Ciąża oraz poród to niezwykłe przeżycie dla całej rodziny, szczególnie matki. Jednak jest to również stan, kiedy kobieta powinna być pod szczególną ochroną oraz opieką personelu medycznego na wypadek wystąpienia komplikacji. Kardiotokograf to aparat służący do prawidłowego wykonania badania KTG.
Co to jest i do czego służy aparat KTG?
Profesjonalne Aparaty KTG służą do wykonania badania kardiotokografii. Jest to określenie stanu płodu poprzez zbadanie czynności jego serca. Jest to niezwykle istotny parametr podczas występowania jakichkolwiek wskazań do jego wykonania lub podczas komplikacji. Jeżeli serce płodu pompuje krew prawidłowo, oznacza to, że nie występuje zagrożenie dla jego zdrowia ani zdrowia matki. W innym wypadku należy jak najszybciej doprowadzić do porodu.
Kardiotokograf bada nie tylko skurcze serca płodu, ale również częstotliwość skurczów macicy matki. W ten sposób, po nałożeniu na siebie obu parametrów, można określić stan dziecka oraz podjąć decyzję na temat podejmowania kolejnych działań, mających na celu zadbanie o zdrowie płodu oraz kobiety. Sam wynik z aparatu ktg przypomina wydruk ze sprzętu służącego do badania EKG. Można również dokonać porównania tych dwóch sprzętów, ponieważ w pewnym stopniu opierają się na takiej samej technologii.
Po co się robi KTG kardiotokografem?
Badanie KTG jest wykonywane, aby określić stan zdrowia płodu oraz oszacować ewentualne ryzyko dla zdrowia jego oraz matki. Istnieją pewne wskazania do wykonania tego badania. Są nimi:
- Ciąża po terminie – jeżeli termin porodu był przewidziany na wcześniejszą datę, jednak nadal nie nastąpiła akcja porodowa lub rozpoczęła się ona, ale już po terminie
- Nadciśnienie indukowane ciążą – jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia zarówno kobiety jak i płodu. Można o nim mówić w przypadku wykrycia po 20. Tygodniu ciąży oraz powinno być ono odpowiednio leczone. Dodatkowo jest to wskazanie do szczególnej ostrożności podczas porodu, ponieważ może dojść do stanu przedrzucawkowego u kobiety lub do obumarcia płodu
- Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu – występuje wówczas, kiedy płód nie osiąga odpowiednich rozmiarów w stosunku do swojego wieku;
- Choroba hemolityczna płodu – następuje na skutek odpowiedzi serologicznej organizmu matki, której krew jest Rh- natomiast płodu Rh+. Jest to szczególna sytuacja, która najczęściej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Organizm ciężarnej traktuje dziecko jak zagrożenie dla swojego stanu.
W wymienionych wypadkach, kiedy kobieta trafia do szpitala podczas akcji porodowej, wykonanie badania KTG jest wręcz niezbędne. Pozwala ono określić lekarzom oraz całemu zespołowi medycznemu przy użyciu aparatu KTG jakie powinny być następne kroki w postępowaniu podczas porodu. Dostają wszystkie potrzebne informacje na temat akcji serca płodu, co jest jednym z najważniejszych parametrów życiowych.
Na czym polega badanie KTG kardiotokografem?
Badanie KTG polega na odczycie częstotliwości skurczów macicy kobiety oraz serca dziecka. Wydruki wyników wyglądają podobnie do badania EKG. Po przeprowadzeniu badania KTG, nakładane są na siebie poszczególne sekcje wyników, a na ich podstawie ustalany jest ogólny stan zdrowia kobiety oraz płodu.
Czy KTG jest szkodliwe dla dziecka?
Może wydawać się, że ze względu na podane konieczne zakresy czasowe, w jakich powinno być wykonywane badanie KTG, może ono w jakikolwiek sposób zagrażać dziecku. Jednak jest to błędne przekonanie. Badanie za pomocą kardiotokografu jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka jak i dla matki.
Może powodować stres u kobiety, wywołany niepokojem o zdrowie płodu, jednak jest on bezpodstawny. Badanie w żaden sposób nie ingeruje w życie płodu oraz nie zmienia jakichkolwiek warunków panujących wewnątrz organizmu kobiety. Dzięki temu dziecko jest w zupełności bezpieczne. Często podczas jego wykonywania płód może nawet spać, co tylko podkreśla oraz udowadnia, że nie dzieje się wówczas nic złego.
