Co to jest komora klimatyczna?
Komora klimatyczna jest to urządzenie przeznaczone do wykonywania różnego rodzaju testów klimatycznych na strukturach nieorganicznych i organicznych. Sprawdzaja się w badaniach , w których istotnym jest zapewnienie warunków zbliżonych do naturalnych, czyli na przykład w hodowlach roślin, grzybów oraz testach starzeniowych kosmetyków,leków, farb, elementów wykorzystywanych w elektronice, czy produktów spożywczych. W oferowanych przez nas komorach klimatycznych można przeprowadzać testy badające stabilność środków farmaceutycznych zgodnie z normą ICH Q1A.
Komory klimatyczne z uwagi na funkcję regulacji wilgotności muszą być zasilane wodą o odpowiedniej czystości. Najodpowiedniejszą do tego celu będzie woda dejonizowana o przewodnictwie <= 1 uS.
Zapewnienie warunków zbliżonych do naturalnych jest możliwe dzięki regulacji dwóch parametrów, tj.: temperatury oraz wilgotności. Każda komora posiada swój obszar roboczy, czyli wykres zależności temperatury od wilgotności.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie komór klimatycznych?
Komory klimatyczne są urządzeniami laboratoryjnymi, które dzięki możliwości sterowania temperatury, wilgotności powietrza i ustawiania żądanego stopnia oświetlenia, pozwalają na przeprowadzenie badań stabilności produktów. Badania tego typu pozwalają określić stopień wytrzymałości danego produktu na wspomniane zmieniające się warunki.
Dlatego przy zakupie tego typu urządzeń trzeba wziąć pod uwagę 6 najważniejszych parametrów komór klimatycznych:
- klimat
- obieg powietrza
- sposób nawilżania komory
- rodzaj oświetlenia
- tryb pracy ciągłej
- programowanie i dokumentacja urządzenia
Odpowiedni dobór komory klimatycznej pozwala na przeprowadzenie efektywnych i długoterminowych testów stabilności danej grupy produktów, zgodnie z wymogami ICH.
KOMORY KLIMATYCZNE Z OPCJĄ NAWILŻANIA. Komory klimatyczne posiadają funkcję nawilżania, która pozwala na utrzymaniu w urządzeniu odpowiedniego stopnia wilgotności. Stopień wilgotności zależny od konkretnej wartości parametrów, które wymagane są podczas przeprowadzanych testów starzeniowych i badań nad stabilnością danego produktu. Można wyróżnić dwie metody nawilżania komory urządzenia, dzięki którym uzyskuje się pożądany stopień wilgotności.
Komory klimatyczne z nawilżaczem ultradźwiękowym. Ten sposób nawilżania wnętrza urządzenia jest możliwy dzięki przetwornikom elektroakustycznym, których zadaniem jest zamiana energii drgań elektrycznych na energię drgań mechanicznych. Natomiast drgania mechaniczne rozbijają cząstki wody na drobne kropelki, które następnie zostają równomiernie rozprowadzone po całym wnętrzu komory klimatycznej. Ten typ urządzeń głównie stosowany jest do typu badań, które ze względu na swoją specyfikę wymagają temperatury do 60oC. Komory klimatyczne z nawilżaczem ultradźwiękowym najczęściej wykorzystywane są do: hodowli grzybów i roślin, kiełkowania nasion, hodowli mikroorganizmów i owadów oraz do testów fotostabilności, testów starzeniowych żywności, testów materiałów budowlanych, a także do badań, które wymagają stałej temperatury i wilgotności.
Komory klimatyczne z nawilżaniem parowym. Tu nawilżanie komory jest możliwe dzięki wytwornicy pary. Wytwarzanie pary o ciśnieniu wyższym niż ciśnienie atmosferyczne odbywa się z zamkniętym zbiorniku. Natomiast woda w tym zbiorniku ogrzewana jest przy pomocy wbudowanej grzałki. Zaletą tego typu komór klimatycznych jest to, że ze względu na większy zakres ustawienia temperatur i wilgotności powietrza, pozwalają na przeprowadzenie większej ilości testów i badań. Ten typ urządzeń wykorzystywany jest przede wszystkim do hodowli owadów, ponieważ nie występują w niej zakłócenia ultradźwiękowe. Komory klimatyczne z nawilżaniem parowym wykorzystywane są także do testów nad trwałością materiałów elektronicznych, tworzyw sztucznych oraz materiałów budowlanych.
