Profesjonalne Szyny Wyciągowe
Co to jest szyna wyciągowa?
Szyna wyciągowa to rodzaj sprzętu ratowniczego, który służy do tymczasowego unieruchamiania złamań w obrębie kończyny górnej lub dolnej. Działaniem przypomina mechaniczny wyciąg, który unieruchamia kończynę, przynosi ulgę w bólu oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia dodatkowych uszkodzeń w obrębie mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych, które mógłby wystąpić na skutek przemieszczania się odłamków kostnych. Szyna wyciągowa jest więc jednym z nieodzownych przyrządów, które towarzyszą ratownikom medycznym podczas akcji ratowniczej. Przyrząd ten posiada konstrukcję stelażową i przeznaczony jest na jedną kończynę. Posiada również system naciągowy wyposażony w automatyczny hamulec. Szyny wyciągowe posiadają również regulację długości, co umożliwia odpowiednie dostosowanie jej do długości kończyny osoby poszkodowanej, aby zapobiec w ten sposób dalszym urazom oraz aby przynieść ulgę w bólu. Dodatkowo pakowana jest w specjalną torbę transportową, dzięki czemu staje się niezastąpionym elementem wyposażenia zestawu ratowniczego.
Do czego służy szyna wyciągowa i jakie jest jej przeznaczenie
Podstawowym przeznaczeniem szyny wyciągowej jest tymczasowe zabezpieczenie złamanej kończyny. Jej celem jest nie tylko unieruchomienie kończyny dolnej, która uległa złamaniu, ale również zapobieganie przemieszczaniu się odłamków i elementów kostnych, które mogłyby doprowadzić do dalszych urazów. Szyny wyciągowe stosowane są przy unieruchamianiu uszkodzeń i złamaniu trzonu oraz nasady kości udowej, kolana, podudzia i stawu skokowego. Dzięki jej zastosowaniu podczas udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej pacjent odczuwa nie tylko ulgę w bólu, ale do minimum ogranicza się ryzyko dodatkowych uszkodzeń w obrębie kości, nerwów i mięśni, które mogą powstać podczas transportu poszkodowanego do placówki medycznej.
Szyny wyciągowe posiadają dwa rozmiary, dzięki czemu można odpowiednio dopasować ten rodzaj sprzętu w zależności od wieku osoby rannej. Mniejsze szyny wyciągowe przeznaczone są dla dzieci, a te o większych rozmiarach dedykowane są osobom dorosłym. Każdy rodzaj szyny wyciągowej posiada także odpowiedni zakres regulacji, aby umożliwić ratownikom odpowiednie dopasowanie tego przyrządu do wymiarów kończyny osoby poszkodowanej. Tylko odpowiednie założenie szyny wyciągowej spełnia swoje zadanie i zabezpiecza złamaną kończynę przed dalszymi urazami.
Szyny dla dorosłych mają zakres regulacji długości od 90 do 136 cm. Natomiast szyny wyciągowe dla dzieci odznaczają się zakresem regulacji między 80 a 118 centymetrów. Ze względu na swoje zastosowanie, szyny wyciągowe wykorzystywane są na oddziałach ratunkowych, w szpitalach, ośrodkach zdrowia, w sztabach kryzysowych oraz wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z udzielaniem pierwszej pomocy osobom poszkodowanych. Dzięki użyciu szyny wyciągowej można przetransportować osobę ze złamaną kończyną w bezpieczny sposób do najbliższego ośrodka medycznego, zapobiegając tym samym przemieszczaniu się odłamków kostnych i dodatkowych uszkodzeń złamanej nogi.
Postępowanie ratownika medycznego podczas akcji z użyciem szyny wyciągowej
Podczas akcji ratunkowej przy pierwszym kontakcie z osobą poszkodowaną zadaniem ratownika medycznego jest ocena zdarzenia oraz dokładne określenie stanu pacjenta i zlokalizowanie wszystkich ewentualnych urazów. Do pierwszych czynności należy ocena przytomności osoby poszkodowanej, ocena drożności dróg oddechowych, stwierdzenie obecności oddychania u osoby poszkodowanej, a także stwierdzenie akcji serca i wydolności krążenia. Po wykluczeniu czynników bezpośrednio zagrażających życiu pacjenta ratownik medyczny ocenia stopnień obrażeń ciała poszkodowanego. Zbadanie ciała ofiary ma na celu poszukiwanie urazów typu: rany, złamania i zwichnięcia. W przypadku, gdy pacjent jest przytomny i informuje o bólu kończyny, która uległa urazowi, zadanie ratownika jest ułatwione.
Po stwierdzeniu złamania kończyny ratownik medyczny powinien usunąć lub rozciąć odzież, aby mieć bezpośredni dostęp do uszkodzonej nogi. Powinien to zrobić w taki sposób, by ograniczyć do minimum powstanie obrażeń wtórnych. Następnym krokiem jest ocena, czy na kończynie, która uległa złamaniu jest wyczuwalne tętno poniżej miejsca złamania. Ratownik ocenia także to, czy w kończynie tej występuje czucie oraz, czy zachowana jest ruchomość palców.
