Pionizator jest jednym z niezbędnych narzędzi wykorzystywanych podczas rehabilitacji osób, które nie są zdolne do samodzielnego poruszania się oraz utrzymania pozycji siedzącej lub stojącej. Służy do stopniowej pionizacji chorego oraz umożliwia poprawę jego kondycji fizycznej, mając również bezpośredni wpływ na kondycję psychiczną. Dostosowany jest do osób dorosłych oraz dzieci, które mają problem z poruszaniem się, zaczynają rehabilitację lub są w trakcie jej trwania.
Co to jest pionizator?
Pionizator jest urządzeniem wykorzystywanym podczas rehabilitacji osób po urazach kręgosłupa lub chorobach, które uniemożliwiają poruszanie się oraz utrzymanie pionowej postawy ciała. Składa się on z zestawu zabezpieczeń, w tym pasów, które mają za zadanie utrzymać pacjenta w odpowiedniej pozycji oraz zapewnić mu bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń oraz zabiegów rehabilitacyjnych. Pionizator może być statyczny lub dynamiczny. O tym, z jakiego sprzętu należy skorzystać decyduje lekarz, który zajmuje się osobą chorą, która wymaga rehabilitacji z jego użyciem.
Pionizatory można wykorzystywać zarówno w placówkach medycznych, na przykład w szpitalach na oddziałach rehabilitacyjnych, w klinikach fizjoterapii oraz w warunkach domowych u pacjenta. Praca z jego pomocą powinna być wykonywana regularnie oraz systematycznie, aby przynieść odpowiednie efekty oraz spełnić oczekiwania, jakie są stawiane przed rehabilitacją. Jeżeli jest możliwość stopniowej samodzielności pacjenta oraz istnieje nadzieja i dobre rokowania na pełną samodzielność z czasem pionizator statyczny może być zastąpiony przez dynamiczny lub może okazać się, że z czasem nie będzie on już w ogóle konieczny do utrzymania prawidłowej postawy ciała przez pacjenta.
Do czego służy pionizator?
Pionizator jest wykorzystywany podczas rehabilitacji osób dorosłych oraz dzieci. Pacjenci, którzy korzystają podczas rehabilitacji z urządzenia utracili lub nie mają zdolności do samodzielnego poruszania się w pozycji pionowej lub nawet utrzymania pozycji siedzącej. Pionizator umożliwia stopniową pionizację chorego, a więc przyzwyczajanie jego organizmu do pionowej postawy ciała. Umożliwia to również przeprowadzenie rehabilitacji, która ma za zadanie poprawę reagowania mięśni, które są odpowiedzialne za postawę.
Pionizator jest niezwykle pomocny zarówno podczas leczenia osób z urazami kręgosłupa które uniemożliwiają poruszanie się jak i chorobami układu nerwowego, które powodują paraliż części lub całego ciała. W pewnej części przypadków rehabilitacja może doprowadzić do powrotu do pełnej sprawności. Jest to spotykane szczególnie w przypadku osób, które zostały ofiarami wypadków komunikacyjnych, które doprowadziły do pojawienia się niepełnosprawności. Jednak w niemalże wszystkich przypadkach korzystanie z pionizatorów przynosi widoczną poprawę w kondycji pacjentów oraz umożliwia ich stopniowe wychodzenie z choroby. Wspiera on również zdrowie psychiczne pacjentów, ponieważ jest odpowiedzialny za ich stopniowy powrót do normalnego życia, jakie miało miejsce przed niepełnosprawnością. Jest to możliwe dzięki aktywizacji chorych, próby przewożenia ich pomiędzy pomieszczeniami, budynkami, a nawet miejscowościami. Dzięki stopniowej pionizacji chory, który do tej pory głownie przebywał w pozycji leżącej ma możliwość oglądać świat z lepszej perspektywy.
