Kozetki lekarskie można spotkać w każdym gabinecie medycznym, gdzie przyjmowani są pacjenci. Są wykorzystywane do komfortowego badania chorych oraz oceny stanu ich zdrowia w pozycji leżącej. Można je również spotkać w gabinetach zabiegowych oraz fizjoterapeutycznych, gdzie wykorzystywane są do przeprowadzenia masażu rehabilitacyjnego lub ćwiczeń, które mają pomóc pacjentowi wrócić do pełni sprawności.
Co to jest kozetka lekarska?
Kozetka lekarska to rodzaj łóżka wykorzystywanego w gabinetach lekarskich oraz zabiegowych. Jest ona zazwyczaj podzielona na ruchome segmenty, które można układać pod dowolnym kątem. Umożliwia to swobodne ułożenie pacjenta w taki sposób, aby wykonywane badanie lub zabieg były możliwie najlepszej jakości oraz pozwalały na pełną ocenę sytuacji. Kozetka lekarska posiada zagłówek, w którym może być również umieszczony otwór na twarz. Takie leżanki są głownie wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutów, którzy wykonują na nich masaże lecznicze oraz relaksacyjne. Jest to jeden z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu lekarskiego, który umożliwia pełne sprawdzenie oraz kontrolowanie stanu zdrowia pacjenta przez lekarza specjalistę.
Kozetka lekarska jest również spotykana w gabinetach pediatrów. Jednak w tym miejscu można spotkać dwa jej typy. Jeden z nich jest przeznaczony dla niemowląt. Jest to leżanka odpowiednio zabezpieczona wyższymi ściankami po bokach w taki sposób, aby dziecko nie spadło z niej podczas przeprowadzania badania. Drugi typ to klasyczna kozetka, z której korzystają starsze dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć i wykonywać poszczególne polecenia lekarza.
Do czego służy leżanka lekarska?
Leżanka lekarska służy przede wszystkim do prawidłowego przeprowadzenia wstępnego badania lekarskiego w gabinecie. Jeżeli pacjent zgłasza się z bólami w okolicach brzucha, konieczne jest ułożenie go w pozycji leżącej oraz wykonanie wstępnego badania, które pomoże ocenić, czy chory kwalifikuje się do pilnego leczenia szpitalnego czy wystarczy przepisanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Dodatkowo na leżance wykonuje się wstępne badanie podczas wizyty u taki specjalistów jak reumatolog czy internista. Część badań wymaga, aby pacjent znajdował się w pozycji leżącej, dlatego kozetka stanowi nieocenioną pomoc dla specjalisty.
Leżanki lekarskie można spotkać również w gabinetach, gdzie wykonywane są badania za pomocą sprzętu medycznego. Może to być USG, EKG lub prześwietlenie. Wszystkie wymienione badania wymagają, aby osoba, na której jest ono przeprowadzana znajdowała się w pozycji leżącej, ponieważ jest ona optymalna dla uzyskania wyników zgodnych z rzeczywistością. Dodatkowo w przypadku USG czy EKG jest wręcz wymagane, aby pacjent znajdował się w pozycji leżącej, ponieważ w pewnym momencie musi pozostać nieruchomy. Jest to niezwykle trudne do osiągnięcia stojąc, dlatego kozetka stanowi ogromną pomoc.
Kozetki lekarskie są również wykorzystywane przez fizjoterapeutów do wykonywania odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych. Część z nich wymaga, aby pacjent cały czas znajdował się w pozycji leżącej na plecach lub na brzuchu. Może to być konieczne podczas wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych lub masażu. Aby wykonać go możliwie najlepiej, fizjoterapeuta potrzebuje mieć możliwość dowolnego ułożenia pacjenta podczas zabiegu w taki sposób, który będzie dla niego komfortowy oraz pozwoli zachować odpowiednią postawę ciała. Jest to możliwe dzięki zachowaniu odpowiednio twardego podłoża, takiego jak kozetka lekarska. Jest jednak ona dodatkowo pokryta specjalnym materiałem, który zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz jego poczucie komfortu.
Leżanka lekarska posiada jeszcze wiele zastosowań. Wszędzie tam, gdzie jest potrzebne zachowanie pozycji leżącej przez pacjenta lub utrzymanie go bez ruchu kozetka okazuje się być niezbędnym elementem wyposażenia. Ze względu na jej uniwersalne zastosowanie oraz wiele możliwości, jakie daje, jest wykorzystywana w każdym gabinecie lekarskim, zabiegowym oraz fizjoterapeutycznym.
