Profesjonalne Sztance Biopsyjne
Sztanca do biopsji do złudzenia przypominać może zwykły długopis z automatycznym wysuwanym wkładem. Szczególnie analogia ta jest uzasadniona w przypadku sztancy do biopsji z suwakiem.
Sztance biopsyjne posiadają jednolitą ostrą końcówkę, która jest krawędzią tnąca. Końcowa taka wykonana jest ze stali nierdzewnej. Końcówki te posiadają różną średnicę oporu od 1 mm do 8 mm dobierane w zależności od wielkości znamienia na skórze lub rodzaju wykonywanego zabiegu. Dalszą część tego przyrządu stanowi żebrowana rączka wykonana z tworzywa sztucznego. Dzięki karbowanej powierzchni sztancę biopsyjną można precyzyjnie trzymać w dłoni bez obaw, że wyślizgnie się z ręki. Aby łatwo orientować się w wielkości średnicy krawędzi tnącej, sztance do biopsji oznaczone są odpowiednimi kolorami, które umożliwiają identyfikację rozmiaru. Dodatkowo pakowane są w oddzielnych, sterylnych opakowaniach, co pozwala na użycie przyrządu bez konieczności jego wcześniejszej sterylizacji. Należy pamiętać, że stance są przyrządami jednorazowego użytku, więc nie nadają się do ponownego użycia.
Można wyróżnić dwa rodzaje sztancy biopsyjnej:
Sztance do biopsji standardowe. Dostępne są w rozmiarach średnicy od 1 mm do 8 mm. Ten typ przyrządów posiadają końcówkę tnąca o okrągłej średnicy otworu oraz żebrowaty uchwyt wykonany z tworzywa sztucznego. Rozmiar średnicy krawędzi tnącej umieszczony jest na rączce przyrządu tuż nad końcówką tnącą ze stali nierdzewnej.
Budowa sztancy biopsyjnej
Sztance do biopsji z suwakiem. Ten typ przyrządów wyglądem przypomina długopis z wysuwanym automatycznym wkładem. Sztance tego typu inaczej zwane igłami biopsyjnymi posiadają krawędź tnącą wykonaną ze stali nierdzewnej oraz żebrowaną rączkę z tworzywa sztucznego. Od sztancy standardowej różni je jednak dodatkowy suwak, który ułatwia wydobycie próbki bioptatu. Bioptat to po prostu wycinek tkanki przeznaczony do badań, który podczas pobierania próbki wsuwa się do wnętrza końcówki ze stali nierdzewnej, po czym w bezpieczny sposób zostaje wypchany z jej wnętrza poprzez naciśnięcie suwaka w sztancy. Końcówki tnące w sztancach do biopsji z suwakiem dostępne są przeważnie w mniejszym zakresie ich wielkości, a średnica ich przeważnie waha się w przedziale od 1 mm do 4 mm. Wielkość średnicy podobnie jak w przypadku standardowych sztanc do biopsji podana jest tuż nad końcówką tnącą ze stali nierdzewnej. Oznaczenie rozmiaru dodatkowo zostało wyróżnione przez wskaźnik kolorystyczny suwaka. Każda sztanca do biopsji posiada inny kolor suwaka w zależności od rozmiaru krawędzi tnącej.
Dlaczego sztance do biopsji posiadają końcówki o różnej średnicy?
Sztance do biopsji dostępne w asortymencie naszego sklepu medycznego posiadają końcówki o różnych rozmiarach, które różną się średnicą okrągłego otworu. Sztance do biopsji dostępne są o wielkość otworu: 1 mm, 1,5 mm, 2 mm, 2,5 mm, 3 mm, 3,5 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm. Wybór sztancy o odpowiednim rozmiarze uzależnione jest od wielkości próbki skóry, którą należy pobrać do badań oraz od wielkości powierzchni skóry zmienionej chorobowo. Wybór odpowiedniej wielkości końcówki uzależniony jest także od umiejscowienia zmienionego fragmentu skóry.
Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru sztancy do biopsji należy pamiętać także o tym, aby zachować odpowiednią odległość od znamienia i otaczających go tkanek. Jest to niezmiernie ważne szczególnie w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego skóry, w przypadku znamienia dysplastycznego lub raka podstawnokomórkowego. W takim przypadku zawsze należy wybrać sztancę do biopsji o średnicy odpowiednio większej niż średnica podejrzanej zmiany skórnej.
Przykładowe zastosowanie sztancy biopsyjnej
Sztance do biopsji zwane także igłą do biopsji wykorzystywane są w dermatologii do pobierania próbek skóry do badań histopatologicznych, w kosmetyce lub w weterynarii. Stosowane są także w salonach piercingu.
UŻYCIE SZTANCY BIOPSYJNEJ W DERMATOLOGII. Biopsja skóry jest najważniejszym z badań diagnostycznych stosowanych w dermatologii. Badanie to pozwala na wykrycie chorób skóry we wczesnym stadium. Przy użyciu sztancy biopsyjnej przeprowadza się biopsję punktową, a pobrany fragment zostaje przekazany do badania histopatologicznego. Podczas biopsji skóry przy użyciu sztancy do biopsji wycina się jej fragment o pełnej grubości, to znaczy z wszystkimi jej warstwami od naskórka, skórę właściwą aż po warstwę tłuszczu podskórnego. Dzięki temu uzyskuje się cylindryczny rdzeń próbki o średnicy od 3 do 4 mm. Przed przystąpieniem do pobierania próbki, należy oczyścić fragment zmienionej skóry. Pacjent otrzymuje także znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg ten jest zupełnie bezbolesny. Po przygotowaniu pacjenta do biopsji przyrząd przykłada się do zmienionego chorobowo miejsca, a następnie dociska się sztance biopsyjną o odpowiednio dobranej średnicy otworu. Ostrze okrągłego noża wbija się głęboko w skórę dzięki obracaniu przyrządu w dół. Próbkę należy ostrożnie przenieść do sterylnego naczynia, uważając, by nie doszło do zmiażdżenia pobranego materiału. W miejscu pobierania próbki do badań powstaje rana o kształcie elipsy, dzięki czemu łatwiejsze jest jej zamknięcie poprzez założenie szwów. Biopsja punkcyjna z wykorzystaniem sztancy do biopsji pozwala na wykrywanie: nowotworów skóry, zmian barwnikowych, zmian zapalnych i przewlekłych chorób skóry. Sztanca biopsyjna jest narzędziem skutecznym, które pozwala na pobieranie próbki skóry pełnej grubości, co pozwala na dokładną ocenę zmienionego chorobowego miejsca.
UŻYCIE SZTANCY DO BIOPSJI W KOSMETYCE i PRZY PIERCINGU. Sztance biopsyjne wykorzystuje się w kosmetologii przy zabiegach transplantacji włosów. Ale to nie jedyne jej zastosowanie, ponieważ jest przyrządem, który doskonale usuwa także blizny potrądzikowe. Przy pomocy sztancy do biopsji usuwa się także cysty. Jest także przyrządem, po który sięga się w studiach piercingu przy wykonywaniu przekłuć w ciele i wprowadzeniu w miejsce nakłucia kolczyków. W przypadku piercingu wykorzystuje się sztance o najmniejszej średnicy. Precyzję otworu zapewnia jednolita ostra krawędź sztancy do biopsji, która wykonana jest ze stali nierdzewnej. Za wyborem tego typu przyrządu podczas przeprowadzania piercingu, przemawia także bezpieczeństwo zabiegu, ponieważ sztanca do biopsji jest przyrządem jednorazowego użytku. Przechowywana jest w opakowaniu, które gwarantuje sterylność przyrządu bez konieczności jego wcześniejszej sterylizacji. Pozwala to ograniczyć ryzyko zakażeń gronkowcem, wirusowym zapaleniem wątroby typu C, wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz wirusem HIV.
