Co to są wytrząsarki laboratoryjne?
Urządzenia wykorzystywane są między innymi do : intensywnego mieszania substancji różniących się gęstością, produkcji emulsji i zawiesin, ekstrakcji, napowietrzania hodowli mikroorganizmów tlenowych i wielu innych.
Wytrząsarki , dzięki różnym konstrukcjom umożliwiają mieszanie materiału znajdującego się w probówkach, na płytkach , ale również w większych naczyniach, jak zlewki i kolby. Oferowane przez nas urządzenia pozwalają na wytrząsanie materiału w pojedynczych lub w kilku naczyniach jednocześnie.
Jakie są typy wytrząsarek laboratoryjnych?
Dzięki nowoczesnym układom sterowania urządzenia mogą pracować w trybie ciągłym lub być programowane na określony czas. Dostępne obecnie na rynku wytrząsarki oferują kilkanaście wariantów ruchów wstrząsających, tj.: kołowy ,posuwisto zwrotny ,pionowy,wibrujący,trójwymiarowy,orbitalny, po okręgu i elipsach. Należy pamiętać,że innymi czynnikami wpływającymi na mieszany materiał , poza rodzajem wytrząsania, jest amplituda ruchu okrężnego,częstotliwość, zakres prędkości i czas. Nasze urządzenia charakteryzują się dużą różnorodnością w tym zakresie. Przy wyborze modelu wytrząsarki warto się kierować tymi parametrami.
Wytrząsarki posiadają szeroki zakres temperaturowy pracy, od +4C do nawet +50C ( w zależności od modelu). Dzięki temu mogą być one również umieszczane wewnątrz urządzeń do inkubowania próbek np.: w cieplarkach.
W niektórych modelach , nowoczesny układ sterowania pozwalana na pracę w ściśle nadzorowanej temperaturze i elektroniczną jej regulację.
Prosta , nieskomplikowana budowa większości tych urządzeń, pozwala na łatwy demontaż poszczególnych elementów, co bardzo ułatwia czyszczenie , w przypadku rozlania się zawartości kolby czy innego naczynia, w którym znajdował się mieszany materiał.
Akcesoria do wytrząsarek laboratoryjnych
W naszej ofercie znajdą Państwo podstawowe modele z blatem pokrytym gumą antypoślizgową, zapobiegającą zsuwaniu się naczyń podczas mieszania, jak również urządzenia z możliwością rozbudowania ich przez zastosowanie różnych platform wytrząsających, nakładek czy adapterów, co zwiększa możliwości wykorzystania wytrząsarek w różnorodnych badaniach. Oferowane przez nas urządzenia przystosowane są do pracy z większością dostępnych na rynku probówek, kolb, płytek i butelek. Znajdą Państwo wśród nich modele analogowe i cyfrowe.
Różnorodność wytrząsarek pod względem wielkości i maksymalnego obciążenia, umożliwia zastosowanie ich praktycznie w każdym laboratorium. Posiadamy urządzenia o udźwigu nawet do 9 kg, które z całą pewnością sprawdzą się przy intensywnym mieszaniu i wytrząsaniu dużych objętości cieczy. Urządzenia z naszej oferty gwarantują powtarzalność i uzyskanie najlepszych wyników pracy. Są efektem połączenia wielu lat doświadczenia i najnowszych technologii. Wśród wielu modeli, które oferujemy znajdą Państwo urządzenia wiodących producentów zagranicznych takich jak IKA oraz naszych rodzimych.
Rodzaje wytrząsarek laboratoryjnych.
Wytrząsarki laboratoryjne należą do typu urządzeń, które wykorzystywane są do szybkiego i przede wszystkim, efektywnego mieszania małych ilości cieczy lub do tworzenia zawiesin. W praktyce w pracy laboratorium wykorzystuje się różne kształty i różne wielkości naczyń przeznaczonych do badań. Procesowi mieszania substancji poddaje się także próbki o różnej gęstości. To właśnie dlatego wytrząsarki laboratoryjne wykorzystują różne sposoby mieszania konkretnych płynów. W tym celu urządzenia te wprawiane są w ruchu, który w zależności od wytrząsarki laboratoryjnej, odbywa się w inny sposób. Wszystko po to, by efektywnie przeprowadzić proces mieszania się cieczy.
