Co to jest bezdech senny?
Bezdech to moment, kiedy zatrzymane jest oddychanie u pacjenta. W przypadku osoby zdrowej również można zaobserwować jego występowanie, jednak niezwykle rzadko. Jego długość nie może przekraczać 15 sekund, a sam bezdech może nawet nie być zauważony przez śpiącego. Obturacyjny bezdech senny jest natomiast jednostką chorobową, diagnozowaną przez pulmonologa. Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym do choroby jest występowanie przynajmniej 10 bezdechów o długości minimum 10 sekund w przeciągu godziny podczas snu pacjenta.
Przyczyną bezdechu sennego jest zapadanie się miękkich elementów jamy ustnej, takich jak język. Blokowane jest ujście dróg oddechowych, a tym samym pacjent nie ma możliwości wzięcia pełnego, swobodnego oddechu. Pojawia się problem, który wywołuje zatrzymanie się oddechu pacjenta na kilka sekund.
Charakterystycznym objawem, jaki mogą zaobserwować osoby bliskie pacjentowi jest chrapanie. Pojawia się ono z powodu niemożliwości wzięcia swobodnego wdechu oraz blokowania powietrza przez elementy jamy ustnej. Jeżeli obserwowane jest uciążliwe chrapanie, które nie ustępuje przez dłuższy czas, warto udać się do lekarza specjalisty. Bezdech senny może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do niedotlenienia mózgu, co jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia.
Jakie są objawy bezdechu sennego?
Objawy bezdechu sennego można obserwować przede wszystkim w nocy. Jest to chrapanie osoby cierpiącej na tę chorobę oraz zatrzymywany oddech. Jeżeli występuje on często, co jest spotykane w przypadku bezdechu sennego, może występować nawet wybudzanie spowodowane niedostateczną ilością tlenu, jaki jest dostępny dla płuc pacjenta. Pacjent może budzić się ogarnięty niepokojem, nie będąc pewnym, co spowodowało podobny stan.
Jednak objawy mogą być również widoczne w ciągu dnia. Są to typowe objawy niedotlenienia, jakie można spotkać również u osób, które uległy podduszeniu. Uczucie otępienia, senności oraz problemy z koncentracją to typowe objawy obturacyjnego bezdechu sennego, jaki spotyka ludzi w ciągu trwania nocy. Mogą pojawić się również problemy z sercem, jego kołatanie lub suchość w jamie ustnej. Jeżeli wymienione objawy pojawiają się często lub trwają od dłuższego czasu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem specjalistą, który znajdzie przyczynę ich występowania, przeprowadzi odpowiednie badania oraz zleci leczenie, które ma na celu zapobieganie ich występowaniu.
Co to jest aparat CPAP?
Aparat CPAP ma za zadanie wspomagać oddychanie pacjenta. Nie jest to sprzęt, który zastępuje funkcje życiowe, podtrzymując chorego przy życiu. On jedynie wtłacza do dróg oddechowych powietrze pod takim ciśnieniem, które umożliwia udrożnienie dróg oddechowych poprzez podniesienie tych elementów, które blokują przepływ powietrza w naturalnym cyklu oddychania.
Wyposażony jest w maskę tlenową zakładaną na nos, nos i usta lub na cała twarz. W zależności od potrzeb pacjenta oraz jego osobistych preferencji, można zdecydować się na wybór jednej z opcji. Dodatkowo w zestawie znajduje się przewód powietrza oraz pompa, która odpowiada za wytworzenie takiego ciśnienia, które umożliwi prawidłowe wykonanie całej procedury.
Aparat CPAP służy do domowego użytkowania podczas wspomagania oddechu chorego na obturacyjny bezdech senny. Możliwe jest korzystanie z niego podczas snu, jest to wręcz wskazane. Bezdech najczęściej pojawia się właśnie wtedy, ponieważ pozycja leżąca dodatkowo wpływa na zapadanie się elementów jamy ustnej oraz blokowanie dróg oddechowych.
Jaki aparat CPAP wybrać?
Aparaty CPAP można używać w dwóch różne wersjach. Jednym z nich jest rodzaj maski tlenowej. Maska zakładana tylko na nos charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Jest to pewnego rodzaju nakładka, która jest zakładana bezpośrednio pod nosem w taki sposób, aby przez otwory nosowe pompowała powietrze do układu oddechowego. Ten rodzaj aparatu do bezdechu jest zalecany dla osób, u których występuje łagodna forma schorzenia. Nie obejmuje ona bowiem ust, a jedynie nos. Dlatego konieczne jest, aby pacjent oddychał wyłącznie w ten sposób, żeby wspomaganie pracy dróg oddechowych przez aparat CPAP było skuteczne.
