Parawany Medyczne wstęp
Człowiek od zawsze strzegł czujnie swojej prywatności. Dawała mu ona poczucie bezpieczeństwa i spokoju, tak potrzebnych w życiu każdego z nas. Początkowo, w zaciszu własnego domostwa, ludzie tworzyli niewielkie konstrukcje na kształt przenośnych ścianek czy też przegródek, które miały zapewnić im poczucie izolacji od reszty domowników.
Z czasem meble zaczęły być stosowane także w innych sytuacjach.
Prywatność jest niezbędna również w szpitalach oraz gabinetach lekarskich. Informacje medyczne stanowią rzecz poufną i każdy pacjent ma prawo wymagać, aby nie były one publicznie ujawniane. Są także momenty, w których ci wrażliwsi mogą poczuć się źle, widząc np. dużo krwi czy otwarte rany osoby obok.
Opieka nad chorym bądź rannym pacjentem nie należy do czynności prostych. Zdarza się, że przychodzi potrzeba odizolowania danej osoby od innych, bądź też zachowania jej prywatności. W miejscach w których brakuje konstrukcji umożliwiających odgrodzenie od siebie poszczególnych pacjentów, na pomoc przychodzą profesjonalne parawany medyczne.
Co to jest parawan medyczny?
Parawanem medycznym nazywamy przenośną ściankę, odgradzającą daną osobę od innych w różnych sytuacjach. Wykorzystywane są przez placówki zdrowia, wojsko,
a w wyjątkowych przypadkach także przez szkoły oraz podczas katastrof humanitarnych.
Parawany medyczne mogą być wolnostojące i przenośne, co zapewnia komfort używania
i pozwala na umieszczenie ich wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Dostępne są także modele parawanów, które można na stałe przymocować do sufitu.
Historia przenośnych ścianek działowych sięga czasów starożytnych. Pierwsze parawany pokojowe powstały około IV wieku p.n.e w Chinach. Początkowo wczesne modele parawanów służyły zarówno jako wyposażenie gospodarstwa domowego, jak i dekoracja. Wiele z nich miało postać ozdobnych dzieł sztuki, co wpływało na bardzo wysoką cenę.
Z tego względu mogli sobie na nie pozwolić jedynie najbogatsi. Ogromne rozmiary oraz waga pierwszych ścianek utrudniały możliwość przenoszenia ich z miejsca na miejsce, dlatego też pierwotne parawany zazwyczaj pozostawały w jednym pomieszczeniu.
Jakiś czas później Japończycy rozbudowali i udoskonalili chiński wynalazek. Parawany japońskie istniały w wielu odmianach. Najwcześniej powstałym był składany parawan byobu.
Jakiś czas później zaczęto używać składanego parawanu wyposażonego w zawiasy, nazywanego shoji. Ten rodzaj parawanu stworzony został przy użyciu materiałów papierowych, co znacznie ułatwiło przesuwanie go i użytkowanie. Do dzisiaj w Japonii parawany używane są podczas ważnych uroczystości i rytuałów, takich jak obrzędy religijne, tradycyjna ceremonia parzenia herbaty, występy publiczne, imprezy plenerowe. Są one także częstym widokiem w japońskich domach.
Parawany pojawiły się w Europie w okresie późnego średniowiecza. Szczyt popularności osiągnęły natomiast w wiekach siedemnastym i osiemnastym, kiedy to zostały one masowo sprowadzane z Chin na kontynent europejski. Za największych miłośników parawanów uchodzili Francuzi, darzący chińskich twórców i ich wyroby niekłamanym podziwem.
Z czasem lokalni rzemieślnicy zaczęli tworzyć własne reprodukcje azjatyckich parawanów składanych. Przenośne ścianki autorstwa Europejczyków wykonywane były z wielu różnych materiałów, takich jak drewno, malowana skóra, jedwab i inne. Europejskie parawany, podobnie jak azjatyckie, były misternie zdobione i bardzo dekoracyjne. Zdobiły domy jedynie najbogatszych. Znana wszystkim projektantka mody Coco Chanel była zapaloną kolekcjonerką parawanów. Mówi się, że posiadała ich ponad trzydzieści.
