Co to jest konduktometria
Konduktometria to metoda elektroanalityczna, która opiera się pomiarze przewodności elektrolitów roztworu znajdującego się między dwoma elektrodami. Przewodnictwo roztworu zależy od rodzaju jonów zawartych w danej substancji oraz od ich stężenia. Każda z cieczy w przyrodzie: woda, napoje, chemikalia, kwasy i zasady oraz substancje farmaceutyczne, posiadają inne właściwości fizyczne i chemiczne. Dlatego wobec cieczy stosuje się różne metody pomiarowe. Do jednej z metod należy właśnie pomiar wartości przewodności elektrolitycznej.
W analizie konduktometrycznej wyróżnia się dwie metody:
- Konduktometria bezpośrednia. Polega ona na pomiarze przewodnictwa właściwego elektrolitów, na podstawie którego określa się stężenie danej substancji.
- Miareczkowanie konduktometryczne. Polega na pomiarze zmian przewodnictwa miareczkowanego roztworu. Zmiany te są możliwe do zaobserwowania wtedy, gdy do roztworu zostają wprowadzone jony, które różnią się swoją ruchliwością od jonów, które były obecne w rozworze. Punkt końcowy miareczkowania zostaje ustalony na podstawie wykresu przedstawiającego zależność między przewodnictwem miareczkowanego roztworu a objętością dodanego odczynnika.
Co to są konduktometry?
Pomiaru przewodności roztworów elektrolitów dokonuje się przy pomocy odpowiednich mierników konduktancji zwanych również konduktometrami. Podstawa działania konduktometrów opiera się na zasadzie, że przewodność elektrolitów zmienia się wraz ze zmianą stężenia jonów. Pomiar opiera się więc na określeniu stężenia jonów roztworu badanego w odniesieniu do roztworu wzorcowego.
Konduktometry nazywane są również miernikami konduktancji, miernikami przewodności, a także EC-metrami. Pomiar konduktometrem umożliwia badanie stopnia zasolenia lub zanieczyszczenia wód, pomiar temperatury, rezystywności, jak również określenie stężenia danego związku, który jest zawarty w substancji. Dostępne są także specjalistyczne konduktometry, które pozwalają określić stopień zużycia elektrolitycznych akumulatorów elektrycznych.
Konduktometry umożliwiają rutynowe pomiary stanu zasolenia wód gruntowych, powierzchniowych czy głębinowych. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają także na archiwizację danych pomiarowych czy przesłanie danych do komputera stacjonarnego, co umożliwia pracę nad danymi i tworzenie wykresów.
Gdzie wykorzystuje się konduktometry?
Konduktometry pozwalają na pomiar zanieczyszczeń występujących w wodzie oraz na określanie stopnia ich zasolenia.
Dzięki konduktometrom można dokonać następujących pomiarów:
- pomiar wód chemicznych,
- pomiar wód ultraczystych,
- pomiar wód gruntowych,
- pomiar wód powierzchniowych,
- pomiar wód głębinowych,
- pomiar ścieków,
- pomiary w przemyśle chemicznym,
- pomiar zawartości soli w glebie,
- pomiary przeprowadzane w laboratoriach,
- pomiary w przemyśle spożywczym szczególnie przy produkcji napojów i soków,
- pomiar stanu wody na pływalniach,
- w farmacji,
- przy produkcji kosmetyków,
- przy produkcji półprzewodników,
- przy produkcji farb i lakierów rozpuszczalnikowych.
Rodzaje konduktometrów dostępne w sklepie Adverti
Konduktometry różnią się od siebie dokładnością pomiarów, zakresem pomiaru oraz dodatkowymi funkcjami, jakie posiada konkretny typ urządzenia. W asortymencie sklepu laboratoryjnego Adverti znajdą Państwo konduktometry z podstawowymi funkcjami oraz konduktometry wielofunkcyjne. Podstawowe konduktometry współpracują z czujnikami przewodności. Czujniki takie dobiera się adekwatnie do mierzonego zakresu oraz wybiera się je zależnie od rodzaju cieczy. Dostępne są również konduktometry wielofunkcyjne. To bardziej zaawansowany rodzaj tych urządzeń. Konduktometry te pozwalają na dokonywanie dodatkowych pomiarów. Oprócz pomiaru konduktancji, czyli czynnej przewodności elektrycznej pozwalają także na pomiar wskaźnika pH, pomiaru zawartości tlenu, ciśnienia atmosferycznego, temperatury cieczy oraz stopnia zasolenia. Urządzenia wielofunkcyjne wyposażone są w kolorowe wyświetlacze elektroniczne i ekrany dotykowe.
