Co to jest defibrylator AED?
Defibrylator AED to urządzenie służące do przywracania akcji serca u osób poszkodowanych, u których nastąpiło jej zatrzymanie. Wykorzystywany jest jako aparat uzupełniający oraz wspomagający podczas przeprowadzania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Może być wykorzystywany przez osoby niewykwalifikowane podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jeszcze zanim na miejscu pojawi się zespół ratowników pogotowia.
Defibrylator generuje impuls elektryczny o dostatecznie wysokiej mocy, która może pobudzić serce do wykonywania skurczów. W przypadku wielu niebezpiecznych sytuacji, takich jak zaburzenia rytmu serca lub jego zatrzymanie, przez organ przechodzą pojedyncze skurcze, jednak nie posiada on zdolności do pompowania krwi. Dlatego impuls elektryczny ma zmobilizować go do działania oraz odblokować skurczowo – rozkurczowy tryb pracy mięśnia sercowego.
Do czego służy defibrylator AED?
Defibrylator AED służy do defibrylacji. Jest to postępowanie, które ma za zadanie przywrócić akcję serca u osoby, u której nastąpiło jego zatrzymanie. Może to prowadzić do licznych zaburzeń w organach a szczególnie w mózgu. Brak akcji serca oznacza, że krew nie jest pompowana do wszystkich tkanek organizmu. To z kolei przekłada się na niedotlenienie komórek. Mózg, do którego nie dociera tlen przez zaledwie kilka minut obumiera, a zmiany, jakie zachodzą są nieodwracalne. Dlatego tak istotne jest, żeby możliwie najszybciej rozpocząć akcję ratowniczą, która ma za zadanie pomóc osobie, u której doszło do zatrzymania akcji serca. Niekiedy sama resuscytacja krążeniowo – oddechowa, a więc uciskanie klatki piersiowej połączone ze sztucznym oddychaniem nie jest wystarczająca. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po defibrylator AED.
Poprzez posyłanie impulsu elektrycznego wprost do serca osoby poszkodowanej, umożliwia on przywrócenie akcji skurczowej, a tym samym pompowanie krwi z tlenem do wszystkich komórek ciała. Taki impuls ma za zadanie pobudzić serce do pracy oraz wznowić jego pracę. Niekiedy jest niezbędny, aby mieć pewność, że akcja zostanie przywrócona.
Defibrylator może być wykorzystywany zarówno przez wykwalifikowany personel medyczny jak i osoby, które nie posiadają specjalnego przeszkolenia. W tym celu został opracowany specjalny typ aparatów, który może być dostępny w każdym miejscu publicznym tak, żeby istniała możliwość udzielenia pomocy osobie, u której doszło do zatrzymania akcji serca jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia. Jest to niezwykle istotny postęp w kierunku ratowania ludzkiego życia, ponieważ w przypadku ustania akcji serca czas odgrywa tutaj istotną rolę. Konieczne jest rozpoczęcie akcji ratowniczej znacznie wcześniej niż pojawiają się osoby odpowiednio wykwalifikowane w tym kierunku.
Jak działa defibrylator AED?
Defibrylator działa na zasadach przesyłania impulsu elektrycznego w kierunku mięśnia sercowego, który ma problemy z kurczeniem się oraz rozkurczaniem. Taki impuls umożliwia wznowienie akcji serca oraz ponowne pompowanie do wszystkich komórek ciała krwi, w której znajduje się tlen.
Impuls elektryczny wysyłany przez defibrylator AED ma za zadanie imitować impulsy nerwowe, które są wysyłane z mózgu oraz rdzenia kręgowego w kierunku serca. Jeżeli organ przestaje się kurczyć, oznacza to, że może być odporny na te sygnały lub nie docierają one do niego w odpowiedniej formie. Dlatego tak konieczne jest, żeby dostarczyć mocniejszy impuls elektryczny, który pobudzi serce do działania oraz sprawi, że będzie ono znowu reagować na impulsy przekazywane za pomocą połączeń nerwowych w organizmie.
Kto może korzystać z defibrylatora AED?
