W każdym laboratorium chemicznym pojawiają się reakcje, które wymagają przeprowadzenia ich w podwyższonej temperaturze. Oznacza to, że konieczne jest wykorzystanie sprzętu, który umożliwi nie tylko podniesienie jej do odpowiedniego poziomu, ale również zachowanie zadanej wartości. W tym celu sprawdzą się profesjonalne płaszcze grzewcze, dostępne w naszej ofercie.
Co to jest płaszcz grzewczy?
Płaszcz grzewczy to urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest podnoszenie temperatury układu, który znajduje się w jego wnętrzu. Składa się z głównego urządzenia, które spełnia zadanie grzewczą oraz z elementów elektrycznych, które odpowiadają za jego działanie poprzez dostarczanie energii elektrycznej do urządzenia.
Podgrzewanie przedmiotów, w tym układów reakcyjnych w płaszczu grzewczym jest możliwe dzięki zjawisku dyfuzji, które w nim zachodzi. Oznacza to, że ciepło jest transportowane z ośrodka cieplejszego do chłodniejszego. W tym wypadku cieplejszym medium jest płaszcz, natomiast reaktor oraz substancje, które się w nim znajdują pełnią funkcję akceptorów ciepła.
Czasza grzewcza wykorzystywana w laboratorium chemicznym ma kształt przypominający miskę lub inne podobne naczynie. Jej zaokrąglone dno umożliwia swobodne oraz bezpieczne umieszczenie w niej kolby okrągłodennej, a miękki materiał, jakim została wyłożona zapewnia zabezpieczenie przed uszkodzeniem szkła laboratoryjnego. Połączenie tych cech umożliwiło otrzymanie urządzenia, które nie tylko odpowiada za podgrzewanie układu reagującego, ale również bezpośrednio chroni i zabezpiecza szkło przed uszkodzeniem. Podwyższone boki płaszcza grzejnego zapewniają równomierne rozłożenie się ciepła po całym układzie reagującym nawet jeżeli czasza nie jest wyposażona w pokrywę, która zamykałaby układ w szczelnym pojemniku.
Do czego służy płaszcz grzejny?
Płaszcz grzejny to urządzenie, które jest wykorzystywane niemalże w każdym laboratorium chemicznym. Rzadko zdarza się, żeby czynności wykonywane przez osoby pracujące w laboratorium nie wymagały zmiany temperatury układu reagującego lub otoczenia. W tym celu wykorzystywana jest czasza grzewcza. Umożliwia ona podgrzanie reagentów znajdujących się w reaktorze do temperatury, która umożliwia skuteczne przeprowadzenie reakcji chemicznej.
Dzięki podłączeniu sieciowemu możliwe jest również zadbanie o zachowanie odpowiedniego poziomu temperatury układu. Oznacza to, że po zadaniu wartości, która jest konieczna do przeprowadzenia procesu może ona pozostać niezmieniona. Wystarczy odpowiednio manewrować mocą czaszy, jaka jest wykorzystywana podczas przeprowadzania procesu.
Płaszcz grzejny można wykorzystywać podczas wszystkich reakcji przeprowadzanych w laboratorium chemicznym. Jego działanie polega na przekazywaniu ciepła poprzez indukcję, dlatego nie ma konieczności bezpośredniego zanurzania w układzie czynnika grzejnego. Dzięki temu, że nie pojawia się bezpośredni kontakt pomiędzy układem reagującym a czaszą grzewczą, jest to bardzo skuteczny sposób na podniesienie temperatury przy jednoczesnym zachowaniu neutralnego wpływu materiałów, z jakich został on wykonany. Dlatego niezależnie od substancji, jakie znajdują się w reaktorze, płaszcz grzejny może być skutecznie oraz bezproblemowo wykorzystany do podniesienia jego temperatury oraz utrzymania jej na odpowiednim poziomie.
Jakie są typy płaszczy grzewczych?
W zależności od potrzeb osób pracujących w laboratorium w naszej ofercie posiadamy trzy rodzaje płaszczy grzejnych. Ich wybór jest mocno uzależniony od rodzaju wykonywanych przemian chemicznych w konkretnym laboratorium.
Płaszcze grzewcze klasyczne
Standardowe płaszcze grzejne posiadają regulację mocy, którą można ustawiać w zależności od potrzeb konkretnego rodzaju przemiany. Umożliwia to również doprowadzenie roztworu do konkretnej temperatury poprzez jego ogrzewanie, a następnie, dzięki zachowaniu stałej wartości mocy utrzymanie tej wartości. Tego typu czasze grzewcze są najczęściej wykorzystywane w laboratoriach.
W naszej ofercie można znaleźć nie tylko pojedyncze płaszcze, ale również jednostki, w których znajduje się kilka osobnych stanowisk służących do podgrzewania reaktorów. W zależności od potrzeb klientów można nabyć jednostkę składającą się z 4 lub 6 płaszczy grzejnych. W ten sposób możliwe jest utworzenie osobnego stanowiska, które będzie służyło do ogrzewania substancji oraz utrzymywania ich temperatury na jednakowym, wysokim poziomie. Dzięki temu niwelowane jest ryzyko poparzeń przez przypadkowe pozostawienie czaszy grzejnej w nieodpowiednim miejscu.
