Co to jest demineralizator?
Demineralizator wody to system, który służy do uzdatniania wody w laboratorium. Zapewnia jej odpowiednie przygotowanie do wykorzystania jej w praktyce chemicznej oraz biotechnologicznej. Dzięki szeregowi wbudowanych filtrów oraz innych elementów, które składają się na urządzenie możliwe jest otrzymanie wody, która jest oczyszczona ze wszelkich jonów oraz minerałów, które mogłyby w znaczącym stopniu wpłynąć na przebieg doświadczeń oraz wyniki przeprowadzanych przemian w warunkach laboratoryjnych.
Zadbanie o prawidłowe odmineralizowanie wody, która będzie wykorzystywana podczas przeprowadzania przemian jest istotne. Wpływa to bowiem na przebieg licznych reakcji, a minerały, jakie można spotkać w wodzie wodociągowej mogą oddziaływać ze składnikami mieszanin znajdujących się w reagentach oraz zmieniać przebieg wszystkich przemian. Ze względu na to ryzyko konieczne jest zachowanie odpowiedniego poziomu demineralizacji, który będzie odpowiedni dla warunków, jakie są oczekiwane dla konkretnych procesów. Demineralizator wody zapewnia otrzymanie takich parametrów, które będą w pełni satysfakcjonujące dla zapewnienia odpowiedniego poziomu rzetelności wyników otrzymywanych w wyniku przeprowadzenia określonych przemian.
Do czego służy stacja demineralizacji wody?
Stacja demineralizacji wody zapewnia dostęp do bieżącej wody, która jest pozbawiona minerałów w całym laboratorium. Oznacza to, że niezależnie od wody wodociągowej dostępna jest również woda zdemineralizowana, do której dojście umożliwia przeprowadzenie procesów w reagentach. Jeżeli konieczne jest wykorzystanie takiej wody, znajduje się ona w zbiornikach, które są specjalnie do tego celu przystosowane. W ten sposób możliwe jest zapewnienie jak najlepszej jakości wody, która będzie wykorzystywana w laboratorium.
Stacja demineralizacji wody odpowiada za przechwytywanie wody wodociągowej, a następnie oczyszczanie jej z minerałów oraz podawanie do dalszych elementów składowych. W zależności od wydajności stacji oraz jej możliwości pojemnościowych, taka stacja może zasilać oraz oczyszczać jedno pomieszczenie w laboratorium lub cały kompleks, w którym wykorzystywana jest woda demineralizowana. Wszystko to zależy od potrzeb użytkowników, ich preferencji oraz od możliwości samego urządzenia.
Jeżeli istnieje konieczność ciągłego korzystania z demineralizowanej wody, zalecane jest, aby skorzystać ze stacji, która nie tylko posiada zbiornik wody o znacznych wymiarach, ale również wydajność oczyszczania wody jest odpowiednio wysoka. Wówczas możliwe jest otrzymanie optymalnych wyników związanych z możliwością dopasowania aparatury do ilości wykorzystywanej wody. Jeżeli zbiornik będzie zbyt mały może to w znacznym stopniu wpływać na tempo przeprowadzanych przemian, ponieważ konieczne będzie oczekiwanie na wodę, która będzie zdatna do wykorzystania. Natomiast za duży zbiornik również nie jest odpowiedni. Może okazać się, że woda, która jest w nim przechowywana zbyt długo nie będzie spełniała odpowiednich kryteriów oraz konieczne będzie pozbycie się jej.
Dlaczego demineralizacja wody jest tak istotna?
Procesy, które są przeprowadzane w laboratorium chemicznym lub biotechnologicznym są związane oraz oparte na reakcjach chemicznych lub procesach biologicznych. Niezależnie od ich rodzaju, minerały oraz jony odgrywają niezwykle istotną rolę w ich przebiegu. Jest to spowodowane specyfiką procesów oraz bezpośrednio wynika z możliwości chemicznych w laboratorium. Aby dany proces mógł zachodzić, wykorzystywane są odpowiednie proporcje poszczególnych elementów, które składają się na substraty biorące udział w reakcjach. Zdarza się bardzo często, że pewnymi substratami są również minerały, które można spotkać w wodzie wodociągowej.
