Piłki do ćwiczeń są coraz bardziej widoczne w przestrzeni siłowni oraz miejscach, gdzie wykonywane są rozmaite ćwiczenia ogólnorozwojowe lub rehabilitacyjne. Jest to tania alternatywa dla innych, zaawansowanych narzędzi do wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Co to jest piłka rehabilitacyjna?
Piłki Rehabilitacyjne, sensoryczne i lekarskie to element wyposażenia sali ćwiczeń, który może być wykorzystywany na rozmaite sposoby w zależności od potrzeb rehabilitanta oraz pacjenta. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które poszukują tanich oraz bezpiecznych elementów, które mogą wykorzystać podczas swoich treningów.
To, co wyróżnia piłki rehabilitacyjne na tle innych przyrządów to znaczne możliwości wykorzystania ich podczas wykonywania ćwiczeń. Są niezwykle uniwersalne, a dzięki swojemu kształtowi również chętnie wykorzystywane do ćwiczeń przez dzieci. Tym sposobem w prosty sposób pojawia się możliwość przeprowadzenia rehabilitacji najmłodszych bez konieczności szczególnego namawiania ich do wykonywania ćwiczeń. Dzieci odbierają to jako dobrą zabawę oraz nieświadomie doskonale rozwijają swoją motorykę oraz dbają o budowę mięśni lub pracują nad partiami ciała, które wymagają rehabilitacji.
Piłka rehabilitacyjna – jaki rozmiar?
Dostępnych jest wiele rozmiarów piłek rehabilitacyjnych. Zaczynając od niewielkich, które mieszczą się w dłoni, a kończąc na takich, które można wykorzystać do siedzenia na nich oraz wykonywania rozmaitych ćwiczeń w ten sposób. Rozmiar piłki rehabilitacyjnej warto dobrać do indywidualnych potrzeb pacjenta, a więc zastanowić się, jakie ćwiczenia oraz zabiegi rehabilitacyjne będą wykonywane.
W przypadku wykonywania ćwiczeń na konkretne partie ciała, które wymagają precyzji oraz podnoszenia odpowiedniego ciężaru piłki lepiej sprawdzą się takie o niewielkich wymiarach, ale za to o odpowiedniej wadze. W naszym sklepie dostępne są piłki lekarskie o wadze zaczynającej się już od 0,5kg i dochodzące do 15kg. Jeżeli potrzebne jest natomiast trenowanie motoryki mięśni, to jest łapanie, przenoszenie lub podnoszenie poszczególnych elementów, w takim wypadku warto postawić na niewielkie piłki rehabilitacyjne, które są znacznie lżejsze. Tak, aby pacjent skupił się konkretnie na wykonywanym ruchu, nie musząc zajmować się ciężarem przedmiotu, który podnosi.
Do treningu mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilizację ciała podczas wykonywania ćwiczeń oraz za utrzymanie równowagi warto korzystać z dużych piłek rehabilitacyjnych. Można wykonywać ćwiczenia z ich udziałem, na przykład podnoszenie piłki nad ciało lub wykorzystywanie jej do podporu. Innym sposobem ich wykorzystania jest stosowanie piłki rehabilitacyjnej jako podstawy do treningu, który jest wykonywany w pozycji siedzącej z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej jako pewnego rodzaju krzesła.
Jakie są rodzaje piłek rehabilitacyjnych?
Najbardziej popularne są trzy rodzaje piłek rehabilitacyjnych. Są to:
- Standardowe piłki rehabilitacyjne
- Piłki lekarskie
- Piłki sensoryczne z wypustkami
Klasyczne piłki rehabilitacyjne są wykonane z PVC. Z pozoru wyglądają jak klasyczne piłki, jakie można dostać w wielu sklepach z wyposażeniem sportowym. Jednak wyróżnia je wysoka jakość wykonania oraz przystosowanie do wykonywania wielu ćwiczeń rehabilitacyjnych, które wspomagają powrót do pełnej sprawności pacjentów oraz umożliwiają wykonywanie coraz lepszych ruchów. Można wykorzystywać je podczas treningów z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała jako dodatkowe, niewielkie obciążenie lub wspomaganie stabilizacji. Duże klasyczne piłki do rehabilitacji są również wykorzystywane przez osoby, które mają problemy ze schorzeniami kręgosłupa do siedzenia przy biurku podczas wykonywania prac biurowych. W ten sposób jest możliwość odciążenia mięśni stabilizujących kręgosłup oraz zadbania o prawidłową postawę ciała.
