Ssaki medyczne to specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w szpitalach, hospicjach, ale także w prywatnych domach. Ich stosowanie ma za zadanie poprawę jakości życia pacjentów, ale również pracę w sytuacjach awaryjnych. Powinny być wykonane z najlepszych materiałów, ponieważ mogą mieć kontakt z narządami wewnętrznymi chorych.
Co to jest ssak medyczny?
Ssak medyczny to aparat konieczny w wyposażeniu oddziałów intensywnej terapii oraz sal operacyjnych. Jest to sprzęt składający się z części głównej oraz rurki ssącej. W części głównej znajduje się filtr oraz napęd ssący. Dodatkowo znajduje się tam również cała aparatura potrzebna do napędzania ssaka. Rurka z kolei jest wyposażona w odpowiednią końcówkę. To ona ma bezpośredni kontakt z organizmem pacjenta.
Ssak medyczny służy do pozbywania się nadmiaru wydzieliny z gardła pacjenta oraz z jego ust, jeżeli znajduje się w śpiączce. Jest on również niezbędny podczas krwotoku występującego w trakcie trwania operacji lub wymiotów osoby, która ma problemy związane z poruszaniem się lub jest sparaliżowana. Dzięki systemowi ssącemu można szybko pozbyć się zalegających płynów z ciała pacjenta.
Do czego służy ssak medyczny?
W zależności od miejsca występowania oraz pacjentów, ssak medyczny może pełnić wiele funkcji. Jego podstawowym zadaniem jest usuwanie płynów i wydzielin za pomocą siły ssącej. Jeżeli jest wykorzystywany na oddziale intensywnej terapii, gdzie znajdują się osoby w śpiączce, służy do odsączania płynów z ich gardeł oraz jam ustnych. W ten sposób niweluje ryzyko zakrztuszenia się oraz niespodziewanej śmierci pacjenta. Podłączony ssak medyczny ułatwia również pracę personelowi medycznemu, ponieważ automatyzuje pracę, którą musiałyby wykonywać osoby pracujące na oddziale. W ten sposób lekarze oraz pielęgniarki mogą skupić się na jak najlepszym leczeniu pacjentów, ufając sprzętowi medycznemu w kwestii pozbywania się nadmiaru płynów z jamy gardeł chorych.
Sala operacyjna
W szpitalach aparat do odsysania wydzieliny jest również wykorzystywany na Sali operacyjnej. Podczas trwania zabiegu może dojść do rozmaitych sytuacji. W związku z tym, że operowane są osoby w ciężkim stanie, a używane do tego celu narzędzia są ostre, może dojść do wystąpienia krwotoku. Taka sytuacja to bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta, który leży na stole operacyjnym. W momencie, kiedy krew wypływa z narządów, może okazać się trudne namierzenie jej źródła. W takiej chwili wykorzystanie ssaka medycznego umożliwia lekarzom chirurgom oczyszczenie pola widzenia. Dzięki temu mogą oni szybko zlokalizować źródło występowania krwawienia, a następnie sprawnie je zatamować. Jest to zachowanie, od którego bezpośrednio zależy zdrowie oraz życie pacjenta.
Inne odziały szpitalne
Profesjonalne Ssaki Medyczne Elektryczne znajdują się również na każdym oddziale szpitalnym. W każdej chwili może dojść do sytuacji, kiedy pacjent zachłyśnie się lub zacznie wymiotować. Jeżeli taka sytuacja nastąpi u osoby sparaliżowanej lub takiej, która ma ograniczoną ruchomość, może okazać się, że jest to niezwykle niebezpieczne. Wówczas aparat do odsysania wydzieliny ma za zadanie odessać zalegające w gardle chorego pacjenta w taki sposób, aby pozbyć się ich jak najszybciej. Umożliwia to swobodne oddychanie danej osoby oraz pomaga podczas akcji ratunkowej.
Prywatne domy
Ssak medyczny to specjalistyczny sprzęt, który może być również wykorzystywany w prywatnych domach. Nie każda osoba, która cierpi z powodu przewlekłej choroby, przebywa cały czas w szpitalu. Może zdarzyć się, że jej dolegliwości towarzyszą jej przez cały czas, a leki jedynie obniżają ich skutki. Wówczas w prywatnym domu osoby cierpiącej na choroby płuc lub górnych dróg oddechowych, może znajdować się ssak medyczny. Ważne jest, aby zarówno sam pacjent jak i rodzina wiedzieli, jak obsługiwać aparat oraz jak prawidłowo o niego zadbać tak, aby nie gromadziły się w nim bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje chorobotwórcze, groźne dla zdrowia.
