Specjalistyczne Laryngoskopy
Laryngoskopia to jedno z badań wykonywanych przez laryngologów w celu dokładnej diagnostyki pacjentów. W tym celu wykorzystuje się laryngoskop – specjalistyczny sprzęt, służący do dokładnego badania laryngoskopowego. Może on być również wykorzystywany podczas intubacji, w celu precyzyjnego założenia rurki.
Co to jest laryngoskop?
Laryngoskop to jeden z najczęściej wykorzystywanych aparatów medycznych. Korzystają z niego nie tylko laryngolodzy podczas wykonywania badań, ale również liczni ratownicy oraz specjaliści, ratujący życie pacjentów. Wśród oferowanych przez nas laryngoskopów znajdują się wyroby medyczne zgłoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jest to sprzęt medyczny, służący do dokładnego obejrzenia wnętrza układu oddechowego pacjenta. Niezależnie od sytuacji, dzięki niemu można precyzyjnie określić jakie zmiany zachodzą w krtani lub innych odcinkach przewodu. Jest to bardzo pomocne urządzenie, które umożliwia lekarzom wykonywanie ich pracy, którą jest badanie chorych oraz ratowanie ich życia.
Do czego służy laryngoskop?
Laryngoskop, ze względu na swoje uniwersalne funkcje może być wykorzystywany w kilku sytuacjach. Jego pierwotnym i najważniejszym wykorzystaniem jest możliwość wykonania laryngoskopii – badania polegającego na dokładnym obejrzeniu pierwszych odcinków układu oddechowego pacjenta. Kolejnym ważnym sposobem wykorzystania laryngoskopu jest umożliwienie lekarzowi przeprowadzenia prawidłowej intubacji chorego podczas akcji ratowania jego życia.
Laryngoskop wykorzystywany podczas laryngoskopii
Laryngoskopia to standardowe badania wykonywane przez laryngologów. Jest jednym z podstawowych działań wykonywanych przez specjalistów podczas diagnostyki pacjenta. Umożliwia dokładne obejrzenie dróg oddechowych pacjenta, w tym gardła, języka lub krtani.
Jest wykonywana w kilku przypadkach. Zawsze decyzję na ten temat podejmuje specjalista, na podstawie wstępnych badań oraz wykonanego wywiadu. Podstawą do wykonania laryngoskopii jest powracająca oraz uciążliwa chrypka, wrażenie zalegania wydzieliny w gardle lub przewlekłe i częste zapalenia. Jest to również jeden z etapów diagnostyki nowotworów dróg oddechowych. Dzięki doskonałemu obrazowi, jaki otrzymuje się w wyniku badania wideolaryngoskopem, można wykryć nawet najmniejsze zmiany zachodzące na powierzchni organów oraz przewodów pacjenta.
Laryngoskopia jest najczęściej wykonywana bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Nie jest to badanie inwazyjne, które wymaga znieczulenia ogólnego. Takie postepowanie mogłoby wpłynąć niekorzystnie na stan pacjenta, ponieważ konsekwencje znieczulenia ogólnego mogą być bardziej poważne niż samego badania laryngoskopem.
Laryngoskop wykorzystywany podczas intubacji
Intubacja to czynność, która bezpośrednio ratuje życie pacjenta. Jest wykonywana w chwili, kiedy chory przestaje oddychać. Zatrzymują się wówczas wszystkie czynności życiowe organizmu, w tym praca serca. Aby przywrócić tętno, należy jak najszybciej dotlenić pacjenta. Brak dostępu do tlenu już przez 3 minuty powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu człowieka, które niosą za sobą szereg niezwykle poważnych konsekwencji.
Intubacja to niezwykle trudny proces. Jest wykonywana pod wpływem stresu oraz pod presją czasu, ponieważ od jej powodzenia często zależy życie osoby, która jest pod opieką zespołu ratowników medycznych oraz lekarzy. Dlatego powstał szereg specjalistycznych aparatów, które mają na celu ułatwienie specjaliście wykonanie tego zabiegu. Jest to między wykorzystanie laryngoskopu podczas intubacji.
Aparat ma na celu dokładne i precyzyjne określenie ułożenia dróg oddechowych pacjenta. Razem z rurką inkubatora, do krtani wprowadzany jest laryngoskop. Oświetla on drogi oddechowe oraz powiększa zakres widzenia lekarza. W ten sposób może on szybko i sprawnie umieścić rurkę do intubacji dokładnie tam, gdzie powinna się znajdować. Następnie wystarczy usunąć laryngoskop, a na jego miejscu umieścić zestaw do intubacji. W ten sposób zespół medyczny może przystąpić do kolejnych czynności ratujących życie, w tym między innymi do masażu serca oraz pompowania tlenu do płuc pacjenta przez specjalne narzędzia temu służące.
