Łóżko szpitalne to jedno z podstawowych elementów wyposażenia sali chorych. Bez odpowiedniego łóżka nie ma możliwości leczenia pacjenta oraz jego komfortowego przebywania w placówce medycznej. Odpowiednie ułożenie ciała chorego podczas prowadzenia badań, rehabilitacji oraz zabiegów pielęgnacyjnych ułatwia wykonywanie pracy przez osoby należące do personelu medycznego.
Co to jest łóżko szpitalne?
Łóżko szpitalne stanowi jeden z elementów wyposażenia pomieszczenia, w którym znajdują się osoby chore, które wymagają hospitalizacji. Można je znaleźć również w prywatnych mieszkaniach pacjentów, których stan umożliwia przebywanie w domu, jednak nie mają możliwości poruszania się. Jest ono wykonane ze specjalnych materiałów, które zwiększają jego wytrzymałość i trwałość. Dodatkowo stelaż łóżka, na którym znajduje się specjalny materac podzielony jest na segmenty, co umożliwia ułożenie ciała chorego w możliwie najbardziej komfortowej dla niego pozycji.
Łóżka szpitalne wyposażone są w liczne udogodnienia, które mają za zadanie ułatwiać wykonywanie pracy przez pielęgniarki oraz lekarzy, a także możliwie komfortowe leczenie dla osoby chorej. Są to między innymi barierki, które uniemożliwiają upadek z łóżka szpitalnego pacjentom, którzy mają problemy z poruszaniem się. Odpowiednio dopasowane do potrzeb łóżko to element konieczny do uniknięcia odleżyn u osób, które są zmuszone przebywać w pozycji leżącej przez długi czas.
Łóżka szpitalne są nie tylko wykorzystywane przez pacjentów. Można również znaleźć w tej kategorii meble, które są przeznaczone dla osób przebywających razem z chorymi na oddziale. Najczęściej są to rodzice dzieci, które trafiły do szpitala z różnych powodów. Mogą to być również bliskie osoby chorych w ciężkim stanie, którzy chcą towarzyszyć im w trudnych chwilach. Takie łózka są składane w taki sposób, aby zajmowały możliwie najmniej miejsca oraz były łatwe w przenoszeniu. Jest to ich podstawowa cecha. Obecnie placówki medyczne coraz bardziej starają się, aby dodatkowe łóżka medyczne dla osób przebywających z pacjentami na oddziale były również jak najbardziej wygodne.
Łóżko szpitalne do użytku domowego pacjenta
Łóżko szpitalne nie musi być koniecznie wykorzystywane jedynie w placówce medycznej. Zdarza się, że konieczne jest zainstalowanie takiego mebla w prywatnym mieszkaniu lub domu chorego. Najczęściej taka opcja jest wykorzystywana w trzech przypadkach. Jeden z nich obejmuje pacjentów, których stan jest już na tyle dobry, że mogą opuścić szpital, jednak nadal potrzebują znajdować się w pozycji leżącej. Drugi dotyczy osób przewlekle chorych, które potrzebują stałego dostępu do łóżka szpitalnego ze względu na swoją chorobę. Natomiast trzeci przypadek dotyczy osób starszych, których liczne dolegliwości uniemożliwiają im samodzielne poruszanie się oraz konieczne jest, aby przebywali oni w pozycji leżącej ze względu na swoje bezpieczeństwo.
Osoby, które są po wypadkach komunikacyjnych często potrzebują znacznie dłuższej rehabilitacji niż jest to możliwe w szpitalu. Zdarza się również, że zalecenie od fizjoterapeuty rehabilitanta obejmuje dalszą pracę w domu nad poprawieniem sprawności oraz mobilności osoby poszkodowanej. Jednak może zdarzyć się, że pacjent w dalszym ciągu ma problemy z samodzielnym poruszaniem się, pomimo stopniowego powrotu do zdrowia. Wówczas konieczne jest skorzystanie w domu z łózka szpitalnego, które zabezpieczy pacjenta przed upadkiem w nocy i zapewni mu możliwie najwięcej komfortu podczas codziennej rehabilitacji oraz powrotu do pełni zdrowia.