Chociaż parawany składane powstały w Chinach, na przestrzeni wieków pełniły funkcję elementu wystroju wnętrz na całym świecie. Twórcy pierwszych parawanów kładli nacisk przede wszystkim na zastosowanie praktyczne swoich dzieł. Przenośne ścianki miały zapobiegać przeciągom w dużych otwartych pomieszczeniach, zapewniać uczucie prywatności, a także być używane w celach opatrunkowych. Używano ich często
w charakterze fałszywej ścianki, zasłaniającej wejścia do bardziej prywatnych części domu. Z czasem parawany zaczęto wykorzystywać także jako element dekoracyjny.
W dzisiejszych czasach parawany słyną ze swojego szerokiego zastosowania. Przegrody używane są nie tylko jako część wystroju pomieszczeń, ale również w placówkach służby zdrowia, kościołach, restauracjach, muzeach, biurach. Użytkownicy parawanów zdają sobie sprawę w korzyści, które daje tworzenie mniejszych pomieszczeń wewnątrz jednego dużego pomieszczenia. Przenośne ścianki pełnią funkcję odgradzającą w wielu różnych sytuacjach, szczególnie w celach medycznych.
Do czego służą parawany medyczne?
Pracownicy środowiska medycznego stosują wiele różnych metod w celu ochrony prywatności pacjentów oraz zapewnienia im dobrego samopoczucia. Jednym ze sposobów jest korzystanie z parawanów medycznych. Parawany składane zyskują coraz większą popularność w szpitalach jako zamienniki dotychczas często używanych zasłon. Zadowoleni są z nich zarówno pacjenci jak i personel.
Ogromną zaletą parawanów medycznych jest to, że są niezwykle przyjemne w obsłudze także w zakresie przestrzegania zasad higieny, ponieważ bardzo łatwo je dezynfekować
i utrzymywać w czystości. Łączą praktyczną konstrukcję składanej ścianki z antybakteryjną tkaniną, która chroni środowisko przed szkodliwymi bakteriami. Przyczynia się to do znacznego ograniczenia obecności zanieczyszczeń zawierających bakterie chorobotwórcze
w salach szpitalnych, a co za tym idzie powstrzymuje rozprzestrzenianie się chorób.
Wśród innych korzyści korzystania z parawanów szpitalnych wymienić możemy także ich walory estetyczne i przyjazny wygląd. Schludne, jasne parawany wpływają pozytywnie na atmosferę otoczenia i samopoczucie pacjentów.
Największym atutem jest jednak ich mobilność i łatwość obsługi, ponieważ można je bardzo szybko rozłożyć i przenieść w inne miejsce. Parawany lekarskie są doskonałym rozwiązaniem w sytuacjach awaryjnych, w poczekalniach oraz otwartych przestrzeniach. Tyczy się to przede wszystkim sytuacji, w których występuje potrzeba natychmiastowej izolacji przez personel medyczny osoby rannej.
Parawan medyczny jest często używany także podczas zabiegu pobierania bądź oddawania krwi. Zabiegi tego typu mogą odbywać się w miejscach w których brakuje odpowiednich środków do zachowania całkowitej prywatności. Ponadto niektóre osoby panicznie boją się krwi i nie chcą patrzeć na proces jej pobierania. Parawany lekarskie pełnią więc funkcję przenośnych ścian dzięki którym pacjenci czują się bardziej komfortowo i swobodnie.
Przydatność parawanów medycznych jest także nieoceniona na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi. Można je ustawić w dowolnym miejscu i przekształcić teren
w otoczenie zbliżone wyglądem i atmosferą do gabinetu lekarskiego. Pracownicy szpitali polowych, pomagający rannym na otwartej przestrzeni, z powodzeniem korzystają
z właściwości przenośnych ścianek.
