Elektrokardiografy, służące do przeprowadzenia badania EKG to jedne z najczęściej spotykanych urządzeń w gabinetach zabiegowych oraz w salach szpitalnych. Dzięki nim można w krótkim czasie sprawdzić podstawowe funkcje życiowe pacjenta oraz ocenić stan jego serca.
Co to jest elektrokardiografia?
Elektrokardiografia to badanie polegające na odczycie akcji serca pacjenta. Jest ono bezinwazyjne oraz nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania do jego przeprowadzenia. Dzięki EKG można wstępnie wykryć wiele wad wzrodzonych lub chorób serca. Umożliwia również zdiagnozowanie migotania przedsionków lub komór, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta. Ze względu na to, że jest to badanie, które jest stosunkowo proste do przeprowadzenia, uznawane jest za podstawowe podczas diagnozy kardiologicznej osoby, która zgłasza się do placówki medycznej, zgłaszając problemy z sercem.
Elektrokardiografia jest wykonywana przez pracownika ochrony zdrowia, który posiada odpowiednią wiedzę medyczną, która ma służyć możliwości przeprowadzenia wstępnej diagnostyki. Można ją wykonać jeszcze w gabinecie zabiegowym w przychodni POZ lub nawet w domu pacjenta, jeżeli została wezwana karetka pogotowia do nagłego pojawienia się zaburzeń akcji serca. Jest to bardzo precyzyjne oraz szybkie sprawdzenie, jak wygląda sytuacja kardiologiczna osoby chorej.
Wyniki elektrokardiografii są możliwe do odczytu na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada wydruk z elektrokardiograf na specjalnym papierze milimetrowym oraz jego analizę przez lekarza specjalistę. Jest to najbardziej popularna metoda, która jest wykorzystywana w większości placówek medycznych przez specjalistów. Drugim ze sposobów jest odczyt informacji dotyczących akcji serca bezpośrednio z monitora urządzenia Jest to szybsza metoda, szczególnie stosowana przy elektrokardiografach przenośnych. Jednak w tym wypadku nie ma możliwości późniejszego wglądu w wyniki badania oraz porównania poszczególnych wyników pomiędzy sobą.
Co to jest elektrokardiograf?
Elektrokardiograf to urządzenie medyczne służące do przeprowadzenia badania elektrokardiografii. Może być przenośny lub stacjonarny. Przenośny sprzęt używany jest najczęściej przez medyków pracujących w karetce pogotowia lub pielęgniarki i lekarzy udających się na wizyty domowe. Dzięki niewielkim wymiarom urządzenia mają oni możliwość łatwego przenoszenia elektrokardiografu bez konieczności używania dodatkowej torby z przeznaczeniem specjalnie na sprzęt. Posiadanie przy sobie elektrokardiografu umożliwia szybkie wykonanie potrzebnego badania w sytuacji, kiedy konieczna jest natychmiastowa interwencja z powodu zaburzeń rytmu serca pacjenta.
Stacjonarny elektrokardiograf, znajdujący się najczęściej na specjalnym wózku medycznym można znaleźć w placówkach medycznych, a konkretnie w gabinetach zabiegowych oraz salach chorych. Jest to większy sprzęt niż przenośny oraz daje więcej możliwości analizy akcji serca pacjenta. Jest dostosowany do specjalistycznego wykorzystania go przez lekarzy oraz pielęgniarki, a także inny personel medyczny. Mimo swojej wielkości, istnieje możliwość przenoszenia go w obrębie placówki medycznej. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu elektrokardiografu na specjalnym wózku medycznym, który ma przymocowane koła, ułatwiające jego przewożenie.
Kto wynalazł elektrokardiograf?
Kolejne etapy wynalezienia elektrokardiografu były bezpośrednio związane z postępem wiedzy fizycznej wśród naukowców. Pierwsze kroki, które miały przybliżyć człowieka do odkrycia elektrokardiografu zostały poczynione jeszcze w XIXw., a konkretnie w 1819 roku. Pierwszy raz pojęcie elektrokardiografu pojawiło się w 1893 roku i zostało użyte przez naukowca Einthove’a. Jednak elektrokardiograf w formie przypominającej tą, jaką znamy obecnie został wynaleziony w 1903 roku przez tego samego naukowca.
Do czego służy elektrokardiograf?
Elektrokardiograf to urządzenie służące do wykonania badania EKG. Pozwala on na odczyt akcji serca pacjenta oraz jej analizę. Umożliwia wstępne zdiagnozowanie większości chorób układu krążenia. Jednak wyłącznie tych, które wpływają na nieprawidłowości w tętnie, które wystąpią w chwili przeprowadzania badania. Umożliwia sprawdzenie tętna, określenie czy lekarze nie mają do czynienia z arytmią lub migotaniem przedsionków. W każdym w tych wypadków widoczne będą nieprawidłowości w zapisie, które umożliwią szybką diagnozę, ocenę sytuacji oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, które umożliwi pacjentowi szybki powrót do zdrowia.