Z defibrylatorów, które są dostępne w placówkach medycznych mogą korzystać wyłącznie osoby, które posiadają do tego odpowiednie kwalifikacje. Są to więc członkowie zespołu medycznego, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie pacjentów przy życiu podczas trwania całego procesu medycznego. To, co wyróżnia defibrylatory wykorzystywane w placówkach medycznych przez specjalistów to liczne możliwości ustawień, które należy wprowadzić samodzielnie na podstawie otrzymanych informacji płynących z urządzeń medycznych, z których korzysta personel. Z tego powodu ze sprzętu specjalistycznego nie powinny korzystać osoby, które nie uzyskały odpowiedniej zgody poprzedzonej przeprowadzonym szkoleniem.
Defibrylatory AED, które są dostępne w placówkach publicznych takich jak galerie handlowe, miejsca pracy czy placówki edukacyjne mogą być wykorzystywane nawet przez osoby, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji specjalistycznych. Taki sprzęt można znaleźć w asortymencie w naszym sklepie internetowym. Zbiera on wszystkie potrzebne dane na temat stanu zdrowia pacjenta lub osoby poszkodowanej, a następnie przeprowadza tego, kto wykonuje czynności ratownicze przez cały proces defibrylacji. Umożliwia to skuteczne przeprowadzenie akcji ratowania życia człowieka nawet bez specjalistycznej wiedzy oraz używając sprzętu po raz pierwszy w swoim życiu.
Jak obsługiwać defibrylator AED?
W przypadku specjalistycznego sprzętu, który jest dostępny na oddziałach szpitalnych oraz w innych placówkach medycznych konieczne jest przejście przez specjalistyczne szkolenie, które zapewnia zdobycie wiedzy odpowiedniej do korzystania z defibrylatora. Dlatego w tym przypadku konieczne jest, żeby korzystać ze specjalistycznej wiedzy osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje. Nie należy samodzielnie uczyć się w kwestii wykorzystywania defibrylatora, ponieważ może to skutkować nieprawidłowym przeprowadzeniem całej procedury a w konsekwencji narażeniem zdrowia oraz życia pacjenta.
Natomiast defibrylator AED, który może być wykorzystywany nawet przez osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy medycznej jest znacznie bardziej intuicyjny oraz prostszy w obsłudze. Jest on specjalnie zaprojektowany w taki sposób, żeby przeprowadzić osobę udzielającą pierwszej pomocy przedmedycznej przez całą procedurę defibrylacji nawet, jeżeli nigdy wcześniej nie wykonywała ona podobnych czynności.
Najpierw należy włączyć urządzenie oraz podłączyć konieczne elektrody. W ten sposób urządzenie odczyta wszystkie konieczne parametry, które następnie wykorzysta w celu ustawienia prawidłowej siły impulsu elektrycznego, który będzie wykonany. Następne czynności, które następują są ściśle uzależnione od parametrów życiowych osoby poszkodowanej oraz od przyczyn wystąpienia zatrzymania się akcji serca u danego pacjenta. Należy postępować według pojawiających się instrukcji aż do momentu wygenerowania impulsu elektrycznego.
Po przeprowadzonej defibrylacji aparat samodzielnie ponownie sprawdzi parametry życiowe konieczne do oceny bieżącej sytuacji. Po przeprowadzeniu badania zostanie określone czy konieczna jest ponowna defibrylacja, czy może jednorazowe wygenerowanie impulsu elektrycznego było wystarczające. Należy postępować tak, jak wskazuje na to defibrylator. Dzięki temu, że aparat samodzielnie przeprowadza wszystkie konieczne analizy stanu zdrowia pacjenta, które są wyznacznikami potrzebnymi podczas podejmowania decyzji na temat akcji ratunkowej, nie ma konieczności polegania wyłącznie na intuicji osoby, która nie przeszła odpowiedniego szkolenia.
W ten sposób, dzięki współpracy osoby niewykwalifikowanej z defibrylatorem możliwe jest osiągnięcie w pełni satysfakcjonujących wyników, które obejmują przede wszystkim przywrócenie funkcji życiowych osobie poszkodowanej. W przypadku polegania wyłącznie na niewielkiej wiedzy kogoś, kto nie posiada odpowiednich kwalifikacji mogłoby dojść do niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby pogorszyć stan zdrowia pacjenta.