Jak zbudowany jest laryngoskop?
Laryngoskop składa się z dwóch podstawowych części – uchwytu oraz łopatki. Uchwyt służy do podtrzymywania przez lekarza specjalistę oraz swobodnego manewrowania laryngoskopem podczas badania lub intubacji. W uchwycie znajdują się baterie zasilające urządzenie. Najczęściej jest to urządzenie bezprzewodowe, ponieważ przewody mogłyby znacznie utrudnić pracę lekarza oraz uniemożliwić swobodne manewrowanie sprzętem. Łopatka zaopatrzona jest w oświetlenie, umożliwiające precyzyjne oglądanie wnętrza dróg oddechowych pacjenta. To właśnie do oświetlenia konieczne jest wyposażenie laryngoskopu w baterie. Ono również bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo podczas laryngoskopii. Wynika to z możliwości dokładnego obejrzenia górnych dróg oddechowych pod dobrym światłem. Łopatka ma różne kształty. To właśnie od niej oraz od oświetlenia zależy rodzaj laryngoskopu.
Rodzaje laryngoskopów
Laryngoskop to bardzo uniwersalne narzędzie, wykorzystywane zarówno podczas badania dzieci jak i dorosłych. Każdy człowiek posiada inną budowę ciała, dlatego również aparaty wykorzystywane w medycynie muszą mieć zastosowany odpowiedni podział. Pierwszy z nich obejmuje podział ze względu na wygląd, drugi z nich – ze względu na źródło światła. Wyróżniamy następujące rodzaje laryngoskopów:
- Światłowodowy posiadający oświetlenie za pomocą toru światłowodu. Jest to wygodne rozwiązanie, umożliwiające precyzyjne oświetlenie układu oddechowego. Umożliwia to wykonanie dokładnego badania
- Millera z prostą końcówką łopatki. Wykorzystywany jest przede wszystkim podczas intubacji dzieci. Jest to spowodowane niewielkimi wymiarami końcówki, co umożliwia sprawne wykonanie zabiegu.
- McCoy’a, wykorzystywany przy wyjątkowo trudnych intubacjach, na przykład osób z otyłością lub dzieci. Posiada on ruchomą końcówkę łopatki, co umożliwia ustawienie jej w niemalże dowolnej pozycji. Jest to znaczne ułatwienie dla specjalisty.
- McIntosh’a, będący standardowym laryngoskopem z lekko zakrzywioną łopatką. Jest on najczęściej wykorzystywany, uniwersalny. Najczęściej to właśnie on jest również wykorzystywany podczas intubacji, kiedy konieczne jest szybkie działanie
- Jednorazowy, bardzo często wykorzystywany w placówkach, gdzie intubacja lub laryngoskopia są wykonywane niezwykle rzadko. Cały zestaw jest zapakowany sterylnie w jednorazowe opakowanie, natomiast po wykorzystaniu jest on utylizowany w odpowiedni sposób
- Fiberoskopowy, wykorzystywany jako laryngoskop do trudnej intubacji, obecnie coraz częściej zastępowany przez laryngoskop McIntosh’a
- Mikrolaryngoskop, wykorzystywane podczas zabiegów operacyjnych. Umożliwia nie tylko pobieranie próbek tkanki do dalszych badań, ale również do wykonywania części zabiegów chirurgicznych w obrębie krtani pacjenta lub mikrolaryngoskopii
- Videolaryngoskop to jeden z najbardziej zaawansowanych rodzajów laryngoskopu. Oprócz źródła światła, jest wyposażony w aparat optyczny, który umożliwia odczytywanie obrazu z kamery przez specjalistę. Umożliwia to jeszcze lepszą oraz bardziej precyzyjną diagnostykę. Lekarz nie opiera się wyłącznie na swoim obrębie widzenia, ale również na tym, co jest wyświetlane na ekranie monitora.
Gdzie wykorzystywany jest laryngoskop?
Laryngoskop powinien znajdować się w każdej placówce medycznej, niezależnie od jej przeznaczenia oraz zabiegów wykonywanych na co dzień. Jest to niezbędne narzędzie do wykonania części badań diagnostycznych, ale również nieoceniona pomoc podczas intubacji. W każdym miejscu, gdzie personel medyczny ma do czynienia z osobami chorymi lub borykającymi się z licznymi dolegliwościami, istnieje ryzyko zatrzymania oddechu oraz konieczności intubacji. Jeżeli lekarz lub inne osoby wchodzące w skład personelu medycznego nie ma na co dzień do czynienia z tego typu zabiegami, może pojawić się problem podczas intubowania. Dlatego konieczna jest pomoc w postaci laryngoskopu.