Konduktometry można podzielić także ze względu na miejsce, w którym dokonywany będzie pomiar oraz ze względu na specyfikę wykonywanych badań. W tej grupie konduktometrów można wyróżnić 4 rodzaje tych urządzeń.
- Konduktometry kieszonkowe (przenośne).
- Konduktometry laboratoryjne przenośne (terenowe).
- Konduktometry laboratoryjne stacjonarne.
- Konduktometry przemysłowe służące do pomiarów ciągłych.
KONDUKTOMETRY KIESZONKOWE (przenośne). To typ konduktometrów o niewielkim rozmiarze. Mają podłużną formę przypominającą nieco większy termometr. Ten typ urządzeń wykorzystywany jest głównie do dokonywania pomiarów w terenie, gdzie urządzenia te mierzą przewodność właściwą, stopień zasolenia cieczy oraz temperaturę. Są poręczne i bardzo proste w obsłudze. Posiadają niewielkich rozmiarów elektroniczny wyświetlacz, na którym jednocześnie wyświetlają się wyniki pomiarów przewodności i temperatury. Urządzenia te są wodoodporne, dlatego można z nich korzystać także podczas deszczu. Konduktometry kieszonkowe posiadają także wymienne elektrody.
KONDUKTOMETR LABORATORYJNY PRZENOŚNY (TERENOWY) . Ten typ konduktometrów przeznaczony jest to pomiaru: przewodności roztworu, zasolenia, współczynnika pH oraz temperatury cieczy. Posiadają nieco większe rozmiary niż konduktometry kieszonkowe, jednak ich kompaktowa i poręczna forma oraz niewielka waga umożliwia korzystanie z tych urządzeń zarówno w laboratorium, jak i w terenie. Ten typ konduktometrów również jest wodoszczelny, dlatego można korzystać z nich także w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Urządzenia te posiadają wyświetlacz większych rozmiarów niż konduktometry kieszonkowe oraz posiadają możliwość doboru odpowiednich elektrod i czujników w zależności od specyfiki dokonywanych pomiarów. Ten typ konduktometrów jest dokładniejszy. Ponadto posiadają dodatkową pamięć wewnętrzna, która umożliwia zapamiętanie do 50 wyników pomiarów.
KONDUKTOMETRY LABORATORYJNE STACJONARNE. Ten typ konduktometrów jest rodzajem urządzeń o bardzo dokładnych wynikach pomiarowych. Ze względu na ich dokładność pomiarów oraz wielofunkcyjność wykorzystywane są głównie w laboratoriach. Umożliwiają dokonywanie pomiarów tj. pomiar wskaźnika pH, potencjału REDOX, przewodności, stopnia zasolenia, rezystancji, stężenie tlenu w wodzie i powietrzu, ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury. Konduktometry tego typu posiadają duży dotykowy kolorowy wyświetlacz graficzny. Funkcje tych urządzeń są znacznie rozbudowane, np. niektóre konduktometry posiadają funkcję „HOLD”, która umożliwia zatrzymanie wyniku widocznego na ekranie, sygnalizują także pomiar ustalony. Zaletą jest również to, że posiadają możliwość przesyłania danych do komputera i tworzenie raportów poprzez port USB. Konduktometry laboratoryjne posiadają także o wiele większą pamięć wewnętrzną, korą umożliwia zapamiętywanie wartości dokonywanych pomiarów. Urządzenia tego typu posiadają pamięć do 500 wyników, a w bardziej profesjonalnych urządzeniach nawet do 4000 wyników.