UŻYCIE SZTANCY DO BIOPSJI W WETERYNARII. W weterynarii sztanca biopsyjna wykorzystywana jest podobnie jak w przypadku dermatologii do pobierania fragmentów skóry u zwierząt. Sam przebieg biopsji wygląda podobnie jak w przypadku ludzi. Sztanca biopsyjna pozwala na pobór próbki skóry o pełnej grubości wraz ze wszystkim jej warstwami — naskórkiem, skórą właściwą, aż do warstwy tłuszczowej skóry. Podobnie jak w dermatologii pobrana próbka wysyłana jest do badania histopatologicznego lub mikroskopowego. W weterynarii sztanca do biopsji może być także wykorzystana w celu usunięcia kleszcza wraz z fragmentem skóry.
Dlaczego warto stosować jednorazowe sztance biopsyjne?
Sztance do biopsji dostępne w naszym sklepie medycznym są przyrządami przeznaczonymi do jednorazowego użytku. Pakowane są w pojedynczych, sterylnych opakowaniach, co pozwala na użycie sztancy bezpośrednio po wyciągnięciu z pakowania bez konieczności wcześniejszej jej sterylizacji.
Dlaczego użycie jednorazowych sztancy do biopsji jest bardziej ekonomicznym wyborem?
Po pierwsze sterylne instrumenty jednorazowe można w łatwy sposób i w całości utylizować zaraz po użyciu, umieszczając je po prostu w odpowiednim pojemniku na odpady.
Po drugie użycie jednorazowej sztancy biopsyjnej w znacznym stopniu redukuje koszty, które dana placówka medyczna ponosiłaby w przypadku użycia standardowych narzędzi. Standardowe niejednorazowe narzędzia należy bowiem po zabiegu przygotować do ponownego użycia poprzez poddawanie ich procesowi sterylizacji.
Należy pamiętać, że przyrządy do wielokrotnego użytku wykorzystywane w szpitalach, ambulatoriach, gabinetach zabiegowych, czy kosmetycznych wymagają odpowiedniego ich wymycia, dezynfekcji, sterylizacji po zabiegu, ale także odpowiedniego ich przechowywania. W całym tym procesie przygotowania narzędzia do ponownego jego użycia najważniejsza jest ich sterylizacja. Najpierw jednak należy je odpowiednio wymyć i usunąć z niego resztki krwi, czy pozostałości tkanek. Przy myciu wskazane jest dodatkowo użycie wody destylowanej i odpowiednich detergentów. To wszystko generuje dodatkowe koszty dla konkretnej placówki medycznej. Aby dokończyć przygotowanie urządzenia lub przyrządu do ponownego użycia należy jeszcze przecież poddać je procesowi sterylizacji, czyli wyjałowieniu. W tym przypadku konieczne jest użycie dodatkowej aparatury np. automatycznych myjek-dezynfektorów, autoklaw itp. Do wyjałowienia można użyć także myjek ultradźwiękowych, gdzie użyte narzędzia umieszczane są w koszach oraz zanurzane w odpowiednim preparacie przeznaczonym do tego typu zabiegów. To wszystko podwyższa tylko koszty utrzymania placówki medycznej. Co jakiś czas każde narzędzie wymaga także okresowego sprawdzenia, czy nie doszło do korozji elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. A to kolejne koszty i dodatkowy czas. A na tym nie koniec, bo wysterylizowane narzędzia należy także odpowiednio przechowywać w specjalnych pojemnikach oraz z zachowaniem odpowiedniej stałej temperatury. To właśnie dlatego użycie jednorazowych sztanc do biopsji jest opcją nie tylko wygodniejszą, która pozwala zaoszczędzić czas osób pracujących w danym ośrodku medycznym, ale jest także rozwiązaniem, które po prostu bardziej się opłaca z punktu widzenia ekonomii i oszczędności.
Sztance Cena
Ceny sztanc są przybliżone i kosztują mniej więcej 90,00zł za 10szt.
Ranking sztanc do biopsji
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych kozetek medycznych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 1mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 1.5mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 2mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 2.5mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 3mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 3.5mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 4mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 5mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 6mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 8mm (10szt.)
- Jednorazowa sztanca biopsyjna 1mm z suwakiem (20szt.)
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.