Elektrokardiograf to pierwsze urządzenie, jakie jest wykorzystywane przez lekarzy specjalistów w chwili, kiedy do placówki medycznej zgłosi się osoba, u której występują jakiekolwiek zaburzenia rytmu serca. Szybka interwencja w takim przypadku umożliwia równie szybkie działanie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Elektrokardiografy przenośne czy stacjonarne – co wybrać?
Profesjonalne elektrokardiografy możemy podzielić na przenośne oraz stacjonarne. Przenośne są niewielkich rozmiarów oraz umożliwiają korzystanie z nich w terenie. Dzięki temu, że nie wymagają osobnej torby lub półki do ustawienia w prawidłowej pozycji, są wykorzystywane głównie przez osoby pracujące na co dzień interwencyjnie. Jest to zespół karetki pogotowia, który jeździ do pacjentów, u których pojawiły się nagłe problemy związane z nieprawidłową akcją serca. Przenośny elektrokardiograf umożliwia szybkie wykonanie EKG oraz wstępną analizę stanu zdrowia chorego. Jest to pomocne podczas podejmowania decyzji przez zespół ratowników dotyczącej przewożenia pacjenta do szpitala. Problemem, jaki może się pojawić w przypadku wyjątkowo niewielkich elektrokardiografów jest brak możliwości wydruku wyniku przeprowadzonego badania. W związku z czym jest on wykorzystywany jedynie do oceny bieżącej sytuacji, natomiast już po dotarciu na miejsce do szpitala, konieczne jest powtórne wykonanie EKG z możliwością wydruku wyniku.
Stacjonarny elektrokardiograf natomiast jest wykorzystywany w placówkach medycznych, takich jak szpitale, kliniki, przychodnie lub gabinety lekarskie. W tym wypadku konieczne jest umieszczenie urządzenia na specjalnym wózku medycznym, który ma za zadanie ustabilizować pozycję, w jakiej znajduje się elektrokardiograf. Dzięki temu możliwe jest wykonanie w pełni prawidłowo oraz zgodnie ze sztuką badania EKG, bez ryzyka, że otrzymane wyniki są niezgodne ze stanem faktycznym. W przypadku zaawansowanych elektrokardiografów stacjonarnych, istnieje możliwość zarówno wydruku wyniku jak i bieżącego jego monitorowania w czasie rzeczywistym. Jest to niezwykle pomocne dla personelu medycznego zajmującego się pacjentem. Osoby należące do niego mają możliwość porównania wyników badania z tymi wykonanymi w poprzednich dniach, ale również ciągłej kontroli, czy wszystko jest w porządku. Nie ma jednak możliwości przenoszenia urządzenia ze względu na jego wagę. Możliwe jest jedynie przewożenie go za pomocą wózka pomiędzy pomieszczeniami w obrębie placówki medycznej.
Biorąc pod uwagę wady oraz zalety obu rozwiązań, są one wykorzystywane przez różne grupy medyczne w zależności od ich potrzeb. Jeżeli priorytetem jest możliwość przenoszenia urządzenia oraz wykonywania badania EKG na bieżąco, warto zaopatrzyć się w przenośny elektrokardiograf. Jeżeli natomiast najbardziej istotne jest to, aby otrzymywać wyniki możliwe do porównania oraz jak najbardziej dokładne, należy zainwestować w stacjonarny sprzęt, który jest wykorzystywany w szpitalach oraz przychodniach oraz wszędzie tam, gdzie może pojawić się konieczność wykonania elektrokardiografii.
Gdzie wykorzystywany jest elektrokardiograf?
Elektrokardiograf jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie pojawiają się pacjenci z zaburzeniami rytmu serca lub istnieje możliwość, że takie osoby się pojawią. Są to między innymi szpitale, szczególnie oddziały kardiologiczne, przychodnie POZ oraz prywatne, a także kliniki, szczególnie kardiologiczne. W każdej z tych placówek znajduje się zazwyczaj przynajmniej kilka egzemplarzy urządzenia, ponieważ jest ono bardzo często wykorzystywane w celu postawienia wstępnej diagnozy oraz przygotowania planu na kolejne kroki, jakie będą podjęte w ramach leczenia.
Elektrokardiograf jest również wykorzystywany przez personel karetki pogotowia. Ratownicy medyczni są wzywani do licznych przypadków, kiedy nagle pojawiły się problemy z akcją serca. Aby możliwie szybko wiedzieć z czym mają do czynienia, a w konsekwencji – jakie działania oraz procedury wdrożyć, koniecznie muszą wiedzieć, z czym mają do czynienia. Dlatego zespół ratowników karetki pogotowia zawsze powinien mieć przy sobie przenośny elektrokardiograf.
Należy pamiętać, że z elektrokardiografu w celu wykonania badania EKG może korzystać wyłącznie wyspecjalizowany personel, odpowiednio przeszkolony. Kurs elektrokardiografii jest jednym z ważnych elementów nauki pielęgniarek oraz ratowników medycznych. Należy wiedzieć, jak interpretować otrzymane wyniki w prawidłowy sposób tak, aby rozpoznać nieprawidłowości w akcji serca pacjenta. Osoba, która nie została odpowiednio przeszkolona nie powinna wykonywać badania elektrokardiografii, ponieważ może nieprawidłowo podłączyć elektrody, a następnie błędnie odczytać wyniki pokazywane przez elektrokardiograf.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza kardiologa?
