Aparaty do krioterapii- wstęp
Nie od dziś wiadomo, że zimne okłady z wykorzystaniem lodu przynoszą ulgę, koją ból
i zmniejszają opuchliznę. Jest to powszechna praktyka, stosowana szczególnie przy zwichnięciach czy silnych stłuczeniach. Rozwój medycyny przyczynił się do znacznego pogłębienia i rozwinięcia zjawiska zimnolecznictwa, a także do pomnożenia zalet leczniczych i estetycznych, które przynosi terapia leczenia zimnem. Sztandarowym przykładem jest zabieg krioterapii, zyskujący w ostatnich latach coraz większe rzesze zwolenników.
Co to jest krioterapia?
Krioterapia, nazywana również terapią zimnem, jest jedną z form zimnolecznictwa. Wykorzystuje niskie temperatury w celu złagodzenia bólu, zmniejszenia stanu zapalnego, poprawienia ogólnego stanu zdrowia, a także usunięcia skórnych zmian chorobowych. Terapii poddawane jest całe ciało, bądź też jego konkretne obszary w sposób miejscowy. Zabieg możliwy jest dzięki specjalistycznym aparatom do krioterapii.
Ziołolecznictwo, szczególnie pod postacią kuracji zimnymi kąpielami, istnieje już od czasów starożytnych. Jednak naukowcy ze środowiska medycyny zaczęli interesować się tym zjawiskiem dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Wtedy to okłady z lodu oraz zimne spraye zaczęły być powszechnie wykorzystywane.
Pierwszymi, którzy rozwinęli i dokładniej zbadali ewenement leczenia zimnem byli Japończycy. To oni jako pierwsi opracowali metodologię naukową, dzięki której możliwym stało się analizowania zmian zachodzących po obniżeniu temperatury skóry. Szczególne zasługi w dziedzinie zimnolecznictwa zdobył japoński reumatolog, doktor Toshima Yamaguchi. To właśnie jemu przypisuje się opracowanie w 1978 roku komory do krioterapii, w której, dzięki wytryskowi powietrza azotowego, temperatura spada do -164°C.
Metoda ta zyskały jeszcze większy rozgłos w czerwcu 2011 roku, do czego przyczynili się francuscy kolarze. Sportowcy, w ramach organizacji imprezy sportowej nazywanej Critérium du Dauphinéliberated, regularnie poddawali się sesjom krioterapeutycznym. Działania te miały na celu sprawniejszy powrót do formy po zmaganiach kolarskich, a także przyśpieszoną kurację kontuzji sportowych.
Krioterapia – na co pomaga?
Krioterapia uważana jest za niezwykle skuteczną metodę przede wszystkim w przypadku kuracji bólów mięśni i kości, a także kontuzji takich jak skręcenia czy zwichnięcia. Zalecana jest przez lekarzy również w sytuacjach gdy pacjent cierpi na uszkodzenie tkanek miękkich spowodowane różnego rodzaju zabiegami. Wśród sportowców uchodzi za doskonały środek wspomagający regenerację ciała po wyczerpujących treningach oraz zawodach.
Dzięki krioterapii możliwe jest znaczne obniżenie temperatury powierzchni uszkodzonej tkanki. Działanie to zapobiega obumarciu niedotlenionych komórek, a także minimalizuje i łagodzi obrzęki oraz skurcze, co z kolei prowadzi do złagodzenia stanów zapalnych i uśmierzenia bólu. Środowisko medyczne oferuje szeroki wachlarz różnorodnych zabiegów krioterapeutycznych, od zimnych sprayów i okładów z lodu, aż po kąpiele lodowe i sesje terapeutyczne w komorach chłodniczych.
Korzyści jakie przynosi organizmowi zabieg krioterapii jest więcej. Leczenie zimnem pobudza produkcję hormonów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak endorfiny czy cytokiny. Uaktywnia metabolizm, co przyczynia się do szybszego spalania kalorii. Zabiegi wspomagają także odpowiednie krążenie krwi, regulują układ hormonalny i przyczyniają się do pozbywania się toksyn z organizmu.