Piłki lekarskie można spotkać nie tylko w gabinetach fizjoterapeutów, ale również w szkołach w wyposażeniu sali gimnastycznych oraz na siłowniach. Ze względu na swoją wagę doskonale sprawdzają się do treningów poszczególnych części ciała oraz wzmacniania mięśni, które wymagają stymulacji po długotrwałym nieużywaniu. W naszym asortymencie dostępne są różne rozmiary oraz wagi piłek lekarskich. Najlżejsze ważą 0,5kg i są doskonałe dla osób początkujących oraz tych, którzy dopiero zaczynają powrót do formy podczas rehabilitacji. Im cięższe piłki tym więcej siły należy włożyć w poruszanie nimi. Sprawdzają się do ćwiczeń izolowanych na poszczególne partie ciała.
Piłki sensoryczne z wypustkami są najczęściej wykorzystywane w terapii osób, u których podejrzewane są zaburzenia sensoryczne. Mogą również służyć do wykonywania ćwiczeń przez dzieci w celu zachowania odpowiedniej sensoryki oraz zadbania o to, aby możliwie najlepiej rozwijały się wszystkie ich zmysły.
Gdzie można wykorzystywać piłkę rehabilitacyjną?
Piłki rehabilitacyjne są bardzo szeroko wykorzystywane przez fizjoterapeutów, trenerów oraz nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach. Ich szerokie zastosowanie wynika z wielu możliwości, jakie daje ich uniwersalny kształt oraz możliwość wykorzystania piłki w dowolny sposób.
Najczęściej piłki rehabilitacyjne można znaleźć w gabinetach fizjoterapeutów, którzy ćwiczą ze swoimi pacjentami, u których pojawiły się problemy z poruszaniem się spowodowane różnymi czynnikami. Wykorzystywane są do zwiększania zakresów ruchu, siły oraz mobilności w stawach. Poprawa tych czynników wpływa niezwykle pozytywnie na motorykę ciała pacjenta oraz wspiera jego dążenie do powrotu do pełnej sprawności.
W przypadku wykorzystywania piłek rehabilitacyjnych na siłowniach jest znacznie więcej możliwości. Są tam stosowane przede wszystkim cięższe piłki lekarskie oraz klasyczne piłki rehabilitacyjne w różnych rozmiarach. Z wykorzystaniem dużej piłki rehabilitacyjnej wykonywanych jest wiele ćwiczeń, szczególnie tych, których celem jest budowanie sylwetki oraz odchudzanie. W przypadku piłek lekarskich możliwe jest wykorzystywanie ich do izolowanych ćwiczeń siłowych oraz innych, które wymagają wykorzystania dodatkowego ciężaru oprócz korzystania z ciężaru własnego ciała.
Ile kosztują piłki rehabilitacyjne?
Cena piłek rehabilitacyjnych jest bardzo różna. Zależy ona nie tylko o wymiarów piłki, ale również od jej rodzaju. Najtańsze piłki rehabilitacyjne kosztują około 40 złotych, natomiast cena najdroższych sięga 500 zł. Wynika to z konieczności zastosowania innego materiału oraz ulepszeń, które w znacznym stopniu wpływają na jakość oraz trwałość piłki.
Najdroższe piłki to piłki sensoryczne. Konieczne jest zastosowanie znacznie większej ilości materiału do jej wykonania niż w przypadku klasycznych piłek lub piłek lekarskich. Znaczna ilość materiału znajduje się w kolcach, które muszą być wykonane z najwyższą precyzją oraz dbałością o detale tak, aby nie ryzykować ich złamania lub niekorzystnego wpływu na ciało osoby, która z nich korzysta podczas wykonywania ćwiczeń.
Jak odpowiednio zadbać o piłkę rehabilitacyjną?
