Co to są szafy termostatyczne?
Szafy termostatyczne to rodzaje urządzeń laboratoryjnych, których głównym przeznaczeniem jest przechowywanie próbek, odczynników i wzorców w określonej temperaturze. Uzyskanie pożądanej temperatury jest możliwe dzięki zamontowanym w szafach termostatycznych systemów grzejących oraz układów chłodzących, dzięki czemu w urządzeniu tym można stworzyć odpowiednie warunki do przechowywania próbek niezależne od temperatury otoczenia. Szafy chłodzące pracują w zakresie temperatur od +3°C do +40°C. Można jednak rozszerzyć rozpiętość temperatury urządzenia do +70°C. Dzięki temu próbki można przechowywać zarówno w temperaturze niższej niż temperatura otoczenia, jak i również w temperaturze wyższej niż ta panująca w pomieszczeniu.
Urządzenia tego typu różnią się miedzy sobą podstawowymi parametrami np. pojemnością komóry do przechowywania próbek, wymiarami komory, liczbą półek wewnątrz komory, rodzajem materiałem, z którego wykonana jest obudowa urządzenia, a także możliwością sterowania urządzeniem dzięki wyświetlaczowi LCD.
Do czego służą szafy termostatyczne?
Szafy termostatyczne są urządzeniami laboratoryjnymi, które umożliwiają przechowywanie próbek w odpowiednio wysokiej lub niskiej temperaturze. Wybór temperatury niższej lub wyższej niż temperatura panującą w pomieszczeniu jest możliwe dzięki systemom chłodzenia i grzania, które zamontowane są w urządzeniu. Szafy termostatyczne głównie służą do przechowywania próbek przeznaczonych do analiz fizykochemicznych.
Szafy termostatyczne wykorzystywane są również:
- Przy oznaczeniach BZT.
- W hodowli roślin i mikroorganizmów, które wymagają ściśle określonych warunków termicznych.
- Do przechowywania płynów.
- Do badań mikrobiologicznych. W przypadku próbek mikrobiologicznych zalecany jest wybór szafy termostatycznej z wnętrzem komory wykonanym ze stali nierdzewnej, która jest powierzchnią łatwą do mycia i do późniejszej dezynfekcji.
- Przechowywanie próbek do analiz fizykochemicznych.
- Do przechowywania leków i szczepionek w warunkach chłodniczych lub w warunkach od 18°C do 20°C w przypadku pomieszczeń, które nie są klimatyzowane, szczególnie latem, gdy temperatura pokojowa przekracza wskazane 25°C.
- Do testów stabilności z dużą dokładnością temperatury.
Szafa termostatyczna wykorzystywana jest jako:
- Chłodziarka. Gdy przechowywanie próbek odbywa się w temperaturze niższej niż temperatura otoczenia, czyli w zakresie od +3°C do +25°C.
- Cieplarka/inkubator. Gdy urządzenie wykorzystywane jest do inkubacji próbek mikrobiologicznych w zakresie temperatur wyższych niż te, które panują w laboratorium, czyli w warunkach od +25°C do +70°C.
Z jakich materiałów wykonane jest wnętrze komory w szafie termostatycznej?
Wnętrze komory szafy termostatycznej może być wykonane z różnego typu materiałów. Zazwyczaj wnętrze urządzenia wykonane jest:
- Aluminium. Wnętrze komory szafy termostatycznej wykonane z aluminium charakteryzuje się tym, że jego powłoka ma strukturę chropowatą, przypominającą skórkę z pomarańczy. Z powodu tego, że powierzchnia komory nie jest idealnie gładka, dlatego urządzenie nie nadaje się do przechowywania niektórych typów materiałów. Szafy z komorą wykonaną z aluminium nadają się np. do przechowywania próbek do analiz fizykochemicznych i próbek, które nie mają wpływu na powierzchnię komory. Zalecane jest także przechowywanie próbek środowiskowych.
