Kolposkopy – wstęp
Kolposkop to urządzenie wykorzystywane w gabinecie ginekologicznym podczas badania kolposkopowego. Ma ono na celu dokładne przykrzenie się narządom rodnym kobiety oraz ocenę jej stanu zdrowia. Narzędzia te są niezwykle precyzyjne, umożliwiają wielokrotne powiększenie obrazu. Dzięki temu uzyskiwane wyniki są precyzyjne, dokładne i pewne, a kobieta może czuć się w pełni bezpiecznie.
Co to jest kolposkop?
Kolposkop to w pełni wyposażone urządzenie, które umożliwia wykonywanie badania kolposkopowego. Jest ono zalecane w celu dokładnego zbadania narządów rodnych kobiety oraz oceny jej stanu zdrowia.
Kolposkopy są wyposażone w źródło światła. Najlepiej, jeżeli ma ono białą barwę — dobrze sprawdzają się żarówki LED. Wówczas specjalista może mieć pewność, że wszystkie elementy są przez niego bardzo dokładnie zbadane, a cienie nie przeszkadzają w ocenie stanu zdrowia pacjentki.
Dodatkowo kolposkop optyczny wyposażony jest w kilka okularów, umożliwiających zmianę stopnia powiększenia obrazu. Wówczas można ustawić jak precyzyjne ma być badanie. Najczęściej podczas trwania kolposkopii lekarz specjalista wykorzystuje wszystkie tryby — najczęściej trzy — w celu możliwie najlepszej oceny ogólnego stanu zdrowia pacjentki.
Do czego służy kolposkop optyczny?
Kolposkop optyczny jest wykorzystywany podczas badania kolposkopowego. Jest on niezbędnym narzędziem do wykonania tej procedury medycznej. Bez niego nie jest możliwe precyzyjne ocenienie stanu narządów rodnych kobiety. Z tego względu jest to aparat, który powinien znajdować się w gabinecie każdego dobrego specjalisty ginekologicznego, który dba o dobro swoich pacjentek.
Okulary powiększające umieszczone w kolposkopię umożliwiają dokładne obejrzenie nabłonka pochwy oraz naczyń krwionośnych występujących na jej ściankach. Dzięki nim możliwe jest nawet zlokalizowanie komórek nowotworowych oraz ocena rodzaju zakażenia, jakie mogłoby pojawić się w drogach rodnych kobiety. Można więc powiedzieć, że są to udoskonalone oczy samego specjalisty, który w ten sposób poprawia swoje możliwości zbadania pacjentki oraz zwiększa jej szanse na wyleczenie w przypadku wczesnego wykrycia jakiejkolwiek zmiany.
Profesjonalne Kolposkopy Optyczne są również wyposażone w źródło światła. W przypadku aparatów, które są sprzedawane w naszym sklepie internetowym można znaleźć żarówki LED, dające zimne, białe światło. Umożliwia to jeszcze lepsze przyjrzenie się wszystkim, nawet najmniejszym fragmentom dróg rodnych kobiety oraz precyzyjną ocenę jej stanu zdrowia.
Na czym polega badanie kolposkopowe?
Badanie kolposkopowe jest nieinwazyjną procedurą medyczną, która jest wykonywana w gabinecie ginekologicznym. W tym przypadku nie ma konieczności przyjmowania pacjentki na oddział. Wystarczy, że zjawi się ona na umówionej wcześniej wizycie, odpowiednio przygotowana.
Kobieta siada na fotelu ginekologicznym, a lekarz specjalista montuje wziernik. Umożliwia on dokładne oraz precyzyjne obejrzenie wszystkich narządów rodnych kobiety — pochwy, sromu, szyjki macicy oraz jej dolnego kanału. Następnie badanie przebiega w trzech etapach.
Pierwszy z nich polega na dokładnym obejrzeniu wszystkich elementów, które są widoczne dla ginekologa za pomocą kolposkopu. Przygląda się on między innymi wydzielinie z pochwy. Już na podstawie jej wyglądu może wstępnie ocenić stan zdrowia pacjentki. Może również wstępnie zdiagnozować jakiego rodzaju zakażenie pojawiło się w przypadku tej konkretnej kobiety. Jeżeli nie jest peny, z czym ma do czynienia, może pobrać próbkę wydzieliny do badania przesiewowego. Wówczas ma już pewność, z jakiego rodzaju patogenem ma do czynienia.
Drugim etapem badania kolposkopowego jest przepłukanie pochwy za pomocą soli fizjologicznej. Pozwala to na pozbycie się z niej wydzieliny oraz dokładne obejrzenie nabłonka. W ten sposób lekarz, przy pomocy kolposkopu może również ocenić stan naczyń krwionośnych. Dzięki takiemu postępowaniu możliwe jest wczesne wykrycie raka szyjki macicy, który jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia dla kobiety. W celu jeszcze bardziej dokładnego badania lekarz może zdecydować się na pobranie wycinka nabłonka w celu wykonania dokładnych badań. Wówczas może mieć pewność, że narządy rodne kobiety nie są zainfekowane lub podjąć natychmiastowe działania w celu poprawy stanu jej zdrowia.