Ze względu na rodzaj wykonywanego ruchu, wytrząsarki laboratoryjne dzielimy na:
- Wytrząsarki laboratoryjne orbitalne (kołowe) . Ten typ wytrząsarek laboratoryjnych, aby mieszać próbki z cieczą, wykonują ruch po okręgu. Ten typ urządzeń najlepiej sprawdza się w przypadku próbek umieszczonych w kolbach lub w butelkach. Wytrząsarek laboratoryjnych orbitalnych raczej nie wykorzystuje się do mieszania substancji w probówkach. Z urządzeń tych korzysta się zazwyczaj w laboratorium, w którym analizuje się materiał biologiczny. Zaleca się je do mieszania substancji o niskiej lepkości. Wytrząsarki laboratoryjne orbitalne posiadają platformę, na której w różny sposób, w zależności od modelu, montuje się naczynia z zawartością cieczy. Wychylenie tej platformy wykonuje ruch po orbicie, czyli ruch po okręgu. Ruch ten mieści się standardowo w zakresie 10 do 20 mm. Prędkość ruchu wynosi ok. 20-500 obrotów na minutę.
- Wytrząsarki laboratoryjne liniowe. Ten typ wytrząsarek laboratoryjnych wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, to znaczy, że ruch mieszający odbywa się po linii prostej. Praca tych urządzeń odbywa się w bardzo dynamiczny sposób, dlatego najczęściej wykorzystywane są do ekstrakcji substancji chemicznych.
- Wytrząsarki laboratoryjne wykonujące ruch drgający. To wytrząsarki laboratoryjne inaczej zwane Vortexami. Urządzenia tego typu charakteryzują się tym, że posiadają silnik elektryczny, w którym wałek osadzony jest pionowo. Na końcu wałka osadzona jest gumowa nakładka, która jest odpowiednio wyprofilowana do kształtu dna probówki. Naczynie włożone do tej nakładki wprawiane jest w ruch drgający. Drgające naczynie powoduje, że zawarta w jego wnętrzu ciecz, zaczyna wirować i tworzy się w ten sposób wir. Mieszanie tego typu jest bardzo szybkie, a zarazem efektywne. W wytrząsarkach laboratoryjnych typu Vortex mieszane są ciecze umieszczone w małych i średnich probówkach.
- Wytrząsarki laboratoryjne wykonujące ruch kołyskowy (wahadłowy, oscylacyjny). W przypadku tego typu wytrząsarek laboratoryjnych ruch odbywa się po łuku w kierunku góra-dół, co przypomina ruch kołyszący. Ten typ urządzeń najczęściej wykorzystywany jest w pracy przy hodowlach komórkowych, a także w laboratoriach stosujących elektroforezę. Ruch kołyszący wykorzystuje się także w przeprowadzeniu procesów barwienia, płukania, mycia lub przy napowietrzaniu hodowli mikroorganizmów. To, co wyróżnia ten typ ruchu, to to, że odbywa się w sposób delikatny.
- Wytrząsarki laboratoryjne wykonujące ruch 3D (ruch obrotowo-kołyskowy). W tego typu wytrząsarkach laboratoryjnych urządzenie wykonuje ruch przestrzenny tzw. 3D. Przez ruch przestrzenny rozumie się ruch odbywający się w dwóch płaszczyznach. Urządzenia tego typu poruszają się po okręgu (ruch orbitalny) przy jednoczesnym wykonywaniu ruchu po łuku w kierunku góra-dół (ruch kołyskowy).
- Wytrząsarki laboratoryjne wykonujące ruch rotacyjny. To wytrząsarki laboratoryjne zwane inaczej rotatorami. W celu mieszania próbek z cieczą wykorzystują tradycyjny ruch po okręgu, czyli ruch orbitalny, ale ruch ten odbywa się w płaszczyźnie pionowej. Próbki obracają się wokół własnej osi, to znaczy, że ruch odbywa się przy 360o.