Kozetka lekarska dla niemowląt
W gabinetach pediatrycznych przyjmowane są dzieci w każdym wieku. Nie są to jedynie młodzi pacjenci posiadający już zdolność siedzenia oraz precyzyjnego określania swoich dolegliwości. W tym wypadku można spotkać się również z sytuacją, kiedy gabinet lekarski odwiedzają rodzice z niemowlęciem. Ułożenie go na klasycznej kozetce lekarskiej oraz jego badanie może okazać się znacznie utrudnione oraz niewygodne dla lekarza pediatry ze względu na konieczność pracy w pozycji pochylonej. Może to również stanowić niebezpieczeństwo dla samego dziecka, które wierzgając może przekręcić się w taki sposób, że znajdzie się niebezpiecznie blisko krawędzi kozetki. Z tego względu dla niemowląt są przygotowane specjalne leżanki, które są odpowiednio zabezpieczone. Znajdują się one na podwyższeniu, co umożliwia swobodną pracę lekarzowi specjaliście. Może on bez żadnego problemu dokładnie obejrzeć dziecko oraz przeprowadzić badanie w taki sposób, aby precyzyjnie wstępnie ocenić jego stan zdrowia.
Dodatkowe zabezpieczenia umieszczone na bocznych ścianach leżanki zapewniają dziecku pełne bezpieczeństwo. Nawet jeżeli z powodu dyskomfortu oraz strachu związanego z nową sytuacją dziecko będzie się kręciło, nie ma ryzyka, że wypadnie z kozetki, robiąc sobie krzywdę. Dzięki temu lekarz nie tylko dokładnie sprawdza stan dziecka, ale również dba o jego jak najlepsze bezpieczeństwo. Zapewnia to w pełni profesjonalne usługi pediatryczne, zarówno dla starszych dzieci jak i dla niemowląt, które odwiedzają gabinet lekarski między innymi podczas wizyty kwalifikującej dziecko do szczepienia przeprowadzanego w wieku niemowlęcym.
Jak wybrać kozetkę lekarską?
Przed przystąpieniem do decyzji dotyczącej wyboru kozetki lekarskiej warto zastanowić się nad sytuacjami, w jakich będzie ona wykorzystywana. To z kolei jest zależne od rodzaju placówki medycznej, do której będzie zakupiona leżanka. Jeżeli jest to gabinet lekarza internisty lub rodzinnego, który zajmuje się przypadkami ogólnymi, warto postawić na prostą leżankę z możliwością regulacji wysokości zagłówka.
Natomiast różne gabinety lekarskie mają inne wymagania dotyczące wykorzystywanego sprzętu oraz elementów wyposażenia. Z tego względu należy uwzględnić to w ogólnym planowaniu zakupu kozetki lekarskiej oraz zdecydować się na taką, która spełni wszystkie konieczne wymagania. W ten sposób można dobrać idealną leżankę nie tylko do potrzeb specjalisty, ale również indywidualnie do pacjentów, którzy odwiedzają gabinet lekarski. Należy natomiast pamiętać o tym, aby była możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia poszczególnych segmentów. Najlepiej, jeżeli jest to dowolna regulacja lub posiadająca wiele możliwych etapów. Wówczas można osiągnąć optymalną wysokość, zapewniającą największy komfort zarówno specjaliście jak i pacjentowi.
Wybierając kozetkę do gabinetu innego niż lekarski, na przykład do zabiegowego należy wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia. Jeżeli jest to gabinet pielęgniarski, gdzie wykonywane są szczepienia, w takim pomieszczeniu z pewnością musi znaleźć się również kozetka dla niemowląt. W tym wieku wykonywanych jest najwięcej szczepień ochronnych przeciwko groźnym dla zdrowia, a nawet życia dziecka chorobom. Należy odpowiednio zadbać o jego bezpieczeństwo. Szczególnie, że szczepienie może wiązać się ze znacznym dyskomfortem wywołanym bólem po wykonaniu zastrzyku.
Z kolei kupując kozetkę do gabinetu fizjoterapeutycznego, warto zwrócić uwagę na to, aby w zagłówku znajdował się odpowiedni otwór. Powinien on być takiej wielkości, która zapewni komfortowe leżenie oraz oddychanie pacjentowi bez utrudnień związanych z uciskaniem na szyję lub nos. Jest to konieczne, ponieważ fizjoterapeuci często zajmują się wykonywaniem masaży leczniczych różnych części ciała. Wymaga to od pacjenta ułożenie się w odpowiedniej pozycji leżącej tak, aby umożliwić dostęp do masowanego elementu.
Popularnym typem leżanek są również leżanki do EKG. One z kolei powinny być możliwie bez żadnych dodatkowych elementów jak oparcie na ręce lub podnóżek. Konieczne jest, aby był komfortowy dostęp do kończyn pacjenta oraz jego klatki piersiowej tak, aby nie było problemu z podłączeniem urządzenia do EKG. Z tego również względu pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej, bez uniesionej głowy oraz możliwie nie zmieniać jej podczas wykonywania badania. Dlatego leżanka do EKG powinna być odpowiednio wygodna dla pacjenta.
Gdzie kupić leżankę lekarską?