Dbanie o piłkę rehabilitacyjną jest konieczne, ponieważ dzięki temu istnieje możliwość długotrwałego korzystania z niej. Co oznacza zadbanie o piłkę lekarską? Należy regularnie dokonywać jej przeglądu praz sprawdzać, w przypadku piłek klasycznych rehabilitacyjnych czy nie istnieje konieczność ponownego napompowania piłki lub dodatkowego pompowania, które umożliwiłoby dalsze korzystanie z niej. Piłka rehabilitacyjna, w której jest niewiele powietrza może być bardziej narażona na pęknięcia, ponieważ wewnątrz niej panują zupełnie inne warunki niż jest to przewidziane podczas jej wykonywania.
Oprócz regularnego sprawdzania stanu technicznego piłki rehabilitacyjnej, warto zadbać o jak najlepsze oczyszczanie jej po sesjach rehabilitacyjnych. Z piłek nie korzysta się w taki sposób, aby miały bezpośredni kontakt z nagą skórą, ale jest niezwykle istotne, aby nie były one zbyt zanieczyszczone. Piłkę rehabilitacyjną należy czyścić przynajmniej jeden raz dziennie. Natomiast w przypadku znacznego natężenia pacjentów najlepiej wykorzystywać specjalne płyny do czyszczenia powierzchni każdorazowo pomiędzy kolejnymi sesjami rehabilitacyjnymi tak, aby zniwelować ryzyko przenoszenia się pomiędzy pacjentami drobnoustrojów chorobotwórczych oraz zadbać o jak największe bezpieczeństwo pacjentów.
Istotny jest również sposób, w jaki jest przechowywana piłka rehabilitacyjna. Powinna ona znajdować się w czystym pomieszczeniu, które jest regularnie wietrzone oraz sprzątane. W ten sposób nie osiada na niej brud lub kurz. Piłki rehabilitacyjne nie powinny być zbyt mocno ściskane tak, aby zmieniać swój kształt. Może to powodować ich trwałe odkształcanie się, ale również doprowadzić do pękania. Aby nie uszkodzić piłki rehabilitacyjnej, warto odpowiednio zadbać o jej wygląd oraz przechowywanie. Wówczas taki sprzęt rehabilitacyjny będzie mógł być wykorzystywany przez wielu pacjentów bez większych problemów w jego obsłudze.
Czym charakteryzuje się piłka lekarska?
Piłka lekarska to rodzaj piłki rehabilitacyjnej, jaką zna niemalże każdy uczeń. Jest bardzo chętnie wykorzystywana przez nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach jako sposób na poprawę siły uczniów oraz ich sprawności. Najbardziej znanym typem ćwiczenia z wykorzystaniem piłki lekarskiej jest jej rzut w taki sposób, aby był on możliwie najdłuższy. Poprawia to mobilność stawów oraz siłę uczniów, wpływając pozytywnie na utrzymywanie przez nich prawidłowej postawy ciała.
Piłka lekarska wyróżnia się na tle innych piłek rehabilitacyjnych swoją wagą. Można znaleźć piłki lekarskie które ważą nawet do 10kg i są wykorzystywane przez osoby, które na co dzień zajmują się treningiem siłowym. W szkołach oraz placówkach rehabilitacyjnych są wykorzystywane znacznie lżejsze piłki lekarskie. Najczęściej ich waga ogranicza się do maksymalnie 5kg, a najlżejsze dostępne w naszym sklepie piłki lekarskie ważą 0,5kg. W gabinetach fizjoterapeutów wagi lekarskie również pełnią rolę dodatkowego obciążenia dla mięśni. W ten sposób budowana jest ich siła. Im mocniejsze są mięśnie tym łatwiej jest utrzymać prawidłową, wyprostowaną postawę ciała, która wpływa niezwykle pozytywnie zarówno na stan zdrowia, ułożenie wszystkich organów oraz na pewność siebie oraz sprawność pacjenta.
W jaki sposób wyróżniają się piłki sensoryczne?