Dla osób, u których pojawiają się problemy związane z bezdechem oraz niemożliwością oddychania jedynie przez nos, co jest spowodowane nawykami lub nieprawidłowym ułożeniem przegrody nosowej, konieczne jest stosowanie pełnych masek tlenowych. Obejmują one zarówno nos jak i usta. Dzięki temu niezależnie od sposobu, w jaki oddycha chory nie ma obawy, że podczas snu pojawią się problemy z bezdechem.
Dlatego decydując się na aparat CPAP należy podjąć decyzję zależną od rodzaju schorzenia, jakie dotknęło danej osoby. Jeżeli nie ma możliwości samodzielnej oceny sytuacji, najlepiej jest skorzystać z porady lekarza specjalisty, który dokładnie przeanalizuje stan zdrowia pacjenta oraz podejmie decyzję w oparciu o przeprowadzone badania.
Aparat CPAP - jakie ciśnienie?
Ciśnienie w aparacie CPAP powinno być dopasowane indywidualnie do pacjenta. Jego wartość jest ustalana na podstawie przeprowadzonych badań, które obejmują między innymi bieżącą kontrolę nad stanem chorego oraz jego możliwościami oddechowymi. W zależności od aparatu CPAP można ustalić jedną wartość ciśnienia, która będzie podawana przez cała noc lub w przypadku AutoCPAP wybrać dopasowanie ciśnienia do parametrów, jakie panują w jamie ustnej pacjenta. Dzięki temu istnieje możliwość dokładnego dopasowania wartości ciśnienia do potrzeb tak, aby nie było ono zbyt wysokie.
Jednak niezależnie od wybranego sprzętu należy pamiętać, że decyzję na temat wartości podawanego ciśnienia podejmuje lekarz specjalista. Dlatego przed zakupem aparatu do bezdechu należy udać się do pulmonologa, który dokładnie sprawdzi, jakie parametry będą najlepsze dla konkretnej osoby.
Aparat AutoCPAP – gdzie kupić?
Aparat CPAP jako urządzenie medyczne jest dostępne w sklepach oraz hurtowniach z podobnymi aparatami. Nie jest zalecane kupowanie maski do bezdechu w przypadkowych sklepach, gdzie są dostępne różnorodne elementy wyposażenia domu lub produkty spożywcze. Nie posiada się wówczas pewności, że zakupiony produkt spełnia wszystkie konieczne wymagania oraz posiada certyfikaty, które umożliwiają korzystanie z niego w celach medycznych. Biorąc pod uwagę, że jest to sprzęt, który ma za zadanie wtłaczać do dróg oddechowych powietrze pod odpowiednim, ustalonym ciśnieniem powinno ono być odpowiednio przebadane oraz sprawdzone, czy działa według określonych norm.
Jednym z miejsc, gdzie można dostać aparaty CPAP jest nasza strona internetowa z wyposażeniem medycznym wykorzystywanym do użytku prywatnego pacjentów oraz placówek medycznych w całej Polsce. Zapewniamy certyfikaty, które świadczą o tym, że wybrany sprzęt jest najwyższej jakości oraz jest dopasowany do pracy z pacjentem w celu poprawy jakości jego życia.
Ile kosztuje aparat CPAP?
Cena zestawu z aparatem CPAP w naszym sklepie to ponad 2 000 złotych. Jest to cena promocyjna za cały komplet, w skład którego wchodzi nawilżacz powietrza, maska tlenowa, sam aparat CPAP oraz torba do transportu. Dodatkowo można znaleźć tam również kartę SD, na której można zapisywać zbierane przez aparat dane, a następnie odtwarzać je w kolejnych dniach w celu sprawdzenia sytuacji oraz oceny czy sprzęt spełnia swoje zadanie w przypadku tego konkretnego przypadku. To, co jest istotne to fakt, że aparaty CPAP mogą osiągać ceny nawet kilku tysięcy złotych, ale ich zakup może okazać się konieczny w przypadku wielu pacjentów.
W skład aparatu CPAP wchodzi nie tylko samo urządzenie. Jest to jeszcze maska, opaski ją podtrzymujące oraz inne elementy, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego przepływu powietrza, szczelności oraz komfortu pacjenta. Z tego względu kupując aparat CPAP należy pamiętać, że może okazać się konieczne zadbanie o wymianę na nowe poszczególnych elementów, które ulegają zużyciu podczas codziennego wykorzystywania maski CPAP. Jednak samo urządzenie z pewnością będzie służyło przez wiele lat bez przeszkód w postaci zepsutego aparatu.
