Ciśnieniomierz jako proste i intuicyjne urządzenie, dzięki któremu można w krótkim czasie wstępnie ocenić samopoczucie, jest obecny niemalże w każdym domu oraz placówce medycznej. Podaje informacje na temat jednego z podstawowych parametrów ciała – ciśnienia krwi.
Co to jest ciśnieniomierz?
Profesjonalne ciśnieniomierze medyczne to urządzenia służące do pomiaru ciśnienia krwi. Sprawdza się zarówno podczas korzystania w zaciszu domowym jak i w placówkach medycznych. Może być wykorzystywany przez specjalistów oraz osoby, które nie posiadają specjalnego wykształcenia medycznego. Ze względu na swoją budowę oraz właściwości umożliwia odczyt jednego z podstawowych parametrów życiowych. Jeżeli ciśnienie krwi jest za niskie, może to oznaczać, że serce zbyt słabo pompuje krew do organizmu, transportując ją przez tętnice. W takim wypadku może dojść nawet do zatrzymania akcji serca lub niedotlenienia organizmu, ponieważ tlen jest dostarczany do wszystkich komórek ciała wraz z krwią. Jeżeli natomiast ciśnienie jest zbyt wysokie, może to również przynieść bardzo negatywne skutki, w tym problemy. Oddychaniem lub arytmię.
Polecane jest, aby każda osoba dorosła posiadała w domu ciśnieniomierz. Podobnie jak termometr pozwala wstępnie ocenić stan zdrowia podczas złego samopoczucia, podobnie ciśnieniomierz umożliwia podstawową analizę stanu pacjenta. Niezależnie od rodzaju ciśnieniomierza, jego zadanie zawsze jest niezbędne. Mierzy ciśnienie krwi i w razie potrzeby informuje pacjenta lub jego otoczenie, że pojawiły się pewne problemy. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiej reakcji na jakiekolwiek zagrożenie.
Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?
Istnieją dwa parametry podziału ciśnieniomierzy. Jeden z nich jest zależny od sposobu obsługi aparatu, natomiast drugi – od miejsca zakładania mankietu ciśnieniomierza.
Podział ciśnieniomierzy ze względu na sposób obsługi
Ze względu na sposób obsługi wyróżniamy:
- Ciśnieniomierz zegarowy
- Ciśnieniomierz półautomatyczny
- Ciśnieniomierz elektryczny
Ciśnieniomierz zegarowy jest najczęściej wykorzystywany przez specjalistów. Jest on w komplecie ze stetoskopem. Osoba dokonująca pomiaru ciśnienia wtłacza powietrze do mankietu, a następnie, wypuszczając je powoli oraz stopniowo, odczytuje wartość ciśnienia krwi pacjenta. Jest to rodzaj ciśnieniomierzy, które są wykorzystywane w placówkach medycznych oraz przychodniach. Może być również wykorzystywany do użytku domowego przez wykwalifikowany personel medyczny. Trudność pomiaru za pomocą ciśnieniomierza zegarowego polega na odpowiedniej ocenie momentu, kiedy należy odczytać wartość ciśnienia. Do tego celu niezbędny jest stetoskop oraz nasłuchiwanie przez niego tętna. Moment, kiedy usłyszy się pierwszy raz akcję serca w słuchawkach stetoskopu to górna wartość ciśnienia. Natomiast dolną wartość odczytuje się wówczas, kiedy tętno przestaje być słyszalne za pomocą stetoskopu. Jest to bardzo precyzyjne urządzenie, z którego chętnie korzystają lekarze specjaliści oraz pielęgniarki, ponieważ wyniki nie są uzależnione od poziomu energii w bateriach ciśnieniomierza.