Jeżeli minerały, które są zawarte w rozpuszczalniku w pewnym stopniu reagują z substratami lub są jednymi z nich pojawia się problem wynikający z trudności w określeniu dokładnego ich stężenia. Byłoby konieczne pobieranie próbki wody oraz testowanie, ile poszczególnych minerałów znajduje się w niej. Wówczas mogłoby dojść do opóźnień w przeprowadzanych procesach. Natomiast jeżeli dokładne stężenie minerałów nie byłoby znane, wówczas określenie przebiegu procesu mogłoby okazać się niezwykle trudne oraz mogłoby doprowadzić do pojawienia się wyników, które są niezgodne z rzeczywistością. W każdym z tych przypadków obecność minerałów w wodzie wodociągowej, która stanowi rozpuszczalnik w licznych procesach wpłynęłaby niekorzystnie na przeprowadzane procesy laboratoryjne.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty okazuje się, że znacznie bardziej opłacalnym czasowo oraz mniej wymagającym procesem jest demineralizacja wody wodociągowej. W przeciwieństwie do procesów, które mają na celu określenie stężenia poszczególnych składników w niej, proces demineralizacji nie wymaga ingerencji pracowników laboratorium. Wystarczy, że stacja demineralizacji wody zostanie uruchomiona, a filtry znajdujące się wewnątrz niej będą w odpowiednio dobrym stanie. Wówczas możliwe jest zachowanie pełnej demineralizacji bez konieczności ingerencji w przeprowadzany proces.
Ile kosztuje demineralizator?
Demineralizator to wysokiej jakości sprzęt laboratoryjny. Jego cena jest zależna od kilku czynników. Są to między innymi wydajność demineralizacji, jej szybkość oraz pojemność demineralizatora. Bezpośredni wpływ mają również materiały, z jakich został wykonany aparat. W naszym asortymencie znajdują się tanie oraz bardzo dobre demineralizartory w cenie 5 tysięcy złotych oraz droższe, najlepsze na rynku aparaty, których cena sięga 18 tysięcy złotych. Pierwsze z nich są polecane do niewielkich laboratoriów. Mogą być wykorzystywane na uczelniach wyższych podczas pracy w laboratorium studentów, którzy przygotowują się do pracy z procesami wymagającymi demineralizacji. Mogą być również wykorzystywane w niewielkich placówkach, na przykład laboratoriach medycznych, gdzie jest wykorzystywana niewielka ilość wody demineralizowanej.
Warto zaznaczyć, że demineralizator jest inwestycją, jaka jest wykorzystywana w laboratorium przez wiele lat. Oznacza to, że naprawdę warto dokładnie sprawdzić wszystkie opcje, jakie są dostępne obecnie na rynku. Jeżeli odpowiadają one oczekiwaniom klientów oraz pracowników laboratorium, warto zastanowić się, czy sprawdzone zostały wszystkie dostępne opcje cenowe. W Adverti oferujemy najlepsze na rynku profesjonalne demineralizatory wody w atrakcyjnych cenach, które są porównywalne do cen wyposażenia laboratoryjnego o znacznie niższych parametrach u innych dostawców. Gwarantujemy, że nasze ceny są niezwykle konkurencyjne. Jest to zasługa doskonałej pozycji na rynku, która jest budowana od wielu lat współpracy z dostawcami oraz klientami.
W jakich procesach wykorzystywana jest demineralizowana woda?