Piłki sensoryczne to piłki rehabilitacyjne z charakterystycznymi wypustkami, które dodatkowo stymulują zakończenia nerwowe w dłoniach oraz stopach. Dzięki odpowiedniemu kształtowi oraz możliwości lekkiej zmiany ich kształtu możliwe jest korzystanie z nich podczas wykonywania licznych czynności rehabilitacyjnych w stronę sensoryki. Są to zazwyczaj treningi, które umożliwiają przenoszenie poszczególnych piłek sensorycznych z jednego miejsca w inne lub masowanie fragmentów ciała z ich wykorzystaniem. Doskonale wpływają na pobudzanie zakończeń nerwowych oraz na poprawę sensoryki, szczególnie u najmłodszych pacjentów placówek rehabilitacyjnych.
Czy klasyczne duże piłki rehabilitacyjne oraz piłki do pilatesu są wykonane tak samo?
Najlepsze piłki stosowane przez trenerów podczas treningów pilates to piłki rehabilitacyjne. Wyróżniają się one doskonałą trwałością oraz umożliwieniem wzrostu mobilności kręgosłupa pacjentów. Ich wielkość jest uzależniona od stopnia zaawansowania osób z nich korzystających oraz od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. W przypadku rehabilitacji najczęściej wykorzystywane są piłki rehabilitacyjne w największych rozmiarach tak, aby dorosła osoba mogła w swobodny sposób siedzieć na niej, wykonując poszczególne ćwiczenia. Jest to znaczne ułatwienie dla fizjoterapeuty, ponieważ umożliwia wykonywanie ćwiczeń w sposób, który znacznie odciąża kręgosłup pacjenta bez stosowania dodatkowych elementów wspierających prawidłową postawę ciała.
Gdzie można kupić piłki do rehabilitacji?
Zakup piłek do rehabilitacji nie należy do najłatwiejszych. Należy wybrać taką, która charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz nie zostanie zniszczona po zaledwie kilku użyciach. Z tego względu wskazane jest kupowanie piłek rehabilitacyjnych w sprawdzonych miejscach oraz od pewnych dostawców, którzy są na rynku już od wielu lat. Jednym z nich jest nasza firma. Pod marką ADVERTI działamy na rynku już od 2005 roku i oferujemy najwyższej jakości produkty medyczne oraz rehabilitacyjne. Warto zainwestować w produkt zakupiony w sklepie zajmującym się dostarczaniem sprzętu medycznego, ponieważ wówczas istnieje pewność, że wszystko jest dokładnie tak wykonane, jak jest to wymagane.
Piłka rehabilitacyjna cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej ofercie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze nosze dostępne są już w cenach powyżej 50zł.
Ranking piłek rehabilitacyjnych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych piłek rehabilitacyjnych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Piłka Redondo-Ball - 18 cm
- Piłka Redondo-Ball - 22 cm
- Piłka Redondo-Ball - 26 cm
- Mała piłka lekarska 0,5 kg Thera-Band
- Piłka gimnastyczna do skakania z uchwytami - KANGAROO 45cm
- Mała piłka lekarska 1 kg Thera-Band
- Piłka rehabilitacyjna 45 cm
- Piłka Redondo Pilates 30 cm
- Piłka sensoryczna z wypustkami 23cm
- Mała piłka lekarska 1,5 kg Thera-Band
- Piłka gimnastyczna do skakania z uchwytami - KANGAROO 60cm
- Piłka rehabilitacyjna 55 cm
- Mała piłka lekarska 2 kg Thera-Band
- Piłka rehabilitacyjna 45 cm ABS
- Mała piłka lekarska 2,5 kg Thera-Band
- Piłka rehabilitacyjna 65 cm
- Piłka sensoryczna z wypustkami 28cm
- Piłka rehabilitacyjna 55 cm ABS
- Piłka rehabilitacyjna 75 cm
- Piłka rehabilitacyjna 65 cm ABS
- Piłka lekarska 1 kg
- Piłka rehabilitacyjna 75 cm ABS
- Piłka lekarska 1,5 kg
- Piłka rehabilitacyjna 85 cm ABS
- Piłka lekarska 3 kg
- Piłka rehabilitacyjna Puschball 95 cm ABS
- Piłka rehabilitacyjna Puschball 100 cm ABS
- Piłka lekarska 4 kg
- Piłka lekarska 5 kg
- Piłka rehabilitacyjna Puschball 120 cm
- Piłka sensoryczna 85 cm ABS
- Komplet 6 małych piłek lekarskich Thera-Band
- Piłka sensoryczna 100 cm ABS
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.