Ciśnieniomierz półautomatyczny wymaga znacznie mniej zaangażowania oraz specjalistycznej wiedzy ze strony osoby, która mierzy ciśnienie. W tym wypadku należy jedynie wtłoczyć powietrze do mankietu za pomocą specjalnego elementu znajdującego się w wyposażeniu urządzenia. Warto wiedzieć, jak mocno napompować mankiet. Osoba, której mierzone jest ciśnienie nie powinna odczuwać żadnego dyskomfortu związanego z pompowanym powietrzem. Następnie cała praca wykonywana przez ciśnieniomierz. Mierzy on ciśnienie krwi pacjenta oraz podaje wynik, wyświetlając je w miejscu specjalnie do tego przeznaczanym.
Ciśnieniomierz automatyczny wymaga najmniej wiedzy ze strony osoby, która go obsługuje. W tym wypadku możliwe jest również samodzielne zmierzenie ciśnienia bez jakiejkolwiek pomocy. Wystarczy założyć mankiet, a następnie wybrć odpowiednią opcję na wyświetlaczu ciśnieniomierza automatycznego. Urządzenie samo wtłoczy odpowiednią ilość powietrza do mankietu, a następnie dokona pomiaru. Wartość ciśnienia będzie możliwa do odczytu oraz widoczna na ekranie wyświetlacza. To, co jest istotne w tego typu aparacie to konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na poziom naładowania baterii służących do jego zasilania. Jeżeli nie będą one odpowiednio mocne, ciśnieniomierz automatyczny może pokazywać wyniki, które są niezgodne ze stanem faktycznym.
Podział ciśnieniomierzy ze względu na rodzaj mankietu
Mankiet do ciśnieniomierza odpowiednio uciska rękę podczas wykonywania pomiaru. Jest on koniecznym elementem całego urządzenia służącym do prawidłowego odczytu wyniku oraz dokonania właściwej analizy i wyciagnięcia odpowiednich wniosków na podstawie wyników. Ciśnieniomierze możemy podzielić ze względu na miejsce umieszczenia mankietu na naramienne oraz nadgarstkowe.
Najbardziej popularnym typem, występującym w większości domów oraz placówek medycznych jest ciśnieniomierz naramienny. Mankiet jest zakładany na ramię pacjenta, a w ten sposób ułożone urządzenie dokonuje odpowiednich pomiarów. Jest to wygodny sposób dla osób, które wykonują pomiary ciśnieniomierzem innym osobom, w tym pacjentom. Znacznie łatwiej jest założyć mankiet na ramię. Dodatkowo jest ono grubsze od nadgarstka, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, których ręce są szczupłe oraz niewielkie.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy, jak sama nazwa wskazuje jest zakładany na nadgarstek. Taki mankiet jest znacznie mniejszy od naramiennego, ponieważ sam nadgarstek jest szczuplejszy od ramienia. Jest to wygodne urządzenie dla osób, które muszą samodzielnie mierzyć sobie ciśnienie krwi. Na przykład sprawdza się w przypadku pacjentów z nadciśnieniem, którzy muszą regularnie kontrolować swoje parametry życiowe. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest również montowany w zegarkach typu smartwatch. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że nie jest to urządzenie medyczne. Jedynie ciśnieniomierze posiadające odpowiednie atesty, sprzedawane w sklepach medycznych mogą być uznawane za urządzenia pokazujące dokładne wyniki oraz wykonujące prawidłowe pomiary ciśnienia krwi. Może to być jedynie urządzenie służące wstępnej, ogólnej analizie ciśnienia krwi. Medyczne ciśnieniomierze medyczne można zakupić w hurtowniach oraz sklepach medycznych, na przykład takich jak nasz.
Jaki ciśnieniomierz kupić?
W zależności od potrzeb oraz wiedzy medycznej, można wybierać różnorodne ciśnieniomierze. Jednak największą popularnością w dalszym ciągu cieszy się ciśnieniomierz zegarowy. Jest to klasyczny model, wykorzystywany zarówno przez specjalistów jak i pacjentów w ich własnych domach. Podaje dokładne wyniki, a korzystanie z niego wymaga wprawdzie pewnej wprawy, jednak po pewnym czasie staje się proste. Pomiary również nie są uzależnione od stanu technicznego urządzenia. Jest to ciśnieniomierz, który z pewnością będzie doskonale działał przez wiele lat oraz przysłuży się do kontroli zdrowia wielu pacjentów.