Pionizatory służą również zapobieganiu pojawienia się typowych dla leżącego trybu życia dolegliwości. Są to odleżyny oraz stopniowy zanik mięśni. Odleżyny to rany, które pojawiają się na ciele chorego w miejscach, które często stykają się z materacem lub innym podłożem. Są one niezwykle bolesne oraz powodują znaczny dyskomfort. Możliwością na pozbycie się ich jest aktywizacja pacjenta oraz umożliwienie mu przybranie postawy, w której części ciała, na których zwykle leży nie będą w aż tak dużym stopniu obciążone. Zanik mięśni natomiast pojawia się wówczas, kiedy pacjent nie używa ich do wykonywania codziennych czynności. Szczególnie narażone są mięśnie nóg, które zwykle są wykorzystywane podczas poruszania się. Natomiast jeżeli pacjent znajduje się głównie w pozycji leżącej, nie są one wykorzystywane. Często jest to również jeden z powodów, przez które tak ciężki jest powrót do normalnego lub aktywnego trybu życia po urazach, które zmusiły pacjenta do długotrwałego leżenia.
Rodzaje pionizatorów
Wyróżniamy trzy typu pionizatorów. Dwa z nich mogą być stosowane w zależności od etapu rehabilitacji pacjenta oraz jego stany zdrowia. Są to pionizatory statyczne oraz dynamiczne. Z kolei urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie cechy obu rodzajów, co jest niezwykle przydatne w przypadku osób, u których rehabilitacja jest rozpoczynana od etapu trudności z poruszaniem się oraz utrzymaniem pionowej postawy ciała, a dochodzi do momentu, kiedy pacjent może bez pomocy innych utrzymać się na nogach oraz przemieszczać się.
Pionizatory statyczne wykorzystywane są w przypadku osób u których występują ciężkie choroby, na przykład związane z układem nerwowym. Jest to między innymi dziecięce porażenie mózgowe. Są one również wykorzystywane podczas początkowych etapów rehabilitacji osób po wypadkach komunikacyjnych lub innych. Pionizatory statyczne stopniowo umożliwiają przejście pacjenta z pozycji leżącej do pozycji siedzącej, a następnie do stojącej. Jest to rozwiązanie, które wymaga znacznie mniej wysiłku od osoby chorej, ale jednocześnie konieczna jest pomoc osób trzecich. Nie ma możliwości, aby pionizator statyczny był poruszany przez chorego. Osoby trzecie, które pomagają pacjentowi w powrocie do pełni sił oraz formy muszą pomagać mu w poruszaniu się za pomocą pionizatora. Zazwyczaj posiada on koła, które umożliwiają jego przestawianie tak, aby umożliwić pacjentowi przemieszczanie się poza obręb swojego pokoju.
Pionizator dynamiczny stosowany jest raczej u pacjentów, u których pojawiły się już pierwsze postępy poczynione w kierunku utrzymania pionowej postawy ciała. Z tego względu jest przydatny, a wręcz niezbędny podczas rehabilitacji osób po wypadkach, które miały problem z uszkodzeniem kręgosłupa lub głowy, ale powoli wracają do siebie. Pionizator dynamiczny jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, u których wystąpiło porażenie dolnej części ciała, przy zachowaniu pełnej sprawności górnej, między innymi rąk. Umożliwia on bowiem swobodne przemieszczanie się pacjenta za pomocą wykorzystania siły rąk własnych lub przy pomocy osób trzecich. Znacznie ułatwia to nabieranie sprawności oraz poprawia kondycję psychiczną pacjenta, który może stopniowo uniezależniać się od innych osób wokół.
Jak wybrać pionizator?
Pionizator powinien być dopasowany przez lekarza na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badań. Mają one na celu ukazanie pełnego obrazu zdrowotnego chorego oraz określenie jego możliwości ruchowych. Dzięki możliwościom, jakie obecnie są dostępne na rynku oraz w świecie medycznym, istnieje wiele schorzeń, które jeszcze niedawno były niezwykle trudne do wyleczenia, natomiast obecnie nie sprawiają trudności specjalistom.