Osoby, które cierpią z powodu chorób przewlekłych potrzebują stałego dostępu do sprzętu medycznego. Zdarza się, że ich choroba uniemożliwia dalsze leczenie lub polega ono na codziennej rehabilitacji oraz pielęgnacji. Wówczas pacjent przebywa w swoim domu, gdzie zajmują się nim osoby najbliższe lub specjaliści, którzy oferują wizyty domowe. W takim wypadku niemożliwe jest, aby osoba chora nie posiadała łóżka szpitalnego. Umożliwia ono wykonywanie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, dba o bezpieczeństwo chorego oraz umożliwia ułożenie go w pozycji, która jest możliwie najbardziej wygodna oraz zapewnia najwięcej komfortu.
Starsze osoby natomiast mogą mieć problemy z poruszaniem się wynikające z ich wieku oraz licznych chorób, z jakimi mają do czynienia. W tym przypadku zapewnienie przez rodzinę osoby starszej łóżka szpitalnego umożliwia komfortowy oraz bezpieczny sen. Jeżeli starsza osoba spadłaby z łózka, mogłoby dojść do złamania na przykład kości udowej lub biodra, co wiąże się bezpośrednio ze znacznym ograniczeniem mobilności oraz długotrwałym i wymagającym leczeniem. Dlatego łóżka szpitalne są również kupowane oraz wypożyczane przez osoby zajmujące się starszymi w prywatnych domach lub ośrodkach opiekuńczych w celu zapewnienia komfortu podczas codziennych czynności.
Ile kosztuje łóżko szpitalne?
Koszt zakupu łóżka szpitalnego zależy od rodzaju mebla, jaki jest potrzebny. Najtańsze łóżka kosztują 2300 złotych, natomiast ceny najdroższych sięgają 8 tysięcy. Zależy to od wyposażenia łóżka, możliwości jakie daje oraz materiałów, z jakich zostały wykonane poszczególne elementy. Najtańszym łóżkiem wykorzystywanym w szpitalu jest leżanka dla osób, które przebywają z pacjentami na oddziale, w tym rodziców. Jej cena nie przekracza 1000 złotych. Jest to spowodowane znacznie niższymi wymaganiami, jakie są stawiane przed producentami podobnych łóżek. W tym wypadku nie jest również konieczne, aby posiadało ono specjalistyczny materac, który na przykład zapobiega odleżynom, czyli otwartym ranom pojawiającym się na skutek długotrwałego przebywania w pozycji leżącej. Taki materac jest wskazany do użytku przez pacjentów placówek medycznych.
Ile kosztuje wypożyczenie łóżka szpitalnego?
Ze względu na bardzo wysokie koszty zakupu łóżek szpitalnych, są one zazwyczaj kupowane jedynie przez placówki medyczne. Te dostają specjalne świadczenia, które mogą wykorzystać podczas wyposażania sal, w których przebywają pacjenci. Dodatkowo jest to stosunkowo niewielki wydatek w porównaniu z urządzeniami medycznymi, które są wykorzystywane podczas diagnostyki oraz leczenia pacjentów. Natomiast osoby prywatne, które potrzebują łóżka szpitalnego na potrzeby bliskiej osoby, której choroba wymaga posiadania specjalistycznego wyposażenia mogą mieć znaczny problem z jego zakupem. Jest to spowodowane również koniecznością innych wydatków, jakie ponoszą osoby zajmujące się chorymi w domach prywatnych, w tym koszty leków czy specjalistów i wizyt u lekarzy.
