Waga lekarska to jeden z najpowszechniej stosowanych narzędzi lekarskich. Korzysta się z nich już od pierwszych minut życia, kiedy noworodek jest ważony od razu po porodzie. Uzyskanie informacji na temat masy ciała umożliwia dobranie dawki leków oraz dostarcza wielu cennych informacji na temat pacjenta.
Co to jest waga lekarska?
Waga lekarska to urządzenie służące do precyzyjnego określenia masy ciała pacjenta. Jest wykorzystywana w gabinetach lekarskich oraz pielęgniarskich, a także zabiegowych. W porównaniu do wag używanych w warunkach domowych przez osoby prywatne, waga lekarska podaje znacznie bardziej dokładne wyniki, które następnie mogą być wykorzystane do określenia dawki leków podczas leczenia.
Gdzie wykorzystywana jest waga lekarska?
Waga lekarska wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne określenie masy ciała pacjenta. Zaczynając od początku życia człowieka, z wagą medyczną spotyka się już noworodek podczas pierwszego ważenia oraz mierzenia po porodzie. Jest to potrzebne do określenia podstawowych kryteriów zdrowotnych, dzięki który przyznawane są punkty. Dziecko powinno mieścić się w określonych przedziałach wagi, wówczas można mówić o zdrowej masie ciała.
Następnie dzieci spotykają się z wagą lekarską w czasach szkolnych, kiedy kontrolowany jest prawidłowy wzrost dziecka oraz określane są dawki poszczególnych leków oraz antybiotyków, które są konieczne w niektórych wypadkach w celu zachowania lub przywrócenia zdrowia pacjenta.
Następnie z wagi medycznej można korzystać podczas wizyt lekarskich, pobytu w szpitalu lub wizyt u dietetyków, zajmujących się prawidłowym odżywianiem oraz nawykami swoich pacjentów. Wówczas odczyt masy ciała umożliwia określenie. BMI, czyli wskaźnika informującego o tym, w jakim przedziale znajduje się waga pacjenta. Co jest istotne, warto sprawdzić swoją masę na wadze lekarskiej raz na jakiś czas, ponieważ poda ona dokładny pomiar, jakiego nie można spodziewać się po wadze używanej w domach prywatnych.
Jak można łatwo zauważyć, waga medyczna to nieoceniona pomoc podczas wszystkich etapów rozwoju osoby. Umożliwia poznanie podstawowych parametrów ciała, takich jak waga czy wzrost, w przypadku wag z miarką. Waga to urządzenie wykorzystywane w placówkach medycznych, które zna każdy, bez względu na wiek lub stan zdrowia, ponieważ korzysta się z niego również w celu obserwacji postępów oraz zdrowia. Nie tylko po to, aby polepszyć samopoczucie czy wyleczyć choroby.
Jakie są typy wag lekarskich?
Podstawowym kryterium podziału jest brak lub obecność miary do pomiaru wysokości pacjenta. Jest ona dostępna w bardziej zaawansowanych wagach. Polecane jest szczególnie, aby takie wagi wykorzystywać w gabinetach lekarskich oraz pielęgniarskich, gdzie pojawiają się również dzieci. W ten sposób można szybko ocenić ich wzrost. Dzieci oraz nastolatkowie rosną szybko, aż do osiągnięcia pewnego wzrostu, który następnie utrzymuje się na podobnym poziomie przez dorosłe życie.
Dlatego nie jest konieczne, aby wagi z miarą znajdowały się również w gabinetach lekarskich nastawionych na dorosłych pacjentów.
Można również wyróżnić wagi niemowlęce. Są to specjalnie skonstruowane urządzenia, które umożliwiają położenie dziecka w bezpiecznej dla niego pozycji. Niemowlę jest odpowiednio zabezpieczone przed upadkiem. Dzięki temu można spokojnie wykonać pomiar, bez martwienia się, że dziecku stanie się jakakolwiek krzywda podczas badania.
Dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością dostępne są wagi siedzące. Wyglądają podobnie do wózka inwalidzkiego. Wystarczy posadzić w wygodnej pozycji pacjenta, a następnie wykonać pomiar. Nie ma potrzeby, aby osoba chora stała podczas pomiarów, jeżeli nie ma takiej możliwości. Natomiast określenie wagi pacjenta jest niezwykle istotne podczas ustalania terapii lekowej.
W celu ułatwienia zadania personelowi medycznemu oraz osobom zajmującym się chorymi w stanie śpiączki lub nieprzytomnymi, dostępne są na rynku również wagi dostosowane do łóżek. Takie wagi wprowadza się pod koła łóżka lub najeżdża nim na miejsce specjalnie do tego celu przystosowane. Następnie dokonuje się pomiarów oraz kalibracji, która umożliwia dokładne określenie masy pacjenta, na podstawie wagi łóżka oraz akcesoriów znajdujących się na nim, takich jak pościel lub ubranie chorego.
Legalizacja wagi lekarskiej co to jest?