- Wytrząsarki laboratoryjne wykonujące ruch koziołkujący. Ten typ wytrząsarek laboratoryjnych stosuje się w przypadku cieczy, które wymagają delikatnego mieszania. Do tego typu materiału należą próbki cieczy o lepkiej konsystencji. Wytrząsarki laboratoryjne wykorzystujące ruch koziołkujący sprawdzają się w przypadku mieszania kwasów nukleinowych, czy w przypadku mieszania białek. Ruch koziołkujący zapewnia tym substancjom mieszanie efektywne i skuteczne, ale zarazem delikatne. Najlepiej w przypadku tego typu wytrząsarek laboratoryjnych stosować naczynia o wąskim kształcie.
Od czego zależy wybór odpowiedniej wytrząsarki laboratoryjnej?
Wybór odpowiedniej wytrząsarki laboratoryjnej, która wykonuje konkretny rodzaj ruch podczas mieszania cieczy, zależy od czterech głównych czynników. Po pierwsze na wybór wytrząsarki laboratoryjnej wpływa rodzaj cieczy. Wybierając odpowiednie urządzenie, należy wziąć pod uwagę zarówno właściwości biologiczne cieczy tzn. czy jest to substancja delikatna, żywa lub zwykła mieszanina roztworów, jak i również jej właściwości fizyczne tzn. czy ciecz jest lepka, czy się pieni itp.
Po drugie na wybór wytrząsarki laboratoryjnej ma wpływ rodzaj naczynia, w którym znajduje się ciecz. Do wytrząsarek laboratoryjnych wykorzystujących ruch koziołkujący, najlepiej sprawdzają się naczynia wąskie. W wytrząsarkach orbitalnych używa się naczyń w kształcie kolby lub butelek, bardzo rzadko wykorzystuje się probówki. Zaś w przypadku wytrząsarek rotacyjnych sprawdzają się naczynia w kształcie butelek.
Po trzecie przy wyborze odpowiedniej wytrząsarki laboratoryjnej znaczenie ma także rodzaj aplikacji. Inną wytrząsarkę należy użyć w przypadku barwienia substancji, inną w ekstrakcji cieczy, gdzie w głównej mierze chodzi o wyodrębnienie składnika lub składników mieszanin do cieczy, a jeszcze inną przy napowietrzaniu hodowli mikroorganizmów.
Po czwarte: pojemność próbki. Wielkość próbki także ma znaczenie przy wyborze wytrząsarki laboratoryjnej. I tak w przypadku próbek o pojemności 0,2 do 5 ml najlepiej jest użyć wytrząsarki typu Vortex, wykorzystując przy tym duży zakres prędkości. Przy większych próbkach o pojemności 5 do 50 ml także warto sięgnąć po wytrząsarkę Vortex, ale już o większej średnicy ruchu (ok.10 mm) i o prędkości o średniej sile. Natomiast w przypadku próbek powyżej 100 ml należy wybrać wytrząsarkę typu Vortex o średnicy ruchu kołowego co najmniej 20 mm. Jeżeli zaś ciecz znajduje się w kolbach lub w butelkach, wtedy najlepiej użyć wytrząsarki laboratoryjnej wykorzystującej ruch liniowy, kołyskowy lub 3D.
Jakie są tryby pracy wytrząsarek laboratoryjnych?
Wytrząsarki laboratoryjne mogą pracować w dwóch trybach pracy. Pierwszym typem pracy wytrząsarki laboratoryjnej jest praca ciągła. Polega ona na tym, że urządzenie wykonuje pożądane ruchy w sposób nieprzerwany z wcześniej określoną prędkością, ustawioną odpowiednio do typu cieczy i jej objętości. W trakcie pracy ciągłej istnieje możliwość zmiany prędkości.
Drugim typem pracy wytrząsarki laboratoryjnej jest praca w trybie czasowym. Urządzenie posiadające funkcję programu czasowego pozwala na pracę w określonych cyklach i o określonej prędkości. Po zakończeniu wyznaczonego czasu pracy wytrząsarka samoczynnie się wyłącza. Także w tym trybie pracy istnieje możliwość zmiany prędkości mieszania podczas trwania procesu.