Dzięki temu, że jest to badanie nieinwazyjne oraz zupełnie bezpieczne dla dziecka oraz matki, może być wykonywane co kilka dni. Takie zalecenie może zostać wydane przez lekarza prowadzącego ciążę, jeżeli po 25. Tygodniu pojawią się jakiekolwiek wskazania do jego wykonania. Wówczas kobieta co kilka dni musi pojawiać się w placówce medycznej w celu zbadania aparatem KTG.
Jak wykonuje się badanie aparatem KTG?
Badanie KTG nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Polega ono na podłączeniu aparatu KTG do skóry brzucha kobiety. Wygląda to podobnie do znanego wszystkim przeprowadzanego badanie EKG. Różnica jest taka, że w przypadku kardiotokografii całość jest umieszczona na specjalnym pasie, aby ułatwić ciężarnej ułożenie się. Wskazane jest, aby pacjentka leżała na lewym boku. Podczas wykonywania badania nie powinna ona zmieniać pozycji ułożenia ciała. Ma to zapobiec pojawieniu się nieprawidłowych odczytów z aparatu do KTG oraz umożliwić jak najlepszy odczyt.
Badanie przeprowadzane jest powyżej 25. Tygodnia ciąży. Standardowo trwa ono 30 minut, jednak może zostać wydłużone do godziny, jeżeli po wskazanym czasie nie jest możliwe prawidłowe oraz jednoznaczne odczytanie wyników.
Badanie KTG możemy podzielić na dwa rodzaje. Jest to test nie stresowy oraz stresowy. Podczas testu nie stresowego, nie są wykonywane żadne dodatkowe czynności. Kobieta nie dostaje również żadnych leków. Ma to na celu sprawdzenie funkcji serca płodu podczas standardowego ułożenia oraz działania. Jeżeli wyniki zaniepokoją personel medyczny, może pojawić się konieczność wykonania testu stresowego. Ten z kolei rozpoczyna się od podania niewielkiej dawki leków, które pobudzają macicę do skurczów. W ten sposób można dokładniej zbadać funkcje życiowe płodu oraz określić stan zdrowia dziecka i spodziewane ewentualne komplikacje podczas porodu. Sam przebieg badania wygląda tak samo jak w przypadku testu niestresowego. Kobieta ma podłączoną aparaturę, która mierzy określone parametry, a następnie jest podejmowana decyzja o kolejnych działaniach.
Jakie powinno być tętno dziecka na aparacie KTG?
Tętno dziecka podczas badania aparatem do kardiotokografii powinno oscylować w granicach 110-150 uderzeń na minutę. Jest to szybsza częstotliwość niż w przypadku dorosłej osoby, jednak wynika to ze specyfiki anatomii płodu. Jest to prawidłowe tętno, które świadczy o tym, że wszystko jest w porządku z dzieckiem, a ciężarnej kobiecie nic nie grozi w tej kwestii.
Jeżeli tętno przekracza 150 uderzeń na minutę oraz utrzymuje się w tym stanie przez kilka minut, jest to niepokojący stan dla personelu medycznego. Może wskazywać na sytuacje, które stwarzają bardzo poważne konsekwencje zdrowotne zarówno dla dziecka jak i dla matki. Jest możliwe, że występuje wówczas zakażenie wewnątrzmaciczne lub choroba infekcyjna u kobiety. Jest to niebezpieczny stan, który może rzutować na bezpieczeństwo dziecka oraz samej ciężarnej. Wówczas konieczna jest szybka reakcja lekarzy, która najczęściej polega na wykonaniu cesarskiego cięcia, aby jak najszybciej zakończyć w bezpieczny dla obojga sposób ciążę.
W przypadku częstotliwości skurczów serca poniżej 110 uderzeń na minutę, należy reagować niezwykle szybko oraz zdecydowanie. Podobnie jak u dorosłej osoby tętno poniżej 50 uderzeń jest niebezpieczne, analogicznie u płodu jest to granica 110 uderzeń na minutę. Może to wskazywać na niedotlenienie płodu, na przykład na skutek owinięcia się pępowiną. Jest to wskazanie do jak najszybszego przerwania ciąży, ze względu na życie płodu. W takim wypadku wykonywane jest cesarskie cięcie, jeżeli jeszcze akcja porodowa nie jest zbyt zaawansowana.
Ile kosztuje badanie aparatem KTG prywatnie?
W Polsce ciąże najczęściej są prowadzone w gabinetach prywatnych lekarzy ginekologów. Jest to spowodowane długim czasem oczekiwania na wizytę finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego w momencie, kiedy pojawia się konieczność wykonania dodatkowych badań podczas trwania ciąży, często pada niezwykle istotne pytanie. Ile kosztuje takie badanie?