Leżanka lekarska to jeden z elementów wyposażenia gabinetu medycznego. Z tego względu nie może być ona zakupiona w dowolnym sklepie z meblami. Jest to spowodowane szeregiem wymagań, jakie musi spełnić kozetka, aby była możliwość korzystania z niej w placówkach medycznych. Jednym z najważniejszych jest odporność na środki dezynfekujące i silne środki myjące, które są wykorzystywane do odpowiedniego przygotowania gabinetów w placówkach. Jest to konieczne, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji zarażenia się różnorodnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi pomiędzy pacjentami lub od osób przybywających na przykład do szpitala z zewnątrz.
Kolejnym istotnym elementem jest jakość materiałów, z jakich jest wykonana leżanka medyczna. Powinny one być wytrzymałe oraz stabilne. Z kozetki lekarskiej w ciągu dnia może korzystać wielu pacjentów. Powoduje to narażenie materiału wierzchniego na obtarcia oraz wycierania. Jeżeli pojawią się przetarcia lub przerwania, taka kozetka powinna być oddana do naprawy lub wymieniona na nową. Z tego względu znacznie bardziej opłacalne jest, aby była ona wykonana z dobrej jakości materiału, który jest odporny na ścieranie. Dodatkowo elementy konstrukcyjne, takie jak nogi lub ewentualne koła w leżance również powinny być w stanie utrzymać pacjentów o różnej wadze oraz dawać możliwość swobodnego korzystania z leżanki.
Biorąc pod uwagę wymienione najważniejsze wymagania, leżanka lekarska powinna zostać zakupiona w sklepie z wyposażeniem medycznym. Oferujemy najwyższej jakości wyposażenie lekarskie oraz specjalistyczne, które umożliwia swobodną pracę z pacjentami bez ryzyka i zmartwień o stan techniczny urządzeń. W naszym asortymencie znajdują się zaawansowane aparaty medyczne, również do EKG, dlatego doskonale wiemy, jakie wymagania są stawiane przed producentami kozetek medycznych, aby dawały one możliwie jak najwięcej możliwości specjalistom korzystającym z nich. Kupując wyposażenie oraz sprzęt do placówki medycznej szczególnie istotną rolę odgrywa jakość produktów oraz ich przystosowanie do prawidłowego wykorzystania podczas pracy z pacjentami.
Kozetka lekarska – cena
Cena kozetki lekarskiej jest uzależniona od wielu czynników. Jest to między innymi rodzaj wykorzystanego materiału. W przypadku leżanki wykonanej z podstawowego materiału medycznego, który jest wytrzymały oraz spełnia wszystkie konieczne kryteria do pracy z pacjentami, koszt wynosi poniżej 1000 zł. Natomiast im materiał jest grubszy, bardziej dopasowany do pacjenta oraz miękki, tym cena jest wyższa. Jest to również zależne od rodzaju wypełnienia materaca, jaki jest ułożony na kozetce. Im wypełnienie jest grubsze tym koszt zakupu leżanki jest wyższy.
W ogólnym rozrachunku koszt leżanek medycznych waha się w granicach od 700 zł do 3000 zł i jest zależny od wielu czynników. Jest to również obecność otworu na twarz w przypadku kozetek fizjoterapeutycznych lub drewniana konstrukcja zamiast wykorzystania metalowych elementów. Ta ostatnia cecha jest szczególnie pożądana przez gabinety masażu, w których specjalistom zależy nie tylko na wysokiej jakości elementach wyposażenia, ale również na ich estetyce oraz dopasowaniu do ogólnego wystroju wnętrza.
Ze względu na uniwersalność kozetek lekarskich, mogą one być wykorzystywane w wielu placówkach, nie tylko w medycznych. Można je również spotkać w gabinetach masażu lub klinikach zabiegowych.
Ranking Kozetek Lekarskich
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych kozetek medycznych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Kozetka lekarska CRM
- Przewijak dla niemowląt CRM
- Kozetka lekarska CRM podwyższana
- Leżanka drewniana RELAX
- Kozetka SR-S (szara) (KTS-16) - WYSYŁKA 24H!
- Kozetka SR-S (niebieska) (KTS-07) - WYSYŁKA 24H!
- Kozetka SR-S (zieleń medyczna) (KTS-05) - WYSYŁKA 24H!
- Stół rehabilitacyjny standard SR-S
- Leżanka metalowa NORMA MINI
- Leżanka metalowa NORMA
- Leżanka RIVA MINI
- Leżanka drewniana RELAX MAX (mini)
- Stół do badań niemowląt
- Stół rehabilitacyjny podwyższony SR-P
- Leżanka RIVA
- Leżanka drewniana RELAX MAX
- Przewijak dziecięcy poziomy
- Leżanka drewniana RELAX II
- Leżanka NORMA II
- Leżanka AFRODYTA I
- Leżanka drewniana RELAX MAX II
- Stół do badań niemowląt z półką dolną
- Leżanka AFRODYTA II
- Leżanka metalowa MONA
- Leżanka metalowa DONNA
- Leżanka drewniana HERA
- Leżanka drewniana GAIA I
- Leżanka drewniana GAIA II
- Leżanka drewniana GAIA III
- Leżanka drewniana Gaia III z podłokietnikami
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.