Czym są suszarki laboratoryjne?
Suszarki Laboratoryjne z wymuszonym obiegiem powietrza i z naturalnym to rodzaj sprzętu laboratoryjnego, który umożliwia przeprowadzenie badań, doświadczeń i takich procesów termicznych, które wymagają podwyższonej temperatury. Podczas przeprowadzania badań, w których próbka musi być przechowywana w temperaturze wyższej niż temperatura otoczenia, niezastąpionym urządzeniem jest właśnie suszarka laboratoryjna. W badaniach tego typu jednym z najistotniejszych czynników jest to, aby cały proces odbywał się w stabilnej temperaturze, która nie ulega okresowym wahaniom temperatury. Właśnie dlatego suszarki laboratoryjne są jednym z podstawowych urządzeń znajdujących się na wyposażeniu laboratorium, dlatego że gwarantują utrzymanie stałej temperatury podczas całego procesu badawczego.
Suszarki laboratoryjne przeznaczone są do suszenia próbek w zakresie temperatur od 5 do 300 oC. Przeznaczone są do zastosowań biologicznych, chemicznych, medycznych, farmaceutycznych oraz wykorzystywane są w laboratoriach fizycznych.
Urządzenia te pozwalają na zachowanie odpowiednio wysokiej temperatury, która jest równomiernie rozprowadzona wewnątrz komory podczas przeprowadzonych procesów badawczych. Suszarki laboratoryjne wykorzystywane są: w szpitalach, laboratoriach, instytutach medycznych, sterylizatorniach i w aptekach.
Do czego służy suszarka laboratoryjna?
O tym, jak ważnym urządzeniem w laboratorium są suszarki laboratoryjne umożliwiające przeprowadzanie badań w temperaturze wyższej niż temperatura otoczenia, świadczy fakt, że urządzenia te są powszechnie stosowane w różnych typach laboratoriów: chemicznym, medycznym, biologicznym, farmaceutycznym i fizycznym. Jak sama nazwa wskazuje, w pierwszej kolejności są wykorzystywane w procesie suszenia próbek. Ale to nie jedyny sposób wykorzystania tych urządzeń, ponieważ często stosuje się je także do sterylizacji próbek, hartowania próbek, wygrzewania próbek, poddawania materiału obciążeniom termicznym, a także do sztucznego postarzania badanego materiału.
Suszarka laboratoryjna jest niezbędna w przeprowadzaniu procesu suszenia. Proces suszenia jest procesem, którego celem jest zredukowanie zawartości rozpuszczalnika (np.wody) w produkcie. Odparowanie rozpuszczalnika, w tym wypadku wody, odbywa się przez dostarczenie ciepła i odpowiedniego przepływu gazu nad substancją suszoną. W laboratorium w tym celu wykorzystuje się właśnie suszarki.
Suszarka laboratoryjna jest przydatna w przeprowadzeniu procesu sterylizacji. Sterylizacja jest procesem technologicznym, w którym dochodzi do zniszczenia wegetatywnych, przetrwalnikowych i zarodnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonywać na wiele sposobów, np. w sposób mechaniczny, fizyczny lub chemiczny. Suszarek laboratoryjnych używa się zaś w procesie sterylizacji termicznej z wykorzystaniem wysokich temperatur i suchego gorącego powietrza.
Suszarka laboratoryjna umożliwia przeprowadzenie procesu hartowania próbek. Hartowanie jest rodzajem obróbki cieplnej materiału bądź próbki, który polega na tym, że badany materiał nagrzewa się do odpowiednio wysokiej temperatury, zwaną temperaturą hartowania, a następnie przetrzymuje się daną próbkę w tej konkretnej temperaturze tak długo, aż nastąpi przebudowa struktury wewnętrznej materiału. W ostatnim etapie próbkę tę należy odpowiednio szybko schłodzić.
Suszarka laboratoryjna świetnie sprawdza się również w procesie wygrzewania próbek. Wygrzewanie próbek polega na przechowywaniu ich w stałej i odpowiednio wysokiej temperaturze.
