Oftalmoskop jest jednym z urządzeń medycznych, które są najczęściej wykorzystywane. Mimo, że badanie oftalmoskopowe jest typowo okulistyczne, jego wyniki mogą być pomocne również podczas diagnostyki innych chorób, w tym cukrzycy lub miażdżycy. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest prawidłowe przeanalizowanie stanu dna oka oraz upewnienie się, że jest wszystko w porządku.
Co to jest oftalmoskop?
Oftalmoskop to urządzenie służące do badania dna oka. Składa się z uchwytu, który umożliwia jego trzymanie, żarówki, soczewek korygujących i lusterka. W rękojeści znajduje się miejsce na baterie. Są one konieczne do prawidłowego działania oftalmoskopu, ponieważ odpowiadają za jego zasilanie. Jest to konieczne w przypadku źródła światła, które jest niezbędnym elementem urządzenia oraz wykonywanego badania. Wymieniony zestaw to podstawowe wyposażenie aparatury. Lusterko jest potrzebne do odbijania wiązki światła, natomiast na miejscu standardowej żarówki może znajdować się wiązka laserowa. Soczewki natomiast umożliwiają odpowiednie dobranie ostrości urządzenia w taki sposób, żeby była możliwość dokładnego wykonania badania dba oka pacjenta.
Dodatkowo oftalmoskop może być wyposażony w kolorowe filtry, przesłony oraz siatki. Mają one za zadanie umożliwienie wykonania dokładnych oraz precyzyjnych pomiarów oftalmoskopowych. Są one konieczne przy wykonywaniu diagnostyki części chorób lub w momencie, kiedy dostęp do dna oka jest utrudniony. Może się również zdarzyć, że część wyników otrzymanych podczas pierwszego badania podstawowym zestawem budzi pewne wątpliwości specjalisty, który chce wykonać dodatkowe pomiary.
Do czego służy oftalmoskop?
Za pomocą oftalmoskopu można wykonać badanie oftalmoskopowe. Polega ono na dokładnej analizie dna oka w celu określenia jego stanu. Może ono również być pomocne podczas diagnostyki innych chorób, w tym cukrzycy i miażdżycy. Obie wpływają w znacznym stopniu na stan dna oka, które ulega znaczącym zmianom pod wpływem różnorodnych czynników oraz sygnałów pochodzących z całego organizmu. Oftalmoskop znacznie ułatwia przeprowadzenie dokładnego badania oraz postawienie trafnej diagnozy. Dzięki niemu lekarz w krótkim czasie może dokonać analizy dna oka oraz ocenić w jakim stopniu wymaga ono interwencji lekarskiej, a kiedy nie jest ona konieczna. Może okazać się, że podczas rutynowo wykonywanego zabiegu zostaną odkryte oraz przeanalizowane zmiany, które mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu pacjenta oraz bezpośrednio wpływają na jego złe samopoczucie, wynikające z jednej z chorób.
Oftalmoskop pośredni i bezpośredni
Oftalmoskop, w zależności od jego wyglądu, sposobu działania oraz innych czynników, można przypisać do jednej z dwóch kategorii tych urządzeń. Może to być oftalmoskop pośredni lub bezpośredni. Pośredni jest znacznie większy od swojego mniejszego odpowiednika.
Oftalmoskop bezpośredni jest na tyle mały, że może być przenoszony przez lekarza specjalistę w kieszeni fartucha. Dlatego możliwe jest wykonanie badania pacjentowi bezpośrednio w jego łóżku. Jest to niezwykle wygodne oraz sprawdza się w przypadku pacjentów, którzy mają problem z samodzielnym poruszaniem się, a ich transport musiałby odbywać się za pomocą wózka do przewożenia pacjentów w pozycji leżącej. Wówczas znacznie łatwiejszym oraz szybszym rozwiązaniem jest wizyta lekarza przy łóżku pacjenta oraz zbadanie go w takim miejscu. Wygląd oraz wyposażenie oftalmoskopu bezpośredniego są bardzo podstawowe. Składa się on z zestawu soczewek, źródła światła oraz rączki. Oftalmoskop LED jest bardzo wygodny przy wykonywaniu badania, ponieważ światło jest jasne, precyzyjnie określone oraz daje pełny obraz badanego obszaru. Przykładem takiego sprzętu jest oftalmoskop Heine.