Rodzaje parawanów medycznych
Wybierając parawan medyczny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wygląd oraz konstrukcję, ponieważ rynek oferuje wiele różnorakich modeli.
Przed dokonaniem zakupu musimy określić stanowisko w jakim chcemy umieścić naszą przegrodę. Na ogół parawany możemy zaliczyć do dwóch grup – parawany do użytku wewnętrznego, a także te do użytku zewnętrznego. dwa rodzaje ekranów: jeden do użytku wewnętrznego i jeden do użytku zewnętrznego. Jeśli zależy nam na odizolowaniu od siebie pacjentów wewnątrz szpitali czy przychodni, warto pokusić się o zakup modelu wykonanego
z metalu bądź drewna. Natomiast w przypadku gdy parawan docelowo ma być używany na otwartej przestrzeni poza budynkiem, musi być wykonany z materiałów, które będą odporne na zmienne warunki pogodowe. Należy również upewnić się, że będzie wyposażony
w element mocujący, na wypadek silnego porywu wiatru.
Natomiast jeśli chodzi o budowę parawanów, wyróżnić możemy kilka najpopularniejszych modeli.
Najczęściej spotykane są parawany szpitalne wyposażone w pojedynczy ekran. Nie można ich złożyć, sprawdzają się jednak doskonale jako imitacja małych ścianek izolujących pacjentów na niewielkich obszarach, także w poczekalniach oraz przychodniach lekarskich.
Duże parawany lekarskie składane wyposażone są w kilka przegród. Swoją budową przypominają nieco akordeon, ponieważ zbudowane są z połączonych ze sobą płóciennych ekranów, które można złożyć niczym popularny instrument. Standardowo, modele tego typu mają od dwóch do czterech przegród, jednak w przypadku bardzo dużych pomieszczeń mogą osiągać jeszcze większe rozmiary.
Parawan teleskopowy, nazywany też wiszącym, to model składający się z płóciennej zasłony przymocowanej do wysięgnika teleskopowego, mającego postać metalowej rurki. Ten rodzaj parawanu znajduje się zazwyczaj w gabinetach zabiegowych, a także szpitalach, szczególnie przy łóżkach chorych. Jest to model bardzo lubiany przez pacjentów, ponieważ dzięki mobilnej zasłonie mogą swobodnie decydować w którym momencie potrzebują izolacji, a w którym preferują pozostać w kontakcie z resztą pomieszczenia.
Dość nietypowym rodzajem parawanu jest parawan zwijany. Tym co wyróżnia go na tle innych obiektów tego typu jest sposób składania go. Jak sama nazwa wskazuje, parawan zwijany można zwinąć w rolkę, podobnie jak np. roletę. Jego nietypowy charakter, a także łatwość montażu, sprawiają że jest to ciekawy i nietuzinkowy wybór.
W zależności od modelu parawany medyczne mogą być wyposażone w kółka, które znacznie ułatwiają przemieszczanie i transport obiektu, bądź też w stopki zapewniające stabilność.
Jak wybrać odpowiedni parawan medyczny?
Produkt ten, jak zostało wyżej wspomniane, może mieć zróżnicowane przeznaczenie oraz rodzaj budowy. Służy do wygospodarowania osobnej przestrzeni wewnątrz większego pomieszczenia, do zapewnienia prywatności w szpitalu bądź gabinecie lekarskim, lub po prostu do udekorowania wnętrza mieszkalnego. Po dokładnym określeniu celu do jakiego potrzebujemy parawanu oraz zadecydowaniu jaki model odpowiada nam najbardziej, warto przyjrzeć się także innym kwestiom, które znacznie wpływają na wygodę użytkowania.