Suszarka laboratoryjna wykorzystywana jest również do sztucznego postarzania badanego materiału. Wysoka temperatura ma wpływ na proces starzenia się niektórych produktów. Aby sztucznie przyśpieszyć ten proces, stosuje się w tym celu właśnie suszarki laboratoryjne. Ten typ badania szczególnie przydatny jest w farmaceutyce, a mianowicie przy badaniu wpływu wysokiej temperatury na właściwości i skład niektórych leków. Pozwala to ustalić maksymalną temperaturę przechowywania konkretnej grupy leków, a także wyznaczyć długości czasu ich przydatności do spożycia.
Jakie jest zastosowanie suszarek laboratoryjnych?
Suszarki laboratoryjne wykorzystywane są do badań w laboratoriach: biologicznych, chemicznych, medycznych, farmaceutycznych oraz fizycznych. Umożliwiają przeprowadzenie badań termicznych, które wymagają podwyższonej i stabilnej temperatury. Przykładowe zastosowanie suszarek laboratoryjnych to:
- badanie odporności termicznej badanych materiałów.
- sprawdzanie jaki wpływ na właściwości produktu ma wysoka temperatury (np. jak zachowują się leki w temperaturze powyżej 25 oC).
- suszenie szkła laboratoryjnego.
- badanie procesu starzenia materiałów (leków lub kosmetyków).
- wstępne ogrzewanie próbek do badań.
- trawienie białek.
- suszenie tkanek roślinnych.
Jakie są rodzaje suszarek laboratoryjnych?
Aby suszarka laboratoryjna spełniła swoje zadanie i umożliwiła przeprowadzenie procesów termicznych wymagających podwyższonej temperatury, musi zapewnić odpowiedni rozkład temperatury wewnątrz komory roboczej. Aby stworzyć wewnątrz komory jak najlepsze warunki i najstabilniejszy rozkład temperatur, suszarka laboratoryjna musi posiadać system konwencji powietrza. Konwencja powietrza jest procesem wymiany i przekazywania ciepła. W suszarkach laboratoryjnych wykorzystywane są dwa sposoby obiegu ciepła, czyli konwencji powietrza.
Wśród dostępnych modeli suszarek laboratoryjnych w ofercie naszego sklepu ze sprzętem laboratoryjnych dostępne są dwa typy tych urządzeń.
Co to są SUSZARKI LABORATORYJNE Z NATURALNYM OBIEGIEM POWIETRZA?
Suszarki laboratoryjne z naturalnym obiegiem powietrza wykorzystują obieg grawitacyjny. Ten typ urządzeń korzysta więc z naturalnej właściwość, jaką jest to, że gorące powietrze unosi się do góry, natomiast zimne spada na dół. Urządzenia te wykorzystują naturalną cyrkulację powietrza wywołaną różnicą temperatur pomiędzy poszczególnymi jej warstwami. Wnętrze urządzenia tego typu podzielone jest na dwie komory, czyli dwie strefy temperaturowe. Strefa w cieplejszym powietrzem znajduje się tuż przy grzankach, natomiast strefa chłodniejsza znajduje się bezpośrednio przy drzwiach urządzenia. Ten typ suszarek laboratoryjnych z regułą jest wersją tańszą. Do wad tego typu urządzeń należy to, że czas nagrzewania komory jest dość długi, a poza tym w komorze występuje rozbieżność temperatur. Z powodzeniem jednak stosowane są w przypadku suszenia próbek i ich sterylizacji. Idealnie nadają się także w przypadku wygrzewania próbek lotnych i sypkich, ponieważ nie występuje w nich wymuszona cyrkulacja powietrza.
Co to są SUSZARKI LABORATORYJNE Z WYMUSZONYM OBIEGIEM POWIETRZA?