Krótkie sesje krioterapeutyczne wewnątrz komór chłodniczych są wskazane szczególnie
w celu regeneracji ciała po ćwiczeniach siłowych oraz kuracji uszkodzonych mięśni i ich stanów zapalnych. Terapia zimnem przeciwdziała też szkodliwym skutkom chorób przewlekłych na mięśnie. Wspomaga rehabilitację pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona bądź stwardnienie rozsiane. Ma zastosowanie także w dziedzinie estetyki, ponieważ pomaga kontrolować masę ciała, zwalcza cellulit i spowalnia proces starzenia się skóry.
Na czym polega krioterapia – aparaty do krioterapii?
Skuteczność krioterapii polega na tym, że poprzez zastosowanie ciekłego azotu powoduje ona szybkie i znaczne obniżenie temperatury zmian znajdujących się na powierzchni skórnej. Proces ten prowadzi do rozpadu uszkodzonych przez zmiany chorobowe komórek, jednocześnie zachowując przy tym komórki zdrowe. W ten sposób możliwe jest uzyskanie efekty stopniowego procesu gojenia samej zmiany chorobowej, nie wywołując urazów skóry ani przebarwień skórnych.
Należy pamiętać że azot, bezbarwny i pozbawiony zapachu gaz używany podczas sesji krioterapeutycznych, także do chłodzenia ścian komór, jest całkowicie nieszkodliwy. Aplikowany jest w stanie ciekłym za pomocą specjalistycznych aparatów do krioterapii, zgodnie z wytycznymi obranego programu terapeutycznego.
Czas trwania zabiegów jest ściśle powiązany z celem, do którego dąży terapia, a także
z rodzajem leczonego zaburzenia lub niedoskonałości, która ma zostać zmniejszona.
Rodzaje krioterapii – urządzenia do krioterapii
Krioterapia ogólna
Krioterapia ogólna to rodzaj specyficznego zabiegu, który polega na całkowitym umieszczeniu pacjenta w kabinie chłodniczej. Skutkuje to wystawieniem całej powierzchni ciała na działanie niskich temperatur wewnątrz kriokabiny. Sesja zwykle trwa od dwóch do czterech minut. Do osiągnięcia odpowiednio niskiej temperatury używa się przede wszystkim ciekłego azotu. Podczas zabiegu pacjent nosi jedynie minimalne ilości odzieży. Strój mężczyzn składa się z szortów, natomiast kobiet – z szortów i krótkiego topu. Nieodzowne są rękawiczki, wełniana czapka chroniąca uszy, a także maska zakrywająca jamę ustną i nos. Należy też koniecznie zaopatrzyć się w suche obuwie i ciepłe skarpety. Stosowanie się do powyższych porad znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia przeziębienia u pacjenta.
W większości przypadków krioterapia ogólna zalecana jest w ramach zabiegów chirurgicznych podczas znieczulenia całkowitego i służy do spowolnienia metabolizmu organizmu. Szczególnie szerokie zastosowanie ma podczas zabiegów kardiochirurgicznych, podczas których temperatura ciała pacjenta spada poniżej 30°C.
Naukowcy badają także dobroczynny wpływ, jaki krioterapia ogólna ma w dziedzinie estetyki. Zimna woda, przez wzgląd na swoje lecznicze i kojące właściwości, od setek lat była wykorzystywana podczas zabiegów upiększających. Lodowate kąpiele ujędrniające skórę znane były już od czasów starożytnych.
Krioterapia ogólna wspomaga mechanizmy przeciwzapalne oraz prowadzi do obkurczania się naczyń krwionośnych. Pobudza także krążenie krewi i przyśpiesza metabolizm, co z kolei spowalnia procesy starzenia skóry. Ponadto, nowoczesne kabiny do krioterapii, w przeciwieństwie do lodowej kąpieli, zapewniają kontrolowaną ekspozycję na zimno i pozwalają na bezpieczniejsze osiągnięcie upragnionego rezultatu.
