Inkubator laboratoryjny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia laboratorium biologicznego, farmaceutycznego lub biotechnologicznego. Może być wykorzystywany nie tylko w placówkach specjalistycznych, ale również w laboratoriach znajdujących się na uczelniach wyższych oraz w szkołach. Jego zastosowanie jest niezwykle szerokie oraz obejmuje wszystkie te elementy postępowania laboratoryjnego, które wymagają przechowywania próbek przez dłuższy czas w ściśle określonych warunkach temperaturowych, które różnią się w znacznym stopniu od warunków przechowywania panujących na zewnątrz.
Co to jest inkubator laboratoryjny?
Inkubator laboratoryjny to sprzęt wykorzystywany w laboratorium chemicznym biotechnologicznym lub farmaceutycznym. Jednak Profesjonalne Inkubatory Laboratoryjne można spotkać również w innych laboratoriach. Swoim wyglądem przypomina zamykaną szafkę ze szklanymi drzwiami, przez które można doglądać wszystkich próbek znajdujących się wewnątrz. Posiada również regulowane półki, co umożliwia dowolne dopasowanie ich wysokości do indywidualnych potrzeb osób zajmujących się badaniami.
Inkubator laboratoryjny odpowiada za utrzymanie stałej, podwyższonej względem otoczenia temperatury wewnątrz urządzenia. Sprzyja ona rozwojowi kultur bakterii oraz przeprowadzeniu wielu badań dotyczących między innymi trwałości poszczególnych leków wykorzystywanych w medycynie do poprawy jakości życia oraz zdrowia pacjentów.
Do czego służy inkubator laboratoryjny?
Inkubator laboratoryjny służy do inkubacji badanych próbek. Oznacza to, że osoba przeprowadzająca badanie laboratoryjne może włożyć do inkubatora przygotowane próbki, ustalić odpowiednią temperaturę, przepływ powietrza oraz wilgotność panujące wewnątrz inkubatora oraz przeprowadzać obserwacje konieczne do wykonania całego ciągu badań podczas analizy stabilności leków lub innych substancji chemicznych, z jakimi mają do czynienia poszczególne osoby odpowiedzialne za prace przeprowadzane w laboratorium o profilu biotechnologicznym lub farmaceutycznym.
Inkubator laboratoryjny może utrzymywać temperaturę wewnątrz na tym samym poziomie, jaki został ustalony na początku prowadzenia badania. Oznacza to, że temperatura, jaka jest konieczna do przeprowadzenia badania jest osiągnięta, natomiast analizy mogą być przeprowadzane bez żadnych przeszkód.
W naturalnych warunkach, poza zamkniętym obrębem inkubatora laboratoryjnego jest niezwykle trudno zapanować nad tym, aby temperatura otoczenia pozostawała na jednym, ustalonym poziomie. Wpływa na to wiele czynników, między innymi cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu lub przemieszczanie się osób pomiędzy pomieszczeniami w budynku. Dlatego do inkubacji próbek, które potrzebują stale podwyższonej temperatury do prawidłowego wzrostu oraz namnażania się stosowany jest inkubator. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, które służą do zachowania prawidłowej cyrkulacji powietrza możliwe jest utrzymanie temperatury na stałym poziomie. W ten sposób doskonale można również określić poziom stabilności leków w określonych warunkach, co jest konieczne przed wypuszczeniem ich na rynek, gdzie będą dostępne dla pacjentów.
Jakie są rodzaje inkubatorów laboratoryjnych?
Inkubatory laboratoryjne, które są dostępne w naszej szerokiej ofercie możemy podzielić biorąc pod uwagę dwa kryteria. Jednym z nich jest zakres temperatur, jakie są możliwe do osiągnięcia wewnątrz inkubatorów laboratoryjnych. Innym kryterium podziału inkubatorów jest rodzaj konwekcji, jaka jest możliwa do uzyskania w zależności od typu.
Jak dzielimy inkubatory laboratoryjne pod względem możliwości temperaturowych?
