Profesjonalne Skoliometry
Skoliometr to urządzenie medyczne, które jest wykorzystywane przez ortopedów. Służy do pomiaru stopnia nieprawidłowości, jakie zachodzą w obrębie sylwetki pacjenta. Skoliometry to niezwykle proste aparaty, które jednak mają ogromne znaczenie podczas diagnostyki oraz monitorowania postępów choroby lub efektów zastosowanej terapii.
Co to jest skoliometr?
Skoliometr to przyrząd medyczny, który umożliwia dokładne oraz obiektywnie wyznaczyć kąt skrzywienia kręgosłupa. Jest to proste narzędzie, które swoim wyglądem oraz sposobem działania przypomina poziomicę. Wewnątrz znajduje się pęcherzyk powietrza, który przesuwa się odpowiednio po podziałce do momentu, kiedy pojawi się wartość skrzywienia kręgosłupa.
Profesjonalne skoliometry mogą być używane zamiast klasycznej metody polegającej na wyliczeniu stopnia skoliozy za pomocą zdjęcia RTG. Może to być również wsparcie tego działania. Tak, aby ostatecznie potwierdzić skalę problemu, z jaką będą mierzyć się specjaliści oraz pacjenci, u których została zdiagnozowana skolioza.
Do czego służy skoliometr?
Skoliometr służy do oceny stopnia zaawansowania choroby. Z jego pomocą możliwe jest dokładne określenie, ile stopni ma skrzywienie kręgosłupa u pacjenta. Jest to znaczne ułatwienie dla ortopedów, którzy mogą wdrożyć odpowiednie leczenie, jeżeli znają zakres skoliozy.
Skoliometr może być wykorzystany jako wsparcie badania za pomocą RTG lub je zastąpić. Druga opcja nie jest wykorzystywana na początku leczenia, kiedy konieczne jest dokładne ustalenie stopnia krzywizny. Jednak podczas wizyt kontrolnych, które mogą odbywać się nawet co 3 miesiące skoliometr umożliwia bezpieczne przeprowadzenie koniecznego badania.
Jak używać skoliometru?
Korzystanie ze skoliometru jest stosunkowo proste oraz oparte na podobnych zasadach jako korzystanie z poziomicy.
Należy oprzeć delikatnie urządzenie na plecach pacjenta. Zaleca się, aby znajdował się on w pozycji stojącej, na boso oraz bez koszulki. Wówczas otrzymane wyniki są najbliższe temu, jaki jest stan faktyczny choroby.
Po prawidłowym przyłożeniu skoliometru do ciała badanej osoby, warto przejść do odczytu pomiaru. Pęcherzyk powietrza, który znajduje się w skoliometrze powinien znajdować się na jednym z miejsc na podziałce. Tutaj warto wspomnieć, że w doskonałej sytuacji znajduje się on w miejsc u odpowiadającym 0.
Natomiast każde odstępstwo powyżej 10 stopni jest uznawane za chorobę. Wówczas należy potwierdzić wyniki kolejnymi badaniami oraz ustalić sposób postępowania podczas leczenia oraz terapii.
Ile kosztuje skoliometr?
Ze względu na prostą budowę, która nie jest mocno zaawansowana oraz łatwość użytkowania, skoliometry są jednymi z tańszych urządzeń medycznych. Dzięki temu mogą być wykorzystywane we wszystkich placówkach medycznych, które zajmują się problemem diagnozowania oraz leczenia skoliozy.
Cena skoliometru waha się pomiędzy 90 a 2000 zł. Jej wartość jest zależna od miejsca, w którym kupowane jest urządzenie. Można tutaj wyróżnić przede wszystkim sklepy stacjonarne lub internetowe, jak Adverti.
Co to jest skolioza?
Skolioza to choroba, która jest niezwykle trudna w leczeniu. W pewnym wieku jest wręcz niemożliwe, aby cofnąć jej przebieg. Można jedynie zatrzymać postęp i nie dopuszczać do pogłębiania się skrzywienia.
Skolioza polega na skręcaniu się kręgosłupa względem jego naturalnej pozycji. O jednostce chorobowej można mówić w sytuacji, kiedy krzywizny odbiegają o ponad 10 stopni od normy. Wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia. To, jak bardzo choroba jest zaawansowana można ocenić na podstawie badania wykonanego z pomocą skoliometru. W dalszych stadiach schorzenia pojawiają się dodatkowe problemy jak nierówne ramiona, u kobiet cofnięta jedna pierś lub w zaawansowanych przypadkach, krótsza jedna noga.
Choroba może mieć różne podłoże. Najczęściej jest diagnozowana u dzieci w fazie szybkiego wzrostu. Wówczas należy możliwie najszybciej skonsultować się ze specjalistą ortopedii. Jeżeli leczenie zostanie wprowadzone odpowiednio wcześnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia.