W przypadku pacjentów, u których prawdopodobieństwo powrotu do pełnej sprawności jest niskie, a rehabilitacja ma na celu poprawę jakości życia oraz przyjmowanie pionowej postawy ciała, na przykład siedzącej, dobrym rozwiązaniem będzie pionizator statyczny. Natomiast jeżeli lekarze widzą znaczne szanse na powrót do pełnej sprawności oraz samodzielne poruszanie się dla pacjenta, wówczas rekomendują pionizatory dynamiczne. Należy również pamiętać, że podczas trwania rehabilitacji możliwa jest zmiana pionizatora nie tylko na lepszy lub nowszy model, ale również na inny typ, który będzie lepiej dopasowany do indywidualnych oraz aktualnych potrzeb osoby chorej.
Aby odpowiednio dobrać pionizator do obecnej sytuacji chorego, który ma zostać poddany rehabilitacji, najlepszym sposobem jest kontakt z lekarzem oraz fizjoterapeutą, który będzie prowadził rehabilitację. Po wspólnych konsultacjach, które uwzględniają liczne aspekty powrotu do zdrowia oraz możliwości, jakie dają poszczególne typy pionizatorów, podjęta zostanie wspólna decyzja dotycząca zalecanego sprzętu.
W przypadku pionizatorów wykorzystywanych w placówkach medycznych, na przykład na oddziałach rehabilitacyjnych, warto zaopatrzyć takie miejsce w kilka rodzajów pionizatorów. Jeżeli natomiast budżet lub ograniczone miejsce nie pozwalają na to, najlepiej dokonać zakupu urządzenia wielofunkcyjnego, które może, w zależności od potrzeb, pełnić wiele funkcji. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które podczas rehabilitacji dochodzą stopniowo od bardzo ciężkiego stanu oraz braku możliwości poruszania się do pełnej sprawności oraz samodzielności.
Pionizator dla dzieci a dla dorosłych
Pionizatory dostępne na rynku można również podzielić ze względu na przedział wiekowy pacjentów, którzy będą z niego korzystać. Pionizatory dla dorosłych mają możliwość dopasowania do pacjenta w obrębie wymiarów osób dorosłych. Oznacza to, że zarówno pasy bezpieczeństwa podtrzymujące chorego jak i cała konstrukcja stworzona jest z myślą o osobach, które mają określony minimalny wzrost oraz wagę. Dzieci, których budowa ciała jest znacznie delikatniejsza mogą mieć znaczny problem z korzystaniem z tych sprzętów.
Dlatego specjalnie dla dzieci są dostępne specjalne pionizatory, które są dopasowane do ich gabarytów. Są one znacznie mniejsze, a pasy bezpieczeństwa nie tylko delikatniejsze dla ciała małego pacjenta, ale również o mniejszej średnicy, zapewniające pełne bezpieczeństwo oraz pewność, że dziecko nie wypadnie z pionizatora podczas wykonywanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Pionizatory dla dzieci dostępne w naszym asortymencie są również różnokolorowe oraz kształtem przypominają drewniane zwierzęta. Ma to na celu chociaż niewielkie uszczęśliwienie dzieci oraz poprawę ich humoru. W ten sposób są one bardziej ufne, a rehabilitacja przebiega sprawniej. Rzadko zdarza się, aby na oddziałach pediatrycznych były dostępne pionizatory w kolorach oraz kształtach takich samych, jak te przystosowane dla osób dorosłych.