Aparatura do odsysania nadmiaru wydzieliny może być wykorzystywana w domu również w sytuacji, kiedy pacjent znajduje się w śpiączce oraz przebywa w domu lub jest niemalże całkowicie sparaliżowany. W takich chwilach konieczne jest zadbanie o jak najlepszą opiekę dla osoby chorej oraz zapewnienie jej jak najwięcej wygody oraz możliwie warunki, które zabezpieczą zdrowie oraz życie. Ssak medyczny wówczas pełni dokładnie takie same funkcje, jak w przypadku sprzętu wykorzystywanego w szpitalach.
Hospicja
Hospicjum to miejsce, gdzie przebywają pacjenci w krytycznym stanie. Zadaniem personelu medycznego pracującego w takim miejscu jest zadbanie o komfort pacjenta oraz zapewnienie ulgi w bólu podczas ostatnich tygodni lub dni życia. Ssak medyczny pomaga również w tym. Dzięki odsysaniu nadmiaru wydzieliny, może być możliwe zapewnienie lepszego oddechu choremu oraz ochrona pacjenta przed zakrztuszeniem się. Jest on również niezwykle pomocny w przypadku osób, które cierpią z powodu przewlekłych oraz poważnych chorób płuc.
Jaki ssak medyczny wybrać? Rodzaje
Podstawowym kryterium, które rozróżnia ssaki jest sposób ich zasilania. W naszym asortymencie znajdują się ssaki manualne oraz elektryczne. Ssak medyczny manualny nie potrzebuje źródła zasilania do działania. Jego ssanie opiera się na różnicy ciśnień, jaka jest wytwarzana poprzez uciskanie pompki ręką lub kolanem. Jest to bardzo uniwersalny sprzęt, który nie zależy od dostaw prądu w danym miejscu. Dzięki temu może być łatwo transportowany. Wykorzystuje się go w karetkach pogotowia ratunkowego. Wówczas, niezależnie od miejsca, gdzie znajduje się personel ratunkowy, może wykorzystać ssak medyczny.
Ssak elektryczny może być zasilany na dwa sposoby. Jeden z nich to bezpośrednie podłączenie aparatury do odsysania płynów do źródła prądu. Ten rodzaj sprzętu nie jest przeznaczony do przenoszenia oraz może być wykorzystywany tylko w jednym miejscu. Obecnie jest coraz rzadziej wykorzystywany w placówkach medycznych, ze względu na ograniczone możliwości związane z jego transportem. Jednak można go jeszcze spotkać na salach operacyjnych, gdzie taki sprzęt musi być zawsze dostępny oraz nie jest przenoszony w inne miejsce. Znajduje on również zastosowanie na oddziałach intensywnej terapii, gdzie bezpośrednio przy łóżku pacjenta znajduje się podłączony ssak medyczny, który nie jest przenoszony w inne miejsca. Jest on potrzebny w tym konkretnym miejscu i personel medyczny wie, że nie zajdzie potrzeba przenoszenia go.
Nowoczesne ssaki elektryczne są zasilane za pomocą mocnych akumulatorów. Wymagają one ładowania poprzez podłączenie do źródła zasilania, dlatego po stronie personelu medycznego leży zadbanie o to, aby sprzęt był zawsze odpowiednio naładowany. Jednak, pomimo tego, jest to znaczne ułatwienie dla osób, które dbają o zdrowie oraz życie pacjentów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, istnieje możliwość przeniesienia ssaka medycznego pomiędzy pomieszczeniami, a nawet pomiędzy oddziałami. Zdarza się tak w chwilach, kiedy szpital jest przepełniony pacjentami, na przykład w sytuacjach, kiedy znajduje się w nim wiele osób cierpiących z powodu zakaźnych chorób płuc i całego układu oddechowego. Elektryczny ssak medyczny, zasilany za pomocą akumulatora jest polecany w placówkach medycznych, gdzie znajduje się wielu pacjentów, którzy potencjalnie będą potrzebowali pomocy.
Jaki ssak medyczny wybrać do domu?
Wybór ssaka medycznego do domu, gdzie znajduje się osoba cierpiąca z powodu poważnej choroby jest trudny. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, wpływających na podjęcie tej decyzji. Jeżeli zdarza się, że następują przerwy w dostawie prądu, należy zrezygnować z zakupu ssaka elektrycznego, który wymaga ciągłego podpięcia do źródła zasilania. Jeżeli nastąpi konieczność skorzystania z niego w chwili, kiedy zabraknie prądu, może to wywołać sytuację bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta. Wówczas należy rozważyć ssak elektryczny zasilany akumulatorowo lub manualny sprzęt.