Kiedy używa się defibrylatora?
Defibrylator służy do przeprowadzania defibrylacji. Jest to zbiór czynności, które mają za zadanie przywrócić akcję serca u osoby, u której nastąpiło jej zatrzymanie. Dlatego z defibrylatora korzysta się w sytuacjach, kiedy na skutek urazu, nieprawidłowości w budowie narządu, choroby lub zaburzeń rytmu serca doszło do zatrzymania akcji skurczowo – rozkurczowej.
Jeżeli dochodzi u osoby poszkodowanej do zatrzymania akcji serca, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, które mają za zadanie przywrócić ją. W przypadku pojawienia się ciężkich objawów lub braku reakcji ze strony organizmu osoby ratowanej konieczne jest podjęcie kroków, które mają uratować życie osoby, która została poszkodowana. Dlatego, jeżeli wykonywany masaż serca nie przynosi spodziewanych rezultatów, konieczne jest sięgnięcie po defibrylator.
Ile kosztuje defibrylator?
Defibrylator to sprzęt, którego zadaniem jest ratowanie ludzkiego życia. Dlatego jego posiadanie w placówkach publicznych taki jak szkoły czy inne miejsca użyteczności publicznej jest konieczne. Umożliwia przywrócenie akcji serca u osób poszkodowanych w wyniku wypadków lub w przypadku chorych kardiologicznie. Jego cena jest wprost proporcjonalna do wykorzystywanych technologii, których zadaniem jest przywrócenie funkcji życiowych u pacjenta.
W przypadku defibrylatora automatycznego cena waha się w granicach 5 tys. zł. W naszym sklepie jest to jedna z najniższych stawek na rynku wyposażenia medycznego. Mimo to jest to najwyższej jakości sprzęt medyczny, wykonany z doskonałych materiałów, odpornych na kurz, wodę oraz zabrudzenia. Umożliwia on również niemalże samodzielne przeprowadzenie defibrylacji.
Gdzie można kupić defibrylator?
Jako sprzęt medyczny najwyższej klasy, który ma służyć do przywracania funkcji życiowych u osób poszkodowanych defibrylator powinien być kupowany wyłącznie w placówkach, sklepach oraz hurtowniach, gdzie sprzedawany jest sprzęt medyczny posiadający odpowiednie certyfikaty.
Jednym z takich sklepów jest sklep medyczny w Łodzi - Adverti. Jako przedsiębiorstwo, które działa na rynku medycznym już od wielu lat zapewniamy najwyższej jakości produkty medyczne w doskonałych cenach. Dlatego sprzęty medyczne, które są dostępne w naszej ofercie sklepu internetowego są dopasowane do potrzeb nie tylko zaawansowanych placówek medycznych, ale również do użytku przez osoby, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Tak jest w przypadku defibrylatorów. Zapewniamy, że sprzęt zakupiony w naszym sklepie jest produkowany z najwyższą starannością oraz dopasowany do potrzeb użytkowników oraz pacjentów. Dzięki temu jest dla nich zupełnie bezpieczny oraz umożliwia przeprowadzenie defibrylacji w profesjonalny sposób, nawet jeżeli osoba ratująca nie wykonuje zawodu związanego z medycyną.
