Profesjonalne Lampy Antydepresyjne
Jaki wpływ na człowieka ma światło słoneczne?
Rytm naszego życia odbywa się w sposób cykliczny i uzależniony jest tak naprawdę od pór roku. To stałe następowanie po sobie kolejnych okresów uzależnione jest od ruchów ziemi i położenia słońca względem niej. Pory roku wyznaczane są przez ruch obiegowy ziemi, to znaczy, że nasza planeta w ciągu roku okrąża słońce dookoła. Podczas wędrówki wokół słońca w pierwszej połowie roku ziemia nachylona jest w stronę słońca biegunem północnym, a przez drugie pół roku biegunem południowym. To nachylenie powoduje, że północna półkula przez pół roku jest silniej oświetlana i nagrzewana przez słońce, a półkula południowa w tym czasie jest oświetlana słabiej. Co pół roku ta sytuacja się zmienia. To dlatego w okresie jesienno-zimowym nasza półkula otrzymuje mniej promieni słonecznych. Zaczyna się okres, w którym dni są bardzo krótkie, a większość dnia spędzamy w półmroku. Promienie słoneczne są potrzebne człowiekowi do życia i to one mają wpływ na nasze ogólne samopoczucie. To dlatego w okresie jesienno-zimowym co osiemnastego dorosłego człowieka dotyka depresja sezonowa, która jest skutkiem tego, że dostęp do promieniowania słonecznego jest znacznie mniejszy, niż w okresie wiosenno-letnim, gdy dni są zdecydowanie dłuższe.
Pytanie brzmi, dlaczego promieniowanie słoneczne ma tak duży wpływ na dobre samopoczucie człowieka? Światło słoneczne oddziałuje na szyszynkę w mózgu człowieka. To część mózgu odpowiedzialna za regulowanie wydzielania się „hormonu szczęścia”, czyli SEROTONINY i „hormony snu”, czyli MELATONINY. To słońce daje nam energię, ponieważ promieniowanie słoneczne zwiększa stężenie serotoniny w naszym mózgu, a tym samym wpływa na poprawę nastroju, daje pęd do działania, lepiej się wysypiamy i nie odczuwamy senności w ciągu dnia.
Brak światła we wczesnych godzinach rannych oraz krótkie dni powoduje sezonową depresję, tzw. SAD (Seasonal Effective Disorder). Depresja zaś zakłóca cykl snu i rytm wydzielania melatoniny, która koordynuje pracę zegara biologicznego. Jedną z metod leczenia depresji sezonowej jest fototerapia, czyli leczenie światłem.
Czym jest fototerapia?
Definicja podaje, że „fototerapia to metoda lecznicza opierająca się na kontrolowanym działaniu światłem na ludzki organizm, uzupełniająca jego dzienne niedobory w okresie jesienno-zimowym oraz wykorzystująca podczerwień do regeneracji tkanek i leczenia stanów zapalnych”.
Znając zależności między samopoczuciem człowieka a promieniowaniem słonecznym, zrodziła się koncepcja na dostarczanie człowiekowi potrzebnej ilości światła w sposób nienaturalny, z wykorzystaniem sztucznego źródła światła, które imituje naturalne promieniowanie słoneczne — mowa o fototerapii.
Fototerapia to inaczej światłolecznictwo, czyli leczenie z wykorzystaniem światła sztucznego. W szerokim rozumieniu kuracja ta wykorzystuje światło widzialne, podczerwone i nadfioletowe jako metody lecznicze. Pozytywny wpływ fototerapii wykorzystywany jest do regeneracji organizmu, uśmierzania bólu, pobudzania przemiany materii, czy jako terapia wspomagająca krążenie krwi. Coraz częściej wykorzystywana jest także jako metoda do walki z depresją sezonową i stanami poczucia apatii, przygnębienia i smutku spowodowanych skręcająca się długością dnia w okresie jesienno-zimowym.
Jakie są najczęstsze objawy depresji sezonowej?
Badania wykazują, że w Polsce depresja sezonowa dotyka nawet około 10% populacji. Niewiele osób jednak postanawia coś z tym zrobić. Wielu z nas ignoruje sygnały lub z braku czasu odkłada leczenie, czekając po prostu aż okres jesienno-zimowy minie samoczynnie. Jednak czas, w którym dni są krótkie, a promieniowanie słoneczne ograniczone, czasami wręcz znikome, rozciąga się na co najmniej cztery miesiące. W tym czasie osoby takie odczuwają następujące oznaki depresji sezonowej:
- smutek, lęk, drażliwość
- apatia, poczucie beznadziei
- brak motywacji do działania
- wahania nastroju
- kłopoty z koncentracją
- utrata zainteresowań, zobojętnienie
- nadmierny apetyt (zwłaszcza na słodycze)
- senność w ciągu dnia
- osłabienie popędu seksualnego
- u kobiet nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Czym są lampy antydepresyjne i jak wykorzystywać je w fototerapii?