Kolejnym momentem większego ryzyka wystąpienia choroby jest wiek powyżej 40. Lat. Wówczas kości są mniej stabilne oraz bardziej podatne na nieprawidłowości. Dlatego tak ważne jest, aby zachować aktywny tryb życia oraz zwracać szczególną uwagę na sposób siedzenia podczas wykonywania obowiązków zawodowych lub szkolnych.
Jakie są metody leczenia skoliozy?
Bezpośrednich przyczyn występowania skoliozy może być wiele. Są to między innymi nieprawidłowo rozwijające się mięśnie grzbietu, które nie są w stanie odpowiednio stabilizować kręgosłupa podczas fazy najszybszego wzrostu. Jednak mogą to być również predyspozycje genetyczne, nieprawidłowe nawyki i inne problemy.
Skolioza to również choroba, która dotyka elementu układu kostnego. Dlatego jej leczenie powinno odbywać się objawowo. Należy wspomnieć, że jest ono trudne oraz czasochłonne. W późnych fazach choroby może nie przynosić odpowiednich skutków, a jedynie zatrzymać dalszy postęp nieprawidłowych krzywizn.
Skolioza pierwszego stopnia jest leczona za pomocą odpowiednio skierowanej oraz dopasowanej fizjoterapii. Ma ona na celu wyeliminowanie przykurczów mięśni, które powodują wykrzywianie kręgosłupa oraz wzmacnianie grzbietu. Tak, aby kręgosłup miał odpowiednie podparcie. W tej fazie możliwe jest cofnięcie się choroby oraz powrót do prawidłowej postawy. Jednak należy zwracać szczególną uwagę na postawę podczas wykonywania wszystkich czynności.
W fazie drugiej skoliozę leczy się za pomocą sztywnego gorsetu ortopedycznego oraz fizjoterapii. W ten sposób możliwe jest zatrzymanie się postępowania choroby oraz niewielkie zmiany w stronę prostego kręgosłupa. Jednak rzadko zdarza się, aby skolioza cofnęła się do punktu 0 lub nawet poniżej 10 stopni. 3 stopień choroby pojawia się wtedy, kiedy skrzywienie kręgosłupa jest na tyle znaczne, że uniemożliwia samodzielne poruszanie się. Występuje znaczny garb po jednej stronie, nierówności w długości nóg oraz wiele dolegliwości bólowych związanych z wykrzywionym kręgosłupem. Może pojawić się również częściowy niedowład niektórych części ciała. W takich przypadkach leczenie, jakie jest stosowane to operacja. Ma ona na celu wymuszenie na organizmie prawidłowej postawy ciała. Połączone jest to z fizjoterapią przed oraz po zabiegu. Tutaj również rzadko choroba jest sprowadzana do zdrowego wyglądu kręgosłupa. Najczęściej udaje się dojść do etapu 2 lub 1 choroby.
Jak długo trwa leczenie skoliozy?
Jeżeli skoliometr Bunnella pokaże występowanie nieprawidłowej krzywizny w kręgosłupie, należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą ortopedii. Jeżeli dodatkowo okaże się, że wykrzywione są różne odcinki kręgosłupa, taka wizyta jest niezbędna. Mierzy się to przykładając aparat do kilku miejsc na grzbiecie oraz zbierając odpowiednie pomiary.
Długość leczenia skoliozy jest bardzo indywidualna oraz zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz układu kostnego pacjenta. Jest to również w znacznym stopniu uzależnione od chęci samodzielnej pracy, jaka występuje po stronie pacjenta. Jeżeli wykonuje on polecenia specjalisty, regularnie zakłada sztywny gorset ortopedyczny oraz wykonuje ćwiczenia, można spodziewać się pierwszych efektów w stosunkowo krótkim czasie.
Jednak należy koniecznie pamiętać, że skolioza jest choroba, która jest niezwykle trudna w leczeniu. Niewiele jest przypadków, które są możliwe do całkowitego wyleczenia oraz wyeliminowania wszystkich skutków ubocznych krzywizn.
Jednak im niższy wiek pacjenta, a tym samym większa podatność na leczenie tym łatwiej jest przeprowadzić odpowiednią terapię. Trwa ona zazwyczaj również krócej. Niemniej zdarza się, że terapia, która została rozpoczęta w latach wczesnego dzieciństwa, musi być kontynuowana również w dorosłym życiu pacjenta.
Czy skolioza może być niebezpieczna?
Skolioza to choroba, która jest bardzo często ignorowana przez pacjentów. Uznają oni, że skoro nie pojawia się ból w okolicach kręgosłupa, można wykonywać wszystkie czynności na co dzień bez ryzyka pojawienia się jakichkolwiek powikłań w przyszłości. Jest to jednak ogromny błąd.
