Gdzie wykorzystuje się wyparki próżniowe?
Wyparka jako urządzenie laboratoryjne przeszła wiele innowacji, dzięki czemu dziś z powodzeniem wykorzystywana jest nie tylko podczas przeprowadzenia wielu prac laboratoryjnych, ale również w wielu branżach przemysłowych, szczególnie w przemyśle spożywczym. w tym:
- w przemyśle mleczarskim,
- w przemyśle owocowo-warzywnym,
- w przemyśle koncentratów spożywczych,
- w przemyśle cukierniczym,
- w przemyśle gorzelniczym,
- w przemyśle ziemniaczanym.
Wyparki próżniowe mają także zastosowanie w wielu innych procesach technologicznych, m.in.:
- w branży chemicznej,
- w przemyśle biotechnologicznym,
- w przemyśle farmaceutycznym,
- w Zakładach Opieki zdrowotnej,
- w petrochemii,
- w energetyce,
- w przetwórstwie biogazu i biopaliwa,
- w procesie oczyszczania ścieków.
Co czego wykorzystuje się wyparkę próżniową w laboratorium?
Gdy w 1950 roku badacze z amerykańskiego Instytutu Rockefellera stworzyli koncepcję rotującego układu do odparowywania rozpuszczalnika pod zmniejszonym ciśnieniem, w głównej mierze myślano wtedy o przeznaczeniu tego urządzenia do celów laboratoryjnych. Dopiero z czasem wyparkę laboratoryjną poddano wielu innowacjom i zaczęto wykorzystywać ją także do celów przemysłowych.
Natomiast w laboratorium profesjonalne wyparki laboratoryjne w głównej mierze wykorzystywane są do szybkiego zatężania roztworów, do suszenia i ewentualnego dosuszania różnych typów substancji stałych, a także do regeneracji rozpuszczalników.
Ewaporatory laboratoryjne pozwalają także na odparowywanie rozpuszczalników z mieszanin reakcyjnych i ekstrakcyjnych. Urządzenia to z powodzeniem także zastępują długotrwały proces filtracji, który polega na oddzielaniu lotnych produktów reakcji od osadów stanowiących produkty uboczne. Wyparka przeprowadzi tenże proces, ale zrobi to o wiele szybciej niż filtracja. Wyparki laboratoryjne pozwalają również na przeprowadzenie reakcji równowagowych, które wymagają ciągłego i nieprzerwanego odprowadzania lotnych produktów ubocznych ze środowiska.
Wyparki laboratoryjne stosowane są również do:
- szybkiej i delikatnej destylacji cieczy,
- do odparowywania roztworów i zawiesin,
- krystalizacji, syntezy lub czyszczenia delikatnych preparatów chemicznych,
- do suszenia proszków i granulatów,
- do recyklingu rozpuszczalników.
Jak wyparka próżniowa wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym?
Zalety wyparek próżniowych zostały bardzo szybko docenione przez wiele gałęzi przemysłu. W głównej mierze urządzenia te wykorzystywane są dziś w przemyśle spożywczym.
Na przykład w mleczarstwie wyparka laboratoryjna służy do produkcji mleka zagęszczonego. Mleko zagęszczone na trwałe weszło do kanonu tradycyjnych smaków. Kiedyś ten rodzaj mleka w głównie mierze dodawane było do kawy, dziś jednak każda gospodyni domowa wie, że długie podgrzewanie takiego słodzonego mleka pozwoli uzyskać masę kajmakową, która świetnie sprawdza się jako dodatek do wypieków i deserów. Aby jednak takie mleko zagęszczone powstało, należy najpierw przeprowadzić proces zagęszczania naturalnego mleka w wyparce próżniowej. Tam następuje częściowe odparowanie wody z mleka pełnego lub odtłuszczonego. Zwykłe mleko dzięki wyparkom próżniowym zostaje zagęszczone 2,5-krotnie do 4-krotnie.
W przemyśle owocowo-warzywnym wyparki próżniowe są nieodzownym urządzeniem w produkcji takich wyrobów spożywczych jak: dżemy i marmolada owocowa. Wyparki wykorzystywane są także w produkcji keczupu i do przerobu pomidorów na koncentrat pomidorowy lub na przecier, a także do produkcji wsadów jogurtowych, jak również do wytwarzania soków owocowych i warzywnych.
W przemyśle koncentratów spożywczych wyparki próżniowe pozwalają na produkcję odżywek spożywczych, czy ekstraktów kawowych i herbacianych.
Natomiast w przemyśle gorzelniczym wyparka próżniowa pozwala uzyskać wywar gorzelniczy, czyli koncentrat wywaru gorzelniczego. Dzięki temu urządzeniu następuje odparowanie produktu, nim jeszcze zostanie przekazany do suszarni. Wyparka próżniowa stopniowo usuwa wilgoć z wywaru gorzelniczego rodzimego lub z koncentratu wywaru gorzelniczego, który jest produktem wyjściowym. Proces usuwania wilgoci wykonuje się w celu zwiększenia stężenia substancji suchych.