Czyszczenie i konserwacja wytrząsarek laboratoryjnych
Czyszczenie i konserwacja wytrząsarek laboratoryjnych należy do niezwykle istotnych czynności, od których w dużej mierze zależy prawidłowe działanie urządzenia. Przystępując do czyszczenia wytrząsarki laboratoryjnej, w pierwszej kolejności należy wyłączyć urządzenie z gniazdka sieciowego. To bardzo ważny punkt, którego celem jest ochrona użytkownika przed porażeniem prądem. Aby wyczyścić wszystkie elementy wytrząsarki laboratoryjnej, które wykonane są z emalii oraz panel urządzenia, wystarczy użyć w tym celu zwykłej miękkiej szmatki wypłukanej w ciepłej wodzie. Podczas czyszczenia bezwzględnie należy pilnować, by woda nie przedostała się ani do wnętrza urządzenia, ani wyłącznika sieciowego i gniazdka.
Jeżeli na wytrząsarce znajdują się trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, można do jej czyszczenia użyć wody z dodatkiem łagodnego detergentu.
Odpowiednia i regularna konserwacja wytrząsarki laboratoryjnej także gwarantuje dłuższą żywotność urządzenia. W przypadku konserwacji najlepiej skorzystać z serwisu oferowanego przez producenta, by mieć pewność, że prace konserwacyjne zostaną przeprowadzone prawidłowo. Należy także pamiętać, by wytrząsarki laboratoryjne, które nie są używane przez dłuższy okres, wyłączyć z zasilania sieciowego.
Wytrząsarka laboratoryjna cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze wytrząsarki dostępne są już w cenach powyżej 600zł, a najdroższe kosztują nawet ponad 40000zł.
Ranking wytrząsarek laboratoryjnych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych wytrząsarek laboratoryjnych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do wielu placówek laboratoryjnych w Polsce, które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Wytrząsarka Vortex MX-S
- Wytrząsarka Orbitalną SK-O180-S
- Wytrząsarka Orbitalno-Kołyskowa SK-D3309-PRO
- Wytrząsarka Orbitalna SK-O330-Pro
- Wytrząsarka Liniowa SK-L330-Pro
- IKA lab dancer wytrząsarka
- IKA Vortex 2 wytrząsarka
- IKA Hula Dancer basic wytrząsarka
- IKA Vortex 1 wytrząsarka
- IKA VORTEX 3 wytrząsarka
- IKA Hula Dancer digital wytrząsarka
- IKA MS 3 basic wytrząsarka
- Wytrząsarka laboratoryjna WL-972 (stół na płytki (z rantem))
- Wytrząsarka laboratoryjna WL-972 (stół uniwersalny)
- IKA Loopster basic wytrząsarka
- IKA MS 3 digital wytrząsarka
- IKA Loopster digital wytrząsarka
- IKA ROCKER 2D basic wytrząsarka
- IKA Trayster basic wytrząsarka
- IKA ROCKER 2D digital wytrząsarka
- IKA ROCKER 3D basic wytrząsarka
- IKA Trayster digital wytrząsarka
- IKA ROCKER 3D digital wytrząsarka
- IKA ROLLER 6 basic wytrząsarka
- IKA Matrix Orbital wytrząsarka
- Wytrząsarka laboratoryjna WL-2000
- IKA ROLLER 6 digital wytrząsarka
- IKA VXR basic Vibrax wytrząsarka
- IKA KS 130 basic wytrząsarka
- IKA MTS 2/4 digital wytrząsarka
- IKA ROLLER 10 basic wytrząsarka
- IKA ROLLER 10 digital wytrząsarka
- IKA Matrix Orbital Delta F2.0 wytrząsarka
- IKA Matrix Orbital Delta FP wytrząsarka
- IKA Matrix Orbital Delta F1.5 wytrząsarka
- IKA Matrix Orbital Delta F0.5 wytrząsarka
- IKA KS 130 control wytrząsarka
- IKA KS 130 control NOL wytrząsarka
- IKA KS 260 basic wytrząsarka
- IKA HS 260 basic wytrząsarka
- IKA KS 260 control wytrząsarka
- IKA KS 260 control NOL wytrząsarka
- IKA HS 260 control wytrząsarka
- IKA HS 260 control NOL wytrząsarka
- IKA KS 501 digital wytrząsarka
- IKA HS 501 digital wytrząsarka
- IKA KS 3000 i control wytrząsarka
- IKA KS 3000 ic control wytrząsarka
- IKA KS 4000 i control wytrząsarka
- IKA KS 4000 ic control wytrząsarka
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.