Typ defibrylatora |
Zastosowanie |
Kluczowe cechy |
Defibrylator zewnętrzny automatyczny (AED) |
Używany w miejscach publicznych i przez ratowników |
Prosta obsługa, automatyczna analiza rytmu, instrukcje głosowe |
Defibrylator zewnętrzny półautomatyczny |
Używany przez szkoleniowych pracowników medycznych |
Ręczna aktywacja wstrzyknięcia, wstępne analizy rytmu, ekran z instrukcjami |
Defibrylator wewnętrzny (ICD) |
Implantowany pacjentom z ryzykiem zaburzeń rytmu serca |
Monitorowanie ciągłe, terapia wielokrotna, dostosowanie do aktywności pacjenta |
Zabezpieczenia stosowane w defibrylatorze
Defibrylator, który jest sprzedawany w naszym sklepie internetowym posiada szereg zabezpieczeń, które umożliwiają wykorzystywanie go w większości przypadków, kiedy konieczne jest przeprowadzenie najwyższej jakości akcji mającej na celu przywrócenie akcji serca u osoby poszkodowanej. Są to między innymi zabezpieczenia przed zamoknięciem, kurzem oraz zabrudzeniami. Dzięki temu, nawet jeżeli sprzęt nie jest wykorzystywany zbyt często, a na nim osadzi się kurz nie istnieje ryzyko występowania nieprawidłowości w jego działaniu przez ingerencję w systemy urządzenia.
Pomimo wodoszczelności należy pamiętać, że defibrylator jest aparatem, który generuje impuls elektryczny o dużej mocy. W związku z tym wykorzystywanie go w mokrych warunkach, należy zachować możliwie najwięcej środków ostrożności związanych z wykorzystywaniem urządzeń elektrycznych.
Warto również pamiętać o tym, żeby podczas przeprowadzania defibrylacji zadbać o własne bezpieczeństwo. Jest to jeden z najważniejszych elementów, jakie są nauczane podczas kursów pierwszej pomocy. Najważniejsze jest bezpieczeństwo osób, które udzielają pomocy. Jest to konieczne, ponieważ w innym wypadku, jeżeli kolejna osoba ulegnie wypadkowi może dojść do sytuacji, w której nie będzie możliwości udzielenia pomocy lub będzie konieczne podejmowanie trudnych decyzji dotyczących tych działań. Dlatego podczas przeprowadzania akcji ratowniczych pierwszym elementem, o jaki należy zadbać jest własne bezpieczeństwo. Następnie należy przystąpić niezwłocznie do akcji ratującej życie osoby poszkodowanej, u której doszło do zatrzymania akcji serca.
Ranking defibrylatorów
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych defibrylatorów AED. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Szafka na Defibrylator Adverti LifeLink
- Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator AED Adverti 5S
- Tablica informacyjna AED
- Tablica informacyjna AED kierunkowa (TK-E)
-
Tablica informacyjna AED kierunkowa (TK-W)
-
Tablica informacyjna AED kierunkowa (TK-NE)
- Tablica informacyjna AED kierunkowa (TK-NW)
- Tablica informacyjna AED kierunkowa (TK-SE)
- Tablica informacyjna AED kierunkowa (TK-SW)
- Tablica informacyjna z lokalizacją AED
- Tablica algorytm postępowania przy reanimacji z AED
- Zestaw tablic informacyjnych AED
- Dodatkowa torba na Samaritan PAD 350 P
- Elektrody uniwersalne (dorosły/dziecko) CU Medical do SP1/SP2
- Elektrody pediatryczne CU Medical do SP1/SP2
- Elektrody uniwersalne do defibrylatora AED Nihon Kohden Cardiolife AED-3100
- Torba na defibrylator AED Nihon Kohden Cardiolife AED-3100
- Szafka na defibrylator Aivia IN
- Szafka na defibrylator Aivia IN Alarm
- PAD PAK - Bateria z elektrodami dla dorosłych i dzieci > 8rż
- Bateria CU Medical Long Life do defibrylatora SP1
- Szafka na defibrylator Aivia 100 Alarm
- PEDI PAK - Bateria z elektrodami pediatryczna ( od 1 - 8 rż)
- Bateria do defibrylatora AED Nihon Kohden Cardiolife AED-3100
- Szafka na defibrylator Aivia 200 Alarm
- Szafka na defibrylator Aivia 200 Heating Alarm
- Szafka na defibrylator Aivia 220 Alarm 4G/GSM
- Szafka na defibrylator Aivia 220 Heating Alarm 4G/GSM
- Defibrylator AED Samaritan PAD 350 P
- Defibrylator AED CU Medical iPAD SP1
- Defibrylator Nihon Kohden Cardiolife AED-3100
- Defibrylator ZOLL AED PLUS
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.