Poznając to, jaki wpływ na samopoczucie człowieka ma promieniowanie słoneczne oraz jak negatywnie na jego stan wpływa ograniczenie do jego dostępu, stworzono specjalne lampy, które poprzez odpowiednią intensywność światła wyrażoną w luksach oraz odpowiednią barwę mają imitować naturalne światło słoneczne i zastępować je w okresie krótkich dni. W ten sposób nawet w miesiącach, w których dostęp do promieniowania słonecznego jest znacznie ograniczony, można przy wsparciu sztucznego światła wpływać na prawidłową pracę tej części mózgu, która odpowiedzialna jest za produkcję serotoniny i melatoniny, a tym samym wpływać na dobre samopoczucie osób szczególnie narażonych na depresję sezonową.
Do głównych zalet fototerapii z wykorzystaniem lamp antydepresyjnych należy:
- zapobieganie depresji sezonowej
- usuwanie apatii i złego samopoczucia
- poprawa nastoju oraz usuwanie poczucia smutku i lęku
- wpływ na poprawę snu i skuteczną walkę z bezsennością
regulowanie poczucia głodu i zapobieganie napadom objadania spowodowanych depresją sezonową
- wykorzystanie naturalnej metody, niedającej skutków ubocznych
- wykorzystanie metody bezpiecznej, naśladującej wystawienie się na naturalne promieniowanie słoneczne.
Do czego służy lampa antydepresyjna? Ich wpływ na produkcję serotoniny i melatoniny
Za odpowiedni nastrój człowieka i jego dobre samopoczucie oraz prawidłowy wypoczynek odpowiedzialne są serotonina i melatonina, które wytwarzane są w mózgu człowieka.
SEROTONINA nazywana jest hormonem szczęścia. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że niedobór serotoniny powoduje depresję, zmiany nastroju, wzrost uczucia niepokoju i leku, apatię, pogorszenie koncentracji itp.
MELATONINA zaś reguluje cykl snu i czuwania, a tym samy wpływa na rytm dobowy człowieka. Niedobór melatoniny skutkuje zaburzeniami snu, a tym samym poczuciem wyczerpania w ciągu dnia, trudności z zasypianiem, problemy z wybudzeniem się rano i problemy z koncentracją.
Na wytwarzanie potrzebnej ilości serotoniny i melatoniny w mózgu człowieka główny wpływ ma odpowiednia ilość światła słonecznego, a ścisłej mówiąc odpowiednia długość fal, kolorystyka i odpowiednie jego natężenie. To dlatego w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótkiej i człowiek nie dość długo wystawia się na promienie słoneczne, dochodzi do zmniejszenia wydzielania się tych hormonów. W czasie, gdy dostęp do promieniowania słonecznego jest ograniczony, można zastąpić je w inny sposób, to znaczy korzystać ze sztucznego źródła światła. Aby jednak było to możliwe, należy wykorzystać specjalne lampy antydepresyjne, które posiadają zbliżone parametry do naturalnego światła słonecznego, dlatego skutecznie uruchamiają w organizmie człowieka biosyntezę melatoniny i serotoniny. W tym celu właśnie zostały stworzone LAMPY ANTYDEPRESYJNE, które naśladują barwę i intensywność światła słonecznego, a tym samym stają się idealnym uzupełnieniem niedoboru światła naturalnego w okresie jesienno-zimowym i zapobiegają negatywnym skutkom krótkich dni.
Jak prawidłowo korzystać z lampy antydepresyjnej?
Aby użycie lampy antydepresyjnej przyniosło pożądany efekt, należy korzystać z niej w odpowiedni sposób. Do fototerapii nie nadaje się zwykła lampa, ponieważ nie posiada ona odpowiedniej mocy i barwy światła. Dlatego w fototerapii należy używać tylko specjalnych lamp antydepresyjnych. Ale także w ich wypadku należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych czynników, które wpływają na powodzenie sesji. Przy użyciu lampy antydepresyjnej należy zwrócić uwagę na:
POZYCJA. Lampy antydepresyjne nie są zwykłymi lampami. Nie wystarczy ich włączyć, a w tym czasie zajmować się normalni czynnościami domowymi. To lampy używane do zabiegów, wymagana jest więc odpowiednia pozycja, w trakcie naświetlania. Rozpoczynając fototerapię, należy usiąść przodem do lampy, ewentualnie bokiem. Jest to ważne, ponieważ światło musi padać wprost od oczu. Absolutnie nieskuteczną metodą jest ustawienia się tyłem do lampy antydepresyjnej, ponieważ promienie lampy muszą przejść przez siatkówkę oka do mózgu. Zamykanie oczu również nie jest wskazane. Oczy powinny więc być otwarte, ponieważ zamknięte powieki nie przepuszczają wystarczającej ilości światła. Nie oznacza to, że trzeba patrzeć wprost na ekran lampy. Wystarczy usiąść przed lampą antydepresyjną z otwartymi oczami. Można patrzeć w innym kierunku.
