Apteczka pierwszej pomocy to podstawowe wyposażenie, jakie powinno znaleźć się nie tylko w placówce medycznej, ale również w każdym domu. Część z elementów, jakie znajdują się w niej to przedmioty, które są potrzebne w przypadku nagłych wypadków, zranień lub konieczności szybkiego reagowania. W zależności od potrzeb oraz miejsca, gdzie ona się znajduje, w jej wyposażeniu można znaleźć różne przedmioty. Jednak pewna ich grupa powinna być stała, niezależnie od tego, czy apteczka pierwszej pomocy znajduje się w domu, zakładzie pracy lub placówce medycznej.
Co to jest apteczka ścienna?
Apteczka ścienna to pojemnik, pudełko lub specjalnie przygotowany przedmiot, w którym można przechowywać przedmioty służące do przeprowadzenia pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji zagrożenia życia lub wówczas, kiedy dojdzie do nagłego zdarzenia. Może to być na przykład zadrapanie, skaleczenie lub poparzenie. Dzięki przedmiotom znajdującym się wewnątrz profesjonalne apteczki pierwszej pomocy jest możliwe udzielenie pomocy bez konieczności wzywania specjalisty, jeżeli rana, jaka powstała nie jest groźna dla zdrowia osoby poszkodowanej.
Apteczka ścienna powinna znajdować się w widocznym oraz łatwo dostępnym miejscu. Powinny mieć do niej dostęp wszystkie osoby korzystające z danego pomieszczenia lub przebywające w budynku. Oznacza to, że nie można przechowywać apteczki pierwszej pomocy w zamkniętych pomieszczeniach, sejfach lub innych szafkach, które są zamykane. Jest to konieczne oraz istotne, ponieważ zamknięcie apteczki pierwszej pomocy w miejscu z utrudnionym dostępem często uniemożliwia udzielenie pomocy oraz naraża osobę poszkodowaną na utratę zdrowia lub niebezpieczeństwo.
Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
W apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się przedmioty, które są konieczne podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podstawowymi przedmiotami tam są plastry, bandaże oraz opaski. Powinno znaleźć się również ostre narzędzie, które umożliwia przecinanie na przykład plastrów tak, żeby przyspieszyć oraz ułatwić procedurę udzielania pomocy.
W zależności od miejsca, gdzie wykorzystywana jest apteczka pierwszej pomocy powinny znaleźć się w niej również inne przedmioty, które mają umożliwić udzielenie pomocy osobom potrzebującym. Jeżeli w miejscu pracy pracownicy mają do czynienia w gorącymi przedmiotami lub substancjami oraz istnieje ryzyko poparzenia, w apteczce ściennej powinna znajdować się gaza, która umożliwia wykonanie odpowiedniego opatrunku na poparzonym miejscu. Jeżeli natomiast jest to apteczka samochodowa, nie może w niej zabraknąć podstawowych elementów potrzebnych podczas udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym podczas zdarzeń na drodze. Są to liczne plastry, bandaże klasyczne oraz elastyczne i sterylne gazy do okładania oraz oczyszczania ran, jakie mogą się pojawiać na skutek niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi na drogach.
Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie?
Wszystkie przedmioty, jakie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, która znajduje się w samochodzie są opisane w normie DIN’13164, która jest opisana przez Niemiecki Instytut Norm. Są to wytyczne dotyczące wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz konieczne jest przestrzeganie tej normy w celu uniknięcia konsekwencji wynikających z unikania wykonywania zaleceń. Na liście zakupów, jakich warto dokonać podczas uzupełniania apteczki pierwszej pomocy znajdującej się w samochodzie znajduje się 18 pozycji.
