Laboratorium chemiczne stanowi niezwykle istotny element wielu placówek medycznych. Odpowiada między innymi za analizy próbek płynów ustrojowych pacjentów. Te z kolei są niezwykle istotne podczas ustalania planu działania podczas leczenia chorego. Aby odpowiednio przeprowadzić analizę chemiczną, konieczne jest wymieszanie ze sobą kilku elementów składających się na mieszaninę. Taką możliwość daje skorzystanie z mieszadła laboratoryjnego.
Co to jest mieszadło laboratoryjne?
Mieszadło laboratoryjne służy odpowiedniemu wymieszaniu ze sobą składników mieszaniny, która będzie następnie analizowana przez osoby pracujące w laboratorium. Zdarza się również, że analiza jest przeprowadzana jest podczas korzystania z mieszadła. Jednak wówczas konieczne jest bardzo dobre skoordynowanie działań laboranta w taki sposób, aby nie doszło do zakłócenia analizy lub uszkodzenia mieszaniny.
Mieszadło laboratoryjne może przyjmować rozmaite kształty oraz działać na różnych zasadach. Jednak jego podstawowym zadaniem jest wprowadzanie w ruch mieszaniny w taki sposób, aby możliwe było jej mieszanie. Może zdarzyć się również, że na drodze mieszania poszczególne składniki rozdzielą się. Powstanie wówczas mieszanina niejednorodna, której analiza jest możliwa poprzez analizę poszczególnych jej elementów.
Do czego służy mieszadło laboratoryjne?
Mieszadło laboratoryjne wykorzystywane jest w laboratorium chemicznym do przeprowadzania analiz chemicznych, które mają na celu identyfikację różnorodnych związków. W placówkach medycznych laboratoria chemiczne służą do przeprowadzenia analizy różnych tkanek, przede wszystkim płynów ustrojowych pacjenta w taki sposób, aby zapewnić możliwość prawidłowego odczytu danych oraz sprawdzenia w jaki sposób poszczególne elementy reagują ze sobą lub z wybranymi odczynnikami.
Mieszadło laboratoryjne, niezależnie od rodzaju lub typu ma za zadanie poruszyć roztwór oraz doprowadzić do jego mieszania się. Jest to możliwe poprzez działanie mechaniczne lub magnetyczne. Niezależnie od rodzaju, mieszanina zostaje wprawiona w ruch, a następnie rozdzielona lub wręcz odwrotnie, poszczególnie składniki mieszają się, tworząc roztwór jednorodny.
Jakie są typy mieszadeł laboratoryjnych?
Wyróżniamy trzy podstawowe typy mieszadeł laboratoryjnych. Są to:
- Mieszadło mechaniczne
- Mieszadło magnetyczne
- Mieszadło kołyskowe
Każdy z tych rodzajów działa w inny sposób oraz może być wykorzystywany do innych rodzajów roztworów.
Mieszadło mechaniczne
Pierwszy z nich, mieszadło mechaniczne jest wykorzystywane podczas mieszania, które wymaga dużej intensywności lub substancje nie mieszają się w prosty sposób. Stosuje się je również podczas prób rozpuszczenia roztworu, który nie jest łatwo rozpuszczalny w dostępnym rozpuszczalniku. Wówczas mieszanie polega na mechanicznym podburzaniu roztworu za pomocą mieszadła, które znajduje się na specjalnej rurce i jest zanurzone w mieszaninie. Korzystając z mieszadła mechanicznego należy uważać, żeby nie zostało ono uruchomione zbyt gwałtownie. Warto stopniowo zwiększać moc mieszania do momentu, kiedy całość roztworu będzie w ruchu, łącznie w jego dolną częścią. To, co jest istotne to ułożenie mieszadła w taki sposób, aby nie szorowało dna. Jeżeli mieszadło dotykałoby dna, mogłoby to skutkować uszkodzeniem szkła laboratoryjnego, a w krytycznych przypadkach nawet do jego pęknięcia.
Mieszadło magnetyczne
Mieszadło magnetyczne wykorzystuje moc magnesów do mieszania roztworów. Nie stosuje się go w przypadku substancji toksycznych, ponieważ wymaga włożenia do roztworu elementu mieszającego. Dzięki oddziaływaniu elementu mieszającego z magnesem znajdującym się w dolnej części mieszadła możliwe jest mieszanie całej mieszaniny oraz doprowadzenie do jej poruszenia.