- Stal nierdzewna 0H17. Profesjonalne szafy termostatyczne, których komora wykonana jest ze stali nierdzewnej 0H17, charakteryzują się tym, że powierzchnia wewnątrz jest gładka i przypomina lustrzankę. Ponieważ jest to powierzchnia łatwa w utrzymaniu czystości i prosta do dezynfekcji, dlatego tego typu szafy polecane są do inkubowania próbek mikrobiologicznych.
- Stal nierdzewna kwasoodporna 0H18. Ten typ szafy termostatycznej posiada komorę wykonaną ze stali nierdzewnej odpornej na próbki agresywne. Wnętrze wykonane ze stali nierdzewnej 0H18 również nadaje się do przechowywania próbek mikrobiologicznych, ale polecana jest także w przypadku przechowywania odczynników.
Wybór szafy termostatycznej z danym wykończeniem wewnętrznej komory, zależeć więc będzie od rodzaju przechowywanego materiału.
Rodzaje szaf termostatycznych
Szafy termostatyczne różnią się pojemnością komóry do przechowywania próbek, wymiarami komór, liczbą półek wewnątrz komory, materiał, z którego wykonana jest obudowa urządzenia, czy możliwością sterowania urządzeniem dzięki wyświetlaczowi LCD. To wszystko są parametry rozróżniające konkretne modele tych urządzeń.
Natomiast podstawowym czynnikiem klasyfikującym szafy termostatyczne jest tak naprawdę ilość komór, które posiada dany typ urządzenia. I tak szafy termostatyczne według tego kryterium dzielimy na:
- Szafy termostatyczne jednokomorowe. Urządzenia tego typu posiadają we wnętrzu jedną komorę, w której panują określone warunki klimatyczne. Poszczególne typy urządzeń z tej grupy będą różnić się pojemnością komory od 55 litrów do ponad 600 litrów.
- Szafy termostatyczne dwukomorowe. To typ szaf termostatycznych, które powstały z połączenia 2 urządzeń przeznaczonych do przechowywania próbek w określonej temperaturze. Połączenie możliwe jest w różnych kombinacjach. Np. szafy termostatyczne powstałe z połączenia szafy termostatycznej i chłodziarki laboratoryjnej lub połączenie szafy termostatycznej i zamrażarki. Do zalet szaf dwukomorowych należy to, że każda komora jest sterowana niezależnie od drugiej, posiada bowiem osobny wyświetlacz i sterownik do wprowadzania danych. Takie rozwiązanie pozwala na przechowywanie dwóch rodzajów próbek, z wykorzystaniem dwóch różnych wartości temperaturowych. To z kolei pozwala na usprawnienie pracy laboratorium oraz pozwala na zaoszczędzeniu miejsca w pomieszczeniu.
- Szafy termostatyczne wielokomorowe. W przypadku tego typu urządzeń dostępne są modele 3-komorowe. Zasada łączenia poszczególnych typów urządzeń jest taka sama jak w przypadku szaf termostatycznych 2-komorowych. Istnieje możliwość połączenia ze sobą 3 typów urządzeń przeznaczonych do przechowywania materiału, które pracują niezależnie od siebie, w których parametry ustawiane są na 3 różnych wyświetlaczach, co pozwala na stworzenie 3 różnych warunków klimatycznych.
Odrębnym typem szaf termostatycznych są urządzenia przeznaczone do oznaczeń BZT. Ten typ szaf termostatycznych pozwala na inkubację próbek w temperaturze 20°C w przypadku oznaczania biochemicznego zużycia tlenu. Tym, co wyróżnia ten rodzaj urządzeń, to możliwość zamontowania dodatkowego gniazda zasilającego w urządzeniu. Jest to szczególnie wskazane w przypadku wykonywania oznaczeń BZT metodą respirometryczną np. z zastosowaniem zestawów OxiTop.
Jak zbudowana jest szafa termostatyczna?