Trzecim etapem może być przepłukanie szyjki macicy roztworem kwasu octowego. W przypadku, kiedy konieczne jest wykonanie pełnej diagnostyki, na samym końcu przeprowadzanego badania lekarz może zabarwić szyjkę macicy jodyną, wykonując próbę jodoformową.
Jak się przygotować do kolposkopii?
Kolposkopia jest nieinwazyjnym zabiegiem, który jest wykorzystywany w gabinecie ginekologicznym. Jej przeprowadzenie jest bezbolesne, a cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. W związku z tym bardzo często pacjentki są przekonane, że nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak jest to błędne myślenie.
W przypadku badania z wykorzystaniem kolposkopu optycznego konieczne jest zadbanie o kilka aspektów. Przede wszystkim podczas wizyty kobieta nie może być w trakcie miesiączki. Dlatego tak istotne jest, żeby znać swoje ciało i umówić się na badanie w dniu, kiedy wypada odpowiednia faza cyklu menstruacyjnego.
Dodatkowo przez 7 dni przed oraz 7 dni po badaniu nie może dochodzić do stosunku seksualnego. Wynika to z konieczności zachowania nienaruszonego nabłonka. Wszelkie, nawet niewielkie uszkodzenia mogłyby zaburzyć ocenę i być może uniemożliwić postawienie właściwej, pewnej diagnozy. Dodatkowo może to doprowadzić do pewnego dyskomfortu u badanej kobiety. Nie można również przyjmować żadnych preparatów dopochwowych ani dokonywać irygacji pochwy. Są to niezbędne elementy, o których należy bezwzględnie pamiętać.
Warto tutaj również wspomnieć, że antykoncepcja hormonalna nie jest przeciwwskazaniem do wykonania kolposkopii. Jednak, jeżeli u pacjentki występują zaburzenia krzepnięcia krwi, powinna ona o tym poinformować swojego lekarza specjalistę jeszcze przed przystąpieniem do badania.
Odpowiednie przygotowanie się do badania z wykorzystaniem kolposkopu optycznego w znacznym stopniu minimalizuje jakikolwiek dyskomfort, który mógłby pojawić się w trakcie lub po przeprowadzeniu procedury.
Czy kolposkopia boli?
Kolposkopia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym zabiegiem, który jest wykonywany w dobrych gabinetach ginekologicznych. Odpowiedni sprzęt, jakim jest wziernik oraz kolposkop umożliwiają przeprowadzenie pełnej procedury w pełni bezpiecznych warunkach, które wpływają znacząco na komfort pacjentki.
Nawet kobiety z niskim progiem bólu nie powinny czuć się zaniepokojone nadchodzącym badaniem. W ich przypadku można poczuć niewielki dyskomfort podczas zakładania wziernika. Następnie wszystkie procedury są przeprowadzane w możliwie delikatny sposób, który minimalizuje jakikolwiek ból.
Co jest również istotne, jeżeli istnieje konieczność wykonania biopsji — procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Zmniejsza to jeszcze bardziej dyskomfort pacjentki, ponieważ w pełni eliminuje ryzyko wystąpienia bólu. W przypadku takiego obrotu sprawy, kiedy lekarz specjalista musi pobrać wycinek do badań, podanie znieczulenia miejscowego jest konieczne w celu zapewnienia kobiecie możliwie najwyższego komfortu oraz uniknięcia bólu podczas badania.
Jakie są wskazania do badania kolposkopowego?
Kolposkopy to niezwykle precyzyjne urządzenia, które umożliwiają dokładną ocenę stanu zdrowia pacjentki. Z tego względu istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia badania kolposkopowego. Ma ono na celu wyeliminowanie pewnych diagnoz lub szybkie postawienie ich oraz wdrożenie pełnego leczenia, które umożliwia szybki powrót do zdrowia przez pacjentkę.
Wskazaniami do badania kolposkopowego są:
- nadżerki na szyjce, których objawy w postaci krwawienia można zaobserwować po stosunku
- nawracające infekcje pochwy
- zmiany w obrębie sromu;
- infekcja lub podejrzenie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego — HPV, który może być przyczyną wystąpienia raka szyjki macicy
- przebyte zabiegi w obrębie narządów rodnych pacjentki — badanie ma na celu skontrolowanie stanu zdrowia kobiety oraz rekonwalescencji po procedurach medycznych.
Decyzję na temat wykonania badania z wykorzystaniem kolposkopu zawsze podejmuje lekarz specjalista. Taka procedura jest wdrażana w przypadku, kiedy zauważy on uzasadnione przesłanki do jej wykonania.