Ze względu na osoby prywatne możliwe jest wypożyczenie łóżka szpitalnego. Koszt takiej usługi jest znacznie niższy niż w przypadku zakupu sprzętu i zaczyna się od 150 zł miesięcznie za podstawowe łóżka i sięga do 350 zł za wypożyczenie bardziej zaawansowanego wyposażenia. Jest to niewielki koszt, na który może pozwolić sobie znaczna część społeczeństwa. Dodatkowo w przypadku części schorzeń, wypożyczenie lub zakup sprzętu medycznego, który jest konieczny podczas leczenia oraz rehabilitacji jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jedynie sprawdzić na stronie Ministerstwa Zdrowia lub skontaktować się z konsultantem, aby dowiedzieć się, czy konkretna choroba kwalifikuje do refundacji. Jest to nieoceniona pomoc dla osób, które muszą mierzyć się ze znacznym wzrostem kosztów życia w chwili, kiedy choroba dotknie kogoś z najbliższego otoczenia.
Dodatkowe wyposażenie łóżka szpitalnego
Łóżko szpitalne to podstawowy element wyposażenia Sali chorych oraz niezbędny element konieczny do prawidłowego przeprowadzenia procesu leczenia pacjenta. Jednak dla pełnego komfortu zarówno personelu medycznego jak i osoby chorej do łóżek szpitalnych dodawane lub dokupowane są dodatkowe elementy. Są one niezbędne dla zapewnienia jak najlepszej opieki pacjentowi oraz warunków pracy osobom należącym do personelu.
Koniecznym elementem wyposażenia sali szpitalnej jest szafka przy łóżku chorego. Przyjmuje się, że każdy pacjent powinien posiadać swoją szafkę, w której umieści prywatne przedmioty oraz rzeczy, które dostaje od bliskich. Zapewnia to poczucie prywatności. Dodatkowo warto zadbać, aby przynajmniej jeden z elementów szafki przy łóżku posiadał klucz i miał możliwość skorzystania z niego. Wówczas, jeżeli pacjent udaje się na jakiekolwiek badanie, nie musi zabierać ze sobą wszystkich wartościowych przedmiotów lub martwić się o ich kradzież. Wystarczy, że zamknie je w specjalnej szafce oraz zabierze ze sobą kluczyk. Taka szafka umożliwia również ustawienie szklanki z wodą lub odłożenie telefonu, który służy do kontaktu z najbliższymi osobami.
Kolejnym dodatkiem, jaki warto dołączyć do łóżka szpitalnego jest podkładka, na której będą stawiane posiłki. Może być ona przymocowana do ramy łóżka, do szafki nocnej lub stanowić osobny stolik o niewielkich wymiarach, jaki stawia się przy pacjencie podczas spożywania posiłków. Osoby, które mogą się poruszać, zazwyczaj jedzą posiłki na świetlicy lub stołówce. Jednak zdecydowana większość dorosłych oraz niepełnoletnich pacjentów w szpitalach to osoby, które mają ograniczone możliwości poruszania się oraz nie mają siły, aby dotrzeć do osobnej sali szpitalnej, gdzie został przygotowany posiłek. Dodatkowo śniadania zawsze podawane są w salach chorych o konkretnych godzinach. Podstawka pod jedzenie umożliwia komfortowe spożywanie posiłku bez ryzyka, że zostanie on wylany lub pacjent poparzy się, próbując zjeść obiad. Jest to również bardzo pomocny element podczas spożywania posiłków spoza tych, które są oferowane przez placówki medyczne.
Przyłóżkowy statyw kroplówki powinien znajdować się przy łóżkach osób chorych, które są w ciężkim stanie. Może dojść do sytuacji, kiedy konieczny jest pilny transport pacjenta na salę operacyjną lub do innego pomieszczenia, gdzie będą wykonywane zabiegi lub badania. Jeżeli w tym czasie podłączona jest kroplówka, przenoszenie jej w przypadku statywu wolnostojącego może być czasochłonne oraz wymagające. Personel medyczny zajmujący się transportem musi wówczas koniecznie trzymać woreczek z lekami, co ogranicza ruchy. Jeżeli statyw jest połączony z łóżkiem, nie ma problemu z transportem pacjenta. Całość przebiega sprawnie oraz w odpowiednim tempie, jakie jest wymagane w zależności od sytuacji.