KOMORY KLIMATYCZNE Z OŚWIETLENIEM. Niektóre testy wymagają zastosowania dodatkowego parametru, jakim jest światło. W tym celu wykorzystuje się fitotronowe komory klimatyczne, które oprócz sterowania temperaturą i wilgotnością pozwalają także dostosować odpowiednie naświetlenie. Ten typ urządzeń pozwala nie tylko na dokładne ustawienie parametrów: temperatury, wilgotność i oświetlenia, ale również pozwalają na perfekcyjne symulowanie dnia i nocy wraz z płynną regulacją natężenia światła. Wykorzystywane są głównie w hodowli roślin oraz innych organizmów. Oprócz wyboru miejsca, w których umieszczone są świetlówki tzn. na drzwiach i ściankach bocznych lub zamontowane jako panel z oświetleniem nadpółkowym, urządzenia tego typu pozwalają także na dobór odpowiedniej barwy światła oraz jego natężenie. Komory klimatyczne z oświetleniem dają także możliwość regulacji temperatury przy wyłączonym oświetleniu — funkcja noc (od 0 do 60 oC) oraz regulacji temperatury przy włączonym oświetleniu — funkcja dzień (od 10 do 50 oC).
Jakie są rodzaje komór klimatycznych?
Komory klimatyczne są typem urządzeń laboratoryjnych, które wykorzystywane są do przeprowadzenia testów starzeniowych oraz testów stabilności produktów. Przeprowadzenie tego typu testów polega na ustawieniu w tych urządzeniach odpowiednich parametrów, które mają wpływ na stabilności i trwałość produktów. A do parametrów tych zaliczamy: temperaturę, wilgotności, często również odpowiednie oświetlenie. Z puntu widzenia tych kryteriów komory klimatyczne dzielimy na:
Komory klimatyczne do testów stabilności. Urządzenia te przeznaczone są do badań długookresowych. W całym cyklu testów wymagane jest utrzymanie temperatury i wilgotności na stałym określonym poziomie. Wykorzystywane są głównie w różnych gałęziach przemysłu w celu określenia wytrzymałości produktów, ustaleniu tego, co wpływa na proces starzenia się konkretnej grupy produktów oraz do wyznaczeniu sposobu przechowywania tych produktów w ściśle określonych warunkach.
Komory dynamicznych zmian klimatycznych. W tego typu urządzeniach wykorzystuje się programy ramowe, to znaczy takie, które przewidują automatyczną zmianę parametrów temperatury i wilgotności z dokładnie określoną częstotliwością.
Jakie są rodzaje testów stabilności produktów?
Aby dokładnie określić, jaki wpływ na wytrzymałość produktów mają takie czynniki jak: temperatura, wilgotność i światło, stosuje się cztery typy testów stabilności produktów z wykorzystaniem komór klimatycznych:
Testy wytrzymałościowe. Ten typ testu ma na celu określenie jak dany produkt zachowuje się w warunkach ekstremalnych, to znacz takich, gdy zarówno temperatura osiąga poziom powyżej 60o, przy jednoczesnym podwyższonym stopniu wilgotności względnej rzędu 60%.
Teksty stabilności on-going. Ten rodzaj testu pozwala określić, czy po przekroczeniu terminu ważności konkretnego produktu, jest on nadal zdatny do użytku, to znaczy, czy po tym terminie dany produkt zachował wymaganą jakość.
Przyśpieszone testy trwałości. Ten rodzaj testów wykorzystywany jest głównie w farmacji do symulowania przebiegu starzenia się leków w skróconych interwałach czasowych. Ten przyśpieszony proces badania wykorzystuje zazwyczaj znacznie podwyższoną temperaturę. Ma to na celu w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do starzenia się danego produktu i osiągania takiego jego stanu, który osiągnąłby w naturalnych warunkach w znacznie dłuższym czasie.
Badania długookresowe. Ten rodzaj testu polega na obserwowaniu tego, jak dany produkt (przeważnie lek) zachowuje się w rzeczywistych warunkach. W komorze klimatycznej ustawia się więc określoną temperaturę i wilgotność zbliżona do warunków naturalnych. Testy te przewidują długi okres przechowywania. W tym czasie w określoną częstotliwością bada się substancje czynne produktu. Testy takie mogą trwać nawet kilka lat. Czas trwania testów zależy od tego, jak długi jest okres przydatności do użytku danego produktu.
