Co to są nosze składane?
Nosze to rodzaj sprzętu ratowniczego, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne przetransportowanie osoby poszkodowanej do ambulansu lub najbliżej placówki medycznej. Nosze ratunkowe pozwalają na transport poszkodowanego w pozycji leżącej. Zdarzają się także nosze, które umożliwiają transport poszkodowanego w pozycji siedzącej, jeżeli ogólny stan pacjenta jest dobry, a uszkodzeniu uległy jedynie kończyny dolne. Nosze to podstawowe wyposażenie każdej karetki pogotowia.
Tradycyjne nosze zbudowane są z dwóch podłużnych elementów, które stanowią całą konstrukcję tego przyrządu. Ich końce służą jako uchwyty transportowe. Pomiędzy dwoma podłużnymi elementami umieszczona jest wytrzymała i gruba płachta materiału. W zależności od typu noszy ratunkowych mogą one posiadać także parę kółek lub dodatkowe podpórki.
Co to są ratunkowe nosze składane?
Jak sama nazwa wskazuje, nosze składane są takim rodzajem noszy, które dzięki specjalnej konstrukcji lub dzięki użyciu elastycznych materiałów, można je w łatwy sposób złożyć, dzięki czemu są proste w transporcie. Do tej grupy sprzętu ratowniczego zaliczymy wszystkie typy i rodzaje noszy, które posiadają składaną konstrukcję bez względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane.
Do podstawowych zalet noszy składanych należy ich niewielka waga. Nosze tego typu służą bowiem do przeprowadzenia akcji w terenie i w miejscach trudnodostępnych, gdzie nie ma możliwości trafienia do osoby poszkodowanej ambulansem medycznym.
Akcje ratownicze z wykorzystaniem noszy składanych często odbywają się na terenach górskich, w jaskiniach i na zboczach gór, w lasach, czy na terenach podmokłych i bagnistych. Profesjonalne Nosze składane przydają się także w miejscach wąskich i trudnodostępnych np. w szybach górniczych.
Dlatego ten typ noszy znajduje się nie tylko na wyposażeniu każdej karetki pogotowia, ale również stanowią główny element wyposażenia torby lub plecaka ratowniczego. Szczególnie wykorzystywane przez ratowników medycznych, górskich, wodnych, a także przez zastępy Straży Pożarnej.
Rodzaje noszy składanych
Nosze składane to typ noszy, które ze względu na możliwość ich złożenia do niewielkich rozmiarów oraz przez wzgląd na ich niewielką wagę, wykorzystywane są w akcjach ratunkowych, w których nie można podjechać bezpośrednio ambulansem. Wykorzystywane są w akcjach ratowników górskich i w podczas akcji ratunkowych w terenie.
To, co łączy wszystkie typy noszy składanych to możliwość ich łatwego transportu, dzięki czemu można zabrać je wszędzie tam, gdzie trzeba dotrzeć do osoby poszkodowanej w trudnodostępnych miejscach.
Do podstawowych typów noszy składanych należą:
- Nosze płachtowe. Ten typ noszy stanowi główne wyposażenie każdej torby ratowniczej lub plecaka ratowniczego, ponieważ w porównaniu z innymi typami noszy składanych, te po złożeniu posiadają najmniejsze wymiary i są po prostu najlżejsze. Nosze płachtowe wykonane są w całości ze specjalnego materiału, który z obu stron pokryty jest polichlorkiem winylu. Takie rozwiązanie pozwala na bezproblemowe utrzymanie noszy w czystości, ale również dzięki temu są one bardzo wytrzymałe i odporne na rozciąganie i rozerwanie. Tak wytrzymały materiał pozwala przenosić rannego w bezpieczny sposób, bez obaw, że nosze rozerwą się w wyniku zahaczania nimi o ostre przedmioty, np. podczas akcji ratunkowej w terenie, gdy ranny przenoszony jest przez gąszcz krzaków. Dodatkowo nosze płachtowe wyposażone są w specjalne uchwyty transportowe, które posiadają specjalne wzmocnienia, a także gumowe rączki, dzięki czemu uchwyty są stabilne i nie obsuwają się w dłoni. Każde nosze płachtowe posiadają pokrowiec. Nosze można więc łatwo złożyć w kostkę o niewielkich wymiarach oraz umieścić je w pokrowcu, dzięki czemu każdy ratownik może je mieć zawsze na wyposażeniu swojego ekwipunku. Po rozłożeniu nosze mają wymiary około 2 metrów i szerokość 68 cm. Ze względu na wytrzymałość do 100 kg nadają się do bezpiecznego transportu zarówno osób młodych, jak i dorosłych.