ODLEGŁOŚĆ. Na skuteczność lamp antydepresyjnych wpływa także odpowiednia odległość, czyli tzw. dystans terapeutyczny. Dystans ten to odległość oka od źródła światła, w tym wypadku od lampy antydepresyjnej. Nawet niewielkie zwiększenie odległości od lampy, może spowodować, że natężenie światła spadnie poniżej progu jego skuteczności. Aby ustalić odpowiednią odległość od lampy oraz długość sesji naświetlania, należy zapoznać się z parametrami lampy antydepresyjnej, podanych przez producenta tego urządzenia. Zasada jest zawsze taka sama i niezmienna: im lampa antydepresyjna ma większą moc, tym odległość od źródła światła może być większa, co z pewnością zwiększa komfort jej użytkowania. Producent lamp antydepresyjnej w instrukcji obsługi powinien jasno podać informacje o mocy lampy, ale także odległości, w jakiej dokonano pomiaru. Reasumując, odległość od lampy zależy od jej mocy! Najlepszą lampą antydepresyjną jest ta, która zapewnia, że do oka trafia światło o natężeniu 10.000 luksów. Jeżeli lampa taka ma mniejszą moc — to należy wydłużyć czas naświetlania.
MOC LAMPY i CZAS trwania sesji. Słońce emituje promienie o natężeniu większym niż 100.000 luksów. Aby lampa antydepresyjna przynosiła widoczne i miarodajne efekty, musi posiadać minimum natężenie o mocy 2500 luksów. W takim wypadku naświetlenia powinno wynosić około 2 godzin dziennie. W przypadku lamp antydepresyjnych o wyższym natężeniu automatycznie skraca się czas sesji. Najlepszą lampą antydepresyjna jest ta, która posiada natężenie światła o mocy 10.000 luksów. Jej zaletą jest to, że czas terapii skraca się do 0,5 godzina dziennie. Ponieważ tak wysokie natężenie nawet w tak krótkim czasie pokryje zapotrzebowanie organizmu na odpowiednią ilości światła.
Czy lampa antydepresyjna działa?
Narosło wiele mitów na temat lam antydepresyjnych. Te urządzenia znajdują zarówno rzeszę zwolenników, jak i sceptyków.
Prawdą jest jednak to, że lampy antydepresyjne rzeczywiście skutecznie potrafią zastępować naturalne promieniowanie słoneczne w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótsze.
Odpowiedź więc brzmi twierdząco. Tak, lampy antydepresyjne są skuteczną bronią do walki z depresją sezonową. Jednak o jej skuteczności decyduje przede wszystkim regularne sesje naświetlania, skrupulatne przestrzeganie wszystkich parametrów pracy lampy antydepresyjnej: natężenia światła, czasu naświetlania i odległości oka od ekranu lampy.
O skuteczności lampy antydepresyjnej decyduje więc odpowiednie dostosowanie natężenia światła wyrażonego w luksach do czasu trwania sesji i odległości oka od źródła promieniowania. Tylko przestrzeganie tych zasad wyznaczonych przez producenta, pozwoli na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości światła, by zastąpić braki naturalnego promieniowania słonecznego.
Prezentując to Państwu na konkretnym przykładzie posłużymy się lampami antydepresyjnymi firmy FOTOVITA, które znajdą Państwo w asortymencie naszego sklepu.
Skuteczność w odległości do 50 cm od ekranu zapewnia lampa o natężeniu 9500 luksów w czasie 30 minut. Zachowując tę sama odległość, ale korzystając z lampy o mniejszym natężeniu, bo 5000 luksów, potrzebny jest czas 60 minut naświetlania. Natomiast w przypadku wykorzystania natężenia światła rzędu 3200 luksów, skuteczność terapii w odległości 50 cm od ekranu lampy zapewni regularne naświetlanie o długości 120 minut.
Natomiast w przypadku zwiększenia odległości od ekranu lampy do 75 cm, należy przeprowadzić sesję 60-minutową z wykorzystaniem 5000 luksów, lub sesję 120-minutową w przypadku naświetlenia 2500 luksów. Korzystając z najmniejszego natężenia o mocy 1800 luksów, czas sesji trzeba zaś wydłużyć do 150 minut.
Ceny lamp antydepresyjnych
Ceny lamp antydepresyjnych wahają się w zakresie od niespełna 600 złotych do prawie 900 złotych w zależności od wielkości lampy i mocy natężenia światła.
Najtańszym modelem jest mała lampa, której natężenie światła wynosi 3200 i 1800 luksów. Model średni o natężeniu światła 5000 i 2500 luksów dostępny jest w cenie niespełna 700 złotych. Natomiast najdroższym modelem jest duża lampa o sile natężenia rzędu 9500 i 5000 luksów.
Ranking lamp antydepresyjnych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych lamp antydepresyjnych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do wielu klientów w całej Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- FOTOVITA FV-10 (mała)
- FOTOVITA FV-10 (średnia)
- FOTOVITA FV-10 (duża)
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.