Oftalmoskop pośredni jest znacznie większy oraz posiada więcej funkcji niż jego mniejszy odpowiednik. Jednak ze względu na swój rozmiar nie może być wykorzystywany przy łóżku pacjenta ani przenoszony. Korzysta się z niego w gabinetach lekarzy okulistów, którzy wykonują całość badania dna oka na miejscu. Ten model jest znacznie bardziej rozbudowany niż bezpośredni. Składa się z kasku wyposażonego w źródło światła, który umieszcza się na głowie badanego pacjenta oraz z zestawu soczewek, służących do prawidłowego wykonania całego badania. Jest to znacznie bardziej zaawansowany sprzęt, który umożliwia wykonanie większej liczby pomiarów. Jednocześnie jest wyposażony w dodatkowe elementy, które mają za zadanie ułatwić lekarzowi prawidłowe pomiary wszystkich parametrów, które podlegają badaniu.
Badanie oftalmoskopowe
Oftalmoskopia to badanie, które jest wykonywane stosunkowo często. Jest ono standardowym badaniem okulistycznym, które jednocześnie daje możliwość wykonania dodatkowych pomiarów oraz wstępnej diagnostyki poważnych chorób, jakimi są cukrzyca lub miażdżyca. Samo badanie trwa dość krótko, jednak jest poprzedzone odpowiednim przygotowaniem pacjenta do jego wykonania.
Do oczu osoby badanej zakraplane są specjalne krople. Powodują one możliwie największe rozszerzenie źrenic oraz ograniczają lub zupełnie uniemożliwiają reagowanie oczu na światło. Oznacza to, że nawet podczas skierowania źródła światła bezpośrednio na źrenicę, nie nastąpi jej zwężenie, ponieważ czynność ta będzie w pewien sposób wyłączona. Umożliwia to dokładne zbadanie dna oka. W innym wypadku, jeżeli źrenica reagowałaby na światło, byłaby zdecydowanie zbyt wąska, aby móc przepuścić taką ilość promieni, jaka jest potrzebna do wykonania badania. Mogłoby to skutkować niedokładnymi pomiarami, nieprawidłowymi wnioskami lub zła interpretacją ich przez lekarza. Z racji tego, że jest to niezwykle istotne, krople do oczu są niezbędnym elementem wykonania badania.
Następnie, niezależnie od rodzaju oftalmoskopu służącego do wykonania badania, na oko kierowana jest wiązka światła. W przypadku oftalmoskopu LED jest to klasyczne oświetlenie, natomiast oftalmoskop laserowy posiada specjalną wiązkę, która umożliwia oświetlenie źrenicy. Następuje wówczas prawidłowe badanie dna oka za pomocą oftalmoskopu. Polega ono na naświetlaniu poszczególnych struktur oka za pomocą źródła światła oraz kierowaniu go w odpowiednie segmenty, co umożliwia dokładne zbadanie dna oka. Nie jest to badanie, które wywołują jakikolwiek ból u pacjenta. Jest również bezpieczne, dlatego można wykonywać je dowolną ilość razy. Może jednak wywoływać dyskomfort oraz światłowstręt. Jest to skutek przyjętych kropli, które, rozszerzając źrenice przyczyniają się do spadku odporności oczu na światło.
To, co jest niezwykle istotne to fakt, że po wykonaniu zabiegu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych. Przez około trzy godziny od zakroplenia oczu utrzymuje się efekt niewyraźnego widzenia oraz nadwrażliwości na światło. Wynika to z ciągle rozszerzonych źrenic, które nie reagują w odpowiedni sposób, to jest nie zmniejszają się pod wpływem światła. Po ustaniu tego efektu oraz działania kropli, nie powinny występować żadne inne skutki oftalmoskopii.
Jeżeli pojawi się zaczerwienienie oczu krótko po zabiegu, jest to standardowa reakcja organizmu na badanie oraz nadmiar promieni słonecznych docierających do oczu. Podobnie jak już po wykonaniu oftalmoskopii mogą pojawić się zawroty głowy, odruchy wymiotne, a nawet same wymioty. Wszystkie te skutki uboczne to efekt podawania kropli do oczu. Nie są one związane z samą procedurą wykonania badania za pomocą oftalmoskopu. Jeżeli jednak zaczerwienienie oczu będzie się utrzymywać, a dodatkowo pojawi się wydzielina ropna, należy skonsultować się niezwłocznie z lekarzem. Może to być skutek wystąpienia reakcji alergicznej na jeden ze składników kropli. Wówczas zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, które zniweluje problem oraz umożliwi sprawne funkcjonowanie.
Kiedy wykonać oftalmoskopię?