W przypadku KTG pojawia się ono szczególnie często, ponieważ ze względu na korzyści, jakie płyną z jego wykonania mogłoby się wydawać, że jest drogie oraz trudno osiągalne dla bardziej biednej części społeczeństwa. Nie jest jednak tak. Za badanie za pomocą kardiotokografu można zapłacić od 60 do 80 zł w gabinecie prywatnym. Jeżeli jest ono wykonywane jeden lub dwa razy podczas trwania ciąży, jest to wydatek, na jaki może sobie pozwolić zdecydowana większość społeczeństwa.
Ile kosztuje aparat KTG - kardiotokograf?
Ceny aparatów do wykonywania KTG wahają się w przedziale od trzech do ośmiu tysięcy złotych. Jest to standardowa stawka za specjalistyczny sprzęt medyczny, wykorzystywany w wielu placówkach medycznych. Kardiotokograf jest niezbędnym aparatem na oddziale położniczym, a wręcz wskazane jest, aby znajdowało się ich kilka. W ten sposób w tym samym czasie można badań kilka kobiet, których stan zdrowia oraz poszczególne wskazania wymagają przeprowadzenia KTG w trybie często pilnym.
Cena sprzętu jest zależna od dodatkowych funkcji, jakie może on zaoferować. Wszystkie aparaty KTG dostępne w naszym sklepie są najwyższej jakości oraz posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty, dlatego cena nie zależy od jakości sprzętu. Droższe aparaty do KTG umożliwiają wykonanie dokładniejszych pomiarów lub posiadają dodatkowe, przydatne funkcje, które ułatwiają korzystanie z nich personelowi medycznemu. W żadnym z wypadków cena aparatu do kardiotokografii nie wpływa na cechy, od których zależy dobro matki oraz dziecka.
Co można sprawdzić na KTG?
Podczas wykonywania badania aparatem do KTG można sprawdzić najbardziej istotne funkcje życiowe płodu oraz parametry, które bezpośrednio wpływają na jego bezpieczeństwo podczas porodu. Są to częstotliwość skurczów serca dziecka oraz skurczów macicy kobiety. W połączeniu oba te parametry są niezwykle istotne oraz decydują o tym, jakie czynności zostaną wykonane w pierwszej kolejności.
Jeżeli podczas KTG okaże się, że serce płodu pompuje krew nierówno lub w nieprawidłowym tempie, może zapaść decyzja o szybkim zakończeniu ciąży. Jest to najczęściej cesarskie cięcie lub wywołanie akcji porodowej. Podczas KTG można zatem określić, czy akcja porodowa może przebiegać naturalnie, w danym tempie, czy może istnieje konieczność przyspieszenia jej za pomocą znanych obecnej, nowoczesnej medycynie, sposobów i środków.
Jak zadbać o pacjentkę podczas badania KTG?
Ciężarna kobieta, podczas badania kardiotokografem, może odczuwać duży stres związany z obawami o zdrowie swoje oraz swojego przyszłego dziecka, którego oczekuje. Dlatego po stronie personelu medycznego oraz rodziny pacjentki stoi zadbanie o jak najłagodniejszy przebieg całej procedury. Należy uspokajać pacjentkę oraz zaznaczyć, że badanie w żaden sposób nie jest groźne dla dziecka. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz rozwiać wątpliwości kobiety.
Może okazać się, że konieczne jest szybkie podłączenie do aparatu do KTG, ponieważ istnieją uzasadnione podejrzenia, że mogło dojść do niebezpiecznej dla zdrowia dziecka sytuacji. Wówczas warto również okazać zrozumienie pacjentce oraz przeprowadzić badanie możliwie szybko i bezproblemowo. Jeżeli konieczne jest wykonanie testu stresowego, pacjentka również powinna być powiadomiona o takiej konieczności oraz przyczynach takiej decyzji.
Kardiotokograf to sprzęt niezbędny na każdym oddziale położniczym. Podobnie jak badanie tętna osób dorosłych, tak samo kontrola częstotliwości skurczów serca płodu jest niezwykle istotna. Dostarcza wielu cennych informacji na temat przebiegu ciąży oraz samej akcji porodowej.
Aparat KTG Cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze aparaty KTG dostępne są już w cenach powyżej 2000zł, a najdroższe kosztują nawet 8000zł.
Ranking Aparatów KTG
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych kardiotokografów. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Żel do USG 500ml Żelpol
- MEDOTTI Wózek Wielofunkcyjny Bianco Plus
- Aparat KTG 1
- Kardiotokograf BFM-10
- Kardiotokograf BFM-10 Twins
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.