Co to jest mieszadło mechaniczne.
Mieszanie cieczy i innych roztworów to w laboratorium niemal codzienne zajęcie. Dlatego mieszadło mechaniczne to podstawowe urządzenia wchodzące do wyposażenia każdego laboratorium. Jest to rodzaj urządzenia, które służy do mieszania cieczy i innych roztworów posiadających różną objętość i gęstość. Mieszanie przy pomocy mieszadła mechanicznego odbywa się bezpośrednio w naczyniu laboratoryjnym, którym zazwyczaj jest zlewa o większej pojemności.
Jak zbudowane jest laboratoryjne mieszadło mechaniczne.
Mieszadło mechaniczne napędzane jest przez silnik elektryczny znajdujący się w korpusie urządzenia. Na czole mieszadła znajdują się pokrętła do regulacji częstotliwości obrotów oraz elektroniczny wyświetlacz, który przedstawia najważniejsze informacje o aktualnych ustawieniach urządzenia. Mieszadło mocuje się na odpowiedniej wysokości do specjalnego uchwytu zaciskowego na statywie.
Do mieszadła przymocowuje się specjalne pręty, które zakończone są łopatkami o odpowiednio dobranym kształcie. Ten szklany lub metalowy pręty z odpowiednio dopraną łopatką zanurza się bezpośrednio w zlewce z konkretną substancją. Kształt łopatki dobiera się adekwatnie do rodzaju mieszanej cieczy. Można także regulować kąt nachylenia łopatek. Pręt jest bardzo ważnym elementem w mieszadle mechanicznym. Trudność jego konstrukcji polega na tym, że musi on być tak zbudowany tak, by posiadał odpowiednią odporność mechaniczną. Pręt taki musi być również odporny na działanie chemikaliów oraz musi być odpowiednio wytrzymały na działanie wysokiej temperatury. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niektóre substancje wymagają ogrzewania podczas mieszania.
Nowoczesne mieszadła mechaniczne posiadają także elementy amortyzujące pomiędzy silnikiem urządzenia a szklanym lub metalowym prętem. Takie rozwiązanie zabezpiecza pręt mieszadła przed przypadkowym pęknięciem.
Pod mieszadłem ustawia się zlewkę z substancją, która przeznaczona jest do wymieszania. Zlewkę również należy umieścić w specjalnym uchwycie zaciskowym, by nie przesuwała się podczas pracy urządzenia. Mieszadła mechaniczne są w pełni bezpieczne, ponieważ każde urządzenia posiada blokadę ochronną. Posiadają również odpowiednie systemy bezpieczeństwa, które bardzo szybko wykrywają wszelkie nieprawidłowości w działaniu urządzenia, oraz chronią je przed wysoką temperaturą i ewentualnym przeciążeniem.
Do czego służy mieszadło mechaniczne laboratoryjne.
Mieszadła mechaniczne służą do mieszania cieczy i innych roztworów o różnej objętości i gęstości bezpośrednio w naczyniach laboratoryjnych. Przeważnie substancje umieszczane są w większych zlewkach laboratoryjnych. Wybrane modele tych urządzeń pozwalają także na mieszanie substancji wykazujących się dużą lepkością, gdzie lepkość wynosi nawet do 150 000 mPas. Laboratoryjne mieszadła mechaniczne mogą mieszać substancje o pojemności nawet do 200 litrów.
Czym różnią się od siebie różne modele mieszadeł mechanicznych?
Mieszadła mechaniczne różnią się podstawowymi parametrami pracy. To, co rozróżnia dane modele tych urządzeń to np. wysokość maksymalnych obrotów lub przeznaczenie danego urządzenia do mieszania cieczy o konkretnej lepkości. Urządzenia te mogą również różnic się między sobą pojemnością substancji, jaką dane mieszadło może wymieszać.
W zależności od typu urządzenia mieszadła mechaniczne przeznaczone są do mieszania substancji o pojemności już od 5 litrów do nawet 200 litrów. Najczęściej spotykanymi mieszadłami mechanicznymi w laboratorium są te, które przeznaczone są do cieczy o pojemności od 5 do 20 litrów.