Biorąc pod uwagę możliwości temperaturowe poszczególnych inkubatorów laboratoryjnych możemy podzielić je na aparaty, które umożliwiają podnoszenie temperatury w zakresie do 100 stopni C oraz na takie, które posiadają również funkcję obniżania temperatury do nawet -10 stopni C.
Urządzenia, w których możliwe jest wyłącznie podnoszenie temperatury otoczenia doskonale sprawdzają się przede wszystkim w laboratoriach farmaceutycznych, gdzie badane są kultury żywych bakterii oraz stabilność poszczególnych leków w określonych warunkach. Nie jest tutaj potrzebne, aby poszczególne próbki były badane również w warunkach ujemnych temperatur, ponieważ wzrost bakterii następuje wyłącznie w takim przedziale, który umożliwia ich przetrwanie. Jest to dobre rozwiązanie, z którego również chętnie korzysta część laboratoriów biotechnologicznych, w których korzysta się wyłącznie z trybu podwyższania temperatury oraz utrzymywania jej na odpowiednio wysokim poziomie.
Rozszerzeniem podstawowej wersji urządzenia, jaką jest podwyższanie wartości temperatury względem tej panującej poza aparatem jest wykorzystywanie inkubatorów laboratoryjnych nie tylko do podnoszenia temperatury, ale również w celu obniżania jej do wartości poniżej zera. Z takiego rozwiązanie korzystają laboratoria biotechnologiczne, które nie tylko badają rozrost populacji bakterii poprzez ich namnażanie, ale również zdolności poszczególnych kultur do przetrwania w warunkach dla nich krytycznych.
Jak można podzielić inkubatory laboratoryjne pod kątem konwekcji?
Konwekcja to proces przepływu gazu lub innego medium, który jest odpowiedzialny za przekazywanie ciepła pomiędzy poszczególnymi elementami. Jest ona odpowiedzialna za procesy zachodzące wewnątrz inkubatorów laboratoryjnych. Ze względu na rodzaj konwekcji można podzielić inkubatory laboratoryjne na te z konwekcją zachodzącą w sposób naturalny, swobodny oraz na te, w których konwekcja jest wymuszona przez elementy wchodzące w skład inkubatora i zachodzi w kierunku odwrotnym do naturalnego.
W inkubatorach laboratoryjnych, w których występuje konwekcja naturalna ograniczone są w znacznym stopniu straty ciepła. Oznacza to, że dzięki przepływowi energii cieplnej zgodnie z jej naturalnym kierunkiem nie ma potrzeby dokładania dodatkowych elementów, które będą go wspomagać. To rozwiązanie jest stosowane w przypadku próbek laboratoryjnych, przy których nie jest konieczne częste doglądanie w celu kontroli ich stanu. Można obserwować postępy w badaniu przez specjalną szybę, która jest umieszczona na zewnętrznych drzwiach inkubatora laboratoryjnego, jednak nie jest wskazane otwieranie go. To mogłoby spowodować zaburzenia w przepływie ciepła, a w konsekwencji wpłynąć negatywnie na przebieg badania prowadzonego z wykorzystaniem inkubatora laboratoryjnego.
W naszym asortymencie jednak znacznie większą popularnością cieszą się inkubatory laboratoryjne, w których wykorzystywana jest konwekcja wymuszona. W tego typu urządzeniach ustalana temperatura oraz wilgotność powietrza są utrzymywana na dokładnie takim samym poziomie w całej powierzchni komory. Wpływa to bezpośrednio na jednolite warunki wszystkich próbek, jakie p=biorą udział w badaniu. Dzięki temu zyskuje się pewność, że uzyskane wyniki nie są zależne od różnych czynników panujących w inkubatorze, a zależą jedynie od poszczególnych kultur bakterii, jakie są poddawane badaniu. W przypadku inkubatorów laboratoryjnych wykorzystujących konwekcję wymuszoną możliwe jest jednoczesne przechowywanie wielu próbek pod warunkiem, że wszystkie z nich mają być badane w takich samych warunkach temperatury oraz wilgotności.