KONDUKTOMETRY DO POMIARÓW CIĄGŁYCH. Ten typ konduktometrów wykorzystywany jest głównie w przemyśle, ponieważ posiada on możliwość dokonywania ciągłych pomiarów oraz obserwację wyników mierzonej funkcji i temperatury. Ten typ urządzeń dokonuje pomiaru wartości pH, przewodności i temperatury. Wykorzystywane są głównie w rolnictwie do stałej kontroli cieczy podczas nawadniania kropelkowego. Urządzenia tego typu są również wodoszczelne. Niektóre modele posiadają dwa wyświetlacze, które umożliwiają jednoczesną obserwację zarówno pomiaru wyniku pH, jak i przewodności i temperatury. Istnieje także możliwość zastosowania odpowiedniej głowicy, która umożliwia pomiar w rurociągu lub innym zbiorniku wodnym. Konduktometry do pomiarów ciągłych mogą być wykorzystywane przy pomiarze przewodności w procesach uzdatniania wody, w pomiarze zasolenia wód procesowych lub przy pomiarze sumy rozpuszczonych substancji w wodach procesowych. Konduktometry do pomiarów ciągłych wykorzystywane są głównie w Zakładach Uzdatniania Wody na cele komunalne i przemysłowe oraz przy kontroli wód technologicznych i procesowych.
W jakiej jednostce mierzy się przewodność elektryczną?
Konduktometry laboratoryjne są urządzeniami do mierzenia przewodności elektrycznej w roztworach. Jednostką przewodności w układzie SI jest SIEMENS. Nazwa Siemens pochodzi od nazwiska inżyniera Ernsta Wernera von Siemens, który był niemieckim wynalazcą i konstruktorem w dziedzinie elektrotechniki. W XIX wieku wynalazł aparat telegraficzny oraz prądnicę prądu stałego. Zbudował też pierwszy model lokomotywy elektrycznej.
Symbol jednostki przewodności elektrycznej zapisujemy za pomocą litery S. Jest ona odwrotnością jednostki OM. Natomiast w pomiarach przewodności elektrolitycznej zazwyczaj używa się jednostki:
- mikrosiemens na centymetr, zapisywana jako: µS/cm
- milisiemens na centymetr, zapisywanie w postaci: mS/cm.
- Używania jest także jednostka 1 Siemensa na centymetr, czyli S/cm.
Jak przebiega pomiar konduktometrem?
Za przewodzenie prądu w cieczy odpowiadają zawarte w niej jony. Aby doszło do przewodnictwa prądu, jony te muszą zostać wprawione w ruch. Tym, co wprowadza je w ruch, mogą być elektrody lub pierścień indukcyjny, w które wyposażone jest urządzenie zwane konduktometrem.
Najczęściej konduktometry posiadają czujniki dwuelektrodowe, które są rozmieszczone w niewielkiej odległości od siebie. Aby przez roztwór przepłynął prąd, do elektrod należy przyłożyć zmienne napięcie, a następnie elektrody umieścić w badanym roztworze. Aby zmierzyć przewodność badanego roztworu, potrzebne są trzy parametry: wartość przepływającego prądu, temperatura roztworu oraz odległość pomiędzy elektrodami.
W przypadku badania dużego zanieczyszczenia wody zalecane jest, by używać konduktometru o czterech elektrodach, ponieważ pomiar jest wtedy dokładniejszy.
Czym są czujniki konduktometryczne?
Czujniki konduktometryczne przeznaczone są do pomiaru przewodności elektrycznej, czyli do konduktywności roztworów wodnych. Swoim kształtem przypominają zwykły długopis. Czujnik posiada także kabel o długości 1 metra zakończony wtyczką BNC. Czujnik podłączany jest bezpośrednio do konduktometru. Czujniki konduktometryczne są częścią wymienną i stanowią element wyposażenia razem z konduktometrem. Wśród najczęściej spotykanych czujników konduktometrycznych najczęściej spotyka się czujniki z elektrodami platynowymi, platynowymi pokrytymi czernią platynową lub elektrodami metalowymi (stalowymi).
Konduktometr jest urządzeniem, do którego należy dołączyć odpowiedni czujnik konduktometryczny, aby dokonać pomiaru przewodności elektrycznej. Wybór odpowiedniego czujnika zależy od gęstości i rodzaju badanej cieczy.