Mieszadło magnetyczne stosowane jest w przypadkach, kiedy konieczne jest mieszanie roztworu podczas dodawania innej substancji podczas tej czynności. Taka analiza polega na stopniowym wkraplaniu substratu w taki sposób, żeby zauważyć stopniowe zachodzenie zmian w roztworze. Jeżeli jest to możliwe, powinno to przebiegać powoli, ponieważ może zdarzyć się, że nawet jedna kropla zmieni warunki prowadzenia badania. Nie powinno mieszać się ręcznie, poruszając naczyniem, ponieważ wówczas skutki mieszania mogą nie być wystarczające, a na ścianach może osadzać się roztwór, który zmieni wyniki przeprowadzanej analizy. Z tego względu konieczne jest zastosowanie mieszadła magnetycznego. W jego przypadku jest najmniejsze ryzyko osiadania substancji na elemencie mieszającym, co mogłoby zmienić ich stężenie.
Mieszadło kołyskowe
W naszej ofercie dostępne jest również mieszadło kołyskowe. Ono jest stosowane najczęściej w laboratoriach chemicznych w placówkach medycznych. Jego zastosowanie jest najlepiej widoczne podczas konieczności pozostawienia roztworu lub mieszaniny w stanie mieszania na kilka do kilkunastu godzin. Wprawia roztwór w ruch, który jest odpowiedzialny za jego mieszanie. Jednocześnie jest na tyle delikatny, że istnieje możliwość pozostawienia mieszającej się mieszaniny bez nadzoru.
Część z analiz wymaga, aby badane roztwory były pozostawione na pewien czas do wymieszania się. W ten sposób badane są reakcje poszczególnych płynów ustrojowych na różnorodne substancje lub sprawdzana jest ich kondycja. Aby wszystko przebiegło prawidłowo, musi być do odpowiednio przeprowadzone. Roztwór nie może mieszać się zbyt mocno, a obroty powinny być utrzymane na takim poziomie, aby umożliwić spokojne mieszanie się mieszaniny.
Mieszadła laboratoryjne w analizie medycznej
Analiza medyczna opiera się na analizie chemicznej. W organizmie ludzkim zachodzą reakcje chemiczne, które umożliwiają oddychanie, transport tlenu oraz innych substancji a także inne czynności wykonywane przez człowieka. Z tego względu konieczne jest potraktowanie organizmu jako zbioru układów chemicznych, które są ze sobą wzajemnie połączone. Dlatego w laboratorium medycznym wykonywane są analizy chemiczne, które są podstawą przeprowadzanych badań.
Niezależnie od tego, czy mówimy o mieszadle mechanicznym czy magnetycznym, konieczne jest jego odpowiednie zastosowanie. Jest to kluczowa kwestia w laboratorium chemicznym. Bez mieszadła laboratoryjnego nie byłoby możliwe przeprowadzenie wielu analiz chemicznych, które opierają się na zmieszaniu ze sobą dwóch lub większej ilości substancji, a następnie analizę powstałego roztworu. Z tego względu w laboratorium medycznym nie mogłoby dojść do skutku przeanalizowanie składu poszczególnych płynów ustrojowych bez mieszadle laboratoryjnego. To z kolei zatrzymałoby zastosowanie otrzymanych podczas analiz wyników do ustalenia planu leczenia pacjentów.
Ze względu na konieczność przeprowadzania analiz chemicznych w postępowaniu medycznym z pacjentami w placówkach medycznych, konieczne jest zastosowanie mieszadeł laboratoryjnych. Najczęściej w wyposażeniu dobrej jakości laboratorium medycznego powinny znajdować się przynajmniej dwa mieszadła. Różne okoliczności, kiedy możliwe jest zastosowanie poszczególnych mieszadeł wymusza na laborantach takie postępowanie.
Czy istnieje możliwość automatycznego ustalania mieszania?
W zależności od rodzaju mieszadła laboratoryjnego, ustalenie częstotliwości mieszania roztworów przebiega w różnorodny sposób. W przypadku mieszadła mechanicznego jest to najbardziej ułatwione. Wystarczy wybrać odpowiednią wartość na ekranie urządzenia. Jeżeli mieszadło będzie pracowało zbyt wolno, istnieje możliwość podniesienia obrotów. Podobnie w drugą stronę. Jeżeli obroty osiągną zbyt wysokie wartości, można je znacznie obniżyć. Jednak, co istotne warto poczekać, aż mieszadło osiągnie ustaloną wartość mieszania. Wymaga to chwili ze względów bezpieczeństwa.
W przypadku mieszadła magnetycznego pojawia się pewien problem związany z oddziaływaniem pomiędzy elementem mieszającym a mieszadłem. Jeżeli na ekranie zostanie ustalona pewna wartość częstotliwości obrotów, należy odczekać przed zmianą tych ustaleń. Może dojść do sytuacji, kiedy dopiero po chwili obroty przyjmą zadaną wartość. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, że jest to normalne zjawisko, które jest zależne od wartości siły magnetycznych, jakie działają pomiędzy elementami mieszadła.