Ile kosztują inkubatory laboratoryjne?
Inkubator laboratoryjny to niezwykle zaawansowany sprzęt wykorzystywany podczas procesu analizowania próbek. Konieczne jest zachowanie wszystkich warunków na odpowiednim poziomie, co przekłada się bezpośrednio na poziom zaawansowania systemów, jakie tworzą urządzenie. Z tego względu ceny wysokiej jakości inkubatorów laboratoryjnych zaczynają się od 3 tysięcy zł, natomiast kończą na 40 tysiącach zł. Taka rozbieżność wynika z zastosowania różnych rozwiązań do wykonywania poszczególnych elementów konstrukcyjnych, co przekłada się na ich metody potencjalnego wykorzystania oraz miejsca, gdzie mogą być wykorzystywane.
Kupując inkubator laboratoryjny, ze względu na jego cenę warto wybrać sprawdzonych dostawców. W ten sposób zyskuje się pewność, że możliwe będzie przeprowadzenie odpowiednich napraw, które nie będą konieczne przez długi czas od zakupu urządzenia. To, co jest również istotne podczas zakupu to określenie w jakim celu będzie wykorzystywany inkubator laboratoryjny. W zależności od rodzaju laboratorium cele te mogą się różnić. Dlatego część placówek potrzebuje jedynie inkubatora, który umożliwia podnoszenie temperatury względem wartości otoczenia, natomiast zdarzają się również laboratoria, gdzie konieczne jest obniżanie temperatury. W takim wypadku sprzęt wykorzystywany również do chłodzenia próbek jest droższy.
Gdzie można kupić inkubator laboratoryjny?
Inkubator laboratoryjny jako sprzęt specjalistyczny wykorzystywany w placówkach badawczych można zakupić w sklepach z odpowiednim wyposażeniem. Proponujemy zapoznać się z naszą ofertą. Działamy na rynku już od wielu lat doskonale wiedząc w jaki sposób przygotować poszczególne sprzęty do przesyłki. Wszystkie inkubatory laboratoryjne, jakie są dostępne w naszym asortymencie charakteryzują się najwyższą jakością wykonania oraz doskonałymi materiałami, które są niezwykle odporne na wszelkie działania, jakie mogą na nie oddziaływać podczas korzystania z nich w warunkach laboratoryjnych. To, co jest niezwykle istotne podczas wyboru sklepu lub hurtowni do zakupu sprzętu laboratoryjnego to znalezienie odpowiedniego grona zadowolonych klientów, którzy skorzystali z usług poszczególnych przedsiębiorstw.
Nam zaufało już wiele specjalistycznych laboratoriów, zarówno biotechnologicznych, farmaceutycznych jak i tych znajdujących się w placówkach naukowych. Niezależnie od planowanego wykorzystywania inkubatorów laboratoryjnych, doskonałym rozwiązaniem jest sprawdzenie oferty znajdującej się na stronie internetowej naszego sklepu.
Zasady wykorzystania inkubatora laboratoryjnego
Korzystając z inkubatora laboratoryjnego, podobnie jak w przypadku wszystkich elementów wchodzących w skład wyposażenia laboratorium istotne jest, żeby zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jakie obowiązują osoby korzystające z tego sprzętu. Poniżej przedstawiamy tylko te najważniejsze. Przed rozpoczęciem pracy z konkretnym modelem inkubatora laboratoryjnego należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją BHP oraz obsługi sprzętu.