Skolioza, zwłaszcza w późniejszych etapach postępu choroby może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia pacjenta. Przede wszystkim powoduje duży ból, ponieważ kręgi kręgosłupa uciskają nerwy, które nie są do tego przystosowane. W ten sposób ból może pojawiać się nawet w miejscach, które z pozoru nie są powiązane z grzbietem. Zdarza się, że pojawiając się w klatce piersiowej daje podobne objawy do stanu przedzawałowego. Jest to ogromny dyskomfort dla chorego.
Dodatkowo nierówne nogi czy garb mogą być przyczyną pogłębiania się patologicznego stanu kręgosłupa pacjenta. Jedna strona ciała może być słabsza, a w skrajnych wypadkach może pojawić się niedowład części ciała. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować pojawiających się nieprawidłowości w budowie kręgosłupa i reagować możliwie szybko za pomocą odpowiedniej fizjoterapii.
Ocena postępu leczenia za pomocą skoliometru
Pacjent, który jest pod opieką placówki medycznej ma zaproponowany odpowiedni model leczenia. Jest on zgodny z założeniami medycznymi oraz możliwościami wynikającymi z choroby. Podczas terapii konieczne jest monitorowanie postępów, jakie są czynione przez pacjenta. Jest to możliwe do przeprowadzenia na kilka sposobów.
Pierwszy z nich obejmuje wykonanie zdjęcia RTG w pozycji przednio-tylnej. Następnie, za pomocą podstawowych przyrządów matematycznych, jak ekierka i kątomierz wyznaczane są stopnie nieprawidłowych krzywizn kręgosłupa. Wykonując badanie RTG podczas wizyt kontrolnych można ocenić postęp leczenia.
Jednak częste wykonywanie takich zdjęć może przynieść negatywne skutki dla zdrowia pacjenta. Dodatkowo, jeżeli kobieta jest w ciąży, pojawia się dodatkowe ryzyko związane z wpływem promieniowania na płód. Dlatego jako uzupełnienie lub alternatywa dla RTG stosowane jest badanie za pomocą skoliometru.
Zazwyczaj wykonanie zdjęcia RTG jest zalecane na początku prowadzonej terapii. W ten sposób można bardzo dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta oraz ewentualny wpływ skrzywienia kręgosłupa na inne narządy pacjenta. Takie badanie można wykonywać 1 raz w roku w celu przeprowadzenia dokładnej analizy postępu choroby oraz efektów jej leczenia. Podczas innych wizyt w roku warto korzystać ze skoliometru. Tak, aby na tej podstawie móc ocenić wpływ terapii na skoliozę.
Jakie inne narzędzia mogą być wykorzystywane zamiast skoliometru?
Skoliometr jest obecnie najczęściej wykorzystywanym narzędziem do badania skoliozy u pacjentów. Jest bardzo wygodny w użyciu oraz ma prostą budowę. Dzięki temu każdy specjalista może w krótkim czasie ocenić stan zdrowia swojego pacjenta bez konieczności wykonywania dodatkowych badań. Jednak można sprawdzić również w inny sposób czy skolioza pojawiła się w konkretnym przypadku.
Zdarza się, że u ortopedy pojawiają się rodzice z dzieckiem w celu skontrolowania stanu jego kręgosłupa. Wówczas można wykonać badanie, które polega na zbadaniu grzbietu w pozycji stojącej pochylonej. W ten sposób widoczne są wszystkie krzywizny kręgosłupa, co umożliwia szybką weryfikację, czy konieczne jest wykonanie kolejnych badan, na przykład z wykorzystaniem skoliometru.
Gdzie można kupić skoliometr?
Skoliometr to urządzenie, które można dostać we wszystkich dobrych sklepach medycznych. Zdarza się, że jest również dostępny w aptekach. Istnieje możliwość zakupienia skoliometru przez internet, na przykład w Adverti.
Oferujemy wysokiej jakości sprzęt medyczny, który jest wykorzystywany do zaopatrzenia placówek medycznych w całej Polsce. Wszystkie produkty, które znajdują się w wyposażeniu naszego sklepu internetowego posiadają odpowiednie certyfikaty, które umożliwiają korzystanie z nich podczas pracy z pacjentami. Skoliometry, które są możliwe do zakupu w Adverti to niezwykle precyzyjne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę ortopedów. Nie ma konieczności ciągłego wykonywania badań RTG. Wystarczy, że podczas wizyty kontrolnej specjalista skorzysta ze skoliometru. W ten sposób może ocenić, czy stosowany rodzaj terapii przynosi spodziewane efekty.
Ranking skoliometrów
Poniżej prezentujemy ranking dostępne skoliometry. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Skoliometr
- Skoliometr TMX
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.