Jednym z kluczowych kroków przed podjęciem decyzji o zakupie powinna być szczegółowa ocena materiałów z jakich została wykonana nasza ścianka. Konstrukcja parawanu zazwyczaj składa się z drewna sosnowego, bambusowego, wikliny bądź metalu. Parawany drewniane można dodatkowo pomalować bądź ozdobić. Ekrany, tj. przegrody parawanu, najczęściej wykonane są z bawełny, poliestru, bądź w przypadku parawanów japońskich – papieru ryżowego. Materiały użyte do produkcji parawanu muszą zagwarantować wysoką odporność na zmienne warunki pogodowe, takie jak wilgoć czy wiatr, jeśli chcemy korzystać z niego na zewnątrz. W przypadku parawanów medycznych użytkowanych wewnątrz placówek służby zdrowia, należy upewnić się, że ekrany oraz zasłonki wykonane są z płótna przeciwbakteryjnego. Materiały z jakich składają się parawany wpływają także na lekkość oraz wygodę w przenoszeniu.
Kolejną niezwykle istotną rzeczą którą należy brać pod uwagę są wymiary parawanu, a także pomieszczenia w którym ma się on docelowo znajdować. Parawany składane zazwyczaj wyposażone są w od dwóch do sześciu przegród. Ich długość może wahać się od jednego do dwóch metrów, w zależności od ilości oraz szerokości ekranów. Pamiętajmy również
o zmierzeniu wysokości obiektu, szczególnie jeśli zależy nam, aby zasłaniał on stojącą za nim osobę. W zależności od modelu parawany mają zazwyczaj wysokość od 170 do 190 centymetrów.
Kupując parawan lekarski należy liczyć się także z koniecznością dbania o czystość i schludność obiektu. W przypadku czyszczenia modeli wykonanych z drewna, najlepiej sprawdzi się użycie bawełnianej szmatki namoczonej w mieszance wody i octu. Działanie większości detergentów może okazać się szkodliwe dla specyficznego materiału jakim jest drewno.
Natomiast w przypadku konstrukcji metalowej odpowiednie będzie mycie za pomocą wody
i detergentu.
Ekrany parawanu należy czyścić ostrożnie, za pomocą delikatnych środków myjących
i przeciwbakteryjnych, tak aby nie zniszczyć ani nie uszkodzić materiału. Jeśli natomiast decydujemy się na kupno parawanu teleskopowego, pamiętajmy że zasłonę izolującą można zdjąć i wyprać ręcznie.
Firma Adverti oferuje Państwu wysokiej jakości parawany medyczne w różnych wariacjach i modelach. Każdy obiekt wykonany jest z materiałów dobrego gatunku, zapewniających łatwość w czyszczeniu oraz użytkowaniu. Nasze parawany będą idealnym uzupełnieniem przestrzeni sal szpitalnych oraz gabinetów lekarskich, zapewniając komfort i wygodę pacjentom oraz personelowi medycznemu.
Parawan medyczny cena
W standardzie posiadamy parawany medyczne wykonane z elanobawełny z możliwością wyboru koloru ekranu oraz dla bardziej wymagających użytkowników: z materiałów łatwozmywalnych, pozwalających na szybką i skuteczną dezynfekcje środkami łatwo dostępnymi na rynku.
Cena parawanu lekarskiego zależy w dużej mierze od jego rodzaju i wynosi w naszym sklepie od 200 zł do 1800 zł.
Ranking Parawanów Medycznych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych parawanów lekarskich. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- MEDOTTI Parawan Metalowy DUO
- MEDOTTI Parawan Metalowy TRIO
- Parawan metalowy PRM 1S
- Parawan CRM składany z ekranem bawełnianym
- Parawan CRM składany z ekranem zmywalnym
- PARAWAN METALOWY I
- Parawan
- Parawan metalowy I PRM 1S W1 (na stopkach)
- Parawan metalowy I PRM 1S W1 K (na kółkach)
- PARAWAN DREWNIANY I
- Parawan chromowany I
- PARAWAN METALOWY II
- Parawan metalowy I z płytą PCV
- PARAWAN DREWNIANY II
- PARAWAN METALOWY III
- Parawan chromowany II
- Parawan teleskopowy PRT 2
- PARAWAN DREWNIANY III
- Parawan teleskopowy PRT 1
- Parawan chromowany III
- Parawan metalowy II z płytą PCV
- Parawan metalowy III z płytą PCV
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.