Laryngoskop jest zawsze dostępny na oddziale laryngologii. Może tam znajdować się kilka typów aparatów lub sprzęt z wymiennymi końcówkami. Niezależnie od tego, który jest wykorzystywany, jest konieczne, aby była możliwość wyboru najlepszego z dostępnych dla pacjenta.
Dodatkowo laryngoskop jest również potrzebny na oddziale ratunkowym. Tam nie są prowadzone laryngoskopie. Natomiast może okazać się, że konieczne jest przeprowadzenie intubacji, która uratuje życie chorego. Personel medyczny musi działać niezwykle szybko, dlatego tutaj laryngoskop musi zawsze być dostępny.
Zalecane jest, aby laryngoskop, nawet jednorazowy, zawsze był w wyposażeniu gabinetów lekarskich oraz gabinetu zabiegowego w przychodniach lub w prywatnych gabinetach lekarzy specjalistów. Jest to jeden z elementów i urządzeń, jakie wykorzystuje się podczas ratowania życia pacjenta. Dlatego nie wolno zaniedbać lub zignorować jego obecności.
Specjalistyczne laryngoskopy znajdują się również w wyposażeniu karetek pogotowia. Tutaj często zdarza się, że zachodzi konieczność intubacji pacjentów. Na przykład osób poszkodowanych w wyniku wypadku drogowego lub innego zdarzenia losowego. Aby zwiększyć ich szanse na zdrowie oraz przeżycie, personel pogotowia ratunkowego powinien mieć zawsze przy sobie laryngoskop oraz zestaw do intubacji. Dodatkowe informacje na temat laryngoskopów można znaleźć na stronie Wikipedia Laryngoskop.
Czy laryngoskop może być wykorzystywany wielokrotnie?
Laryngoskop, podobnie jak inne sprzęty medyczne, które mają kontakt z pacjentami, powinien być sterylny. Niezależnie od ilości pacjentów oraz koniecznych badań, niezbędne jest dezynfekowanie sprzętu każdorazowo po skorzystaniu z niego.
Jeden laryngoskop, jeżeli nie jest on jednorazowy, może być wykorzystywany wielokrotnie. Jest to sprzęt, który wymaga pewnych nakładów finansowych od placówki medycznej, dlatego nie może być on wykorzystany tylko dla jednego pacjenta. Jego przeznaczenie również jest wielorazowe.
Jest to sprzęt dostosowany do wielokrotnego wykorzystywania. Można bez żadnych przeszkód dezynfekować całe urządzenie oraz myć je dokładnie za pomocą środków przeznaczonych dla placówek medycznych. Jest to cecha konieczna dla tego typu sprzętów.
Jeżeli jedna z części laryngoskopu ulegnie zniszczeniu, nie powinna być ona więcej wykorzystywana. Istnieje wówczas ryzyko, że poszczególne elementy aparatury odczepią się znajdując się w organizmie pacjenta, tym samym stwarzając sytuację bezpośredniego zagrożenia życia badanej osoby. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie, czy jakikolwiek fragment laryngoskopu nie wzbudza podejrzeń specjalistów.
Jak odpowiednio zadbać o laryngoskop?
Należy zwracać regularnie uwagę na wszystkie elementy laryngoskopu. Jeżeli jakikolwiek ulegnie zniszczeniu lub zauważy się obluzowanie pomiędzy poszczególnymi fragmentami budowy, należy wymienić wadliwą część. Nie ma konieczności wymiany całego laryngoskopu, jeżeli popsuta jest jedna część. Wystarczy kupić odpowiedni zamiennik.
Jednak należy zwrócić uwagę, aby był to prawidłowy fragment, dopasowany do konkretnego modelu oraz posiadający odpowiednie certyfikaty oraz atesty, umożliwiające korzystanie z tego sprzętu podczas pracy w placówkach medycznych.
Konieczne jest, aby laryngoskop był regularnie oczyszczany oraz sterylizowany. Należy te czynności wykonywać każdorazowo po badaniu pacjenta oraz przed kolejnym badaniem. Jest to konieczne, aby nie przenosić drobnoustrojów chorobotwórczych pomiędzy pacjentami. To mogłoby spowodować liczne konsekwencje zdrowotne, które mogłyby być poważne oraz niebezpieczne dla chorych. Z tego względu każdy laryngoskop musi być wykonany z materiałów, które umożliwiają jego bezpieczną dezynfekcję, bez ryzyka uszkodzenia całego sprzętu.
Jednorazowy laryngoskop – kiedy warto?
Jednorazowy laryngoskop to specjalny typ tego urządzenia. Całość składa się z części, które mogą być wykorzystane jeden raz. Nie należy takiego sprzętu dezynfekować, ponieważ jest wykonany z materiałów, które mogą ulec uszkodzeniu w wyniku wielokrotnego oczyszczania. Całość jest zapakowana w sterylne opakowanie, które należy rozerwać dopiero w momencie, kiedy konieczne jest zastosowanie laryngoskopu.