Oftalmoskopia to zabieg, który powinien być wykonywany podczas rutynowej kontroli. Zalecane jest, aby był on wykonywany jeden raz na 2 lata. W ten sposób można skontrolować, czy wszystko jest w porządku z dnem oka oraz zareagować odpowiednio wcześnie w przypadku, jeżeli okaże się, że pojawiły się pewne poważne problemy zdrowotne, dla przykładu znacznie podwyższone ciśnienie lub pierwsze objawy cukrzycy. Jeżeli natomiast pojawiają się problemy ze wzrokiem, występują objawy cukrzycy lub została ona potwierdzona przez lekarza, warto udać się do lekarza okulisty w celu wykonania badania oftalmoskopowego. Jest to zalecane w celu zdiagnozowania chorób oczu lub przyczyny, dla której pojawiają się problemy z widzeniem. Jest to również konieczne, aby ocenić, czy inne choroby występujące w organizmie człowieka w żaden sposób nie wpływają negatywnie na zdolność do widzenia. Jest to niezwykle istotne oraz konieczne, ponieważ część z problemów może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Można tego uniknąć w prosty sposób, dzięki wykonaniu badania oftalmoskopowego.
Oftalmoskopy weterynaryjne
Weterynaria to dziedzina nauki, zajmująca się badaniami nad zdrowiem zwierząt. Lekarz weterynarii ma za zadanie jak najlepiej zadbać o dobrostan swoich pacjentów oraz, podobnie jak lekarz specjalizujący się w leczeniu ludzi, zadbać o jak najlepsze ich zdrowie oraz utrzymać przy życiu, jeżeli tylko jest to możliwe. Zwierzęta domowe, jak koty czy psy również mogą zapadać na poważne choroby, które zagrażają ich zdrowiu, a nawet życiu. Często zdarza się, że zwierzę traci wzrok na skutek szeregu niesprzyjających zdarzeń lub występowania choroby, która nie została odpowiednio wcześnie zdiagnozowana. Aby uniknąć tego ryzyka oraz jak najlepiej zadbać o zdrowie oraz życie swojego podopiecznego, lekarz weterynarii powinien również mieć dostęp do specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego przeprowadzenie pełnej oraz prawidłowej diagnostyki, prowadzącej do pełnego zdrowia zwierzęcia. Jednym z takich aparatów jest oftalmoskop weterynaryjny. Służy on, podobnie jak w przypadku ludzi do prawidłowej oceny stanu dna oka pacjenta. Niezależnie od tego, czy jest to zwierzę domowe czy człowiek, zasady badania są bardzo zbliżone. Jednak profesjonalne oftalmoskopy Heine dla zwierząt są znacznie mniejsze, podobne do bezpośrednich. Założenie zwierzęciu aparatury mogłoby skutkować znacznym stresem oraz nie przynieść odpowiedniego rezultatu.
Ile kosztuje oftalmoskop oraz oftalmoskopia?
Oftalmoskop składa się z wielu elementów. Każdy z nich jest odpowiedzialny za poszczególne zadania oraz wymienny. Skompletowanie całego oftalmoskopu pośredniego to koszt od kilkuset złotych, w przypadku prostych narzędzi do kilkunastu tysięcy, jeżeli aparat jest wyposażony w dodatkowe elementy, które mają za zadanie nie tylko ułatwić pracę lekarza specjalisty, ale również umożliwić wykonanie szeregu badań oraz analiz, które przyczynią się do postawienia odpowiedniej diagnozy oraz przywrócenia zdrowia pacjentowi.
Oftalmoskop to sprzęt, który można naprawiać, wymieniając jego poszczególne elementy. Nie ma konieczności wymiany całości, jeżeli tylko jeden z elementów, który można wymienić, uległ awarii. Wówczas warto zajrzeć na stronę odpowiedniego sklepu internetowego, gdzie znajduje się podobny sprzęt. Na naszej witrynie znajduje się wiele elementów, które stanowią podstawowe oraz rozszerzone wyposażenie oftalmoskopu. Umożliwiają one jego regularną konserwację oraz naprawy, które polegają na wymianie wadliwych części.
Oftalmoskopia z kolei jest zabiegiem, który musi być wykonywany przez lekarza specjalistę. Z racji tego zalecane jest, aby był wykonywany podczas wizyty lekarskiej w gabinecie lub w trakcie pobytu w szpitalu, jeżeli jest taka potrzeba. Czas oczekiwania na badanie jest długi, dlatego warto sprawdzić ceny oftalmoskopii wykonywanej prywatnie. Koszt takiego badania jest zależny od placówki medycznej, w której będzie ono wykonywane. Zazwyczaj zawiera się w przedziale cenowym od 50 do 200 zł. Jest to duża rozbieżność, która wynika między innymi z rodzaju stosowanego sprzętu, doświadczenia lekarza specjalisty oraz dodatkowych elementów wyposażenia, które wchodzą w skład oftalmoskopu.