1. Opakowanie plastrów 10 x 6 cm;
2. Plaster 5 m x 2,5 cm. W tym przypadku zdecydowanie warto posiadać więcej niż jedną sztukę w samochodowej apteczce;
3. Opatrunek indywidualny G;
4. Chusta opatrunkowa. Nie może być ona mniejsza niż 60 x 80 cm;
5. Nożyce do przecinania nie tylko tkanin zawartych w apteczce pierwszej pomocy, ale również ubrań osób poszkodowanych. Nie powinny być krótsze niż 14,5 cm;
6. Koc ratunkowy. Tutaj również są podane konkretne wymiary, jakich należy przestrzegać. Jest to 160 x 210 cm;
7. Ustnik do sztucznego oddychania. W ten sposób osoba, która udziela pierwszej pomocy przedmedycznej wykonując masaż serca nie jest narażona na przenoszenie chorób zakaźnych, na jakie może cierpieć osoba, która jest poszkodowana;
8. Instrukcja udzielana pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wykaz telefonów alarmowych. Podczas sytuacji stresowych najważniejsze jest, aby wszystko mieć dokładnie zapisane. Wówczas ryzyko pomylenia się lub pominięcia niektórych czynności z powodu stresu staje się znacznie mniejsze;
9. Kamizelka ostrzegawcza. Najważniejsze jest bezpieczeństwo osoby, która udziela pomocy. Dlatego musi być ona widoczna podczas wykonywania wszystkich czynności, tak, aby samemu nie ulec wypadkowi oraz nie stać się kolejnym poszkodowanym;
10. Trójkąt ostrzegawczy. Ma on za zadanie poinformować innych uczestników ruchu, że w tym miejscu doszło do niebezpiecznej sytuacji na drodze, która spowodowała częściowe utrudnienie w ruchu;
11. Trzy opatrunki indywidualne M;
12. Dwa bandaże elastyczne o grubości 6 cm. Jest to optymalny rozmiar, który umożliwia między innymi usztywnienie nadgarstka lub innego stawu podczas jego urazu do momentu przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego;
13. Dwie chusty opatrunkowe o wymiarach 60 x 80 cm;
14. Dwie chusty trójkątne o wymiarach 96 x 96 x 136 cm;
15. Chusteczki dezynfekujące. Umożliwiają one zdezynfekowanie rąk przed przystąpieniem do pomocy osobie poszkodowanej oraz po przeprowadzeniu czynności w celu zachowania pełnego bezpieczeństwa przed zarażeniem się drobnoustrojami chorobotwórczymi;
16. Trzy opaski elastyczne o szerokości 8 cm;
17. Trzy kompresy 10 x 10 cm
18. Cztery pary rękawiczek winylowych. To również jest ten element wyposażenia, którego powinno być zawsze w apteczce pierwszej pomocy znajdującej się w samochodzie znacznie więcej.
Koniecznie należy zadbać o to, żeby w apteczce znajdowały się wszystkie wymienione elementy. Dzięki temu można być przygotowanym do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej lub być spokojnym, że w przypadku, gdy samemu zostanie się osobom poszkodowaną w zdarzeniu komunikacyjnym osoby, które będą chciały udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej znajdą w apteczce wszystkie elementy konieczne do jej przeprowadzenia w prawidłowy oraz pełny sposób. Lista ta może stanowić również wskazówkę, w jaki sposób najlepiej jest wyposażyć apteczkę znajdującą się w miejscu pracy lub w domu.
Czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Wiele osób kojarzy apteczkę pierwszej pomocy przedmedycznej z lekami. Szczególnie tymi na najczęściej pojawiające się dolegliwości jak wymioty, kaszel, osłabienie czy wysoką temperaturę ciała. Jednak nie powinny one znajdować się w wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy. Są to substancje, które muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach temperatury oraz wilgotności. Najczęściej nie mogą one być zapewnione w apteczce, szczególnie tej samochodowej. W samochodzie panują często bardzo zmienne warunki, szczególnie związane z temperaturą. Jest to wynik niewielkiej izolacji cieplnej w samochodzie, która zazwyczaj nie jest potrzebna ze względu na klimatyzację oraz ogrzewanie, które sprawnie funkcjonują.
W apteczce pierwszej pomocy nie powinna znajdować się również wata ani też lignina. Są to materiały, które zostawiają wiele włókien, które mogą wchodzić w rany oraz powodować powstawanie stanów zapalnych wokół niej. Jest to niezwykle bolesne dla pacjentów oraz powoduje stan bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia osób znajdujących się pod opieką służb medycznych. Zamiast waty do oczyszczania ran warto wykorzystać te elementy, które są wymienione jako przedmioty konieczne do wyposażenia apteczki pierwszej pomocy znajdującej się w samochodzie.
Środki do dezynfekcji, w tym woda utleniona. Może się wydawać, że podobne środki powinny stanowić niezbędny element wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Jednak podobnie jak w przypadku leków, powinny być one przechowywane w odpowiednich warunkach oraz posiadają określoną datę przydatności. Po tym terminie wykorzystywanie środków do dezynfekcji w celu przemycia otwartej rany powstałej na skutek niebezpiecznego wypadku może być znacznie bardziej niebezpieczne niż pozostawienie jej po przetarciu oraz oczyszczeniu za pomocą odpowiednio do tego przygotowanych, sterylnych przedmiotów. Jedynym elementem wyposażenia apteczki pierwszej pomocy, jaki może mieć właściwości dezynfekujące są chusteczki przeznaczone do dezynfekcji rąk dla osób, które udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym.
