekarskim niż w gabinecie zabiegowym lub pielęgniarskim.
Stałym elementem, który można spotkać w każdym gabinecie medycznym jest kozetka dla pacjenta oraz taboret, najczęściej z podnóżkiem. Jest to standardowe wyposażenie gabinetu, służące do wykonania podstawowych czynności podczas badania chorego. Pozwala również podjąć szybką reakcję w przypadku omdlenia lub zasłabnięcia, które często wymaga natychmiastowego położenia pacjenta.
Półki oraz stoliki jako konieczne wyposażenie gabinetu medycznego
Gabinet specjalistyczny powinien zawierać liczne sprzęty, potrzebne do wykonania badań. Wszystkie sprzęty potrzebują być ruchome, ze względu na specyfikę zawodu, jaki wykonuje lekarz. Potrzebne jest, abv mógł w każdej chwili skorzystać z dowolnego narzędzia znajdującego się w gabinecie.
Z tego względu zaleca się, aby mniejsze sprzęty, na przykład aparat do EKG znajdowały się na ruchomych stolikach przeznaczonych do tego celu. Zazwyczaj taki sprzęt ma jedno, stałe miejsce, natomiast jest przenoszony w miarę potrzeby. Dlatego warto, aby taki stolik miał możliwość zablokowania kół w taki sposób, aby nie poruszały się podczas wykonywania badania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nawet niewielkie poruszenie sprzętem może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość wykonywanego badania oraz pokazać błędne wyniki. Te z kolei mogą przyczynić się do źle postawionej diagnozy oraz narażać zdrowie pacjenta.
Biorąc pod uwagę niezwykle istotny aspekt, jakim jest dbałość o dobro pacjenta, należy zaopatrzyć gabinet w sprzęty wysokiej jakości. Nie tylko te, które będą wykorzystywane do badania, ale również wszystkie pomocnicze elementy, takie jak meble do gabinetów medycznych. Jeżeli są one wystarczająco stabilne oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów, mogą bez żadnych problemów wytrzymać nawet długie lata codziennego stosowania.
W gabinecie specjalistycznym powinna również znajdować się niewielka półka lub krzesło na rzeczy osobiste chorego oraz umożliwiające ewentualne konsultacje w pozycji siedzącej. Do gabinetu zazwyczaj przychodzą osoby zmagające się z licznymi dolegliwościami, dla których długotrwałe stanie może być niekomfortowe lub męczące. Dlatego należy zadbać o ich dobro, zapewniając odpowiednie warunki do prowadzenia konsultacji.
Gabinet pediatryczny – co jest w nim potrzebne?
Decydując się na otwarcie gabinetu pediatrycznego, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wyposażenie. Meble powinny być dopasowane do wieku pacjentów, którzy mają od kilku dni do lat 18. W tym celu całe wyposażenie gabinetu lekarskiego powinno być odpowiednio przekształcone lub wyposażone tak, aby najmłodsi nie mieli problemu z wykorzystaniem odpowiednio mebli.
Koniecznym elementem wyposażenia pediatrycznego jest przewijak dla niemowląt. Nie jest to tylko wygoda dla rodzica oraz ewentualne ułatwienie dla niego i zauważenie potrzeb, ale również wygodne przeprowadzenie badania ze strony lekarza pediatry. Ułożenie dziecka na przewijaku ułatwia jego zbadanie oraz znacznie podnosi komfort dziecka. Lekarz ma wygodniejszy dostęp do wszystkich narzędzi niż w przypadku zastosowania klasycznej kozetki dla pacjenta, gdzie musi się mocno schylać do niemowlaka. Przewijak jest również znacznie bezpieczniejszą opcją dla dziecka niż klasyczne łózko dla pacjentów, ponieważ jest odpowiednio zabezpieczony przed upadkiem dziecka.
Kolejnym ważnym elementem zaopatrzenia gabinetów lekarskich pediatrycznych są stopnie rehabilitacyjne. One powinny znajdować się również w gabinetach, gdzie przychodzą starsi pacjenci, którzy nie mają możliwości podnieść wystarczająco wysoko nóg, żeby wejść na wysoką kozetkę. Taki stopień, niezależnie od tego czy metalowy, czy drewniany ułatwia wejście na leżankę osobom, które mogą mieć z tym problem, również małym dzieciom, które nie są jeszcze wystarczająco wysokie, aby odpowiednio sięgnąć. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie wówczas, kiedy dziecko chce wykonywać już większość czynności samodzielnie. Taki stołek umożliwia mu zachowanie chociaż odrobiny komfortu w gabinecie lekarskim, gdzie został zaprowadzony przez rodziców.
Jakie warunki powinny spełniać meble do gabinetów medycznych?