Demineralizowana woda jest wykorzystywana w wielu laboratoriach. Szczególnie w tych, które zajmują się analizami składu poszczególnych mieszanin lub przeprowadzaniem przemian chemicznych, w których wykorzystywane są substraty, które są niezwykle wrażliwe na obecność minerałów w składzie. Oznacza to, że zdecydowana większość analiz oraz procesów związanych z chemią nieorganiczną wymaga wykorzystania wody demineralizowanej zamiast klasycznej, wodociągowej.
Szczególnie mocno jest to widoczne w przypadku analiz spektrofotometrycznych. Zaliczają się do nich analiza NMR lub IR oraz wiele innych. Są to niezwykle czułe metody analityczne, które umożliwiaj precyzyjne określenie nie tylko składu samej mieszaniny, ale również wyglądu oraz ułożenia przestrzennego poszczególnych cząsteczek, które wchodzą w jej skład. Oznacza to, że osoby pracujące w laboratorium mają wiele możliwości precyzyjnego określenia, jakie substancje zostały wykorzystane. Jednak minerały, które są obecne w wodzie wodociągowej również dają wyniki podczas analiz spektrofotometrycznych. Z tego względu konieczne jest stosowanie rozpuszczalnika, który jest ich pozbawiony. Jest to możliwe dzięki demineralizowaniu wody w specjalnie do tego celu przygotowanych maszynach.
Podobnie jak w przypadku analiz spektrometrycznych, reakcje z wykorzystaniem odczynników nieorganicznych również wymagają czystego środowiska. Minerały, które są dostępne w wodzie wodociągowej to najczęściej sole nieorganiczne, które są często wykorzystywane podczas przeprowadzania licznych procesów laboratoryjnych. Z tego względu konieczne jest, aby w rozpuszczalniku nie były one obecne. W przeciwnym wypadku mogłyby pojawić się problemy z możliwością określenia dokładnego stężenia oraz sumarycznego procesu, który zachodzi. Dlatego woda demineralizowana jest również wykorzystywana w procesach nieorganicznych, szczególnie tam, gdzie jednym z substratów jest chlor lub inne halogenki.
Co to jest demineralizator HLP?
Jest to jeden z najbardziej skutecznych demineralizatorów, które są dostępne w naszym asortymencie. Umożliwia otrzymywanie ultraczystej wody demineralizowanej która może być wykorzystywana w laboratorium. Demineralizator HLP wykorzystuje najlepsze technologie oraz filtry w celu otrzymania wody, która spełni nawet najbardziej wygórowane standardy jakości, jakie są narzucane przez liczne normy europejskie.
Jest to doskonały sprzęt do otrzymywania wody, która następnie będzie wykorzystywana do wytwarzania roztworów buforowych. Są to mieszaniny, których zadaniem jest utrzymanie stałego wskaźnika pH roztworu, w którym się znajdują. Niezależnie od ilości dodanego czynnika, który jest mocno kwasowy lub mocno zasadowy, odczyn roztworu, jaki został ustalony pozostanie na stałym poziomie podczas korzystania z buforów. Aby było to skuteczne, woda musi być doskonale oczyszczona ze wszystkich minerałów, które mogłyby zaburzyć równowagę, jaka panuje w mieszaninie. W takim przypadku pomimo zastosowania roztworu buforowego mogłoby dojść do sytuacji, w której pH całej mieszaniny ulegnie gwałtownej zmianie.
Demineralizatory wody z lampą UV
Badania laboratoryjne przeprowadzane z dziedziny biotechnologii bazują na odpowiednim wykorzystywaniu kultur bakterii oraz innych drobnoustrojów. Aby było możliwe wykorzystanie danej kultury do dalszych badań, nie może ona być zainfekowana innymi drobnoustrojami niż te, które powinny zostać otrzymane. Takie zainfekowanie badanej kultury może prowadzić do pojawienia się poważnych konsekwencji związanych z brakiem możliwości przeprowadzenia dalszych badań lub ich nieprawidłowymi odczytami.