Waga lekarska, jak zostało wspomniane, charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiarów. Taka precyzja jest niezwykle istotna podczas nawet wstępnego badania pacjenta oraz przeprowadzania wywiadu medycznego. Dlatego waga medyczna powinna posiadać zaświadczenie wydawane przez Główny Urząd Miar zaświadczenie, że jej dokładność jest taka, jak jest podane na etykiecie znajdującej się przy wadze.
Dlaczego jest to tak istotne? Do wagi lekarskiej najczęściej stosuje się odniesienie podczas wykonywania jakichkolwiek pomiarów pacjenta. Obliczając jego zapotrzebowanie, BMI lub określając dawki leków, potrzebne są precyzyjne pomiary. Wykonując je, to jest ważąc pacjenta, należy wiedzieć, z jaką dokładnością podawany jest wynik. Powinna ona być znacznie mniejsza od kilograma, ponieważ różnica 1 kilograma może już wpłynąć na dawki podawanych leków.
Waga lekarska z legalizacją to specjalistyczny sprzęt medyczny, który może być wykorzystywany w szpitalach oraz przychodniach. Aby uzyskać taką wagę, należy dokonać zakupu w sklepie, który posiada sprzęt medyczny z odpowiednimi atestami. Ważne jest, aby otrzymać go razem z wagą. Jest to wymóg konieczny do korzystania z wagi lekarskiej w placówkach medycznych.
Czy obecnie stosowane są wagi kolumnowe?
Waga elektryczna to precyzyjne narzędzie, z którego korzysta wiele placówek medycznych, w tym szpitale lub przychodnie. Jednak w wielu z nich można jeszcze nadal spotkać wagę kolumnową. Jest to coraz rzadszy widok, najczęściej spotykany w gabinetach pielęgniarskich znajdujących się w szkołach. Obecnie produkowane oraz sprzedawane wagi kolumnowe różnią się jednak w znacznym stopniu od tych, które były dostępne na rynku kilkanaście lat temu. W dalszym ciągu bazują one na precyzji osoby, która je obsługuje oraz mierzy masę pacjenta. Ważne jest w ich przypadku, aby pozostać w miarę możliwości nieruchomym oraz skupić się na regularnym oddechu.
Osoba, która wykonuje pomiar powinna wiedzieć, w jaki sposób skalibrować wagę, aby pokazywała ona jak najdokładniejsze pomiary. Wagi kolumnowe mają mniejszą dokładność niż elektryczne. Pokazywane przez nie wyniki mogą delikatnie, w nieznacznym stopniu różnić się od siebie.
Pomimo udoskonalenia wagi kolumnowej, w dalszym ciągu polecane są elektryczne sprzęty. Są one bardziej precyzyjne oraz wymagają mniej kalibrowania niż ich poprzedniczki. Dlatego w przypadku placówek medycznych, gdzie waga jest często wykorzystywana do pomiaru masy ciała wielu pacjentów, należy zaopatrzyć się w elektryczne urządzenie. Można wówczas uzyskać powtarzalne, precyzyjne wyniki, jak najlepiej zgodne ze stanem rzeczywistym.
Kiedy najlepiej wykonywać pomiary na wadze?
Regularne pomiary wagi są konieczne w przypadku niektórych chorób. Wówczas wykonuje się je w określonych odstępach czasu, ustalonych indywidualnie prze lekarza w dopasowaniu do pacjenta. Jedną w chorób, gdzie jest to konieczne, jest anoreksja.
Jest to zaburzenie odżywiania, polegające na głodzeniu się przez osoby chore, które obsesyjnie boją się przytyć. Dochodzi wówczas do sytuacji, w której pacjent lub pacjentka nie jedzą nic lub niewiele przez bardzo długi czas, aby możliwie najmniej ważyć. Prowadzi to do wielu zaburzeń w organizmie oraz chorób. Cierpi cały organizm, natomiast stan psychiczny osób chorych również wymaga interwencji specjalistów. Aby wyjść z choroby, należy stopniowo zwiększać kalorykę, będąc pod czujną opieką lekarzy specjalistów. Aby uniknąć sytuacji, kiedy osoba chora korzysta nadmiernie z wagi, ustala się terminy wizyt, na których jest przeprowadzany pomiar.
Tutaj pojawia się najczęściej pytanie, kiedy należy się ważyć. Najlepszym momentem do pomiaru masy ciała jest poranek, po toalecie. Należy wykonywać pomiary na czczo, jeszcze przed pierwszym posiłkiem, jakim powinno być pożywne śniadanie. Istotna jest również częstotliwość pomiarów. Ona zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, ustalanych przez specjalistę. Jednak, jeżeli jest to jeden raz w miesiącu, warto wybrać równy odstęp czasu. W przypadku kobiet, może to być konkretny moment cyklu menstruacyjnego. Od niego bowiem również zależą wahania wagi, jakie występują na przestrzeni miesiąca.