Komory klimatyczne wykorzystywane do testów stabilności w różnych branżach przemysłu.
Komory klimatyczne wykorzystywane są do testów stabilności konkretnych produktów. Pozwalają stwierdzić, jak zachowuje się dany produkt w warunkach niesprzyjających, gdy podwyższona jest temperatura i wilgotność otoczenia. Pozwalają także określić sposób przechowywania produktu, aby jak najdłużej zachowywał wszystkie właściwości, ale również pozwalają na określenie czasu przydatności danego produktu do użycia. Testy te przeprowadzone są głównie w przemyśle, a szczególnie w następujących branżach:
- przemysł spożywczy
- przemysł farmaceutyczny
- przemysł kosmetyczny
- przemysł opakowań
- przemysł samochodowy i elektroniczny
KOMORY KLIMATYCZNE WYKORZYSTYWANE DO TESTÓW STABILNOŚCI W PRZEMYŚLE SPOŻYWCZYM. Producenci żywności muszą umieszczać na opakowaniach konkretnego produktu spożywczego minimalną datę przydatności do spożycia. W celu określenia trwałości danego produktu w warunkach rzeczywistych wykorzystuje się komory klimatyczne. Jednak niemożliwe jest to, by każdy produkt testować odpowiednio długo, ponieważ niektóre z nich posiadają kilkuletnią przydatność do spożycia (np. produkty sypkie i suche). Dlatego w przemyśle spożywczym stosuje się przyśpieszone testy trwałości. W badaniach stabilności produktów spożywczych, oprócz parametrów temperatury i wilgotności, ważnym jest także wpływ światła. Dlatego w tym wypadku korzysta się z komór klimatycznych, które posiadają również oświetlenie (fitotronowe komory klimatyczne).
KOMORY KLIMATYCZNE WYKORZYSTYWANE DO TESTÓW STABILNOŚCI W PRZEMYŚLE FARMACEUTYCZNYM. Testy stabilności leków polegają na dokładnym określeniu terminu ich przydatności do spożycia. W przemyśle farmaceutycznym normy te są niezwykle restrykcyjne. Każdy lek bowiem musi spełniać określone kryteria jakościowe. Testy stabilności przeważnie dotyczą przechowywania produktów w średniej temperaturze pokojowej wahającej się od 8 do 25oC. Po zakończeniu okresu testu w następnej kolejności wykonuje się dokładną analizę leku, by sprawdzić, czy zachował on odpowiednią ilość substancji czynnej. Zawartość substancji czynnej nie może być mniejsza niż 95%. Jeżeli parametr ten jest niższy, wtedy data ważności konkretnego leku musi zostać skrócona.
KOMORY KLIMATYCZNE WYKORZYSTYWANE DO TESTÓW STABILNOŚCI W PRZEMYŚLE KOSMETYCZNYM. Testy stabilności danej grupy kosmetyków pozwalają na określenie ich trwałości i wyznaczeniu okresu przydatności do użycia. Badania te także umożliwiają określić warunki przechowywania danego produktu kosmetycznego, aby zachował swoją jakość.
KOMORY KLIMATYCZNE WYKORZYSTYWANE DO TESTÓW STABILNOŚCI W PRZEMYŚLE OPAKOWAŃ. Testy stabilności opakowań pozwalają określić jaki wpływ na papier ma wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Testy te pozwalają producentom dokonać odpowiedniego wyboru w przypadku opakowania dla swoich produktów. W komorze klimatycznej papier bada się pod kątem: połysku, grubości, przepuszczalności światła, odporności na zginanie i wytrzymałości na rozerwanie. Testom poddaje się także inne materiały, służące do pakowania.
KOMORY KLIMATYCZNE WYKORZYSTYWANE DO TESTÓW STABILNOŚCI W PRZEMYŚLE SAMOCHODOWYM I ELEKTRONICZNYM. Komory klimatyczne wykorzystywane są do testów stabilności także w branży motoryzacyjnej, np. w procesie delaminacji, w którym warstwy sklejonej folii poddaje się testowi wytrzymałościowemu. A jej przyczepność bada się w temperaturze 85oC i wilgotności 85%. Testy stabilności wykorzystywane są także w przemyśle elektronicznym, np. w badaniach nad materiałami do druku 3D. W komorach klimatycznych w temperaturze 75-80oC bada się jaką odporność na odkształcenia powstałe w wyniku podwyższonej temperatury mają produkty wytworzone technologią 3D.