Aparat do krioterapii - krioterapia miejscowa
Bez wątpienia najodpowiedniejszym zabiegiem krioterapeutycznym dla pacjentów, którym zależy na dogłębnym działaniu w miejscu konkretnego obszaru ciała, będzie krioterapia miejscowa. W przeciwieństwie do krioterapii ogólnej, w której wykorzystuje się kabinę, podczas sesji krioterapii miejscowej korzysta się z mniejszych urządzeń. Mogą być one obsługiwane ręcznie, dzięki czemu możliwe jest w pełni kontrolowane poddanie określonego obszaru ciała działaniu niskiej temperatury. Zabieg trwa tylko kilka minut, lecz zapewnia działanie odprężające.
Krioterapia miejscowa to doskonałe remedium na takie przypadłości, jak stany zapalne mięśni, atopowe zapalenie skóry, cellulit oraz przebarwienia skórne. Dzięki sesjom terapeutycznym dochodzi do stymulacji skóry, co powoduje zwiększoną produkcję kolagenu
i spłyca zmarszczki.
Pomimo zalet i skuteczności krioterapii miejscowej, przeciwwskazania które należy przeanalizować to między innymi wiek pacjenta, obecność ran otwartych i alergii, nadwrażliwość na zimno, zaburzenia krążenia oraz nadwrażliwość na zimno.
Kriochirurgia
Kriochirurgia to rodzaj zabiegu chirurgicznego, który polega na użyciu ekstremalnego zimna do niszczenia narośli, a także nieprawidłowości tkanek, takich jak guzy.
Podczas operacja kriochirurgicznej najczęściej korzysta się z zastosowań ciekłego azotu, choć można również posiłkować się argonem bądź dwutlenkiem węgla. W chwili gdy ciekły azot osiąga temperaturę od –195°C do -210°C, prowadzi do niezwłocznego zamrożenia wszystkiego z czym ma kontakt. Jest to zbawienne szczególnie w przypadku pacjentów, którzy cierpią z powodu uszkodzenia tkanek oraz zmian skórnych wywołanych nowotworem, ponieważ azot niszczy uszkodzone komórki rakowe.
Kriochirurgii poddają się zazwyczaj osoby borykające się z występującymi na skórze zmianami przedrakowymi oraz guzami. Zabieg kriochirurgiczny może mieć pozytywne działanie w leczeniu niektórych guzów wewnątrz organizmu oraz podczas kuracji leczniczej wątroby, w sytuacji gdy inne zabiegi są zbyt inwazyjne.
Krioablacja
Krioablacja to jedna z dziedzin krioterapii, która polega na wykonaniu minimalnie inwazyjnej procedury radiologii interwencyjnej. Ekstremalnie niskie temperatury jakim poddany jest pacjent, mają na celu zamrożenie, eliminację i zatrzymanie rozprzestrzeniania się szkodliwych komórek przedrakowych oraz nowotworowych. Zabieg krioablacyjny jest też skuteczny w uśmierzaniu bólu spowodowanego zmianami wywołanymi przez rozprzestrzeniające się nowotwory.
Procedura ta jest zalecana szczególnie w sytuacji gdy pacjent nie może poddać się operacji chirurgicznego usunięcia guza ze względu na takie czynniki jak wiek bądź choroby współistniejące.
Krioterapia dermatologiczna
Krioterapia dermatologiczna, jak sama nazwa wskazuje, ma zbawienne działanie szczególnie w leczeniu różnorakich schorzeń oraz zmian skórnych. Niedoskonałości, które można eliminować metodą terapii zimnem, jest naprawdę wiele. Zaliczamy do nich np.: brodawki, kurzajki, trądzik, piegi, hemoroidy, mięśniaki, rogowacenie słoneczne, a także wiele innych.
Podczas zabiegu krioterapii dermatologicznej, podobnie jak w przypadku innych technik, używany jest ciekły azot. Wprowadzony na obszar zmiany skórnej powoduje jej zamrożenie oraz śmierć uszkodzonych komórek.
Krioterapia – jak się przygotować?
Przygotowanie przed zabiegiem w głównej mierze zależy od zaleceń lekarskich, stanu zdrowia, a także celu i rodzaju wykonywanej techniki krioterapeutycznej. Niezwykle istotne jest, aby uprzednio poinformować o wszelkich przyjmowanych lekach i preparatach, a także reakcjach alergicznych czy ciąży. Pozwoli to lekarzowi na odpowiednie dobranie środków przeciwbólowych oraz przeanalizowanie i wykluczenie lekarstw, które mogłyby w negatywny sposób wpłynąć na skuteczność krioterapii lub stan zdrowia pacjenta.