W przypadku częstotliwości obrotów mieszadeł mechanicznych najczęściej posiadają one zakres obrotów do 2200 obrotów na minutę. Prędkość regulowana jest za pomocą manualnego pokrętła, a wysokość parametru wyświetla się na cyfrowym wyświetlaczu.
Mieszadła mechaniczne różnią się również tym, dla jakiej cieczy o określonej lekkości są przeznaczone. Lepkość substancji wyrażana jest w jednostce mili paskala, czyli mPas. Standardowe urządzenia przeznaczone są dla cieczy o lepkości już od 4000 do 10.000 mPas. Bardziej wyspecjalizowane urządzenia przeznaczone są do cieczy o lepkości od 30.000 do 50.000 mPas. Natomiast istnieją również mieszadła mechaniczne, które przeznaczone są do mieszania substancji o lekkości 100.000, a nawet 200.000 mPas.
Jakie są rodzaje łopatek do mieszadeł mechanicznych.
Łopatki, czyli końcówki mieszadeł mechanicznych mogą przybierać najróżniejsze formy. Zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej lub z teflonu. Stal nierdzewna jest materiałem biologicznie obojętnym, dlatego użycie pręta z łopatką nie ma wpływu na rezultat badań. Najczęściej wykorzystuje się łopatki o prostym kształcie przypominającym prostokąt lub trójkąt. Jeżeli chodzi o typy końcówek mieszadeł mechanicznych, to wyróżnić można 5 podstawowych rodzajów, które różnią się kształtem oraz przeznaczeniem.
- Mieszadła łopatkowe.
- Mieszadła śmigłowe.
- Mieszadła turbinowe.
- Mieszadła kotwicowe.
- Mieszadła uniwersalne.
MIESZADŁA ŁOPATKOWE. Wykonane są ze stali nierdzewnej. Swoim kształtem przypominają pręt z przymocowanymi prostokątnymi łopatkami. Końcowa tego typu może być dwułopatkowa lub czterołopatkowa. Mieszadła te różnią się długością pręta, średnicą pręta oraz średnicą ostrza. Ten typ końcówek do mieszadeł mechanicznych wywołuje przepływ radialny. Łopatki mogą być zamontowane poziomo, wtedy przypominają nieco końcówki typu śmigło. Magą być również zamontowane pionowo, tworząc kształt przypominający łopatkę. W końcówkach umieszczonych pionowo w łopatkach bardzo często umieszczone są otwory.
MIESZADŁA ŚMIGŁOWE. To końcówki przypominające śmigło samolotu. Mogą one posiadać dwa lub 3 ostrza. Mieszadła śmigłowe przeznaczone są do mieszania cieczy np. ścieków sanitarnych i przemysłowych, szlamów i mułów. Użycie mieszadeł śmigłowych zapewnia przepływ osiowy mieszanej cieczy. Mieszadła tego typu są bardziej wydajne niż mieszadła łopatkowe, ale potrzebują większego zużycia energii.
MIESZADŁA TURBINOWE. Roboczym elementem jest koło turbinowe, które obraca się wokoło pionowej osi. Przypomina kształtem pierścień z umieszczonymi w środku łopatkami. Ten typ końcówek do mieszadeł mechanicznych generuje przepływ osiowy. Ciecz wchodzi w koło turbinowe przez otwory środkowe i po otrzymaniu przyspieszenia od łopatek jest wyrzucana promieniowo. Zadaniem pierścienia wokół łopatek jest to, by redukować siły ścinania oraz chronić końcówkę przed przypadkowym zetknięciem się ze ścianką lub dnem naczynia. Mieszadła turbinowe przeznaczone są do mieszania cieczy o małej i dużej lepkości ze średnią i dużą prędkością.
