Układ limfatyczny ma za zadanie chronić organizm przed drobnoustrojami oraz chorobami. Rozprowadza również równomiernie wszystkie płyny ustrojowe. Zdarza się jednak, że jego praca zostaje zaburzona. Wówczas w jednym miejscu może gromadzić się nadmiar chłonki przez nieprawidłowe działanie gruczołów limfatycznych. Wówczas wskazane jest wykonanie zabiegu drenażu limfatycznego. Może on być przeprowadzony przez doświadczonego fizjoterapeutę będącego specjalistą w dziedzinie lub z pomocą specjalnego urządzenia.
Co to jest obrzęk limfatyczny?
Obrzęk limfatyczny powstaje na skutek nagromadzenia się nadmiaru limfy w danym miejscu w organizmie człowieka. Wywołany jest on przez nieprawidłowe działanie gruczołów limfatycznych. Mogą one być w pewien sposób zablokowane lub nie działać prawidłowo ze względu na schorzenia, jakie się pojawiają. Zdarza się, że w wyniku operacji chirurgicznej, na przykład mastektomii część gruczołów zostaje wycięta. Wówczas również zostaje zaburzona gospodarka limfatyczna, ponieważ pewna część chłonki nie może znaleźć ujścia z poszczególnych fragmentów ciała, gdzie jest magazynowana, zbierana. W konsekwencji gromadzi się jej nadmiar. Jest on odczuwalny oraz widoczny w postaci obrzęku występującego w miejscu zbierania się nadmiaru limfy, a więc w okolicy nieprawidłowo działającego gruczołu limfatycznego. Wywołuje to dyskomfort u osoby, u której wystąpił problem, ponieważ uczucie obrzęku jest dotkliwe i sprawia, że możliwe są ograniczenia w ruchomości stawów lub całych kończyn. W przypadku pojawienia się dużej opuchlizny, mogą wystąpić nawet dolegliwości bólowe, które są spowodowane uciskiem opuchlizny na pewne nerwy w ciele człowieka.
Pozbycie się obrzęku najczęściej przynosi ulgę. Na rynku oraz w kulturze dostępnych jest wiele metod, jakimi osoby dotknięte tym problemem próbują walczyć z opuchlizną. Mogą to być zimne okłady, układanie kończyn wyżej niż reszta ciała lub próby delikatnego masażu. Jednak nie są to metody, które działają na przyczynę, a jedynie na efekt, jakim jest występowanie obrzęku. Podobnie jak w przypadku wielu chorób oraz schorzeń, również tutaj należy wyeliminować przyczynę występowania objawów. Skutek, jaki będzie odczuwalny to ustanie obrzęku. Obecnie najbardziej skutecznym sposobem jest masaż lub drenaż limfatyczny.
Co to jest drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny polega na pobudzeniu układu limfatycznego do pracy. Jego zadaniem jest sprawienie, aby limfa była przenoszona z miejsca, gdzie powstał jej nadmiar do poszczególnych gruczołów limfatycznych, które następnie skutecznie wchłoną jej nadmiar. Ta metoda pobudza również układ limfatyczny do pracy. Na skutek regularnie wykonywanych zabiegów, już w niedługim czasie można zaobserwować efekty w postaci zmniejszenia częstotliwości lub zupełnego zaniku pojawiania się obrzęków limfatycznych u pacjenta. Drenaż limfatyczny można wykonać na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest manualny masaż limfatyczny, wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Polega on na dokładnym, powolnym rozmasowaniu poszczególnych fragmentów ciała tak, aby pobudzić układ limfatyczny do pracy. Wykonywane są ruchu okrężne, podłużne oraz poprzeczne, w zależności od miejsca, które jest poddawane zabiegowi. Po odpowiednim masażu, następuje moment wyciszenia, kiedy układ limfatyczny sam zaczyna działać. Jest to skuteczna metoda, która jednak wymaga obecności specjalisty. W jej przypadku konieczna oraz niezbędna jest odpowiednia wiedza, która umożliwia wykonanie bezpiecznego oraz dokładnego masażu, który przyniesie spodziewane efekty.
Drenaż limfatyczny może być również wykonany przy pomocy specjalnego aparatu do masażu limfatycznego. Działa on na zasadzie osłony, którą zakłada się na kończynę stanowiącą problem. Dzięki wpompowaniu powietrza w poszczególne segmenty osłony, wytwarzane jest podciśnienie. Powoduje ono transport limfy wzdłuż kończyny do gruczołów, które następnie wchłaniają nadmiar chłonki. Poszczególne segmenty są pompowane po kolei, zgodnie z przewidywanym oraz pożądanym ruchem limfy w kończynie. Następnie również następuje wyciszenie. Ta metoda jest możliwa do wykonywania również w warunkach domowych. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni aparat 4-, 6- lub 12- komorowy, który wykona odpowiedni zabieg w zaciszu domowego salonu lub sypialni. W ten sposób nie ma konieczności wykonywania zabiegów w salonie, co jest czasochłonne i niewygodne dla niektórych osób. Jednak dla tych, którzy wybierają profesjonalną obsługę podczas wykonania zabiegu oraz obecność specjalisty, który odpowiednio o nich zadba, możliwe jest korzystanie z podobnych aparatów do drenażu limfatycznego w salonach kosmetycznych lub w szpitalach. W placówkach medycznych są one wykorzystywane w celach leczniczych.