Kolejnym popularnym modelem jest ciśnieniomierz automatyczny. Ten rodzaj urządzenia jest szczególnie doceniany przez osoby, które muszą samodzielnie mierzyć sobie ciśnienie krwi, nawet do kilku razy w ciągu jednego dnia. Jedyną trudnością, na jaką może napotkać osoba, która musi samodzielnie zmierzyć sobie ciśnienie krwi, jest założenie mankietu. Jednak to również jest kwestią wprawy i już zaledwie po kilku użyciach nie sprawia żadnej trudności. Samo korzystanie z ciśnieniomierza elektrycznego jest proste, szybkie oraz nie wymaga wiedzy medycznej. Wystarczy jedynie wiedzieć, co nacisnąć na ekranie urządzenia, a następnie odczytać wynik z wyświetlacza. Jedyna wiedza, jaką należy posiadać dotyczy przedziałów prawidłowych parametrów ciśnienia krwi. Jest to istotna informacja, ponieważ pacjent powinien wiedzieć, kiedy konieczny jest kontakt z lekarzem w celu skonsultowania wyników oraz wykonania dodatkowych badań.
Ciśnieniomierz co pokazuje? Jak odczytać ciśnienie?
W zależności od rodzaju ciśnieniomierza, odczyt ciśnienia może przebiegać w różny sposób. W przypadku ciśnieniomierza zegarowego odczyt następuje poprzez sprawdzenie, w którym miejscu znajduje się wskazówka ciśnieniomierza w odpowiednich momentach, to jest w chwili, kiedy słychać pierwszy raz akcję serca oraz w momencie, kiedy następuje jej wyciszenie.
W przypadku ciśnieniomierzy półautomatycznych oraz elektrycznych, wartości ciśnienia są wyświetlane na ekranie urządzenia. Dodatkowo również pojawia się informacja dotycząca tętna pacjenta, a więc częstotliwości akcji jego serca. Wyższa wartość ciśnienia jest zawsze podawana na początku i jest to wartość tętniczego ciśnienia skurczowego. Druga wartość, niższa jest to ciśnienie tętnicze rozkurczowe. Tętno zazwyczaj jest podawane na samym końcu. Ciśnieniomierz nie służy do jego odczytu, dlatego jest to parametr dodatkowy. Jest on pomocny podczas wstępnej diagnozy pacjenta i pomaga ocenić, czy konieczne będzie podejmowanie dodatkowych działań mających na celu obniżenie zarówno ciśnienia krwi jak i częstotliwości pracy serca.
Jak wygląda ikona arytmii na ciśnieniomierzu?
Ciśnieniomierze automatyczne mają możliwość zarejestrowania nie tylko ciśnienia krwi lub tętna pacjenta. Mogą one również wykryć arytmię. Jest to stan niebezpieczny dla zdrowia pacjenta. Arytmia objawia się nieregularnym tętnem u pacjenta. Serce, niezależnie od jakichkolwiek przyczyn, nagle przyspiesza, by za chwilę zwolnić, a następnie powtórzyć całą sekwencję. Nieregularny puls jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w znacznym stopniu obciąża serce, które nie może znaleźć odpowiedniego rytmu. Jest to mięsień, który jest przystosowany do regularnej pracy.
Arytmię można wykryć za pomocą ciśnieniomierza umożliwiające zbadanie pulsu pacjenta. Jest ona zaznaczona w specjalny sposób na aparacie. Jeżeli pojawia się na nim czarne serce, nie jest to powód do niepokoju. Jest to standardowa ikona, oznaczająca, że właśnie wykonywany jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Jeżeli natomiast wokół ikony zaczną pojawiać się linie, biegnące promieniście od serca, może to oznaczać arytmię. Należy wówczas sprawdzić, czy ciśnieniomierz jest założony odpowiednio oraz czy nie jest zbyt luźny. Należy również sprawdzić samopoczucie pacjenta. Jeżeli wyniki powtórzą się, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać zespół ratowników z karetki pogotowia.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny?