Dość powszechną praktyką jest przyjmowanie przed wykonaniem zabiegu zaleconych przez lekarza środków przeciwbólowych. Może się też zdarzyć, że po zakończonej procedurze konieczny będzie krótkotrwały pobyt w szpitalu w celu kontroli i regeneracji.
Czy krioterapia może zaszkodzić?
Zabiegu leczenia zimnem unikać powinny osoby nadwrażliwe na zimno, dzieci poniżej szóstego roku życia, a także pacjenci zmagający się z arteriopatią oraz chorobą Raynauda. Terapia może okazać się ryzykowna także dla osób cierpiących na choroby serca.
Sam zabieg na ogól jest bezpieczny i nieinwazyjny, jednak w przypadku gdy przeprowadzany jest przez niewykwalifikowany personel medyczny, mogą wystąpić efekty uboczne. Do najczęstszych powikłań zaliczamy przede wszystkim odmrożenia. Niektórzy pacjenci zgłaszali po zabiegu takie dolegliwości jak wysypka czy obrzęk.
Podczas terapii zimnem kluczowym jest dokładne przestrzeganie procedur, szczególnie tych dotyczących okresu, jaki pacjent może spędzić wewnątrz kabiny chłodniczej. Czas trwania jednej sesji nie powinien przekraczać czterech minut.
Krioterapia – urządzenia do krioterapii
Krioterapia jest dziedziną, która wykorzystuje szeroki asortyment specjalistycznej aparatury medycznej. W zależności od rodzaju i celu zabiegu, wymagane może być użycie tomografu, sprzętu do USG, aparatów do rezonansu magnetycznego. Najbardziej charakterystyczne są jednak kriokomora oraz kriosauna, kabiny chłodnicze stosowane podczas terapii ogólnej, a także aparaty do krioterapii azotem i urządzenia natryskowe, dzięki którym możliwe jest skierowanie nawiewu azotowego na wybraną część ciała.
Kriokomora i kriosauna, choć podobne pod względem działania, różnią się między sobą zarówno w budowie jak i zastosowaniu. Kriokomora to kabina chłodnicza, ze ścianami chłodzonymi ciekłym azotem. Temperatury wewnątrz kriokomory wahają się od -110°C do 130°C. Pacjenci wchodzą do niej całym ciałem, łącznie z głową.
Kriosauna to rodzaj kabiny o okrągłym kształcie, której wnętrze również chłodzone jest ciekłym azotem. Od kriokomory różni ją przede wszystkim to, że podczas sesji znajduje się w niej jedynie ciało pacjenta, natomiast głowa pozostaje na zewnątrz. Temperatury wewnątrz kriosauny spadają nawet do -180°C.
Obie kabiny generują niemalże takie same korzyści. Główna różnicę stanowi fakt, że wewnątrz kriokomory umieszczana jest także szyja i głowa, co pobudza stymulację ośrodkowego układu nerwowego. Według ekspertów zabieg ten generuje nieco więcej korzyści, ponieważ wpływa na utrwalenie rezultatów leczenia i wspomaga osiągnięcie optymalnych efektów.
Dzięki prężnemu rozwojowi technologii medycznej rynek oferuje szereg urządzeń, które dostępne są nie tylko w klinikach, lecz również umożliwiają przeprowadzenie niewielkiego zabiegu krioterapii w domowym zaciszu. Oferta firmy Adverti oferuje mnogość wysokiej jakości aparatów do krioterapii i innych urządzeń krioterapeutycznych, przeznaczonych do specjalistycznego użycia przez wykwalifikowany personel.
Aparat do krioterapii cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze aparaty dostępne są już w cenach powyżej 15000zł, a najdroższe kosztują nawet 25000zł.
Ranking aparatów do krioterapii
Poniżej prezentujemy ranking urządzeń do krioterapii. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Aparat do krioterapii Kriopol R - Bryza II ze zbiornikiem YDS-30
- Aparat do krioterapii Kriopol R - Bryza II ze zbiornikiem YDS-50
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.