Komory klimatyczne laboratoryjne w hodowli roślin
Komory klimatyczne, które są wykorzystywane w hodowlach roślin, powinny być wyposażone w oświetlenie tzw. Fitotrony. Nasze urządzenia dają taką możliwość. Urządzenie z zainstalowanymi świetlówkami pozwala wówczas nie tylko na regulację wilgotności i temperatury, ale również na sterowanie oświetleniem. Dzięki zastosowaniu oświetlenia możemy na przykład programować symulowanie dnia i nocy. Natężenie światła w urządzeniu może być regulowane płynnie. Dobór świetlówek o indywidualnie dobranej barwie świtała i temperaturze, stwarza szerokie możliwości zastosowania komór fitotronowych w badaniach, wykorzystujących wpływ światła.
Szafa Klimatyczne
Możliwości rozmieszczenia świetlówek w komorze:
- w drzwiach i ścianach bocznych
- tylko w ścianach bocznych
– tylko w drzwiach
– panel z oświetleniem nadpółkowym
Efekt najbardziej równomiernego oświetlenia komory, daje pierwszy z wyżej wymienionych sposobów rozmieszczenia fitotronów. Tylko komora klimatyczna, jako jedyne urządzenie, daje możliwość sterowania i regulowania temperaturą, wilgotnością oraz oświetleniem jednocześnie.
Komory klimatyczne laboratoryjne - oferta
W naszej ofercie znajdą Państwo komory o szerokim zakresie pojemności: od 30l do 1485l. Wnętrze komór wykonane jest w wysokiej jakości stali nierdzewnej. Wszystkie posiadają wymuszony obieg powietrza, dzięki zainstalowanemu wentylatorowi. Umożliwia to szybszą stabilizację i jednorodność zadanej temperatury wewnątrz komory. Zakres w jakim mogą pracować nasze komory to : od -5C do +70C ( w zależności od modelu i wersji urządzenia). Szerokie funkcje programowania urządzenia , podgląd zadanych i bieżących parametrów podczas pracy, funkcje alarmów przekroczenia zadanej temperatury, sygnalizacja uszkodzenia czujnika pomiaru temperatury, czytelny i intuicyjny panel sterowania , pamięć danych, współpraca z komputerem , to tylko niektóre z wielu możliwości , jakie oferują nasze komory klimatyczne. Ponadto możność doposażenia ich w szereg opcji dodatkowych (za dopłatą), dopasowanych do indywidualnych potrzeb Użytkownika, sprawi,że spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Oferowane przez nas modele pochodzą od uznanych polskich producentów. Wybierając komory klimatyczne z naszej oferty masz gwarancję najwyższej jakości i niezawodności w działaniu.
Komora klimatyczna Cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy modele z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze komory dostępne są już w cenach powyżej 30000zł, a najdroższe kosztują ponad 70000zł.
Ranking Komór klimatycznych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych komór. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty wykorzystywane przez wiele placówek laboratoryjnych w Polsce, które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Komora Klimatyczna Fitotronowa KK 115 FIT P
- Komora Klimatyczna Fitotronowa KK 240 FIT P
- Komora Klimatyczna Fitotronowa KK 400 FIT P
- Komora Klimatyczna Fitotronowa KK 500 FIT P
- Komora Klimatyczna Fitotronowa KK 700 FIT P
- Komora Klimatyczna KBK-30W wersja B
- Komora klimatyczna z nawilżaczem ultradźwiękowym KK 115 SMART PRO
- Komora Klimatyczna KBK-65W wersja B
- Komora Klimatyczna KBK-100W wersja B
- Komora Klimatyczna KBK-140W wersja B
- Komora Klimatyczna KBK-150W wersja B
- Komora klimatyczna z nawilżaczem ultradźwiękowym KK 240 SMART PRO
- Komora klimatyczna z nawilżaczem ultradźwiękowym KK 350 SMART PRO
- Komora Klimatyczna KBK-200W wersja B
- Komora klimatyczna z nawilżaczem ultradźwiękowym KK 400 SMART PRO
- Komora klimatyczna z nawilżaczem ultradźwiękowym KK 500 SMART PRO
- Komora klimatyczna z nawilżaczem ultradźwiękowym KK 700 SMART PRO
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.