MIESZADŁA KOTWICOWE. Ten typ końcówek swoim kształtem przypominają kotwicę. Wokół pręta umieszczone są zazwyczaj dwie łopatki z końcami skierowanymi ku górze. Końcówki te mogą różnic się długością trzpienia i jego średnicą. Mieszadła kotwicowe są stosowane do substancji wydzielających osad.
MIESZADŁA UNIWERSALNE. Posiadają najszerszą skalę możliwości ich użycia. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie stanowią element zestawu razem z mieszadłem mechanicznym.
Poszczególne kształty łopatek do mieszadeł mechanicznych dobierane są w zależności od typu mieszanej substancji, od jej gęstości i lepkości, a także dobierane są do częstotliwości obrotów urządzenia. Końcówki stanowią element dodatkowy, który należy zakupić do mieszadła mechanicznego oddzielnie.
Jaka jest różnica między mieszadłem mechanicznym a mieszadłem magnetycznym.
Różnica pomiędzy mieszadłem mechanicznym a mieszadłem magnetycznym widoczna jest przede wszystkim w sposobie, w jaki dana substancja zostaje wymieszana.
Mieszadła mechaniczne. .W przypadku tych urządzeń ciecz zostaje wymieszana w sposób mechaniczny. Mieszadła mechaniczne są napędzane dzięki silnikowi elektrycznemu. Urządzenie to posiada również szklany lub metalowy pręt, na końcu którego znajduje się odpowiednio dobrana łopatka. Pręt z łopatką zostaje zanurzony w naczyniu z konkretną substancją, która ma zostać wymieszana. Mieszanie następuje w naczyniach otwartych, a końcówka mieszadła bezpośrednio styka się z mieszaną substancją. Mieszadło mechaniczne zostaje zamontowane na statywie, a pod nim umieszcza się zlewką laboratoryjną z daną substancją. W substancji zanurza się końcówkę do mieszania.
Mieszadła magnetyczne. Jest to bezkontaktowa metoda mieszania substancji. W przypadku mieszadeł magnetycznych ciecz zostaje umieszczona w szklanym naczyniu typu: zlewka, kolba lub probówka. Mieszadło magnetyczne jest urządzeniem ustawianym na blacie laboratoryjnym. Na korpusie urządzenia znajduje się wyznaczone miejsce, na którym umieszcza się naczynie laboratoryjne z konkretną substancją. Tym, co różni mieszadło magnetyczne, jest to, że mieszanie odbywa się w sposób bezkontaktowy, co pozwala na unikanie zanieczyszczenia mieszanej substancji. Mieszadła tego typu przeznaczone są przede wszystkim do długotrwałego i nieinwazyjnego mieszania cieczy. Cała zasada mieszania opiera się na wykorzystaniu zmiennego rotującego pola magnetycznego. Do naczynia z substancją dodaje się tzw. DIPOL. Dipol jest żelaznym lub stalowym pręcikiem. Gdy kolbę z substancją umieści się na wyznaczonym miejscu na urządzeniu, wtedy dipol zaczyna reagować na generator zmiennego rotującego pola magnetycznego znajdującego się w urządzeniu. Reakcja ta powoduje, że ciecz umieszczona w naczyniu zaczyna się energicznie mieszać.
Jakie środki ostrożności należy zachować, używając mieszadła mechanicznego?
Mieszadło mechaniczne pracuje przy bardzo dużych częstotliwościach obrotów sięgającej nawet 2500 obrotów na minutę, dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednie środki ostrożności podczas pracy z urządzeniem.
Po pierwsze trzeba upewnić się, że drążek wysięgnika do mieszadła został odpowiednio umocowany. Należy także sprawdzić, czy mieszadło zostało prawidłowo przymocowane do statywu. Ważne jest także to, by sam statyw, który trzyma całe urządzenie, był zamocowany w taki sposób, by nie przewrócił się podczas pracy, ani nie przemieszczał się podczas procesu mieszania.
Po drugie należy także zwrócić uwagę na odpowiednie zamocowanie samego naczynia z mieszaną substancją. Naczynie powinno zostać zamocowane za pomocą uchwytu zaciskowego na statywie.