1. Budowa zewnętrznej części szafy termostatycznej.
Szafa termostatyczna wyglądem przypomina klasyczną lodówkę spotykaną w każdym gospodarstwie domowym. Obudowa urządzenia w zależności od modelu wykonana jest z dwóch rodzajów materiałów. Obudowa w standardowym wyposażeniu tych urządzeń wykonana jest z blachy malowanej proszkowo. Natomiast droższe modele posiadają obudowę ze stali nierdzewnej. Szafy termostatyczne posiadają zamek, który pozwala na zamknięcie urządzenia, a tym samym zabezpieczenie inkubowanego materiału przed niekontrolowanym otoczeniem drzwi. Każdy nowoczesny typ szafy termostatycznej posiada także wygodny sterownik mikroprocesory PID oraz duży wyświetlacz — panel dotykowy — który umożliwia ustawianie żądanych parametrów pracy urządzenia oraz pozwala na monitorowanie aktualnych warunków panujących w komorze.
Sterowniki takie posiadają także funkcję cyklicznego powtarzania nastawianego programu oraz możliwość zapamiętywania 3 dowolnych programów użytkownika. Mogą także regulować czas utrzymania każdej z żądanych temperatur. Sterowniki dają także możliwość ciągłego wglądu do bieżących parametrów podczas pracy urządzenia. Posiadają także sygnalizację wizualną i dźwiękową w razie przekroczenia żądanej ustawionej temperatury. Sterownik taki posiada także pamięć wyników oraz funkcję STANDBY, która umożliwia szybkie włączanie i wyłączanie urządzenia.
Z tyłu szafy termostatycznej znajduje się interfejs, który umożliwia podłączenie urządzenia do komputera z pomocą wejścia RS 232 oraz wtyczki USB. Z zewnętrznej strony szafy znajduje się także specjalny otwór, który umożliwia wprowadzenie do wnętrza urządzenia zewnętrznego czujnika temperatury o średnicy od 20 mm do 100 mm. Jest to jednak opcja za dodatkową opłatą. Tył urządzenia wyglądem przypomina lodówkę, ponieważ znajduje się tam skraplacz w postaci metalowej drabinki oraz kompresor.
Szafa termostatyczna posiada grube drzwi wykonane z blachy malowanej proszkowo lub ze stali nierdzewnej w droższych modelach. Urządzenie to w wersji za dopłatą posiada także wewnętrzne dodatkowe drzwi wykonane ze szkła, które pozwala na ewentualne monitorowanie próbek, bez konieczności wpływania na zmianę temperatury w komorze.
2. Wnętrze szafy termostatycznej.
Komora szafy termostatycznej wykonana jest z jednego z 3 rodzajów materiałów. Istnieją szafy termostatyczne z komorą wykonaną z aluminium, ze stali nierdzewnej typu 0H17 lub ze stali nierdzewnej kwasoodpornej 0H18. Wybór danego typu komory zależy od rodzaju przechowywanych i inkubowanych próbek. Wielkość komory zależy od typu urządzenia. Istnieją mniejsze szafy termostatyczne, których komora wynosi ok. 55 litrów oraz większe szafy termostatyczne o wielkości komór powyżej 600 litrów.
Urządzenie to posiada w zestawie prowadnice do półek, które umożliwiają ustawienie drucianych półek na dowolnej wysokości, co pozwala dopasować je do wysokości pojemników z próbkami. Półki druciane dołączane są do urządzenia i stanowią element zestawu. Natomiast ich ilość zależy od wielkości komory urządzenia.
We wnętrzu szafy termostatycznej znajduje się także wentylator. Jednak jest on zamontowany jedynie w tych urządzeniach, które posiadają wymuszony obieg powietrza. W tych urządzeniach powietrze wewnątrz komory jest schładzane lub podgrzewane przez specjalne systemy chłodzące, lub systemy grzejące, a następnie powietrze mieszane jest przy użyciu wentylatora. Wymuszony obieg powietrza w szafie termostatycznej zapewnia doskonałą stabilność i jednorodność temperatury w komorze. Warto także dodać, że w przypadku urządzeń z wymuszonym obiegiem powietrza nie należy stosować pełnych półek, a jedynie półki druciane lub perforowane, by nie zakłócać swobodnego przepływu powietrza.