Czasze grzewcze z mieszadłem
Zdarza się, że substancje, które znajdują się w reaktorze wymagają ciągłego mieszania. Jest to spowodowane właściwościami fizycznymi poszczególnych substancji składających się na mieszaninę. Jeżeli nie łączą się one w odpowiedni sposób oraz łatwo si rozdzielają, konieczne jest ich ciągłe mieszanie. Proces ten przyspiesza również szybkość reakcji chemicznej, ponieważ zwiększa się powierzchnia styku pomiędzy poszczególnymi elementami składowymi roztworu.
Ze względu na konieczność mieszania się ze sobą substancji znajdujących się w roztworze w naszym sklepie dostępne są obecnie również czasze grzejne z mieszałem. Dzięki temu nie ma konieczności montowania dodatkowego urządzenia, które zwiększa ryzyko pojawienia się uszkodzeń na szklanym reaktorze. Wystarczy, że kolba lub inne naczynie laboratoryjne zostanie umieszczone w płaszczu grzejnym z mieszadłem, które zostanie zamontowane według instrukcji. W ten sposób można jednocześnie przeprowadzać reakcję przy podnoszeniu temperatury oraz mieszaniu się wzajemnie składników. Jest to bardzo efektywny sposób na szybkie przeprowadzenie reakcji.
Płaszcz grzejny z mieszadłem oraz czujnikiem temperatury
Zazwyczaj reakcje osiągają najwyższy możliwy poziom przemiany w odpowiednich warunkach ciśnienia i temperatury. Zakładając, że optymalnym ciśnieniem jest wartość atmosferyczna, wówczas należy manewrować temperaturą układu. Jednak określenie w precyzyjny sposób wartości temperatury układu wymaga zastosowania pewnych rozwiązań. Jest to termometr lub inny czujnik temperatury, który zostanie umieszczony w układzie reagującym.
Jednak umieszczanie osobnego aparatu w pobliżu czaszy grzejnej podczas przeprowadzania reakcji może skutkować uszkodzeniem jednego z elementów wyposażenia laboratorium. W celu ochrony wszystkich przedmiotów, zastosowano doskonałe rozwiązanie. Powstały czasze grzewcze, które w swoim dodatkowym wyposażeniu posiadają nie tylko mieszadła, ale również czujniki temperatury. Taki sprzęt zapewnia doskonałe warunki do przeprowadzania reakcji w ściśle określonych wartościach temperatury. Możliwe jest ciągłe kontrolowanie czy układ znajduje się w takim stanie, w jakim powinien w celu zapewnienia jak najlepszej wydajności oraz szybkości reakcji chemicznej przeprowadzanej w laboratorium.
Jakie zasady bezpieczeństwa należy spełnić podczas korzystania z czaszy grzewczych?
Ze względu na to, że płaszcze grzewcze są urządzeniami elektrycznymi, które służą do podnoszenia temperatury układów należy zachować pewne środki ostrożności. Są one szczególnie zalecane w przypadkach, kiedy laborant lub pracownik naukowy pracuje z substancjami w stanie ciekłym, jednocześnie korzystając z czaszy grzewczej.
Zachowanie ostrożności w kontakcie z gorącym płaszczem grzejnym
Najważniejszym elementem bezpieczeństwa jest rozwaga podczas dotykania płaszcza grzewczego. Jest ot urządzenie, które przekazuje ciepło na drodze indukcji. Oznacza to, że poprzez stykanie się ze sobą materiału chłodniejszego, jakim jest układ reagujący z gorącym, jakim jest czasza przekazywane jest ciepło pomiędzy nimi. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność podczas dotykania płaszcza grzejnego. Nie powinno się wręcz dotykać wnętrza pojemnika, do którego wkładane są reaktory z substancjami, które reagują ze sobą. To w tym miejscu wytwarzana jest szczególnie duża ilość energii cieplnej, która jest przekazywana do otoczenia.
W momencie, kiedy dojdzie do przypadkowego dotknięcia czaszy grzewczej, która jest nadal gorąca, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania. Należy ochłodzić poparzone miejsce, a następnie zabezpieczyć w odpowiedni sposób. Jeżeli doszło do poparzenia 2 stopnia, należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą.
Kontakt wody oraz urządzenia elektrycznego
Płaszcze grzejnej dostępne w naszym sklepie są zabezpieczone w możliwie najlepszy sposób, jaki jest dostępny na rynku. Jednak w dalszym ciągu nie oznacza to, że mogą mieć one stały kontakt z cieczami. Należy pamiętać, że jest to urządzenie elektryczne, które nie powinno być narażone na zmoknięcie. Szczególnie te elementy, które mają bezpośredni kontakt z elektrycznymi fragmentami lub są bezpośrednio podłączane do źródła napięcia.