Gdy spełni się wszystkie warunki bezpiecznego użytkowania, wtedy można podłączyć urządzenie do zasilania i rozpocząć proces mieszania cieczy.
Jak dbać o czystość mieszadła mechanicznego?
W większości przypadków nowoczesne mieszadła mechaniczne nie wymagają już konserwacji. Narażone są jedynie na naturalne starzenie się elementów urządzenia. v
Przed rozpoczęciem czyszczenia urządzenia, należy wyłączyć je z zasilania elektrycznego. W zależności od stopnia zabrudzenia oraz rodzaju zabrudzenia, mieszadło należy czyścić wyłącznie za pomocą wody z dodatkiem detergentu powierzchniowo czynnego lub izopropanolem.
Podczas czynności czyszczących należy pamiętać, aby zakładać rękawice ochronne. W żadnym wypadku nie wolno zanurzać mieszadła mechanicznego w wodzie ze środkiem czyszczącym. Należy również uważać, by wilgoć nie przedostała się do wnętrza urządzenia.
Przed przystąpieniem do czyszczenia mieszadła mechanicznego należy przeczytać instrukcję obsługi, aby zapoznać się z zaleceniami producenta. Przy wyborze innych środków czyszczących niż jest to zalecane w instrukcji, warto najpierw skontaktować się z producentem danego mieszadła mechanicznego.
Mieszadło mechaniczne cena
W przypadku mieszadeł mechanicznych zakres cenowy jest bardzo szeroki. Cena tych urządzeń zależy od wielu czynników. Najważniejszym kryterium jest wysokość maksymalnych obrotów urządzenia, jego przeznaczenie w zależności od stopnia lepkości mieszanej substancji, a także maksymalna pojemność cieczy, jaką dane urządzenie może wymieszać.
Zakres cenowy mieszadeł mechanicznych waha się więc w przedziale od 2000 złotych do 40.000 złotych.
Standardowe mieszadła mechaniczne, które są urządzeniami uniwersalnymi, często wykorzystywanymi w laboratorium można zakupić w cenie od 2000 do około 8000 złotych. W tym zakresie cenowym znajdą Państwo różne modele mieszadeł mechanicznych, które wykorzystywane są mieszania cieczy o pojemności 15,20 czy 50 litrów. Urządzenia te w zależności od modelu przeznaczone są do mieszania substancji o lepkości od 10.000 mPas do 50.000 mPas.
Bardziej wyspecjalizowane modele mieszadeł mechanicznych zaczynają się od ceny 15.000 złotych. W przypadku tych urządzeń można mieszać ciecz o pojemności od 100 do 200 litrów. Stosowane są również do cieczy o większej lepkości. Mieszadła do 20.000 złotych przeważnie przeznaczone są do substancji, których lepkość wynosi ok. 70.000 mPas. W przypadku urządzeń w kwocie od 30.000 do 40.000 złotych można mieszadła wykorzystywać do substancji o lepkości 100.000 do 150.000 mPas.
Ranking mieszadeł mechanicznych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych mieszadeł mechanicznych . Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Mieszadło Rolkowe MX-T6-S
- Mieszadło Kołyskowe MX-RL-E
- Mieszadło mechaniczne 20L LED
- Mieszadło Kołyskowe MX-RL-Pro
- Mieszadło mechaniczne 40L LED
- Mieszadło promieniowe MX-RD PRO
- Mieszadło mechaniczne dwuzakresowe
- IKA NANOSTAR 7.5 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 7,5 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 15 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 20 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 30 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 40 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 20 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 80 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 7,5 control mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 15 control mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 20 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 40 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 30 control mieszadło mechaniczne
- IKA RW 20 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 40 control mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 80 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 60 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 20 high speed digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 60 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 100 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 100 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 200 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 20 high speed control mieszadło mechaniczne
- IKA RW 28 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 200 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 400 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 100 control P4 mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 400 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 200 control P4 mieszadło mechaniczne
- IKA RW 47 digital mieszadło mechaniczne
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.