Pionizator rehabilitacyjny w placówkach medycznych
Pionizatory są urządzeniami, które są niezwykle potrzebne podczas rehabilitacji osób, u których doszło do porażenia części lub całego ciała. Z tego względu zdarza się, że pacjent musi koniecznie posiadać ten przedmiot w domu, aby korzystać z niego podczas codziennych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jednak ze względu na cenę pionizatorów, nie jest to zawsze możliwe. Wówczas konieczne jest korzystanie z usług placówek medycznych. Każda placówka zajmująca się rehabilitacją osób ze schorzeniami uniemożliwiającymi utrzymanie pionowej postawy ciała powinna być zaopatrzona przynajmniej w jedno urządzenie wielofunkcyjne. Zazwyczaj jest to kilka takich aparatów lub, w najlepszych placówkach, kilka pionizatorów statycznych oraz kilka dynamicznych.
Pionizator cena
Pionizatory to specjalistyczne urządzenia medyczne, które mają za zadanie wspierać pacjenta oraz fizjoterapeutów podczas rehabilitacji prowadzącej do odzyskania pełnej sprawności oraz siły przez chorego. Z tego względu muszą one spełnić szereg wymagań, które są stawiane przed producentami oraz być możliwie najbardziej bezpieczne dla pacjentów. Muszą również być niezwykle stabilne, ponieważ to na nich opiera się cały ciężar osoby chorej. Z tego względu pionizatory, zarówno statyczne jak i dynamiczne kosztują od 2 tysięcy do 11 tysięcy złotych. Cena ta jest zależna od rodzaju pionizatora, jego przeznaczenia oraz materiałów, z jakich został wykonany.
Pionizator refundacja NFZ
Ze względu na wysoką cenę część osób prywatnych nie ma możliwości pełnego pokrycia kosztów zakupu pionizatora. Jest to zupełnie zrozumiałe, dlatego możliwa jest refundacja sprzętu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na stronie przedsiębiorstwa oraz Ministerstwa Zdrowia znajduje się wykaz chorób, w przypadku których możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie. Co jest niezwykle istotne, nasza firma realizuje również zlecenia refundowane przez NFZ. Dzięki temu możliwy jest zakup pionizatorów rehabilitacyjnych w znacznie niższych cenach niż te, które pojawiają się w przypadku braku refundacji.
Ranking Pionizatorów
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych pionizatorów. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- SŁONIK Fotelik rehabilitacyjny - rozmiar 3
- SMART Pionizator statyczny - rozmiar 2
- Pionizator dynamiczny ACTIVALL rozmiar 1
- Stół do pionizacji SP-1/R
- SMART Pionizator statyczny - rozmiar 4
- Pionizator dynamiczny ACTIVALL rozmiar 2
- Pionizator dynamiczny ACTIVALL rozmiar 3
- Pionizator dynamiczny ACTIVALL rozmiar 4
- Pionizator dynamiczny ACTIVALL rozmiar 5
- Pionizator dla dorosłych i dzieci SP-I
- Fotelik ZEBRA INVENTO - rozmiar 1
- Fotelik ZEBRA INVENTO - rozmiar 2
- KOTEK 1 Pionizator dziecięcy
- Stół do pionizacji SP-1/E
- Pionizator statyczny PARAPION rozmiar 1
- Pionizator statyczny PARAPION rozmiar 2
- Pionizator statyczny PARAPION rozmiar 3
- DALMATYŃCZYK INVENTO urządzenie wielofunkcyjne - rozmiar 1
- DALMATYŃCZYK INVENTO urządzenie wielofunkcyjne - rozmiar 2
- Pionizator dynamiczny PARAMOBIL
- Pionizator dla dorosłych i dzieci SP-I/E
- Pionizator statyczny PARAMOBIL
- DALMATYŃCZYK INVENTO urządzenie wielofunkcyjne - rozmiar 3
- Pionizator statyczno-dynamiczny PARAMOBIL
- Stół do pionizacji SP-2
- Pionizator rehabilitacyjny PARAMOBIL
- Pionizator dynamiczno-rehabilitacyjny PARAMOBIL
- LIFTER Pionizator statyczny
- Pionizator statyczno-rehabilitacyjny PARAMOBIL
- Pionizator statyczno-dynamiczno-rehabilitacyjny PARAMOBIL
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.