Jakie jest zastosowanie wyparki próżniowej w innych gałęziach przemysłu?
Z wyparek próżniowych korzysta się między innymi w procesach zatężania roztworów, do odzysku substancji, odzysku metali, czy regeneracji rozpuszczalników.
Wyparki próżniowe na skale przemysłową wykorzystywane są także do odparowywania ścieków, co pozwala na skuteczną redukcję odpadów w procesie ich oczyszczania. Taki proces pozwala na recykling ścieków i ich ponowne wykorzystanie w procesach produkcyjnych. Jest to opłacalne, ponieważ koszt wody stale rośnie, podobnie jak utylizacja ścieków. Ponowny odzysk ścieków wykorzystuje się głównie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i chemicznym.
Wyparki próżniowe pozwalają także na oczyszczanie wody technologicznej, dlatego są to urządzenia, które mają ogromne znaczenie dla wielu zakładów przemysłowych różnego typu. Dodatkowo urządzenia te mogą być stosowane w przemyśle mechanicznym i ciężkim, w fotowoltaice i w składowaniu odpadów i gospodarce ściekami.
Jak zbudowana jest wyparka laboratoryjna?
Podstawowym elementem wyparki laboratoryjnej jest łaźnia grzejna. Łaźnia to rodzaj misy o różnej pojemności, która wykonana jest od środka ze stali nierdzewnej. W większości typach tych urządzeń mamy do czynienia z łaźnią wodną, choć zdążają się także wyparki laboratoryjne z łaźnią olejową. Oba typy ogrzewane są elektrycznie.
W łaźni wodnej umieszcza się kolbę z okrągłym dnem, która wypełniona jest cieczą przeznaczoną do odparowania. Kolbę laboratoryjną należy umieścić ukośnie, a następnie podłączyć ją z zamocowaną na stałe rurą. Przymocowanie kolby jest możliwe dzięki połączeniu szlifowemu. Wyparka posiada także zespół napędowy, który wprawia tę rurę w ruch obrotowy. Ruch ten powoduje, że kolba wraz z zawartością zaczyna się obracać. Stałe obroty kolby wokół własnej osi są gwarancja intensywnego, a zarazem równomiernego ogrzewania jej w łaźni grzejnej. Ciecz zawarta w kolbie ulega mieszaniu, co przyśpiesza proces jej odparowywania.
Ta długa rura wprawiona w ruch obrotowy z jednej strony połączona jest z kolbą z cieczą, natomiast z drugiej strony rura ta wchodzi do wnętrza naczynia łącznikowego, które podobnie jak kolba wykonane jest ze szkła.
Takie naczynie łącznikowe pełni w wyparce laboratoryjnej bardzo ważną funkcję, ponieważ to ono bezpośrednio łączy się od góry z chłodnicą zwrotną wypełnioną spiralnym szklanym wkładem. Natomiast z drugiej strony, czyli od dołu naczynie łącznikowe połączone jest drugą małą kolbą. Ta mała kolba pełni rolę odbieralnika, w którym zbiera się ciecz, która została najpierw odparowana, a później skroplona w chłodnicy zwrotnej. Naczynie łącznikowe posiada jeszcze jedno dojście, ponieważ z boku tego naczynia znajduje się kranik z oliwką. Do kranu tego podłącza się odpowiedni wąż, który ostatecznie prowadzi do pompy próżniowej.
W wyparce laboratoryjnej można stosować różnej wielkości kolby, najważniejsze jest jednak to, by posiadały okrągłe dno. Dobór odpowiedniego rozmiaru kolby jest możliwy dzięki statywowi i specjalnej łapie, które podnoszą lub opuszczają całą szklaną konstrukcję urządzenia.
Nowoczesne wyparki laboratoryjne wyposażone są w wyświetlacze cyfrowe umieszczone na korpusie łaźni wodnej. Pozwalają one na wygodne ustawienie parametrów pracy urządzenia.
Jak odparować ciecz przy użyciu wyparki laboratoryjnej?
W pierwszej kolejności należy umieścić w szklanej kolbie roztwór przeznaczony do odparowania. Ważne jest, aby kolba posiadała okrągłe dno. Należy także sprawdzić, czy to naczynie laboratoryjne nie jest uszkodzone, w przeciwnym razie roztwór przedostanie się do łaźni wodnej. Wielkość kolby należy dobrać tak, by zawarta w niej ciecz znajdowała się nie wyżej niż do połowy jej pojemności.
W następnym kroku kolbę z cieczą należy zamocować do wyparki laboratoryjnej. Umożliwia to specjalna szklana rura z połączeniem szlifowym. Kolbę należy także zabezpieczyć przed zsuwaniem za pomocą specjalnej blokady na wyparce laboratoryjnej oraz przez zacisk. Tak przygotowane urządzenie można włączyć. Kolba z cieczą zacznie się równomiernie obracać.