Czy w apteczce zakładowej mogą być leki?
Nie. Istnieje wiele powodów, dla których apteczka pierwszej pomocy znajdująca się w miejscu pracy nie powinna zawierać leków. Pierwszym z nich są warunki przechowywania leków. Powinny znajdować się one w pomieszczeniu, w którym panują ściśle określone warunki temperatury oraz wilgotności. W aptekach, gdzie leki są przechowywane przez długi czas regularnie są sprawdzane te parametry oraz znajdują się tam specjalnie do tego celu przystosowane narzędzia, które utrzymują stałe warunki, które są bezpieczne dla trwałości leków znajdujących się w aptece. Przechowując leki w apteczce zakładowej, mogą one znajdować się tam przez długi czas, Wówczas powinny być im zapewnione odpowiednie warunki, które mogą być niemożliwe do osiągnięcia w warunkach, jakie panują w miejscach pracy.
Dodatkowo każdy lek posiada datę przydatności do spożycia. Leki, których wiele dawek znajduje się w jednym opakowaniu, jak syropy posiadają dodatkowo termin, w jakim mogą być bezpiecznie przechowywane po otwarciu. Z tego względu konieczne jest dopilnowanie, aby wszystkie przyjmowane leki miały odpowiednią datę ważności oraz były bezpieczne do przyjęcia. W zależności od substancji w nich zawartych, leki po terminie przydatności mogą nie działać w odpowiedni sposób, ich skuteczność może być obniżona lub wręcz mogą powodować występowanie niekorzystnych reakcji ubocznych, które mogą stanowić zagrożenie dla potencjalnych pacjentów.
Podając lek osobie, która go potrzebuje konieczne jest upewnianie się, że nie jest ona uczulona na którykolwiek ze składników, które się w nim znajdują. Reakcje alergiczne na substancje czynne występujące w lekach są niezwykle niebezpieczne oraz mogą nawet doprowadzić do stanu bezpośredniego zagrożenia życia. W takim przypadku konieczna jest szybka interwencja zespołu ratowników pogotowia medycznego, a następnie zespołu osób w placówce medycznej, którzy zajmą się w odpowiedni sposób pacjentem. Dlatego posiadanie w apteczce zakładowej leków nie jest wskazane. Może dojść do sytuacji, kiedy osoba nie jest świadoma swoich uczuleń. Wówczas przyjęcie leku na dolegliwość typu ból głowy może skutkować wieloma problemami związanymi z reakcją alergiczną. Dlatego każdy z pracowników powinien posiadać swój zestaw leków, które są dla niego sprawdzone oraz zawierają tylko te substancje, które nie powodują reakcji alergicznych u tej konkretnej osoby.
Gdzie można kupić apteczkę pierwszej pomocy?
Apteczka pierwszej pomocy jako opakowanie, w którym można przechowywać wszystkie potrzebne elementy służące do udzielenia pomocy osobie poszkodowanej w wyniku nieszczęśliwego wypadku może być dostępna w niemalże każdym sklepie. Jednak w zdecydowanej większości nie znajduje się w niej wyposażenie, ponieważ są to elementy medyczne, które powinny być odpowiednio zapakowane, sprzedawane oraz transportowane. Dlatego apteczkę zakładową, w której znajduje się pełne wyposażenie, które jest potrzebne do podstawowych czynności można dostać w sklepach medycznych oraz w aptekach. W naszym sklepie znajdują się najwyższej jakości sprzęty z doskonałym wyposażeniem, które zapewni możliwie najwięcej bezpieczeństwa zarówno osobie poszkodowanej jak i tym, którzy będą musieli udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Adverti to firma, która już od wielu lat istnieje na rynku. Dlatego zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.
Apteczka Pierwsze Pomocy Cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze apteczki dostępne są już w cenach powyżej 30zł, a najdroższe kosztują nawet 200zł.
Ranking Apteczek Pierwszej pomocy
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych apteczek. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Apteczka przemysłowa T10 PLUS w walizce z tworzywa ABS
- Apteczka przemysłowa T15 PLUS w walizce z tworzywa ABS
- Apteczka przemysłowa V1 w szafce metalowej
- Apteczka przemysłowa V2 w szafce metalowej
- Apteczka przemysłowa T20 PLUS w walizce z tworzywa ABS
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.