Typ suszarek laboratoryjnych z wymuszonym obiegiem powietrza należą do urządzeń droższych. Obieg powietrza w tych urządzeniach nie jest naturalnym procesem, ale jego cyrkulacja wywoływana jest za pomocą wentylatora. Chłodne powietrze jest nagrzewane oraz równomiernie rozprowadzane po całym wnętrzu komory. Zaletą suszarek laboratoryjnych tego typu jest to, że próbki znajdujące się w jej wnętrzu są nagrzewane w sposób równomierny, dzięki strumieniowi powierza zasysanego i tłoczonego przez wentylator. Urządzenia te pozwalają więc na stabilne utrzymanie temperatury w całej komorze. Suszarki laboratoryjne z wymuszonym obiegiem powietrza używane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wydajność procesu oraz do badań, w których wahania temperatur mają olbrzymi wpływ na końcowy wynik analizy.
Suszarki laboratoryjne dostępne w naszym sklepie ze sprzętem laboratoryjnym
W asortymencie naszego sklepu ze sprzętem laboratoryjnym znajdą Państwo całą gamę suszarek laboratoryjnych, zarówno tych z naturalnym (grawitacyjnym) obiegiem powietrza, jak i również te z wymuszonym obiegiem powietrza. Wśród modeli tych urządzeń polecamy szczególnie:
Modele SUP. Ten typ suszarek laboratoryjnych wykorzystuje grawitacyjny, czyli naturalny obieg powietrza, a należą do nich modele: 18 G, 30 G, 65 G, 100 G, 140 G, 150 G oraz 200 G. Natomiast modele: 18 W, 30 W, 65 W, 100 W, 140 W, 150 W oraz 200 W posiadają wymuszony obieg powietrza. Urządzenia te różnią się także wielkością komory. Dostępne modele mają pojemności od 17 litrów do 220 litrów. Posiadają lakierowaną proszkowo obudowę ze stali nierdzewnej. Istnieje także możliwość zmiany koloru obudowy po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów. Urządzenia tego typu posiadają dodatkowo wyświetlacz LED 2x 4 cyfry, a także możliwość ustawienia sygnału alarmowego. Komora tego typu suszarek wykonana jest z blachy nierdzewnej, a obudowę urządzeń stanowi blacha stalowa. Suszarki laboratoryjne typu SUP można zamówić także z pojedynczymi lub podwójnymi drzwiami z wbudowanym szklanym oknem, jest to opcja dodatkowo płatna.
Modele SLN: 15 SMART, 32 SMART, 53 SMART, 75 SMART, 115 SMART, 53 SMART PRO, 180 SMART, 75 SMART PRO, 115 SMART PRO, 180 SMART PRO, 240 SMART. Suszarki laboratoryjne typu SLN, są urządzeniami z naturalnym obiegiem powietrza. Dostępne w naszym sklepie modele posiadają pojemność komory od 15 do 245 litrów. Wyposażone są w jednoskrzydłowe pełne drzwi. Zakres temperatur osiąganych przez ten typ urządzeń waha się w przedziale od 5 do 300 oC. Do zalet tego typu suszarek laboratoryjnych należy niewątpliwie wbudowany sterownik SMART w postaci 4,3” kolorowego wyświetlacza z funkcją dotykową. Sterownik ten ma możliwość przesyłania danych przez LAN i USB. Posiada również alarm wizualny i dźwiękowy. Jego wewnętrzna pamięć pozwala zaś na zapis danych pomiarowych oraz programów, a dodatkowo umożliwia rejestrowanie wszystkich zdarzeń, które miały miejsce w czasie przeprowadzanego badania. Sterownik Smart można również obsługiwać w rękawiczkach lateksowych, co znacznie poprawia komfort pracy w laboratorium. Suszarki laboratoryjne SLN posiadają również sygnalizację otwartych drzwi, które można zamknąć także na klucz.
