Co to jest aparaty do magnetoterapii?
Profesjonalne aparaty do magnetoterapii wyglądają podobnie do aparatury stosowanej podczas badania tomograficznego. Jest to specjalny okrąg o dużej średnicy, wewnątrz którego wytwarzane jest zmienne pole elektryczne. W ten sposób oddziałuje on na chore tkanki pacjenta, przynosząc ulgę w bólu oraz wspomagając procesy leczenia się. Całość polega na ułożeniu pacjenta na specjalnej kozetce oraz umieszczenie aparatu do magnetoterapii wokół miejsca, gdzie występuje ból lub znajdują się uszkodzone tkanki.
Podczas wykonywania zabiegu pacjent powinien leżeć możliwie najbardziej nieruchomo. W skład aparatury do magnetoterapii wchodzi również leżanka, na której ułożony jest pacjent wraz z mechanizmem, który umożliwia odpowiednie ułożenie okręgu, wewnątrz którego wytwarzane jest pole magnetyczne.
Przeciwwskazania do magnetoterapii
Z racji tego, że magnetoterapia to metoda lecznicza oraz rehabilitacyjna, występują pewne okoliczności, kiedy nie jest ona wskazana. Nie powinno jej się wykonywać w następujących okolicznościach:
- Ciąża
- Implanty elektroniczne
- Choroba nowotworowa
- Gruźlica płuc
- Krwawienie z przewodu pokarmowego
- Ciężkie infekcje
Każda z tych przyczyn ma inne podłoże oraz powody, z jakich niemożliwe jest wykonanie magnetoterapii. W przypadku ciąży istnieje duże ryzyko, że wytwarzane pole magnetyczne podczas zabiegu może uszkodzić płód. Wytwarzane pole osiąga częstotliwość do 100 Hz. Jest to nieszkodliwa dawka dla osoby dorosłej lub osoby w wieku nastoletnim. Jednak dla nienarodzonego dziecka w brzuchu ciężarnej kobiety może okazać się wręcz śmiertelna. Dlatego kobiety, które chociaż podejrzewają, że mogą być w ciąży, nie powinny wykonywać zabiegu magnetoterapii, niezależnie od miejsca na ciele, w którym będzie wykonywany zabieg.
Podczas wykonywania zabiegu wewnątrz pomieszczenia, gdzie znajduje się aparatura nie mogą znajdować się żadne urządzenia elektroniczne. Wliczają się w to wszelkie zegarki, telefony lub inne urządzenia. Implanty elektroniczne również są wykluczone. Wszelkie urządzenia tego typu mogą prowadzić do odwrócenia pola magnetycznego. Może to skutkować nieprawidłowym działaniem lub brakiem efektów magnetoterapii. Dlatego należy powiadomić lekarza o wszystkich ewentualnych implantach. Natomiast będąc specjalistą zajmującym się obsługą aparatu do magnetoterapii, należy bezwzględnie spytać pacjenta o ewentualne implanty elektroniczne lub urządzenia, które posiada.
Wymienione choroby oraz schorzenia wiążą się z bezwzględnym wykluczeniem pacjenta z przeprowadzonego leczenia wspomagającego rehabilitację. W połączeniu z magnetycznym polem może okazać się, że objawy, jakie występują u pacjenta nasilą się oraz będą sprawiały znacznie więcej problemów. Sama magnetoterapia również może być dla nich związana ze znacznie wyższym dyskomfortem oraz prowadzić do pogłębienia się choroby lub jej zaostrzenia. Dlatego w przypadku jakichkolwiek schorzeń lub chorób warto poinformować o nich lekarza lub specjalistę przeprowadzającego terapię. Zdecyduje on, czy pacjent może zostać dopuszczony do wykonywania magnetoterapii.
Wskazania do magnetoterapii
Istnieje wiele schorzeń oraz chorób, w których magnetoterapia może okazać się niezwykle pomocna. Związane jest to z jej uniwersalnym działaniem, które pobudza komórki do regeneracji oraz wspomaga wszystkie procesy lecznicze zachodzące w organizmie w obrębie działania pola magnetycznego. Wskazaniami do magnetoterapii są liczne bóle, na przykład kręgosłupa lub kończyn. Mogą one być związane z nadmiernym ruchem lub wymagającymi zajęciami, które obciążają stawy oraz mięśnie. Mogą również wiązać się z występowaniem chorób. Niezależnie od przyczyny, ból jest wskazaniem do magnetoterapii.
Kolejnym ze wskazań są liczne obrzęki oraz problemy z przepływem krwi. Jeżeli pacjent zgłasza problemy z puchnącymi nogami po dłuższym chodzeniu lub dyskomfort związany z opuchlizną lub odczuwa skutki nieprawidłowego przepływu krwi w poszczególnych fragmentach ciała, w tym w kończynach, może okazać się, że magnetoterapia przyniesie spodziewane efekty. Z tego względu jest ona zalecana w przypadku osób, które borykają się z obrzękami.