Wartość częstotliwości obrotów mieszania jest zawsze ustalana automatycznie. Nie ma możliwości przeprowadzenia tego inaczej. Jedyne, czym różnią się poszczególne metody to sposób oddziaływania mieszadła na roztwór, który jest mieszany.
Jakie szło laboratoryjne jest potrzebne do zastosowania z mieszadłem laboratoryjnym?
Rodzaj szła laboratoryjnego, jakie może być zastosowane razem z mieszadłem jest zależny od typu wykorzystywanego urządzenia. W przypadku mieszadła mechanicznego konieczne jest zastosowanie zlewki lub kolby z dość szerokim szlifem. Szczególnie jeżeli do roztworu będą dodawane inne substancje, konieczne jest pozostawienie miejsca na manewrowanie innymi przyrządami.
W przypadku mieszadła magnetycznego zastosowane szkło laboratoryjne jest dowolne, ponieważ element mieszający jest na tyle mały, że zmieści się niemalże wszędzie. Z tego względu ta metoda mieszania jest bardzo lubiana przez laborantów. Dodatkowo warto wspomnieć, że element mieszający powinien być umieszczony w szkle laboratoryjnym przed rozpoczęciem dodawania składników roztworu tak, aby uniknąć ich ewentualnego rozlania na inne elementy laboratoryjne.
W naszej ofercie dostępnie jest również mieszadło promieniowe. Jest to rodzaj mieszadła kołyskowego. Wprawione w ruch powoduje wzburzenie roztworu substancji znajdujących się wewnątrz szkła laboratoryjnego, a tym samym jego zmieszanie. Jednak w mieszadle promieniowym można wykorzystywać jedynie probówki. Jest to jedno z najbardziej specjalistycznych rodzajów mieszadeł laboratoryjnych, które jest wykorzystywane do rozdzielenia składników na przykład krwi pacjenta. Doskonale sprawdza się podczas wszelkich analiz medycznych, które mają na celu rozdzielenie składników mieszaniny, nie ich połączenie.
Gdzie można kupić mieszadła laboratoryjne?
Mieszadła laboratoryjne nie są przeznaczone do użytku domowego. Jest to sprzęt, który powinien być wykorzystywany wyłącznie do użytku specjalistycznego. Wynika to ze stopnia zaawansowania poszczególnych rodzajów mieszadeł oraz wiedzy, jaka jest potrzebna do przeprowadzenia analizy poszczególnych składników. Odpowiednie połączenie ze sobą różnorodnych substancji również wymaga wiedzy specjalistycznej.
Ze względu na te okoliczności, profesjonalne mieszadła laboratoryjne są dostępne w specjalistycznych sklepach, które specjalizują się w konkretnych rodzajach produktów. Mogą być dostępne między innymi w sklepach medycznych, jak to jest w przypadku naszego asortymentu. Sprzedawane przez nas mieszadła laboratoryjne mogą być wykorzystywane w laboratoriach medycznych do analizy płynów ustrojowych pacjentów. Istnieje możliwość ich sprawnej oraz efektywnej dezynfekcji oraz oczyszczenia, które sprzyja zastosowaniu ich w placówkach medycznych.
Poza miejscami, w. których sprzedawane są elementy wyposażenia medycznego różnorodnych placówek, mieszadła laboratoryjne można również dostać w sklepach specjalistycznych, gdzie sprzedawane jest między innymi szkło laboratoryjne. Należy pamiętać, że do przeprowadzania wszelkich analiz chemicznych konieczne jest stosowanie odpowiedniego szkła. Wynika to z właściwości chemicznych stosowanych substancji oraz z mocy z jaką mieszane są roztwory przez mieszadła. Zwykłe szkło, stosowane na przykład w kuchni może nie być wystarczająco wytrzymałe, aby nie ulec zniszczeniu na skutek kontaktu z substancjami oraz elementami wyposażenia laboratorium.
Kupując sprzęt laboratoryjny do laboratorium medycznego należy zwrócić uwagę, czy posiada on potrzebne certyfikaty umożliwiające potraktowanie mieszadła jako sprzęt medyczny, który może być wykorzystywany w placówkach medycznych. W przypadku naszego sklepu możliwe jest uzyskanie koniecznych wymagań oraz dokładny dobór mieszadła laboratoryjnego do wymagań, jakie są stawiane przed podobnym sprzętem.
Ile kosztują mieszadła laboratoryjne?
Najtańsze mieszadła laboratoryjne kosztują w okolicach 500 zł. Natomiast cena najdroższych waha się w okolicach 30 000 zł. Skąd taka różnica? Wynika ona przede wszystkim z różnic w zastosowanych technologiach do wytworzenia poszczególnych elementów mieszadeł. Im bardziej zaawansowane mieszadło, które posiada wiele funkcji tym jego cena jest wyższa.