Zdarza się, że blokująca się limfa, która powoduje obrzęki może wpływać niezwykle niekorzystnie na zdrowie konkretnej osoby. W takich chwilach konieczne jest zadbanie o to, aby możliwy był przepływ chłonki do gruczołów limfatycznych. Jest to konieczne, ponieważ nadmierny obrzęk limfatyczny może prowadzić do niewydolności krążeniowej lub innych schorzeń układu krwionośnego, które są wywołane przez blokowanie naczyń krwionośnych oraz limfatycznych.
Jaki aparat do drenażu limfatycznego?
Profesjonalne aparat do drenażu limfatycznego, niezależnie od tego, czy będą wykorzystane w domu czy w profesjonalnym salonie, muszą spełnić szereg wymagań medycznych, aby była możliwość korzystania z nich. Zabieg drenażu limfatycznego polega na uciskaniu poszczególnych części ciała. Niedopuszczalne jest, aby aparat do wykonywania tego zabiegu nie był zatwierdzony do użytku medycznego lub specjalistycznego. Dla bezpieczeństwa pacjenta lub własnego konieczne jest, aby korzystać jedynie ze sprawdzonych aparatów do drenażu limfatycznego.
W naszej ofercie znajduje się szereg aparatów do masażu limfatycznego, które mogą być przeznaczone zarówno do użytku domowego jak i specjalistycznego, w klinikach, salonach lub ośrodkach medycznych. To, co jest istotne to informacja na temat dopuszczenia tych urządzeń do wykorzystania medycznego. Oznacza to, że jest to sprzęt, z którego można korzystać w bezpieczny sposób oraz prawidłowo wykorzystywany nie spowoduje pojawienia się poważnych skutków ubocznych dla użytkowników.
Dla osób, które chcą korzystać z drenażu limfatycznego w domu polecany jest aparat składający się z 4 komór. Oznacza to, że osłona, która jest zakładana dla przykładu na nogę, podzielona jest na cztery segmenty. Każdy z nich jest pompowany sekwencyjnie. Powoduje to przesuwanie się limfy w odpowiednim kierunku. Jest to sprzęt, który jest w zupełności wystarczający dla osób, które korzystają z niego w warunkach domowych, potrzebują pozbyć się niewielkich obrzęków lub cellulitu, który pojawił się na przykład na udach. Sprawdzi się on do wykonywania zabiegów. Należy pamiętać, aby przeprowadzać drenaż limfatyczny regularnie, ponieważ wówczas osiągnięte zostaną najlepsze efekty, które będą widoczne oraz odczuwane przez samego użytkownika aparatury.
W celu wykonania specjalistycznego zabiegu, w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim, warto zaopatrzyć się w aparat do drenażu limfatycznego składający się z 6 lub 12 komór. Dla specjalistów polecany jest 12-komorowy, ponieważ umożliwia precyzyjne wykonanie nawet trudnego masażu limfatycznego. Daje również znacznie większe szanse na pozbycie się nawet najbardziej uporczywych dla pacjenta obrzęków limfatycznych. Jest to rozwiązanie, które spełnia oczekiwania osób, które udają się do specjalistycznej kliniki w celu wykonania zabiegu drenażu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny – jak wykonać?
Drenaż limfatyczny manualny jest wykonywany przez specjalistów fizjoterapeutów. Jest to efekt wielu lat nauki oraz praktyki, które w konsekwencji przynoszą spodziewane rezultaty oraz umożliwiają ekspertowi precyzyjne wykonanie zabiegu. Natomiast masaż limfatyczny wykonywany przez specjalny aparat nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Jest to konieczne w przypadku placówek medycznych lub estetycznych. Jednak istnieje również możliwość wykonania drenażu samodzielnie, przy wykorzystaniu aparatury. Wówczas należy zamontować mankiety na kończynie, gdzie pojawia się problem. Następnie, za pomocą odpowiedniego dobrania mocy działania, częstotliwości oraz czasu wykonywania zabiegu, należy określić wszystkie konieczne parametry. Po wybraniu odpowiednich opcji oraz skorzystaniu z przycisku start, możliwe jest rozpoczęcie działania. Wówczas wystarczy odprężyć się oraz czekać na pracę aparatu do drenażu limfatycznego. Działa on na zasadzie uciskania w odpowiedni sposób poszczególnych fragmentów kończyny. Dlatego jeżeli odczuwany jest jakikolwiek dyskomfort lub okaże się, że wybrane parametry są zbyt intensywne, można przerwać zabieg, wybierając słabsze częstotliwości na początek.