Magnetoterapia jest również wskazana jako wspomaganie rehabilitacji po wystąpieniu złamania lub innego uszkodzenia układu mięśniowego lub kostnego. Wspomaga ona procesy regeneracyjne oraz gojenie się i zrastanie kości. Dzięki temu możliwy jest szybszy powrót do pełnej sprawności oraz zapewnienie sobie znacznie szybszych efektów rehabilitacji oraz ćwiczeń z fizjoterapeutą. Połączenie treningów rehabilitacyjnych z magnetoterapią przynosi realne korzyści oraz efekty w postaci zmniejszenia bólu, obrzęku po urazie oraz szybszego zrostu kości.
W czym pomaga magnetronik?
Magnetronik to inna nazwa na magnetoterapię. Jest to bardzo uniwersalny rodzaj leczenia oraz wspomagania rehabilitacji z fizjoterapeutą. Dlatego pomaga na liczne schorzenia oraz problemy związane z bólem, nieprawidłowym funkcjonowaniem lub zrostem kości. Dlatego można powiedzieć, że magnetronik jest pomocny w wielu schorzeniach, którym towarzyszy ból oraz dyskomfort.
Jak często można korzystać z zabiegu magnetoterapii?
Magnetoterapia to sposób leczenia, który jest przepisywany przez lekarza specjalistę zajmującym się skierowaniem pacjentów na różne rodzaje rehabilitacji. Jest ona indywidualnie dobierana do potrzeb pacjenta, jego dolegliwości oraz przeciwwskazań, które wykluczają go z części wykonywanych podczas rehabilitacji zabiegów. Najczęściej na zabieg magnetoterapii zapisywane sa osoby po licznych uszkodzeniach, na przykład kończyn. Jest to również wspomaganie podczas leczenia długotrwałych dolegliwości wiążących się z bólem, który utrzymuje się przez długi czas.
W przypadku złamań lub uszkodzeń mięśni, magnetoterapia jest najczęściej wypisywana jednorazowo, jako seria zabiegów wykonywanych podczas rehabilitacji. Zazwyczaj jest to 10 do 15 zabiegów, wykonywanych codziennie. Podobnie wygląda to w przypadku terapii bólu lub leczenia innych dolegliwości, które są jednak długotrwałe. W tym wypadku magnetoterapia jest również przepisywana jako seria codziennych zabiegów, wykonywanych przez specjalistę podczas trwania turnusu rehabilitacji. Zazwyczaj jest to zalecane jeden raz w roku. Jest to bezpieczna ilość, które umożliwia jednoczesne zachowanie odpowiedniej sprawności jak i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych związanych ze zbytnim korzystaniem z magnetoterapii.
Gdzie można wykonać magnetoterapię?
Zabieg magnetoterapii jest wykonywany jedynie przez wykwalifikowane osoby, które wiedzą w jaki sposób podłączyć aparaturę tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty w leczeniu przy jednoczesnym minimalizowaniu dyskomfortu oraz ewentualnych skutków ubocznych. Z tego względu magnetoterapia może być wykonywana wyłącznie w placówkach medycznych. Zaliczają się do tego szpitale oraz przychodnie, ale również ośrodki oferujące turnusy rehabilitacyjne w trybie stacjonarnym oraz przychodnie, które umożliwiają rehabilitację pacjentów w trybie dziennym. Wówczas pacjent przyjeżdża codziennie na rozpisane wcześniej zabiegi rehabilitacyjne, a następnie wraca do domu.
Czy należy się specjalnie przygotować do magnetoterapii?
Magnetoterapia nie wymaga specjalnego przygotowania przed zabiegiem. Należy jedynie zadbać, aby nie posiadać przy sobie żadnych urządzeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na wytwarzane pole magnetyczne. Mogłoby to negatywnie wpływać na cały wykonywany zabieg. Zatem należy uzbroić się w cierpliwość oraz zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu. Sam zabieg magnetoterapii trwa zazwyczaj do kilkunastu minut do pół godziny.
Jak dbać o sprzęt do magnetoterapii?
Sprzęt do magnetoterapii jest wykorzystywany każdego dnia przez wielu pacjentów. Niezależnie od wielkości placówki medycznej, która oferuje zabieg rehabilitacyjny, jest on intensywnie eksploatowany. Dlatego należy odpowiednio o niego zadbać w taki sposób, aby zniwelować ryzyko wystąpienia awarii lub przenoszenia się chorób pomiędzy pacjentami.
Aparat do magnetoterapii nie powinien być poddawany przegrzewaniu się. Musi działać w takich trybach, które umożliwiają jego optymalne ustawienie. Istnieje możliwość manewrowania intensywnością terapii, jednak należy ustawić wszystkie parametry tak, aby były skuteczne dla pacjenta, jednocześnie nie powodując dyskomfortu oraz działając w odpowiedni sposób pod względem technicznym. Istotne jest, aby nie ustawiać zbyt wysokich parametrów. Takie ustawienia wykorzystywane zbyt wiele razy mogą doprowadzić do uszkodzenia aparatu.