Jest kilka warunków, jakie powinny spełniać meble znajdujące się w gabinetach lekarskich. Muszą one być spełnione, aby zachować pełne bezpieczeństwo pacjentów. Gabinety lekarskie to nie tylko te znajdujące się w prywatnych placówkach lub przychodniach. To również pomieszczenia w szpitalach. Tam szczególnie istotne jest zachowanie sterylności oraz niezwykłej czystości wszystkich pomieszczeń oraz ich wyposażenia. Od tego często zależy zdrowie pacjentów, którzy osłabieni, są bardziej narażeni na działanie szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów chorobotwórczych niż osoby zdrowe lub takie, które przebywają pod opieką dziennej opieki medycznej.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty działalności lekarskiej, konieczność dbania o zdrowie i bezpieczeństwo chorych, a także o własne zdrowie oraz potrzeby zdrowotne, na przykład krzesło odpowiednie do spędzania w nim długich godzin podczas przyjmowania pacjentów, warto zadbać o kilka aspektów.
Najważniejszym z nich jest to, aby akcesoria gabinetów medycznych miały możliwość szybkiej dezynfekcji. Jest to konieczne podczas zmiany pacjentów, ale również w sytuacji, kiedy wykonywane są standardowe czynności czyszczące w pomieszczeniach lekarskich. Warto zadbać o to, aby powierzchnie były możliwie gładkie, ponieważ w różnych zagnieceniach może skupiać się bardzo dużo bakterii oraz wirusów.
Meble powinny być funkcjonalne, wygodne oraz bezpieczne dla pacjentów. Jeżeli postawiony jest stojak na kroplówki, powinien on być odpowiednio stabilny tak, aby nie przewrócił się na pacjenta. Podobnie leżanki powinny być wykonane z materiału, który nie ściera się, a ich konstrukcja powinna być możliwie jak najbardziej stabilna.
Gabinet zabiegowy – wyposażenie gabinetu medycznego
W gabinecie zabiegowym są wykonywane różnorodne czynności, najczęściej przez pielęgniarki. Pobieranie krwi, EKG, ważenie, mierzenie ciśnienia oraz liczne zastrzyki to standardowe procedury medyczne tam wykonywane. Aby mogły być odpowiednio zorganizowane, z dbałością o dobro pacjenta, gabinet powinien być wyposażony w podstawowe meble medyczne.
Najważniejszy jest stanowisko do pobierania krwi. Jest to specjalne krzesło, wykonane z odpowiedniego materiału, które umożliwia sprawne dostanie się do żył pacjenta. Zawiera podłokietnik, który jest ułożony wystarczająco wysoko tak, aby pielęgniarka mogła możliwie wygodnie wykonać zabieg. Jest to również fotel, na którym można z powodzeniem zmierzyć ciśnienie pacjentowi, ponieważ jest wystarczająco wygodne do tego celu.
Innym elementem wyposażenia medycznego gabinetu zabiegowego jest leżanka. Podobnie jak w gabinecie lekarskim, jest wykorzystywana na wiele sposobów. Można z niej korzystać podczas wykonywania EKG pacjentowi, który dostał takie zalecenie od lekarza lub wykonywać zastrzyki osobom, które często tracą przytomność. Jest to również miejsce, gdzie można położyć pacjenta po zasłabnięciu, a także posadzić go w celu wykonania innych czynności pielęgniarskich.
W gabinecie zabiegowym warto zadbać o parawan. Często zastrzyki są wykonywane w pośladek, natomiast EKG wykonuje się częściowo bez odzieży. Dlatego aby nie krępować pacjenta oraz zapewnić mu maksymalną ilość ochrony osobistej, wykorzystuje się przepierzenia, które ograniczają widoczność osób, które ewentualnie zjawią się w gabinecie podczas wykonywania zabiegu.
Gabinet medyczny w placówce szkolnej – konieczne meble
Gabinet pielęgniarki szkolnej również powinien być odpowiednio wyposażony. Jest to miejsce, gdzie uczniowie szukają pomocy podczas złego samopoczucia w trakcie lekcji lub na przerwach. On również powinien być zachowany w czystości. Najlepiej, jeżeli jest sterylny. W szkole pielęgniarka nie wykonuje zabiegów medycznych z użyciem igieł, ponieważ nie jest to odpowiednie miejsce do takich zabiegów. One są wykonywane w szpitalu lub placówce medycznej. Może jednak zdarzyć się, że w szkole uczeń zasłabnie, co będzie skutkowało koniecznością położenia go na leżance. Dlatego taka zawsze powinna znajdować się w gabinecie medycznym w szkole.
Są tam również wykonywane różne podstawowe pomiary ciała, jak wzrost czy waga, dlatego warto zadbać o odpowiedni wyposażenie gabinetu, które umożliwią bezproblemową pracę. Tutaj również wskazany jest parawan. Może zdarzyć się, że w szkole dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. W takiej chwili ważne jest, aby zapewnić prywatność osobie poszkodowanej do momentu przyjazdu rodziców lub karetki pogotowia.
Wyposażenie gabinetów medycznych jest niezwykle istotne. Powinno być wykonane z odpowiednio trwałych materiałów, stabilne oraz zapewniać maksymalną ilość komfortu zarówno personelowi medycznemu jak i pacjentom, których zdrowie jest niezwykle ważne. Dlatego zaleca się, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł, gdzie sprzedawane są meble przeznaczone do użytku medycznego. Wówczas można mieć pewność, że jest to sprzęt najwyższej jakości, spełniający wszystkie wymagania, jakie są przed nim stawiane przez profesjonalistów.