Wraz z urządzeniem otrzymają Państwo świadectwo sprawdzenia urządzenia oraz instrukcję obsługi.
Jakie dodatkowe wyposażenie można zakupić do szafy termostatycznej?
Większość modeli szaf termostatycznych w standardowym wyposażeniu posiada druciane półki oraz prowadnice do półek, a także kabel zasilający i gumowe zatyczki do otworów na zewnętrzny czujnik temperatury.
Natomiast istnieje możliwość zakupu dodatkowych elementów, których wybór zależy od specyfiki pracy i wykonywanych badań.
Do dodatkowego wyposażenia szafy termostatycznej należą np. półki wykonane ze stali nierdzewnej typu INOX, półki perforowane lub specjalne półki wzmocnione. Można także dokupić jako dodatkowe wyposażenie kuwety ze stali nierdzewnej, szufladę aluminiową lub szufladę wykonaną ze stali nierdzewnej. Dla szafy termostatycznej wykorzystywanej w farmacji ciekawym elementem dodatkowym jest np. organizer farmaceutyczny.
Można także dowolnie skonfigurować szafę termostatyczną poprzez zamówienie dodatkowych wewnętrznych szklanych drzwi lub skorzystać z funkcji automatycznego odszraniania. Można także rozszerzyć zakres temperatur do 70°C, ponieważ standardowe urządzenia pracują do 40°C. Istnieje możliwość wykonania otworu na zewnętrzny czujnik temperatury o średnicy od 20 mm do 100 mm.
Można zamówić także szafę termostatyczną z innym typem drzwi zewnętrznych. Standardowo urządzenia te posiadają drzwi z blachy malowanej proszkowo lub w przypadku droższych modeli — drzwi ze stali nierdzewnej. W opcji dodatkowej można zamówić jednak drzwi zewnętrzne wykonane z hartowanego grubego szkła, które umożliwia obserwacje przechowywanych próbek podczas pracy urządzenia.
Szafy termostatyczne cena
Szafy termostatyczne są specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym, dlatego nie są dostępne w sprzedaży konsumenckiej. Urządzenia te można zamówić jedynie w wyspecjalizowanych sklepach ze sprzętem laboratoryjnym.
Cena szaf termostatycznych waha się w granicach między niespełna 7000 złotych do 20.000 złotych. Cena uzależniona jest w głównej mierze od wielkości roboczej komory do przechowywania próbek, liczby półek wewnątrz komory, od materiału, z którego wykonana jest obudowa urządzenia, a także od możliwości sterowania urządzeniem dzięki wyświetlaczowi LCD.
Najmniejsza szafa termostatyczna o pojemności użytkowej komory 55 litrów dostępna jest w cenie około 7000 złotych. To model posiadający obudowę z blachy malowanej proszkowo i z aluminiowym wykończeniem wewnętrznej komory. Zakres pracy tego urządzenia wynosi od +3°C do +40°C.
Najdroższy model szafy termostatycznej to koszt około 20.000. To model z wymuszonym obiegiem powietrza i z pojemnością użytkową komory 324 litry. Urządzenie to w standardowej wersji posiada możliwość pracy w zakresie od +3°C do +70°C. W tym wypadku obudowa urządzenia również wykonana jest z blachy malowanej proszkowo, ale komora urządzenia wykonana jest za to ze stali nierdzewnej kwasoodpornej 0H18.
Ranking Szaf Termostatycznych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych szaf termostatycznych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek laboratoryjnych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Szafa termostatyczna ST 1 C SMART
- Szafa termostatyczna ST 1 P SMART
- Szafa termostatyczna ST 2 C SMART
- Szafa termostatyczna ST 2 P SMART
- Szafa termostatyczna ST 3 P SMART
- Szafa termostatyczna ST 1 P SMART PRO
- Szafa termostatyczna ST 2 P SMART PRO
- Szafa termostatyczna ST 3 P SMART PRO
- Szafa termostatyczna ST 4 P SMART PRO
- Szafa termostatyczna ST 5 P SMART PRO
- Szafa termostatyczna ST 6 P SMART PRO
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.