Należy pamiętać, że inkubatory laboratoryjne mają za zadanie podnoszenie temperatury panującej wewnątrz urządzenia w celu zachowania jej na odpowiednim poziomie, jaki jest konieczny do przeprowadzenia badania oraz poszczególnych analiz. Oznacza to, że wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz inkubatora laboratoryjnego są poddawane działaniu wysokich temperatur. W związku z tym może dojść do znacznego podniesienia ich ciepła. Dlatego wyjmując sprzęt laboratoryjny, na którym umieszczone są próbki z badanymi bakteriami warto zaopatrzyć się w rękawice, które ochronią skórę przed działaniem wysokich temperatur. W ten sposób można ochronić się przed poparzeniem. Nagły kontakt z gorącym przedmiotem mógłby również spowodować odrzucenie przedmiotu, a w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia próbek, nad którymi przeprowadzane jest badanie. Dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie się oraz zadbanie nie tylko o swoje zdrowie, ale również o bezpieczeństwo przeprowadzanych badań.
Podczas inkubowania próbek do badania w inkubatorze laboratoryjnym nie należy otwierać jego drzwi. Specjalna szyba, która znajduje się na nich pomoże w dokonaniu oceny, czy wewnątrz znajdują się inkubowane próbki. Jeżeli okaże się, że rzeczywiście wewnątrz inkubatora przeprowadzana jest inkubacja próbek nie należy otwierać drzwi w celu włożenia swoich próbek. Może to wpłynąć na zaburzenie warunków panujących wewnątrz inkubatora, a nawet spowodować wzajemne oddziaływanie na siebie próbek. To w konsekwencji prowadzi do zniszczenia wszystkich badanych próbek oraz konieczności rozpoczęcia badań od nowa.
Kolejnym ważnym aspektem pracy z inkubatorem laboratoryjnym jest jego prawidłowe ustawienie. Kupując sprzęt w naszym sklepie można zyskać również szczegółowe instrukcje dotyczące sposobu rozstawienia sprzętu tak, aby znajdował się w odpowiednio zabezpieczonym miejscu. Inkubator laboratoryjny to ciężkie urządzenie, które nie powinno znajdować się na podwyższeniach, które nie są stabilne. Jeżeli planowane jest postawienie inkubatora na szafce konieczne jest, żeby była ona stabilna do ego stopnia, żeby ryzyko przewrócenia się urządzenia oraz jego uszkodzenia na skutek tego działania było jak najmniejsze. Z tego względu warto również zadbać o odpowiednie otoczenie inkubatora laboratoryjnego oraz o stabilne jego ustawienie.
Inkubatory laboratoryjne są wykorzystywane w wielu placówkach badawczych w celu przeprowadzenia licznych analiz oraz badań. Ich celem jest określenie stabilności poszczególnych leków oraz tempa wzrostu kolonii bakterii poddawanych analizom oraz badaniom.
Ranking Inkubatorów Laboratoryjnych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych inkubatorów laboratoryjnych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Inkubator CO2 ILC 180 SMART PRO
- Inkubator Laboratoryjny 30L PRO
- Inkubator Laboratoryjny DH45L
- Inkubator Laboratoryjny DH125L
- Inkubator Laboratoryjny 45L PRO
- Inkubator Laboratoryjny 65L PRO
- Inkubator Laboratoryjny 125L PRO
- Cieplarka z chłodzeniem CI-30W
- Inkubator z chłodzeniem ILW 53 SMART
- Cieplarka z chłodzeniem CI-65W
- Cieplarka z chłodzeniem CI-100W
- Inkubator z chłodzeniem ILW 115 SMART
- Inkubator z chłodzeniem ILW 53 SMART PRO
- Inkubator z chłodzeniem ILW 115 SMART PRO
- Cieplarka z chłodzeniem CI-140W
- Cieplarka z chłodzeniem CI-150W
- Cieplarka z chłodzeniem CI-200W
- Inkubator z chłodzeniem ILW 240 SMART
- Inkubator z chłodzeniem ILW 240 SMART PRO
- Inkubator z chłodzeniem ILW 400 SMART
- Inkubator z chłodzeniem ILW 400 SMART PRO
- Inkubator z chłodzeniem ILW 750 SMART
- Inkubator z chłodzeniem ILW 750 SMART PRO
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.