Jeżeli ssak jest wykorzystywany często, ze względu na konieczność pozbywania się nadmiaru wydzielin oraz płynów z organizmu pacjenta, wówczas warto zainwestować w elektryczny ssak medyczny. Jest on prosty w obsłudze oraz nie wymaga używania siły. Jest to również inwestycja, która szybko okaże się opłacalna i warta swojej ceny. Nie wymaga uciskania pompki, co może usprawnić działania osób, które znajdują się w stresie związanym z nagłą sytuacją, gdzie pacjentowi zabraknie powietrza lub nadejdzie potrzeba usunięcia wydzielin.
Jeżeli ssak medyczny jest wykorzystywany rzadko, w wyjątkowych sytuacjach, które nie zdarzają się często, warto postawić na zakup manualnego sprzętu do odsysania płynów. Taki ssak medyczny jest tańszy od swojego elektrycznego odpowiednika, jednocześnie spełniając dokładnie takie samo zadanie. Zasysając powietrze, zasysa również wydzieliny i płyny, które zalegają w drogach oddechowych chorego. Pompka działająca w ssaku medycznym powinna być regularnie sprawdzana, czy chodzi prawidłowo. Warto wypróbować działanie ssaka w spokojnych warunkach, sprawdzając jedynie w jaki sposób należy korzystać z pompki. Dzięki temu, jeżeli dojdzie do sytuacji awaryjnej lub kryzysowej, osoby bliskie choremu będą w stanie szybko zareagować oraz pomóc mu w trudnych chwilach.
Ile kosztuje ssak do odsysania?
W zależności od rodzaju ssaka medycznego, jego ceny wahają się od ponad 300 zł do prawie 4 tys. zł. Zależy to od wielu czynników, między innymi rodzaju aparatury oraz dodatkowych funkcji.
Najtańszy jest manualny ssak medyczny. Nie wymaga on zastosowania specjalnych rozwiązań technologicznych, jest wykorzystywany od wielu. Dodatkowo poszczególne jego części są tanie oraz łatwe w wymianie. Nie składa się z zaawansowanych systemów, jedynie z pompki, filtra oraz rurki. Cały sprzęt umożliwia odsysanie nadmiaru płynów oraz wydzielin bez użycia prądu.
Ssaki elektryczne są droższe. Tutaj również następuje podział. Można znaleźć zestawy do odsysania płynów, które są niewielkich rozmiarów i można stawiać je na stolikach znajdujących się przy łóżkach pacjentów lub na specjalnych wózkach, przeznaczonych do transportu mniejszej aparatury medycznej. W takim wypadku mają one mniejszą moc, a ich transport jest zależny od statywu oraz jego stanu technicznego. Można również przenieść je pomiędzy oddziałami lub pomieszczeniami, bez konieczności przenoszenia całej konstrukcji. Sprawdza się to w sytuacjach kryzysowych, kiedy liczy się czas. Ceny takich ssaków medycznych utrzymują się w okolicach 1000 zł.
Najdroższe ssaki, które kosztują od 2 do 3 tys. zł mają znacznie większą moc od tych wymienionych wyżej. Najczęściej są one wykorzystywane na salach operacyjnych, gdzie najważniejsze jest odpowiednie zadbanie o jak najszybsze pozbycie się krwi w przypadku krwotoku. Taki ssak medyczny jest większy, składa się nie tylko z głównego narzędzia, ale również dodatkowo z wbudowanego stojaka. Aparat jest trudniejszy w transporcie, ponieważ nie ma możliwości podniesienia go. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na stan kółek, na jakich znajduje się całość sprzętu. Powinny one działać bez zarzutu, podobnie jak cały sprzęt. Tak, aby można było szybko go przenieść.
Ssak medyczny jest wykorzystywany w wielu miejscach. Szczególnie tam, gdzie konieczna jest opieka nad osobami, które same nie są w stanie pozbyć się nadmiaru wydzielin lub płynów. Konieczne jest odpowiednie dbanie o sprzęt, między innymi regularne oczyszczanie. W ten sposób można zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę oraz pomoc w kryzysowych sytuacjach.
Ssak Medyczny cena
W ofercie posiadamy szeroki wybór ssaków medycznych. Najtańsze modele kosztują ponad 200zł a najbardziej rozbudowane są to kwoty powyżej 3000zł.
Ranking ssaków medycznych
Poniżej prezentujemy ranking oferowanych ssaków medycznych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Kompaktowy Ssak Elektryczny 6
- Ssak elektryczny na wózku 1
- Ssak elektryczny 2
- Ssak manualny 8
- Ssak Elektryczny 5
- Ssak akumulatorowo-sieciowy 4
- Ssak elektryczny na wózku 1 ze sterowaniem nożnym
- Ssak elektryczny 3
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.