Na cenę ma również znaczny wpływ rodzaj tworzywa, z jakiego zostało wykonane mieszadło. Wszystkie są wykonane z wysokiej jakości materiałów, jednam element mieszający w mieszadle magnetycznym wymaga zastosowania mniejszej ilości materiału niż element mieszający w mieszadle mechanicznym. Ze względu na ilość materiału, jaki jest zastosowany oraz rozwiązania technologiczne, wpływające na bezpieczeństwo użytkowania, cena mieszadeł rośnie wraz z kolejnymi elementami.
Mieszadło Laboratoryjne Cena
Jak w każdej dziedzinie rozpiętość cen jest bardzo duża. W naszej oferie posiadamy produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach. Najtańsze kozetki dostępne są już w cenach powyżej 200zł, a najdroższe kosztują ponad 40000zł.
Ranking Mieszadeł Laboratoryjnych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych mieszadeł laboratoryjnych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce, które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Mieszadło Magnetyczne EcoStir
- Mieszadło Magnetyczne MS-PB
- Mieszadło Magnetyczne FlatSpin
- Mieszadło Magnetyczne MS-PA
- Mieszadło Magnetyczne z grzaniem MS-H280-Pro
- Mieszadło Magnetyczne z grzaniem MS-H-S
- Mieszadło Rolkowe MX-T6-S
- Mieszadło Kołyskowe MX-RL-E
- Mieszadło mechaniczne 20L LED
- Mieszadło Kołyskowe MX-RL-Pro
- Mieszadło Magnetyczne MS-M-S10
- Mieszadło Magnetyczne z grzaniem MS-H-S10
- Mieszadło magnetyczne ES 21 bez statywu
- Mieszadło magnetyczne ES 21ze statywem
- Mieszadło magnetyczne silnikowe MS11
- Mieszadło magnetyczne ES 21H
- Mieszadło magnetyczne 4 polowe bez grzania (4x1000ml)
- Mieszadło magnetyczne silnikowe MS 11 H
- Mieszadło magnetyczne 4 polowe bez grzania (4x3000ml)
- Mieszadło magnetyczne ES 24
- Mieszadło magnetyczne z grzaniem płyta 190x190 nastawa elektroniczna
- IKA myPlate mieszadło magnetyczne
- Mieszadło magnet n.s PORC z grzaniem, cyfrowe TIM
- Mieszadło magnetyczne silnikowe MS 11 HS
- Mieszadło magnetyczne silnikowe MS 11 HS- 1600obr./min.
- IKA RH basic 2 mieszadło magnetyczne z grzaniem
- Mieszadło magnetyczne n.s 20*20 PORCELANA z grzaniem LCD
- Mieszadło magnetyczne ES 24 H
- Mieszadło promieniowe MX-RD PRO
- IKA RH basic mieszadło magnetyczne z grzaniem
- Mieszadło mechaniczne dwuzakresowe
- IKA C-MAG HS 4 mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA C-MAG HS 7 mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA RH basic white mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA RH digital mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA C-MAG HS 4 digital mieszadło magnetyczne z grzaniem
- pH-metr /mV/ konduktometr/termometr/ mieszadło magnetyczne
- IKA RH digital white mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA NANOSTAR 7.5 digital mieszadło mechaniczne
- IKA C-MAG HS 10 mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA C-MAG HS 7 digital mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA MICROSTAR 7,5 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 15 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 20 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 30 digital mieszadło mechaniczne
- IKA Plate (RCT digital) mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA C-MAG HS 7 control mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA RCT 5 digital mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA C-MAG HS 10 digital mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA MINISTAR 40 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 20 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 80 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 7,5 control mieszadło mechaniczne
- IKA MICROSTAR 15 control mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 20 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 40 digital mieszadło mechaniczne
- IKA RET basic mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA MICROSTAR 30 control mieszadło mechaniczne
- IKA RW 20 digital mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 40 control mieszadło mechaniczne
- IKA MINISTAR 80 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 60 digital mieszadło mechaniczne
- IKA RET control-visc mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA RET control-visc white mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA EUROSTAR 20 high speed digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 60 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 100 digital mieszadło mechaniczne
- IKA RT 5 mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA EUROSTAR 100 control mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 200 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 20 high speed control mieszadło mechaniczne
- IKA RW 28 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 200 control mieszadło mechaniczne
- IKA RT 10 mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA EUROSTAR 400 digital mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 100 control P4 mieszadło mechaniczne
- IKA EUROSTAR 400 control mieszadło mechaniczne
- IKA RT 15 mieszadło magnetyczne z grzaniem
- IKA EUROSTAR 200 control P4 mieszadło mechaniczne
- IKA RW 47 digital mieszadło mechaniczne
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.