Kolejnym krokiem jest odpowiedni dobór długości szyny wyciągowej. Po wyregulowaniu szyny i dostosowaniu jej wymiarów do długości załamanej kończyny ratownik wsuwa ją pod nogę, która uległa urazowi i mocuje szynę za pomocą czterech regulowanych pasów. W przypadku unieruchamiania złamania, ratownik kieruje się zasadą POTTA. Zasada Potta jasno określa sposób unieruchamiania złamanej kończyny, aby nie doszło do niepożądanych dalszych urazów. W przypadku złamania kości długiej ratownik zabezpiecza i unieruchamia uszkodzoną kość wraz z dwoma stawami, które sąsiadują bezpośrednio w uszkodzoną kością. Natomiast w przypadku złamania stawu, ratownik unieruchamia poszkodowany staw oraz dwie sąsiadujące kości, które ten staw tworzą.
Przed założeniem szyny należy najpierw zabezpieczyć ją przy pomocy miękkiego obłożenia. Następnie pod złamaną kończynę wsuwa się wcześniej wyregulowaną szynę wyciągową i mocuje się ją do uszkodzonej kończyny za pomocą regulowanych czterech pasów.
Po założeniu szyny wyciągowej i przymocowaniu jej przy pomocy pasów regulujących ratownik ponownie sprawdza obecność tętna w kończynie poniżej złamania. W przypadku złamania kości piszczelowej ratownik sprawdza tętno na stopie. Oprócz ponownego sprawdzenia tętna w miejscu poniżej złamania ratownik powinien sprawdzić także czucie w kończynie i jej ruchomość.
Rodzaje szyn wyciągowych
Profesjonalne szyny wyciągowe stosowane są w celu unieruchamiania kończyny, która uległa złamaniu. Zabezpieczają miejsce złamania przed dalszymi urazami, szczególnie zabezpieczają przed dalszym uszkodzeniem mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych, które mogą być wynikiem przemieszczania się odłamków kostnych.
Wśród szyn wyciągowych wyróżniamy kilka ich rodzajów.
- Szyny wyciągowe jednoteleskopowe. Ten typ szyn wyciągowych opiera się na bazie jednego teleskopu, czyli jednego stelaża, do którego przytwierdzone są elastyczne pasy regulujące. Do podstawowych zalet tego typu szyn wyciągowych należy ich niska waga i niewielkie rozmiary po złożeniu. Dlatego ten typ szyny wyciągowej stanowi nieodzowny element przenośnego ekwipunku ratownika medycznego. Pojedynczy stelaż jest elementem rozkładanym, wykonanym często z włókiem węglowych. Do stelaża przymocowane są elastyczne pasy, których zadaniem jest mocowanie kończyny. Wszystkie części przyrządu łączy ekspander, który zabezpiecza wszystkie elementy stelaża przed ich przypadkowym odłączeniem. Użycie tego rodzaju szyny wyciągowej umożliwia także diagnostykę RTG.
- Szyny wyciągowe dwuteleskopowe. Ten typ szyny wyciągowej dostępny jest w asortymencie naszego sklepu ze sprzętem ratowniczym. To szyny wyciągowe, które składają się z podwójnego teleskopowego stelaża. Podwójny stelaż znajduje się po obu stronach złamanej kończyny, dzięki czemu może ona swobodnie spoczywać na szynie. Kończyna zostaje przymocowana do stelaża za pomocą czterech grubych i elastycznych pasów. Elastyczne pasy spinane są za pomocą zapięcia typu rzep. Opaski elastyczne posiadają różną długość i są ponumerowane od 1 do 4. Mocowanie górne w tego typu szynie wyciągowej posiada podparcie guza kulszowego, które obite jest miękkim poszyciem. Ten element jest profilowany, by łatwiej można było dopasować stelaż do anatomicznej budowy kończyny. Dodatkową stabilizację zapewnia pasek pachwinowy. Natomiast dolna część szyny wyciągowej posiada elastyczną opaskę, którą zakłada się w okolicy kostki. Opaska ta podczepiona jest do ręcznego mechanizmu naciągowego. Dodatkowa podpórka stabilizuje kończynę i dodatkowo pozwala na ustawienie szyny w pozycji przeciwzakrzepowej i przeciwobrzękowej. Podobnie jak w przypadku szyny wyciągowej jednoteleskopowej, podobnie w tym przypadku istnieje możliwość wykonania badania rtg.