Lekarz kardiolog specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób serca i układu krążenia. Odpowiedzialny jest za wdrożenie odpowiedniej terapii, która ma za zadanie wyeliminowanie wszystkich dolegliwości oraz zaburzeń rytmu serca, pojawiających się u chorego.
W kontekście elektrokardiografów często pojawia się również pytanie dotyczące sytuacji oraz schorzeń, które wymagają koniecznej wizyty u lekarza specjalisty. Kardiolodzy są zgodni, że każdą nieprawidłowość związaną z akcją serca należy skonsultować w pierwszej kolejności z lekarzem pierwszego kontaktu, internistą. Jeżeli po wykonaniu podstawowych badań zdecyduje on, że warto jest się skonsultować ze specjalistą, wówczas należy udać się do kardiologa razem ze skierowaniem wystawionym przez lekarza rodzinnego. W ten sposób można skonsultować wszystkie dolegliwości związane z układem krążenia. Jest to konieczne, ponieważ w skrajnych wypadkach, kiedy choroby serca nie są leczone, może dojść do zawału serca, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta.
Ze względu na to, jak ważne jest serce jako organ odpowiedzialny za pompowanie krwi, a wraz z nią tlenu do całego organizmu, należy zwracać uwagę na jego akcję. Jeżeli zdarzają się sytuacje, kiedy tętno jest nieregularne, nagle przyspiesza lub odczuwane są dodatkowe skurcze serca, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu wykonania elektrokardiografii. Na podstawie wyników uzyskanych podczas badania, zostaną podjęte decyzje dotyczące kolejnych kroków leczenia lub diagnostyki.
Elektrokardiograf cena
Elektrokardiograf to specjalistyczny sprzęt medyczny wykorzystywany w celu diagnozy chorób oraz nieprawidłowości układu krążenia. Jest on stosowany przez lekarzy specjalistów w we wszystkich placówkach medycznych oraz służy do kontrolowania akcji serca pacjenta w czasie rzeczywistym. Z tego względu ceny elektrokardiografów mieszczą się w przedziale od 1500 złotych do 4000 złotych.
Do ceny samego sprzętu należy doliczyć koszty związane z dodatkowymi akcesoriami, wykorzystywanymi do obsługi tego sprzętu. Są to wózek medyczny oraz rolki papieru termicznego. Wózek jest potrzebny do prawidłowego przechowywania elektrokardiografu w taki sposób, aby był on utrzymywany w stabilnej pozycji, a wszystkie konieczne do wykonania badania EKG elementy znajdowały się w jednym miejscu. Z kolei papier termiczny milimetrowy to element, którego nie może zabraknąć. Na nim drukowane są wyniki przeprowadzonego badania. Część elektrokardiografów nie wyświetla na ekranie urządzenia wyników. Wówczas jedyną możliwością odczytania ich jest ich wydruk. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, aby zawsze była możliwość sprawnego oraz wyraźnego i dokładnego wydruku zapisów z EKG.
Gdzie można kupić elektrokardiograf?
Sprzęt do wykonywania badania EKG nie jest dostępny w każdym sklepie. Aby możliwy był jego zakup, należy udać się do hurtowni lub sklepu medycznego. Niezależnie od tego, czy będzie to placówka stacjonarna, czy internetowa, w każdym z tych przypadków ważne jest, aby sprzedawany sprzęt posiadał wszystkie niezbędne certyfikaty oraz pozwolenia, które umożliwiają korzystanie z niego podczas diagnostyki pacjentów przebywających w placówkach medycznych. W naszym asortymencie znajdują się tylko najwyższej jakości sprzęty, z których może korzystać każda placówka zajmująca się leczeniem osób chorych.
Ranking Elektrokardiografów
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych elektrokardiografów. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- MEDOTTI Wózek Wielofunkcyjny Bianco Plus
- Aparat EKG 100G PRO (1 kanał - 12 odprowadzeń)
- Przenośny Aparat EKG 90A PRO (3 kanały - 12 odprowadzeń)
- Aparat EKG 300GA PRO (3 kanały - 12 odprowadzeń)
- Holter EKG 5000 PRO (12 odprowadzeń)
- Aparat EKG 1200G PRO (12 kanałów - 12 odprowadzeń)
- Aparat EKG M-TRACE mini (ekran 4,0")
- Aparat EKG M-TRACE 3-6-12 (ekran 5,7")
- Aparat EKG M-TRACE 3-6-12 (ekran dotykowy 7,0")
- Papier termiczny do EKG 80A PRO, 90A PRO, 100G PRO (10szt.)
- Papier termiczny do ECG300GA (10szt.)
- Papier termiczny do ECG1200G (10szt.)
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.