W następnej kolejności należy włączyć pompę próżniową i odpowiednio dobrać wartość ciśnienia adekwatnie do odparowywanego rozpuszczalnika i wybranej temperatury w łaźni wodnej (lub olejowej).
Po uruchomieniu pompy próżniowej można już zanurzyć kolbę z cieczą w łaźni wodnej. Należy to zrobić w momencie, gdy łaźnia wodna posiada jeszcze temperaturę otoczenia, aby kolba nagrzewała się równomiernie. W przeciwnym razie w wyniku szoku termicznego mogłoby dojść do pęknięcia tego naczynia. Należy przy tym pamiętać, by kolbę z okrągłym dnem zanurzyć bardzo płytko. Dopiero po zanurzeniu kolby z odparowywaną cieczą w łaźni wodnej można uruchomić ogrzewanie. Wysokość temperatury w łaźni wodnej nastawia się zgodnie z wybraną wartością ciśnienia dopasowanego do rodzaju usuwanego rozpuszczalnika.
Bardzo ważne jest, aby obserwować moment, w którym ciecz zacznie wrzeć. Jeżeli wrzenie przebiega zbyt gwałtownie, wtedy wyparkę laboratoryjną należy zapowietrzyć. Należy pamiętać także o tym, że zwiększanie wysokości obrotów obracającej się kolby, zmniejsza ryzyko gwałtownego wrzenia.
Po zakończeniu procesu odparowywania kolbę należy wyciągnąć z łaźni wodnej, a następnie zapowietrzyć wyparkę i zatrzymać obroty. Na końcu należy wyłączyć łaźnię wodną i obieg wody chłodzącej.
Po zakończeniu pracy urządzenia należy opróżnić kolbę odbierającą, a ciecze w nich zawarte umieścić w odpowiednich pojemnikach na zlewki lub poddać je regeneracji.
Wyparka laboratoryjna cena
Najtańsze modele wyparek laboratoryjnych dostępne są w cenie od około 14.000 złotych. To modele podstawowej klasy, które znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, biotechnologicznym, jak i również w pracach badawczo-rozwojowych i w laboratoriach. Łaźnia grzejna o pojemności 4 litrów wyposażona jest w cyfrowy wyświetlacz. Zakres obrotów w tych modelach wyparek laboratoryjnych mieści się w przedziale od 20 do 300 rpm. Urządzenia tej klasy posiadają także wydajną chłodnicę o powierzchni chłodzącej 1500 cm3.
Całkowicie zmodernizowane wyparki laboratoryjne, które posiadają dodatkowe funkcje tj. innowacyjną koncepcję obsługi panelu sterowania z wyświetlaczem TFT z wbudowanym regulatorem próżni oraz z funkcją monitorowania wody chłodzącej to koszt niespełna 64.000 złotych. Ten typ wyparek laboratoryjnych również posiada łaźnię wodną o pojemności 4 litrów z dodatkowymi ergonomicznymi uchwytami. Ale na cenę tego urządzenia wpływa szereg udogodnień i innowacyjnych rozwiązań technicznych. Wyparki laboratoryjne z tej półki cenowej posiadają automatyczne wykrywanie temperatury wrzenia, co znacznie ułatwia pracę. Posiadają także wbudowany regulator próżni. Urządzenia tego typu mają także wiele udogodnień tj. zmiana kierunku obrotów, rozpoznanie punktu końcowego, automatyczne zarządzanie wodą chłodzącą, automatyczną wentylację i automatyczną obsługę łaźni grzejnej i wiele innych. Wyparki tego typu posiadają także różne systemy zabezpieczeń tj. ochrona przed przegrzaniem, czy obwód bezpieczeństwa temperatury. Wyparki laboratoryjne tej klasy wyposażone są dodatkowo w intuicyjny panel sterowania w postaci jasnego, kontrastowego, i kolorowego wyświetlacza TFT.
Ranking wyparek laboratoryjnych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych wyparek laboratoryjnych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do wielu placówek laboratoryjnych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- IKA RV 3 FLEX wyparka
- IKA RV 3 V wyparka
- IKA RV 3 V-C wyparka
- IKA RV 8 FLEX wyparka
- IKA RV 8 V wyparka
- IKA RV 8 V-C wyparka
- IKA RV 10 digital FLEX wyparka
- IKA RV 10 digital V wyparka
- IKA RV 10 digital V-C wyparka
- IKA RV 10 auto V wyparka
- IKA RV 10 auto FLEX wyparka
- IKA RV 10 auto pro FLEX wyparka
- IKA RV 10 auto V-C wyparka
- IKA RV 10 auto pro V-C wyparka
- IKA RV 10 auto pro V wyparka
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.