Kolejnym ważnym elementem w kwestii dbania o jak najwyższą jakość sprzętu oraz wykonywanego zabiegu jest pilnowanie odpowiedniej higieny oraz regularnego oczyszczania oraz dezynfekcji aparatu do magnetoterapii. Korzysta z niego wiele osób, a część z elementów urządzenia ma bezpośredni kontakt ze skórą pacjentów. Z tego względu powinny one być dokładnie oczyszczane oraz dezynfekowane każdorazowo po skorzystaniu z aparatury przez pacjenta. Należy zdezynfekować kozetkę, na której leży osoba, której wykonuje się zabieg lub położyć na niej specjalne ochraniacze wykonane z jednorazowego materiału. Pomoże to zaoszczędzić czas potrzebny na dezynfekcję stanowiska pomiędzy pacjentami. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o ich wymianie.
Jaka jest cena aparatu do magnetoterapii?
Ceny aparatów do magnetoterapii są mocno zależne od wielu parametrów, Muszą spełniać określone funkcje, aby móc być dopuszczonymi do sprzedaży. Jednak część z nich posiada dodatkowe funkcje, które mają za zadanie ułatwić pracę specjalistom obsługującym maszyny oraz zmniejszyć w znacznym stopniu dyskomfort pacjentów, którzy korzystają z zabiegu magnetoterapii.
Ze względu na zróżnicowane dodatkowe funkcje, które nie są niezbędne podczas wykonywania zabiegu, ale znacznie ułatwiają jego przebieg, ceny aparatów do magnetoterapii wahają się od 3 tysięcy do 11 tysięcy złotych. Są to ceny rynkowe, jakie można spotkać w specjalistycznych sklepach oraz hurtowniach medycznych, zajmujących się sprzedażą hurtową oraz detaliczną sprzętu medycznego wykorzystywanego przez specjalistów w placówkach medycznych i nie tylko.
Czy magnetoterapia działa?
W przypadku pacjentów, u których występują dolegliwości związane z bólem(jak na przykład osteofity
), pojawia się bardzo istotne pytanie podczas zapisów na magnetoterapie. Brzmi ono: czy ta terapia działa, przynosząc odpowiednie, oczekiwane skutki? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, ponieważ w znacznej mierze zależy to od konkretnego przypadku. Jednak w przeważającej ilości pacjentów z dolegliwościami bólowymi, magnetoterapia przynosi ulgę oraz sprawia, że dolegliwości zmniejszają swoją intensywność lub przestają być w ogóle odczuwalne.
Natomiast w przypadku wspomagania leczenia oraz powrotu do sprawności po kontuzjach, urazach oraz złamaniach, pozytywne skutki działania magnetoterapii są udowodnione. Jest to zabieg wspomagający rehabilitację, który w znacznym stopniu przyczynia się do polepszenia stanu zdrowia pacjenta, poprawia zdolność komórek do regeneracji oraz bardzo mocno wspomaga procesy lecznicze zachodzące w tkankach oraz organach.
Jest to również skuteczna metoda w przypadku występowania obrzęków. Są one znacznie mniejsze po zakończeniu serii terapii, co przynosi znaczną ulgę pacjentom. Z tego względu jest to metoda leczenia bardzo polecana przez specjalistów osobom, które mają problemy z nadmiernymi obrzękami kończyn górnych oraz dolnych. Magnetoterapia jest skutecznym rozwiązaniem na wiele dolegliwości.
Aparat do magnetoterapii cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze aparaty dostępne są już w cenach powyżej 3000zł, a najdroższe kosztują nawet 11000zł.
Ranking aparatów do magnetoterapii
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych aparatów do magnetoterapii. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do wielu placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Magnetronic MF-2
- Nowoczesny aparat do magnetoterapii Magnetronic MF-12
- Wielokanałowy aparat do magetoterapii i laseroterapii Magnetronic MF-24
- Multitronic MT-8
- ZESTAW I: MF-12, aplikator AS-600K, leżanka L-6
- ZESTAW IV: MF-12, aplikator AS-600N, leżanka L-6
- ZESTAW II: MF-12, aplikator AS-600K, AS-315K, leżanka L-6
- ZESTAW V: MF-12, aplikator AS-600N, AS-315N, leżanka L-6
- ZESTAW I: MF-24, aplikator AS-600K, AS-315K, leżanka L-6
- ZESTAW III: MF-12, aplikator AS-600K, AS-315K, AS-200K, leżanka L-6
- ZESTAW VI: MF-12, aplikator AS-600N, AS-315N, AS-200N, leżanka L-6
- 3-półkowy stolik pod aparaty
- Stolik pod aplikator pola magnetycznego CS35
- Aplikator CPEP
- Aplikator szpulowy CS35 - średnica wew. 35 cm
- Aplikator szpulowy AS-204
- Aplikator szpulowy CS60 - średnica wew. 60 cm
- Leżanka pola magnetycznego
- PhysioMG 815 aparat do terapii polem magnetycznym niskiej częstotliwości
- ETIUS LM +szkolenie
- PhysioMG 825 - aparat do terapii polem magnetycznym niskiej częstotliwości
- ETIUS ULM + szkolenie
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.