- Szyny wyciągowe wielofunkcyjne. Szyny wielofunkcyjne podobnie jak szyny wyciągowe dwuteleskopowe posiadają podwójny stelaż oraz zestaw regulowanych pasów elastycznych. Tym jednak różnią się od standardowych szyn wyciągowych dwuteleskopowych, że przeznaczone są jedynie do unieruchamiania kończyny dolnej. Jej głównym atutem jest zaś to, że idealnie sprawdza się w trudnych miejscach, w których istnieje ograniczony dostęp do osoby poszkodowanej. Ale to nie wszystko, ponieważ głównie dedykowana jest do stabilizowania kończyny dolnej, w której doszło do złamania wielomiejscowego w obrębie jednej kończyny. O jej wielofunkcyjności świadczy także fakt, że posiada możliwość zginania szyny wyciągowej zarówno w płaszczyźnie czołowej o 140o w górze, jak i w pozycji strzałkowej o 275o w górze, co pozwala na założenie szyny wyciągowej zarówno z przodu, z tyłu, jak i z boku kończyny. Podobnie jak dwa poprzednie rodzaje szyn wyciągowych, także ten model umożliwia przeprowadzenie diagnostyki rtg.
Budowa i zalety szyny wyciągowej
Szyny wyciągowe to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia zestawu ratowniczego. Dlatego tak ważne jest, by był to przyrząd, który w razie potrzeby można łatwo i bezproblemowo rozłożyć w czasie trwania akcji ratowniczej. Ważne jest także, aby przyrząd ten posiadał niewielką wagę i był łatwy w transporcie, ale nade wszystko by spełniał należycie swoje zadanie.
Gwarancją łatwego transportu szyny wyciągowej jest jej niewielka waga. Szyna wyciągowa posiada bowiem wagę zaledwie 2 kg, dlatego z powodzeniem może stanowić jeden z elementów zestawu ratowniczego. Jest też przyrządem, który łatwo poskładać, ponieważ element teleskopowy jest częścią o regulowanej długości. Dodatkowo szyny wyciągowe pakowane są w specjalne torby, które ułatwiają jej transport.
Oprócz wyżej wymienionych praktycznych zalet szyny wyciągowe są również przyrządem o wysokiej funkcjonalności. Odpowiednia budowa oraz mechanizm szyny wyciągowej zapewnia bezpieczne unieruchomienie złamanej kończyny. Umożliwia to bezpieczny transport osoby poszkodowanej do najbliższej placówki medycznej, nie narażając złamanej kończyny na dalsze uszkodzenia w obrębie mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych, które mógłby wystąpić na skutek przemieszczania się odłamków kostnych. To, co sprawia, że szyna wyciągowa ogranicza do minimum ryzyko powikłań i uszkodzeń przy transporcie poszkodowanego, jest jej odpowiednia budowa. Szyna wyciągowa składa się z następujących elementów:
- System teleskopowy. System ten składa się z jednej lub dwóch aluminiowych szyn tworzących stelaż. Szyny te są regulowane, dzięki czemu łatwo jest dopasować długość szyny do długości kończyny osoby poszkodowanej. Należy pamiętać, aby długość kończyny była krótsza o około 15 cm od nastawionego wymiaru stelaża. Regulacja tego przyrządu w przypadku osoby dorosłej pozwala na ustawienie jej długości w przedziale od 90 do 136 cm, natomiast w przypadku szyny dla dzieci długość regulowana waha się w przedziale od 80 do 118 cm. Aluminiowy stelaż dzięki podporom stwarza także możliwość unieruchomienia kończyny w pozycji przeciwzakrzepowej i przeciwobrzękowej.
- Cztery elastyczne, grube pasy podtrzymujące nogi zapinane na rzep
- Obejma. Rodzaj pasa znajdującego się w okolicach kostki, który podczepiony jest do mechanizmu naciągowego, co umożliwia kontrolowanie tętna na tętnicach stopy.
- Mechanizm naciągowy.
- Dodatkowo: Torba transportowa.
Cena szyny wyciągowej
Szyny wyciągowe są ważnym przyrządem wykorzystywanym podczas akcji ratowniczej osób poszkodowanych, u których doszło do złamania kończyny dolnej. Przeważnie szyny wyciągowe dostępne są w dwóch rozmiarach. Dłuższa wersja szyny wyciągowej przeznaczona jest dla osób dorosłych, natomiast szyny w wersji krótszej dedykowane są dla dzieci. Od wielkości przyrządu uzależniona jest także ich cena. Szyna wyciągowa dla dzieci jest przyrządem o mniejszych rozmiarach, jest więc opcją tańszą. Cena szyny wyciągowej dla dzieci waha się w granicach do 500 złotych. Natomiast szyny wyciągowe o większych rozmiarach przeznaczone do osób dorosłych, są więc opcją nieco droższą i ich koszt nieznacznie przekracza cenę 600 złotych.
Ranking szyn wyciągowych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych szyn wyciągowych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medycznych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- MEDOTTI Szyna wyciągowa dla dzieci
- MEDOTTI Szyna wyciągowa dla dorosłych
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.