Oba rodzaje ciśnieniomierzów mają wiele zalet. Są dostosowane do różnych typów pacjentów oraz użytkowników. Ciśnieniomierze naramienne są zdecydowanymi faworytami w placówkach medycznych. Są chętnie wykorzystywane przez lekarzy, pielęgniarki oraz ratowników medycznych. Jest to związane ze znaczną wygodą oraz większymi możliwościami. Takie urządzenia mają również częściej dobrze dopasowane mankiety oraz są wygodniejsza dla pacjentów, jeżeli istnieje konieczność ciągłego monitorowania ciśnienia tętniczego, co ma miejsce na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy korzystają z urządzeń w swoich domach oraz nie mają możliwości skorzystania z czyjejś pomocy w kwestii odpowiedniego założenia mankietu. Nadgarstek jest znacznie wygodniejszym miejscem do założenia niż ramię.
Jak dbać o ciśnieniomierz?
Niezależnie od rodzaju ciśnieniomierza należy pamiętać, aby kupować sprzęt tylko w sprawdzonych miejscach. Jest to aparat medyczny, który ma za zadanie kontrolować parametry życiowe pacjenta. Nie może dojść do sytuacji, kiedy zostaną one nieprawidłowo zmierzone ze względu na pojawiające się wady lub nieprawidłowości ze strony ciśnieniomierza. Ważne jest również to, aby ciśnieniomierz posiadał wszystkie konieczne potwierdzenia, że został dopuszczony do użytku medycznego. Jest to bardzo istotna sprawa. Aparaty, które mogą być wykorzystywane w placówkach medycznych oraz przez pacjentów w domach w celu samodzielnej diagnostyki oraz kontroli, powinny być odpowiednio sprawdzone pod względem jakości oraz precyzji.
Nie należy nadmiernie pompować mankietu, a więc wtaczać do niego zbyt wiele powietrza. Może to prowadzić do uszkodzenia całego urządzenia. Należy regularnie czyścić urządzenie oraz dbać o to, aby ciśnieniomierze elektryczne lub półautomatyczne nie miały styczności z wodą, która może doprowadzić do ich uszkodzenia.
Ciśnieniomierz cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze kozetki dostępne są już w cenach powyżej 60zł, a najdroższe kosztują nawet 1200zł.
Ranking ciśnieniomierzy
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych ciśnieniomierzy automatycznych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Ciśnieniomierz mechaniczny 2
- Ciśnieniomierz 08C PRO z zasilaczem
- Ciśnieniomierz elektroniczny TMA-500 PRO
- Ciśnieniomierz elektroniczny TMA-3BASIC (B) + zasilacz
- Ciśnieniomierz TM-H (biały lub czarny cyferblat)
- Ciśnieniomierz TMA-VOICE 2 + zasilacz z funkcją mowy
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA G5 kpl. latex-free, mankiet dla dorosłych, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA G5 kpl. latex-free, mankiet dla dzieci, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA GP kpl. latex-free, mankiet dla dorosłych, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA GP kpl. latex-free, mankiet dla dzieci, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA G7 kpl. latex-free, mankiet dla dorosłych, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA G7 kpl. latex-free, mankiet dla dzieci, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA GP Zestaw gabinetowy, latex-free z trzema mankietami, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA Model XXL-T kpl. latex-free - biurkowy, mankiet dla dorosłych
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA G7 Zestaw gabinetowy latex-free z trzema mankietami, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA G5 kpl.zestaw gabinetowy, latex-free z trzema mankietami, w miękkim etui
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA Model XXL-W kpl. latex-free - ścienny, mankiet dla dorosłych
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA Model XXL-R kpl. latex-free - do montażu na szynie ściennej, mankiet dla dorosłych
- HEINE Ciśnieniomierz GAMMA Model XXL-S kpl. latex-free - na wózku, mankiet dla dorosłych
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.