Dodatkowym, pomocnym elementem jest uchwyt ręki, znajdujący się nad łóżkiem szpitalnym. Jest on szczególnie często wykorzystywany przez osoby starsze oraz pacjentów, którzy zostali poszkodowani podczas wypadku komunikacyjnego. Umożliwia on podciągnięcie się do pozycji siedzącej, wykorzystując uchwyt jako pomoc do podniesienia się. Powinien znajdować się on na takiej wysokości, aby pacjent, który leży płasko na łóżku szpitalnym nie miał problemu z dosięgnięciem go. Takie uchwyty są spotykane w przypadku łózek szpitalnych manualnych, które nie mają możliwości automatycznej regulacji wysokości zagłówka, a konieczna jest do tego pomoc osób trzecich. Obecnie w placówkach medycznych coraz częściej spotykane są łóżka szpitalne elektryczne, które umożliwiają pełną regulację stopnia nachylenia zagłówka w stosunku do reszty łóżka. Pacjent może samodzielnie zmienić swoją pozycję za pomocą kilku guzików znajdujących się na bocznej poręczy.
Ile łóżek szpitalnych jest w Polsce?
Liczba łóżek szpitalnych dostępnych w Polsce dla osób chorych stale rośnie. Wynika to z dodatkowego finansowania oraz powstawania nowych oddziałów oraz całych placówek medycznych jak szpitale czy kliniki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na 2020 r. w Polsce w szpitalach było dostępnych prawie 170 tys. łóżek. Zawarte są tutaj zarówno łózka specjalistyczne, wykorzystywane na przykład na oddziałach onkologicznych jak i łóżka szpitalne wykorzystywane na oddziałach internistycznych, kardiologicznych i innych. Dane te z pewnością z roku na rok będą rosły.
Łóżko szpitalne cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze łózka szpitalne dostępne są już w cenach powyżej 2000zł, a najdroższe kosztują nawet ponad 10000zł.
Ranking Łóżek szpitalnych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych łóżek szpitalnych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- MEDOTTI Szafka przyłóżkowa
- MEDOTTI Łóżko Szpitalne Optiflex 1
- MEDOTTI Elektryczne Łóżko Szpitalne Optiflex 2
- MEDOTTI Teleskopowy stolik do posiłków
- MEDOTTI Stolik przyłóżkowy do posiłków
- Materac piankowy do łóżek szpitalnych
- Szafka przyłóżkowa drewniana SP-04
- MEDOTTI Łóżko-fotel dla rodziców
- Szafka przyłóżkowa drewniana z pulpitem SP-01
- Szafka przyłóżkowa drewniana z wsuwanym blatem SP-02
- Szafka przyłóżkowa drewniana z regulowanym blatem SP-03
- Łóżeczko dla noworodków Flexi różowe
- Łóżeczko dla noworodków Flexi niebieskie
- Łóżko rehabilitacyjne A3 (szczyty z płyty laminowanej)
- Łóżko rehabilitacyjne A3 (szczyty z płyty HPL)
- Łóżko rehabilitacyjne A4 (szczyty z płyty laminowanej)
- Łóżko rehabilitacyjne A4 (szczyty z płyty HPL)
- Łóżko rehabilitacyjne A4/3s (szczyty z płyty laminowanej)
- Łóżko rehabilitacyjne A4 w obudowie drewnianej
- Łóżko rehabilitacyjne A4/3s (szczyty z płyty HPL)
- Łóżko rehabilitacyjne B1/3s
- Łóżko rehabilitacyjne A
- Łóżko rehabilitacyjne A/3s
- Łóżko szpitalne A-6-3s/T
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.