Czy kolposkopię można wykonywać w ciąży?
Badanie kolposkopowe może wywoływać niepokój w przypadku kobiet w ciąży. Polega ono na dokładnym zbadaniu szyjki macicy oraz innych narządów rodnych pacjentki. Jednak w każdym z tych przypadków to lekarz prowadzący podejmuje ostateczną decyzję na temat przeprowadzenia procedury medycznej.
Jeżeli specjalista ginekolog decyduje się na przeprowadzenie kolposkopii u pacjentki w ciąży, oznacza to, że jest ona w pełni bezpieczna. Zarówno ona jak i jej nienarodzone dziecko są pod odpowiednią opieką i kobieta może być pewna, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem zabiegu. Zawsze wszystkie decyzje specjalistów ginekologów są podejmowane z myślą o jak najlepszym zdrowiu swoich pacjentek oraz ich nienarodzonych dzieci.
Gdzie można kupić kolposkop?
Kolposkop to urządzenie, które jest wykorzystywane przez specjalistów w gabinetach lekarskich. Ma umożliwiać i ułatwiać wykonanie nieinwazyjnego badania, które wyklucza lub potwierdza schorzenia występujące w okolicach narządów rodnych kobiety.
Ze względu na specyfikę jego użytkowania oraz fakt, że jest to specjalistyczny sprzęt, bardzo dużą rolę odgrywa miejsce, gdzie zostanie on zakupiony. Należy zwracać uwagę jedynie na sprawdzone sklepy medyczne, które zaopatrują szpitale, kliniki oraz przychodnie w podobne narzędzia.
Jednym z dostawców na polskim rynku jest Adverti. Zapewniamy najwyższej jakości sprzęt, który jest wykorzystywany w licznych placówkach medycznych na terenie całego kraju. Ze względu na dbałość o naszych klientów oraz ich pacjentów, stale dbamy o dostarczanie wyłącznie najlepszych produktów do wszystkich placówek, które zaopatrujemy.
Kolposkopy optyczne, które znajdują się w naszym asortymencie mają poprawiać komfort pracy lekarza specjalisty oraz wpływać na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pacjentce. Dzięki wyposażeniu ich w najnowszą technologię oraz uniwersalne rozwiązania, nasze produkty sprawdzają się zarówno w prywatnych gabinetach lekarskich jak również w szpitalach na oddziałach ginekologicznych.
Ile kosztuje kolposkop?
Kolposkop to urządzenie specjalistyczne, którego cena waha się pomiędzy 5 tysięcy złotych a 7 tysięcy złotych. Jest to sprzęt, który jest niezbędny w każdym gabinecie ginekologicznym, który jest nastawiony na pomoc swoim pacjentkom.
Umożliwia on również oszczędność dla placówek medycznych, które z niego korzystają. W zastępstwie krótkiego i nieinwazyjnego badania należałoby wykonać szereg innych procedur, które są znacznie droższe i bardzo kosztowne zarówno dla pacjentek jak i samej placówki. Zastępowanie w ten sposób kolposkopii mogłoby również w znacznym stopniu wydłużyć czas potrzebny do przeprowadzenia pełnej diagnostyki oraz postawienia odpowiedniej, właściwej diagnozy. W tym czasie mogłoby dojść do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia kobiety, a w konsekwencji zmniejszenia jej szans na powrót do pełnego zdrowia.
Z tego względu tak ważne jest, żeby każda placówka medyczna, która zajmuje się ginekologią posiadała minimum jeden kolposkop optyczny. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wyposażenie w taki sprzęt każdego z gabinetów specjalistów. W celu uzgodnienia możliwie najlepszej metody zakupu, zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami. Bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz możliwie najbardziej postaramy się ułatwić pełną procedurę zakupu sprzętu.
Jak należy dbać o stan techniczny kolposkopu?
Aby kolposkop działał odpowiednio długo, należy regularnie dbać o jego stan techniczny. Istnieje szereg czynności, jakie należy w tym celu wykonywać.
Przede wszystkim zaleca się regularne oczyszczanie okularów. Najlepiej, jeżeli ta procedura jest wykonywana po każdej kolposkopii oraz przed jej wykonaniem. Wówczas lekarz specjalista ma pewność, że bardzo dokładnie może przyjrzeć się narządom rodnym kobiety.
Należy również należycie dbać o wszystkie elementy oraz koła w kolposkopie. Zaleca się regularne przeglądy techniczne, które umożliwią zachowanie sprzętu w możliwie najlepszym stanie na wiele lat. W ten sposób może on być wykorzystywany do regularnego badania pacjentek, którym zależy na szybkiej i pewnej diagnostyce.
Ranking Kolposkopów
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych w naszej ofercie kolposkopów. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Kolposkop LED 9x
- Kolposkop LED 3.75x, 7x, 15x
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.