Czy pomiar masy ciała za pomocą wagi medycznej jest istotny?
Znajomość masy ciała pozwala określić wiele czynników, również zdrowotnych. Prawidłowa waga oznacza, że dana osoba prowadzi taki tryb życia, który pozwala jej ją utrzymać. Wówczas jest to informacja dla lekarza, że można wprowadzić drobne modyfikacje, jednak nie jest to konieczne. Jeżeli pacjentem jest osoba z otyłością, podczas leczenia należy wziąć pod uwagę ten czynnik. Bardzo często zdarza się, że wraz z wysoką wagą występuje podwyższony poziom cholesterolu, cukru oraz innych parametrów krwi. Istnieje również większe ryzyko wystąpienia udaru lub zawału serca. Takie informacje są kluczowe podczas stawiania diagnozy oraz dalszego leczenia pacjenta. Dlatego już na podstawie wagi można wstępnie ocenić, które badania będą w dalszej kolejności potrzebne, aby poznać pełny obraz stanu zdrowia pacjenta, który potrzebuje pomocy specjalistycznej.
Z tego względu pomiar masy ciała za pomocą wagi lekarskiej jest niezwykle istotny. Daje pierwsze wskazówki na temat stanu zdrowia pacjenta. Te z kolei są ważne podczas podejmowania decyzji dotyczących jego leczenia oraz wdrożenia konkretnych leków, które będą dopasowane do jego masy.
Gdzie można kupić wagę lekarską?
Wagi do pomiaru masy ciała można znaleźć w wielu sklepach. Są również dostępne w aptekach lub hurtowniach. Jednak wagi sprzedawane na potrzeby rynku komercyjnego, nie mogą być wykorzystywane w placówkach medycznych. Aby móc korzystać z wagi podczas badania pacjentów, należy dokonać zakupu u producenta, który gwarantuje legalizację takiego sprzętu. Konieczne jest, żeby posiadała potrzebne certyfikaty, które umożliwią korzystanie z niej oraz precyzyjne pomiary w przypadku każdego pacjenta.
Waga lekarska powinna zostać zakupiona w hurtowni medycznej lub sklepie z wyposażeniem lekarskim. Wówczas można mieć pewność, że zakupiony sprzęt jest najwyższej jakości oraz jest dostosowany do pracy z pacjentami. Co jest również istotne, powinien być łatwy w czyszczeniu oraz dezynfekcji. Jest to aparat, z którego korzysta wiele osób z różnym stanem zdrowia. Aby zniwelować ryzyko przenoszenia się chorób pomiędzy pacjentami, należy oczyścić wagę po każdej osobie, która z niej korzysta.
Aby mieć pewność, że sprzęt nie ulegnie zniszczeniu po wielokrotnym czyszczeniu, również warto kupić aparat medyczny w sprawdzonym miejscu. W ten sposób zyskuje się pewność, że waga medyczna jest zupełnie bezpieczna dla pacjentów. Dodatkowo legalizowane wagi lekarskie medyczne, zakupione w specjalistycznych sklepach oraz hurtowniach są dostosowane do wykorzystywania przez specjalistów. Dlatego są wykonane w taki sposób, aby możliwie najbardziej ułatwić pracę personelowi medycznemu. Również z tego względu warto kupować sprzęt w miejscach przeznaczonych do sprzedaży aparatury medycznej.
Waga lekarska to podstawowe narzędzie pracy z pacjentem. Znane jest każdemu, ponieważ korzysta się z niego podczas wielu wizyt kontrolnych lub koniecznych. Co jest istotne, waga wykorzystywana w placówce medycznej powinna posiadać odpowiednie uprawnienia oraz certyfikat mówiący o tym, że wykonuje pomiary z precyzja podaną na plakietce do niej dołączonej.
Waga Lekarska Cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze wagi dostępne są już w cenach powyżej 1000zł, a najdroższe kosztują nawet 3000zł.
Ranking Wag Lekarskich
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych wag medycznych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Waga niemowlęca, cyfrowa seca 834
- Elektroniczna waga kolumnowa z funkcją BMI seca 799
- Waga osobowa C315.100/200.OW-1 ze wzrostomierzem
- Waga osobowa C315.60/150.OW-1 ze wzrostomierzem
- Waga Niemowlęca C315.6/15.D-1
- Waga Niemowlęca C315.10/20.D-1
- Waga osobowa C315.60/150.OR-1 bez wzrostomierza
- Waga osobowa C315.100/200.OR-1 bez wzrostomierza
- Waga krzesełkowa C315.K.250.C-1
- Waga łóżkowa C315.4B.500.C-1
- Waga łóżkowa najazdowa C315.8B.300.C-1
- Mata pomiarowa dzieci
- Przenośna mata pomiarowa seca 210
- Stadiometr do mobilnego użytku seca 213
- Waga niemowlęca, cyfrowa seca 336
- Waga BA200L ze wzrostomierzem
- Waga BA150L ze wzrostomierzem
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.