Oftalmoskop Cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze oftalmoskopy dostępne są już w cenach powyżej 900zł, a najdroższe kosztują ponad 2000zł.
Ranking oftalmoskopów
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych oftalmoskopów. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce, które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Zestaw Diagnostyczny Oftalmoskop + Otoskopy
- HEINE Łącznik do wzierników usznych 1x użytku UniSpec,
- HEINE Wzierniki otoskopowe Sanalon S VET do otoskopu BETA 100 VET(3 szt. o dług. 61 mm/ śr. 4 mm, 6mm, 9 mm)
- HEINE Walizeczka do lup okularowych
- HEINE Wziernik długi zamknięty, 150 mm długości/ 10 mm średnicy
- HEINE Zestaw wzierników krótkich Sanalon S (5 szt. wzierników) do otoskopu BETA 100 VET
- HEINE Tubusy anoskopowe jednorazowego użytku 85x20 mm, opakowanie 25 szt.
- HEINE Wziernik długi zamknięty, 57 mm długości/ 4 mm średnicy
- HEINE Wziernik długi zamknięty, 65 mm długości/ 6 mm średnicy
- HEINE Wziernik półotwarty, 65 mm długości/ 6 mm średnicy
- HEINE Wziernik długi zamknięty, 90 mm długości/ 7 mm średnicy
- HEINE Wziernik półotwarty, 90 mm długości/ 7 mm średnicy
- HEINE Tubusy proktoskopowe jednorazowego użytku 130x20 mm, opakowanie 25 szt.
- HEINE Tubusy sigmoidoskopowe jednorazowego użytku 250x20 mm, opakowanie 25 szt.
- HEINE Tubusy anoskopowe jednorazowego użytku 85x20 mm, karton 100 szt.(4x25 szt.)
- Oftalmoskop K180 HEINE, główka optyczna 2.5V
- Oftalmoskop K180 HEINE, główka optyczna 3.5V
- HEINE Czepiec profesjonalny (biały) do lup HR/HRP
- HEINE Otoskop BETA 200 VET, 2.5V, bez zasilania,
- HEINE Tubusy proktoskopowe jednorazowego użytku 130x20 mm, karton 100 szt.(4x25 szt.)
- HEINE Otoskop BETA 200 VET LED, bez zasilania,
- HEINE Główka iluminacyjna weterynaryjna G100 LED,3,5V, bez zasilania,
- HEINE Okulistyczna lampka badawcza, główka optyczna 2,5V, bez zasilania
- HEINE Okulistyczna lampka badawcza, główka optyczna 3,5V, bez zasilania
- HEINE Tubusy sigmoidoskopowe jednorazowego użytku 250x20 mm, karton 100 szt.(4x25 szt.)
- HEINE Kabel światłowodowy z rękojeścią do projektorów zimnego światła
- HEINE Lupa okularowa C 2,3 K / 340 z opaską czołową i walizeczką
- HEINE Lupa okularowa C 2,3 K / 450 z opaską czołową i walizeczką
- HEINE Skiaskop BETA 200 LED, główka optyczna 3,5V, bez zasilania
- HEINE Skiaskop BETA 200 główka optyczna 2,5V, bez zasilania
- HEINE Lampa szczelinowa ręczna BETA HSL 150, główka optyczna 2,5V, bez zasilania
- HEINE Lampa szczelinowa ręczna BETA HSL 150, główka optyczna 3,5V, bez zasilania
- HEINE Lupa okularowa HR 2,5x/340 z system i-View do ramki S-Frame, część optyczna tylko, w walizeczce
- HEINE Lupa okularowa HR 2,5x/420 z system i-View do ramki S-Frame, część optyczna tylko, w walizeczce
- HEINE Lupa okularowa HR 2,5x/520 z system i-View do ramki S-Frame, część optyczna tylko, w walizeczce
- HEINE Lupa okularowa HRP 3,5x/420 z system i-View do ramki S-Frame, część optyczna tylko, w walizeczce
- HEINE Lupa okularowa HRP 4x/340, z system i-View do ramki S-Frame, część optyczna tylko, w walizeczce
- HEINE Lupa okularowa HRP 6x/340, z system i-View do ramki S-Frame, część optyczna tylko, w walizeczce
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.