Konduktometry zazwyczaj w zestawie posiadają uniwersalny czujnik konduktometryczny (ECF-1), który posiada szeroki zakres pomiarowy i pozwala na określenie przewodności prawie każdego rodzaju cieczy.
Ze względu na sposób dokonywania pomiaru przewodności elektrycznej, czujniki konduktometryczne dzielą się na dwie grupy:
- Czujniki zanurzeniowe. Ten typ czujników konduktometrycznych przeznaczony jest do pomiarów w roztworach umieszczonych w pojemnikach lub naczyniach. Pomiar dokonuje się poprzez zanurzenie czujnika w danej cieczy.
- Czujniki przepływowe. Ten typ czujników konduktometrycznych wykorzystywany jest do pomiaru przewodność elektrycznej w ciągłym strumieniu wody.
Wśród czujników konduktometrycznych wyróżniamy takie, które służą do pomiarów w zanurzeniu, co pozwala na pomiar przewodności lub zasolenia ścieków, wód naturalnych i wodociągowych. Są to czujniki z metalowymi elektorami i z oznaczeniem ECF-1.
Wyróżniamy także czujniki z czterema elektrodami (ECF-4t), które najczęściej stosowane są do pomiaru przewodności lub zasolenia cieczy i wód o wysokim zanieczyszczeniu. Nie nadają się bowiem do badania przewodności w wodach ultraczystych.
Natomiast do badania przewodności lub zasolenia wody ultraczystej najczęściej stosuje się czujniki konduktometryczne z obudową szklaną. Ponieważ czujnik ten nie jest pokryty czernią platynową, dlatego przeznaczony jest tylko do pomiaru wód o niskiej przewodności.
Do pomiaru cieczy o wysokiej przewodności elektrycznej i solanek najodpowiedniejszym wyborem jest czujnik konduktometryczny w obudowie z tworzywa sztucznego. Ten typ czujnika absolutnie nie nadaje się do pomiaru cieczy, która zawierają dużą ilość osadów, olejów i tłuszczów.
Konduktometry cena
Najtańszą wersją konduktometru są konduktometry kieszonkowe, które służą do pomiaru przewodności cieczy w terenie. Ceny tego typu urządzeń wahają się w przedziale od około 300 do 600 złotych.
Droższą wersja są konduktometry laboratoryjne przenośne. Ta grupa urządzeń waha się w cenach od około 1500 do 3000 złotych.
Najdroższą grupę konduktometrów stanowią urządzenia laboratoryjne stacjonarne. Ich cena podyktowana jest tym, że są to urządzenia wielofunkcyjne, które odznaczają się większą dokładnością oraz dokonują także dodatkowe pomiary tj. wskaźnik pH, potencjał REDOX, przewodność, stopień zasolenia, rezystancję, zawartość tlenu w wodzie i w powietrzu, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę. Koszt wielofunkcyjnych konduktometrów laboratoryjnych wynosi około 3500 do 4000 złotych.
Konduktometry posiadają w zestawie uniwersalny czujnik konduktometryczny, który umożliwia pomiar przewodności prawie w każdym rodzaju cieczy.
Ranking Kozetek Lekarskich
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych kozetek medycznych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- TC-3 Tester przewodności
- TC-2 Tester przewodności
- WODOSZCZELNY KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ KIESZONKOWY CC-105
- WODOSZCZELNY KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ CC-411
- WODOSZCZELNY pH / KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ CPC-411
- KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ / TLENOMIERZ CCO-401
- WODOSZCZELNY pH/mV/ KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ CPC-401
- KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ / TLENOMIERZ CCO-505
- KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ / TLENOMIERZ CCO-502
- WODOSZCZELNY WIELOFUNKCYJNY PRZYRZĄD
TERENOWO - LABORATORYJNY CX-401
- KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ CC-505
- KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ CC-502
- Wielofunkcyjny przyrząd laboratoryjny CX-505
- WODOSZCZELNY pH/mV/ KONDUKTOMETR / SOLOMIERZ CPC-505
- Wielofunkcyjny przyrząd laboratoryjny CX-502
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.