Przypadkowe rozlanie substancji
Kolejną ważną kwestią, na którą chcemy zwrócić uwagę naszym klientom jest zapobieganie przypadkowemu rozlaniu się substancji znajdujących się w reaktorach do wnętrza płaszcza grzejnego. Temperatura, jaka jest osiągana w jego wnętrzu może doprowadzić do zmiany stanu skupienia wielu związków. Oznacza to, że ciecz może z łatwością przejść w gaz. Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ część substancji w stanie gazowym jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę oraz zadbać, żeby substancje znajdujące się w reaktorze były odpowiednio zabezpieczone, a poziom cieczy na tyle niski, żeby nie pojawiło się ryzyko, rozlania się mieszaniny.
Ile kosztują płaszcze grzejne?
Najtańsze płaszcze grzewcze, które posiadają jedynie możliwość regulacji mocy można kupić już od 200 zł. Są to wysokiej jakości sprzęty, które doskonale sprawdzą się w większości laboratoriów chemicznych. Można z nich korzystać zarówno podczas pracy zawodowej jak i w trakcie laboratoriów studenckich na uczelniach wyższych. Niezależnie od sposobu wykorzystania doskonale podniosą temperaturę układu oraz zapewnią utrzymanie jej na stałym poziomie przez cały czas, kiedy będzie to konieczne.
Najdroższe pojedyncze płaszcze grzewcze kosztują 1800 zł. Są to najwyższej klasy urządzenia, które są wyposażone we wszystkie konieczne elementy dodatkowe, które wpływają na jakość oraz wygodę pracy. Można bez problemu kontrolować wartość temperatury oraz zadbać o to, żeby roztwór reagujący pozostawał w ciągłym ruchu dzięki zastosowaniu mieszadła. Jest to doskonałe rozwiązanie dla profesjonalistów, którym zależy na najwyższej jakości aparaturze laboratoryjnej.
Należy zwrócić uwagę, że wszystkie płaszcze grzewcze dostępne w naszym sklepie są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Cena zależna jest od dodatkowych elementów wyposażenia, jakie znajdują się w zestawie oraz od wymiarów urządzenia. Im większy aparat tym więcej mocy jest potrzebnej do jego podgrzania oraz więcej materiału w celu produkcji. Dlatego taki płaszcz jest droższy, pomimo zastosowania tej samej klasy materiałów.
Cena płaszczy grzejnych umieszczonych na konsolach, gdzie znajduje się kilka stanowisk waha się od 1 900 zł do 2 900 zł. W tym przypadku można dostać najwyższej jakości aparaturę, która dodatkowo jest umieszczona na wygodnej konsoli. Dzięki temu wystarczy jedynie zagospodarować jeden blat w laboratorium, na którym będzie umieszczone stanowisko do podnoszenia wartości temperatury układów reagujących. Ułatwia oraz usprawnia to pracę w znacznym stopniu, ponieważ jednocześnie z jednego stanowiska może korzystać kilka osób, które wykonują podobną pracę. Oznacza to, że w znaczącym stopniu ograniczone jest wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniach laboratoryjnych.
Gdzie można kupić płaszcze grzewcze?
Płaszcze grzewcze, podobnie jak inny profesjonalny sprzęt laboratoryjny warto kupować w sprawdzonych miejscach. Są to dostawcy, którzy od wielu lat działają na rynku, posiadając szerokie grono zadowolonych klientów. Jednym z nich jest Adverti. Jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego oraz laboratoryjnego jesteśmy dostępni na rynku dla naszych klientów już od wielu lat. Gwarantujemy najwyższej jakości wyposażenie laboratoryjne, w tym czasze grzewcze. Zapewniamy, że wszystkie elementy wyposażenia laboratorium, jakie zostaną zakupione w naszym sklepie internatowym pochodzą od najlepszych producentów oraz posiadają wszystkie certyfikaty, które są konieczne do zapewnienia bezpiecznego użytkowania płaszczy grzejnych podczas pracy w laboratorium chemicznym. Tylko zakup u sprawdzonych dostawców może zagwarantować bezpieczeństwo podczas pracy oraz wygodę wynikającą z użytkowania aparatów.
Ranking płaszczy grzewczych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych w ofercie płaszczy grzewczych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do wielu placówek laboratoryjnych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Płaszcz Grzewczy 50ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 100ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 250ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 500ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 1000ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 2000ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 100ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 3000ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 100ml z regulacją mocy i czujnikiem temperatury
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 50ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 250ml z regulacją mocy i czujnikiem temperatury
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 500ml z regulacją mocy i czujnikiem temperatury
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 250ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 5000ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 500ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 1000ml z regulacją mocy i czujnikiem temperatury
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 1000ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 2000ml z regulacją mocy i czujnikiem temperatury
- Płaszcz Grzewczy z mieszadłem 2000ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 4 miejscowy 100ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 10000ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 4 miejscowy 250ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 6 miejscowy 100ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 4 miejscowy 1000ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 6 miejscowy 250ml z regulacją mocy
- Płaszcz Grzewczy 6 miejscowy 1000ml z regulacją mocy
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.