Drenaż limfatyczny – efekty
Efekty drenażu limfatycznego są nie tylko widoczne, ale również wyraźnie odczuwane przez osoby, których dotyczy problem obrzęków limfatycznych. Jest to przede wszystkim zanik opuchlizny oraz zwiększenie mobilności w stawach, za którymi idzie również poprawa jakości życia, komfortu oraz możliwości poruszania się. Jeżeli występują dolegliwości bólowe, związane z obrzękiem, one również mogą zaniknąć po zastosowaniu serii zabiegów drenażu limfatycznego. Efekty, jakie pojawiają się po wykonaniu masażu limfatycznego są długotrwałe, jednak należy odpowiednio dbać o swój układ limfatyczny oraz przepływ chłonki wewnątrz organizmu.
Jednym z efektów drenażu limfatycznego jest również zanik cellulitu, z którym zmaga się wiele kobiet. Należy zaznaczyć, że jest to naturalne zjawisko, jakie jest spotykane nawet u szczupłych kobiet, które mają skłonności genetyczne do odkładania się limfy pod skórą. W tym wypadku zabieg, powodujący pobudzenie układu limfatycznego do działania, które objawia się sprawnym przepływem limfy wewnątrz organizmu, również pod skórą poprawia znacznie jędrność skóry. Jest to jeden ze sposobów na pozbycie się cellulitu.
Drenaż limfatyczny – jak często?
Drenaż limfatyczny jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jeżeli jest wykonywany w prawidłowy sposób. Należy przestrzegać wszystkich zasad z nim związanych oraz skonsultować się ze specjalistą przed jego rozpoczęciem. Co jest również istotne to fakt, że osoba, która wykonuje masaż limfatyczny w warunkach domowych, również powinna konsultować się regularnie ze specjalistą, który dokładnie oceni stan zdrowia pacjenta oraz sprawdzi efekty drenażu.
W bezpiecznych warunkach, wykonywany w prawidłowy sposób, można korzystać z masażu limfatycznego nawet codziennie. Jednak nie powinny być wykonywane przez zbyt długi czas. Należy zaprzestać, jeżeli widoczne są już efekty lub został osiągnięty zamierzony cel. W specjalistycznych klinikach oraz placówkach medycznych drenaż limfatyczny jest wykonywany w seriach zabiegów, po 10 do 20 masaży w odstępach 2- lub 3- dniowych. Taka ilość oraz częstotliwość zabiegów są optymalne oraz przynoszą zamierzone efekty. Jeżeli okaże się, że jednak cel nie został osiągnięty, można powtórzyć serię zabiegów lub wykonać ich zmniejszoną ilość, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Warto również poczekać pewien czas. Aparatura do drenażu limfatycznego pobudza układ limfatyczny do pracy. Jest to dla niego pewnego rodzaju dodatek energii, który ma za zadanie usprawnić jego działanie. Może okazać się, że efekty zaczną być widoczne po pewnym czasie, jaki jest konieczny do wchłonięcia się całej chłonki przez gruczoły limfatyczne, które zostały pobudzone podczas wykonywania zabiegu drenażu.
Drenaż limfatyczny po mastektomii
Mastektomia to zabieg chirurgiczny wykonywany podczas leczenia oraz profilaktyki raka piersi. Polega na usunięciu całej piersi, łącznie z gruczołami znajdującymi się w niej. Z tego względu może okazać się, że zostanie naruszona równowaga limfatyczna w całym organizmie kobiety. Taki zabieg jest często niezbędny do zachowania zdrowia, a nawet życia. Jednak po jego wykonaniu należy pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się ewentualne obrzęki na górnych kończynach. Jeżeli takie będą pojawiać się często, warto skorzystać z zabiegu drenażu limfatycznego. Jednak ze względu na stan zdrowia pacjentki, należy najpierw skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach zabieg ten jest zalecany, aby przywrócić równowagę limfatyczną w ciele kobiety.
Aparat do drenażu limfatycznego cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze aparaty dostępne są już w cenach powyżej 2000zł, a najdroższe kosztują nawet 12000zł.
Ranking aparatów do masażu limfatycznego
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych aparatów do masażu uciskowego. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Aparat do masażu uciskowego sekwencyjnego LX7 MAX (Zestaw 2N)
- Aparat do masażu uciskowego sekwencyjnego 4MAX (Zestaw 2N)
- Aparat do masażu uciskowego sekwencyjnego MK400L (ZESTAW Z MANKIETAMI)
- Aparat do masażu uciskowego sekwencyjnego MK300Lmax (ZESTAW Z MANKIETAMI !!!
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.