Jednorazowy laryngoskop jest wykorzystywany w placówkach medycznych, które na co dzień nie zajmują się wykonywaniem laryngoskopii. Może być również wykorzystywany na oddziałach ratunkowych. Wynika to z konieczności szybkiego reagowania oraz działania. Najważniejsze jest, aby laryngoskop był zawsze dostępny dla personelu medycznego, dopiero później możliwość wielokrotnego jego wykorzystania. Dlatego w przypadkach, kiedy najważniejszy jest czas reagowania oraz tempo wykonywanych działań, laryngoskop jednorazowy może okazać się najlepszą opcją zakupu.
Laryngoskop Cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze laryngoskopy dostępne są już w cenach powyżej 200zł, a najdroższe kosztują nawet 2000zł.
Ranking Laryngoskopów
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych laryngoskopów. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Żarówka do Laryngoskopu standardowego NWT
- Żarówka Halogenowa do Laryngoskopu światłowodowego NWT
- Żarówka LED do Laryngoskopu światłowodowego NWT typu McCoy
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 0 do laryngoskopu standardowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 1 do laryngoskopu standardowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 2 do laryngoskopu standardowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 3 do laryngoskopu standardowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 4 do laryngoskopu standardowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 0 do laryngoskopu światłowodowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 1 do laryngoskopu światłowodowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 2 do laryngoskopu światłowodowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 3 do laryngoskopu światłowodowego
- Łyżka typu Macintosh rozmiar 4 do laryngoskopu światłowodowego
- Laryngoskop Standardowy - Zestaw 3 szt. McINTOSH 2-3-4
- Laryngoskop Standardowy - Zestaw 4 szt. McINTOSH 1-2-3-4
- Laryngoskop Standardowy - Zestaw 3 szt. Miller 1-2-3
- Laryngoskop Standardowy - Zestaw 3 szt. Miller 0-1 + McINTOSH 0
- Laryngoskop Światłowodowy - Zestaw 3 szt. Miller 1-2-3
- Laryngoskop Światłowodowy - Zestaw 3 szt. McINTOSH 2-3-4
- Laryngoskop Światłowodowy - Zestaw 4 szt. McINTOSH 1-2-3-4
- Laryngoskop Światłowodowy do Trudnej Intubacji - Zestaw 2 szt. Mac 3-4
- Laryngoskop Światłowodowy do Trudnej Intubacji - Zestaw 3 szt. Mac 2-3-4
- HEINE Otoskop mini 3000, kpl. z 10 wziernikami jednorazowego użytku
- HEINE Otoskop mini 3000, czarny - kpl. 4 wzierniki wielokr. użytku, 10 jednorazowego użytku
- HEINE Otoskop światłowodowy mini 3000, kpl. z 10 wziernikami jednorazowego użytku
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa standardowa, z żar. ksenonową, na baterie R14, 2,5V
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa cienka, z żar. ksenonową, na baterie R6, 2,5V
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa krótka z żarówką ksenonową, na baterie R6, 2,5V
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Miller rozmiar 0
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Macintosh rozmiar 0
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Macintosh rozmiar 1
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Macintosh rozmiar 2
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Macintosh rozmiar 3
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Macintosh rozmiar 3m (bardziej wygięta)
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Miller rozmiar 1
- HEINE Otoskop światłowodowy mini 3000, kpl. 4 wzierniki wielokr. użytku, 10 jednorazowego użytku
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Miller rozmiar 2
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Macintosh rozmiar 4
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa WIS rozmiar 1
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa WIS rozmiar 2
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa WIS rozmiar 3
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Miller rozmiar 3
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Miller rozmiar 00
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Macintosh rozmiar 5
- HEINE Łyżka laryngoskopowa światłowodowa Miller rozmiar 4
- HEINE Otoskop światłowodowy mini 3000 LED,kpl. z 10 wziernikami jednorazowego użytku
- HEINE Otoskop światłowodowy mini 3000 LED,kpl. 4 wzierniki wielokr. użytku, 10 jednorazowego użytku
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa standardowa, diodowa LED, na baterie R14, 2,5V
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa cienka, LED, na baterie R6, 2,5V
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa krótka LED, na baterie R6, 2,5V
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa cienka, LED 4NT, akumulatorowa
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa krótka, LED 4NT, akumulatorowa
- HEINE Rękojeść laryngoskopowa standardowa 4NT, LED, akumulatorowa
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.
Laryngoskopy Światłowodowe, Macintosh, Millera, McCoy - Kup w Adverti
|