W laboratoriach biotechnologicznych również wykorzystywane są demineralizatory. Służą one do otrzymania doskonale czystej wody, która następnie będzie wykorzystana do przygotowania odpowiedniego środowiska, w którym będą mogły być przeprowadzane badania, zbierane ich wyniki do analizy oraz przechowywane kultury bakterii oraz innych drobnoustrojów, jakie są badane w laboratorium. Dodatkowo zdarza się, że część z badań jest przeprowadzana w środowisku wodnym lub wilgotnym. Wówczas również konieczne jest, żeby wykorzystywana do przygotowania takiego środowiska woda również była odpowiednio czysta.
Dodatkowo demineralizatory wykorzystywane w laboratoriach biotechnologicznych mogą być wyposażone w lampę UV. Jest to specjalne oświetlenie, które może doprowadzać do identyfikacji oraz pozbywania się z powierzchni, która będzie wykorzystywana licznych drobnoustrojów. Oznacza to, że płytki, które będą wykorzystywane do produkowania, a następnie analizowania drobnoustrojów, które się na nich znajdują będą odpowiednio przygotowane do dalszych działań. Dzięki demineralizatorowi wody z lampą UV możliwe jest otrzymanie sterylnej płytki, na której będą wysiewane kolonie bakterii. Oznacza to, że można obserwować wzrost oraz namnażanie się drobnoustrojów, które powinny być poddawane badaniom bez ingerencji innych bakterii, które mogłyby znaleźć się na płytkach. Demineralizatory z lampą UV są polecane do laboratoriów biotechnologicznych. W pracowniach, w których przeprowadzane są badania z zakresu chemii nie ma potrzeby wykorzystywania podobnych urządzeń, ponieważ zachowanie zupełnej sterylności wykorzystywanych narzędzi nie jest konieczne.
Gdzie można kupić demineralizator wody?
Demineralizator wody można kupić w sklepach oraz hurtowniach z wyposażeniem laboratoryjnym. Co jest istotne to fakt, że jedynie sprzęt zakupiony od profesjonalnych dostawców gwarantuje najwyższą jakość oraz odpowiednie zadbanie o prawidłowe oczyszczenie rozpuszczalnika z minerałów. Adverti jako firma działająca na rynku od wielu lat gwarantuje najlepszej jakości sprzęt w atrakcyjnej cenie. Daje to pewność, że wszystkie aparaty zakupione w naszym sklepie będą doskonale demineralizowały wodę przez kolejne lata przeprowadzania badań w laboratorium.
Demineralizator cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze deski dostępne są już w cenach powyżej 5000zł, a najdroższe kosztują nawet 15000zł.
Ranking demineralizatorów wody
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych demineralizator. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Demineralizator HLP Smart
- Demineralizator HLP 5
- Demineralizator Technical 5/A
- Demineralizator HLP 5s
- Demineralizator HLP 5p
- Demineralizator HLP 10
- Demineralizator Technical 10/A
- System doczyszczający ULTRA
- Demineralizator HLP 5sp
- Demineralizator HLP 10s
- Demineralizator HLP 10p
- Demineralizator Technical 5/C
- System doczyszczający ULTRA UV
- Demineralizator HLP 20p
- Demineralizator HLP 5UV
- Demineralizator Spring 5
- Demineralizator HLP 10sp
- Demineralizator Technical 10/C
- Demineralizator HLP 30p
- Demineralizator HLP 20sp
- Demineralizator HLP 10UV
- Demineralizator Spring 10
- System doczyszczający ULTRA UF
- Demineralizator HLP 30sp
- Demineralizator HLP 20UV
- Demineralizator HLP 30UV
- Demineralizator Spring 20
- Demineralizator Spring 30
- Demineralizator R5
- Demineralizator Spring 40
- Demineralizator R10
- Demineralizator Spring 60
- Demineralizator R20
- Demineralizator R30
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.