Czy aparat CPAP jest refundowany?
Aparat CPAP jest refundowany do 2100 zł. Dla dzieci refundacja wynosi 100%. Dla osób dorosłych z kolei dla podobnej kwoty suma refundacji wynosi 90%. Oznacza to, że pacjent pokrywa około 10% kosztów związanych z zakupem maski do bezdechu. Jest to niezwykle pomocne oraz umożliwia walkę z bezdechem sennym większej liczbie osób, które w normalnych warunkach nie mogłyby pozwolić sobie na zakup sprzętu. Nasz sklep realizuje dofinansowania.
Wypożyczenie aparatu AutoCPAP
Pomimo możliwości refundacji nie każdy przypadek bezdechu nocnego może być do niej zakwalifikowany. W związku z tym może okazać się, że wydatek rzędu 2 tysięcy złotych jest zbyt wysoki jak na możliwości budżetu danego pacjenta. Wówczas konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań oraz sposobów na uzyskanie dostępu do aparatu CPAP bez konieczności jego zakupu. Jednym ze sposobów jest wypożyczenie maski do bezdechu sennego. Podobnie jak w przypadku wielu sprzętów medycznych istnieje taka możliwość w wielu punktach na terenie Polski. Koszt takiego wypożyczenia waha się w okolicach 200 złotych i jest zależny od rodzaju wypożyczanego aparatu, jego możliwości oraz miasta. Jest to nadal wydatek, jaki koniecznie trzeba pokryć jednak znacznie niższy niż w przypadku zakupu całego aparatu na własność.
Warto jednak mieć na uwadze, że może zdarzyć się, że aparat CPAP nie będzie dostępny do wypożyczenia. Jest tylko ograniczona ilość przyrządów, jakie można wypożyczyć. Jeżeli wszystkie są obecnie zarezerwowane lub znajdują się u pacjentów, może pojawić się problem z jego dostaniem. Wówczas należy zapisać się na listę rezerwową oraz oczekiwać na moment, kiedy pacjent, który wcześniej korzystał odda sprzęt z powodu zakupu własnego lub otrzymania jednak refundacji.
Czy nawilżacz powietrza to standardowe wyposażenie aparatu CPAP?
W aparacie Auto CPAP dostępnym w naszym sklepie internetowym znajduje się wbudowany nawilżacz powietrza. Podgrzewa on oraz nawilża powietrze, które następnie jest pompowane do dróg oddechowych pacjenta. Niestety, nie jest to standardowe wyposażenie wszystkich aparatów do bezdechu sennego dostępnych na rynku. W znacznej części nie są one wręcz wyposażone w podobny dodatek. Jednak wielu pacjentów chwali sobie podobną możliwość.
Powietrze, które jest nawilżone oraz odpowiednio podgrzane zanim trafi do dróg oddechowych pacjenta jest znacznie lepiej akceptowane przez drogi oddechowe niż suche oraz zimne. Dodatkowo taki nawilżacz niweluje jeden z problemów, jakie można zauważyć u chorych na obturacyjny bezdech senny, a mianowicie suchość w ustach. Jest ona wyeliminowana, co z kolei znacznie podnosi komfort chorego oraz bezpośrednio wpływa na jego dobre samopoczucie po nocy, kiedy korzysta z aparatu CPAP z wbudowanym nawilżaczem powietrza.
Ranking Aparatów CPAP
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych aparató do bezdechu sennego oraz akcesoriów. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- AutoCPAP G3 zestaw z nawilżaczem
- AutoCPAP G3 zestaw z nawilżaczem
- Filtr do aparatów Resmart
- Uchwyt do maski
- Uchwyt do maski New
- Silikonowa maska nosowa z uchwytem na głowę do aparatu CPAP (rozmiar M)
- Silikonowa maska nosowa z uchwytem na głowę do aparatu CPAP (rozmiar L)
- Silikonowa maska nosowa z uchwytem na głowę do aparatu CPAP (rozmiar M)
- Silikonowa maska nosowa z uchwytem na głowę do aparatu CPAP (rozmiar L)
- Maska Twarzowa F5 do aparatu CPAP (rozmiar M)
- Maska Twarzowa F5 do aparatu CPAP (rozmiar L)
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.