Modele SLW: 15 SMART, 32 SMART, 53 SMART, 75 SMART, 53 SMART PRO, 75 SMART PRO. To typ suszarek laboratoryjnych z wymuszonym obiegiem powierza. W asortymencie naszego sklepu ze sprzętem laboratoryjnych znajdą Państwo modele o pojemności komory od 15 do 67 litrów. Suszarki laboratoryjne SLW posiadają pełne drzwi, wykonane z blachy malowanej proszkowo. Natomiast komora wykonana jest z kwasoodpornej stali nierdzewnej. We wnętrzu urządzenia znajdują się półki druciane INOX. Zakres temperatury pracy waha się w przedziale od 5 do 300 oC. Podobnie jak modele SLN, ten typ suszarek laboratoryjnych posiada sterownik SMART. Jest nim duży 7" kolorowy wyświetlacz z dodatkową funkcją dotykową. Sterownik ten umożliwia transfer danych przez LAN, USB lub WiFi. Posiada także wewnętrzną pamięć, dzięki której istnieje możliwość zapisu danych pomiarowych oraz programów. Dostęp do zapisanych danych odbywa się za pomocą logowania, co jest dodatkowym zabezpieczeniem. Zapisane dane wyświetlają się na panelu lub na monitorze komputera w formie tabeli, lub wykresów. Suszarki laboratoryjne SLW posiadają nie tylko alarm wizualny i dźwiękowy, ale również dodatkowe systemy zabezpieczające w postaci sygnalizatorów otwartych drzwi, a także możliwość zamknięcia drzwi na klucz.
Model Simple: Ten typ suszarek laboratoryjnych dostępny jest zarówno w wersji z wymuszonym obiegiem powietrza, jak i również z naturalnym obiegiem powietrza. Modele z wymuszonym obiegiem to: SLW 53 Simple, SLW 115 Simple. Natomiast te z naturalnym obiegiem to: SLN 53 Simple, SLN 115 Simple. Modele suszarek laboratoryjnych bez względu na typ obiegu powietrza, dostępne są w wielkości komory: 56 i 112 litrów. Wszystkie modele typu Simple posiadają pełne drzwi z blachy malowanej proszkowo. Ich komora natomiast wykonana jest ze stali nierdzewnej, która jest zgodna z normą DIN 1.4016. Posiadają także sterownik mikroprocesorowy z zewnętrznym wyświetlaczem. Zakres pracy waha się w temperaturach od 5 do 250 oC.
Model suszarek laboratoryjnych PRO. Wśród tego typu urządzeń oferujemy modele: 45 L PRO, 30 L PRO, 65 L PRO, 125 L PRO. Suszarki laboratoryjne tego typu posiadają wymuszony obieg powietrza, dzięki temu ciepłe powietrze jest równomiernie rozprowadzone po całej komorze. Model suszarek PRO dostępny jest w rozmiarach od 45 do 125 litrów. Zakres pracy wynosi od 10 do 300 oC. Wnętrze komory wykonane jest ze stali nierdzewnej. Dodatkowym atutem są zaokrąglone rogi we wnętrzu komory, dzięki czemu suszarkę niezwykle łatwo się czyści. W komorze umieszczone są dwie druciane półki, których rozstaw można dowolnie ustawiać. Ponadto suszarka posiada przeszklone drzwi, co umożliwia monitorowanie procesu suszenia próbek. Ten model urządzeń posiada także elektroniczny wyświetlacz. Ten duży, ciekłokrystaliczny wyświetlacz pozwala na odczytywanie na bieżąco czasu pracy oraz alarmu w przypadku zmian temperatury w komorze.
Jakie są ceny suszarek laboratoryjnych?
Przedział cenowy suszarek laboratoryjnych dostępnych w naszym sklepie ze sprzętem laboratoryjnym jest naprawdę ogromny. Wszystko zależy od rodzaju suszarki, czy jest to urządzenie, które posiada naturalny obieg powietrza — są to zazwyczaj opcje tańsze, czy są to urządzenia z wymuszonym obiegiem powietrza, które należą do droższych urządzeń tego typu. Na cenę ma również wpływ pojemność suszarek laboratoryjnych. A te dostępne są w wielkościach komory od 15 litrów do ponad 250 litrów. Na cenę ma także wpływ zakres temperatur, w którym pracuje dane urządzenie. Zakres ten waha się w przedziale od 5 do 300 oC. Wyświetlacz, który jest dodatkowym wyposażeniem, także decyduje o cenie suszarki laboratoryjnej. Wszystko zależy od tego, jakie funkcje posiada dany sterownik.
Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy suszarek laboratoryjnych, urządzenia te dostępne są już od około 4200 złotych za podstawowy model z grawitacyjnym obiegiem powietrza (naturalnym) i o pojemności 17 litrów (model SUP-18 G). W ofercie naszego sklepu ze sprzętem laboratoryjnym w tej cenie znajdą Państwo również suszarkę z wymuszonym obiegiem powietrza i o pojemności 45 litrów (model 45 L PRO).
Najdroższymi urządzeniami tego typu są urządzenia SUP 200 W oraz SLN 240 SMART PRO, których ceny sięgają kwoty ponad 13.000 i 17.000 złotych. Z czego model SUP 200 W jest suszarką laboratoryjną, która posiada wymuszony obieg powietrza, a pojemność komory wynosi 220 litrów — to urządzenie dostępne jest w cenie 13.000 złotych. Natomiast najdroższy model dostępny w naszym sklepie w cenie 17.000 złotych to suszarka laboratoryjna z naturalnym obiegiem powietrza i pojemnością komory aż 245 litrów i jest nią model SLN 240 SMART PRO. Na cenę tego urządzenia wpływa także funkcja dodatkowa urządzenia, którą jest dotykowy, kolorowy wyświetlacz o wielkości 7“. Dzięki temu inteligentnemu sterownikowi istnieje możliwość zapisywania do 40 programów użytkownika, co więcej urządzenie to posiada pamięć danych pomiarowych z możliwością wyświetlania ich bezpośrednio na panelu lub na monitorze komputera. Dane prezentowane są w formie tabeli lub wykresu. Dodatkowo urządzenie to posiada sygnalizację otwartych drzwi. Drzwi tego urządzenia można zamknąć również na klucz.
Ranking suszarek laboratoryjnych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych suszarek laboratoryjnych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Suszarka Laboratoryjna 30L PRO
- Suszarka Laboratoryjna 45L PRO
- Suszarka Laboratoryjna 65L PRO
- Suszarka Laboratoryjna SUP-18G
- Suszarka SLN 15 SMART
- Suszarka SLN 32 SMART
- Suszarka SLN53 SIMPLE
- Suszarka Laboratoryjna SUP-30G
- Suszarka Laboratoryjna SUP-18W
- Suszarka Laboratoryjna 125L PRO
- Suszarka Laboratoryjna SUP-65G
- Suszarka SLW53 SIMPLE
- Suszarka SLN 53 SMART
- Suszarka SLW 15 SMART
- Suszarka Laboratoryjna SUP-30W
- Suszarka SLW 32 SMART
- Suszarka Laboratoryjna SUP-65W
- Suszarka Laboratoryjna SUP-100G
- Suszarka SLN 75 SMART
- Suszarka SLN115 SIMPLE
- Suszarka SLW 53 SMART
- Suszarka Laboratoryjna SUP-100W
- Suszarka SLN 115 SMART
- Suszarka SLW 75 SMART
- Suszarka SLW115 SIMPLE
- Suszarka SLN 53 SMART PRO
- Suszarka SLN 180 SMART
- Suszarka SLN 75 SMART PRO
- Suszarka SLW 53 SMART PRO
- Suszarka SLN 115 SMART PRO
- Suszarka SLW 75 SMART PRO
- Suszarka Laboratoryjna SUP-140G
- Suszarka Laboratoryjna SUP-150G
- Suszarka Laboratoryjna SUP-200G
- Suszarka Laboratoryjna SUP-140W
- Suszarka SLN 180 SMART PRO
- Suszarka Laboratoryjna SUP-150W
- Suszarka SLN 240 SMART
- Suszarka Laboratoryjna SUP-200W
- Suszarka SLN 240 SMART PRO
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.