- Nosze płachtowe na stelażu aluminiowym. Nosze płachtowe na stelażu stanowią bardzo liczną grupę. Nosze te różnią się konstrukcją aluminiowego stelaża oraz sposobem, w jaki można je złożyć. Mogą także różnić się dodatkowymi elementami. Składane nosze płachtowe na stelażu posiadają aluminiową ramę. Ten aluminiowy szkielet noszy posiada odpowiednie zawiasy, które umożliwiają złożenie stelaża w połowie, dzięki czemu nosze zmniejszają swój rozmiar. Najczęściej pomiędzy dwoma aluminiowymi prętami, które tworzą główną konstrukcję, znajdują się 3 poziome aluminiowe wzmocnienia. Wzmocnienia te znajdują się pod głową, pod nogami oraz na środku noszy. Te aluminiowe łączenia także składają się w połowie, a po ich rozłożeniu wzmacniają całą konstrukcję noszy. Na aluminiowym stelażu umieszczona jest płachta materiału powlekana winylem, dzięki czemu nosze są łatwe w utrzymaniu czystości. Ten typ noszy posiada także 2 pary podpórek, dzięki czemu można położyć je na ziemi, unikając bezpośredniego kontaktu z powierzchnią. Waga takich składanych nosy na stelażu aluminiowym wynosi około 5,5 kg. Posiadają one także wygodny pokrowiec do transportu. Natomiast po rozłożeniu nosze takie mają wymiary około 220 cm długości i około 55 cm szerokości. Przeznaczone są dla osób o wadze do 160 kg. Drugim typem składanych noszy płachtowych na stelażu aluminiowym jest model o nieco bardziej zaawansowanej konstrukcji. To rodzaj noszy transportowych, które składają się w krzesełko. Podobnie jak inne nosze płachtowe na stelażu, także ten rodzaj posiada aluminiową ramę, której środek wypełniony jest tkaniną powlekaną winylem. Jednak tym, czym różni się ten typ noszy, to sposób w jaki się składają oraz ich funkcja. Nosze te posiadają dwie podpórki, wyższe niż w normalnych noszach z aluminiowym stelażem, posiadają także dwa kółka, które umożliwiają transport osoby poszkodowanej przez jednego tylko ratownika. Do podstawowych różnic tego typu noszy należy jednak to, że można składać je na dwa sposoby. Można rozłożyć je w formie klasycznych noszy, które pozwalają na przetransportowanie osoby poszkodowanej do palcówki medycznej lub do ambulansu w pozycji leżącej. Natomiast możliwość regulacji i podnoszenia górnej części noszy, pozwala także przenosić poszkodowanego w pozycji półleżącej, z głową uniesiona wyżej. Istnieje także możliwość rozłożenia noszy w formie krzesełka, które poruszane jest przy pomocy kółek, co pozwala na obsługiwane noszy przez jedną osobę. Ten typ noszy nadaje się dla poszkodowanych, których ogólny stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń, ale uszkodzeniu uległy kończyny dolne. Nosze te są rodzajem pośrednim między klasycznymi noszami płachtowymi na aluminiowym stelażu a klasycznymi noszami kardiologicznymi w kształcie krzesełka.
- Nosze składane w postaci krzesła transportowego. Szczególnym typem noszy składanych są krzesełka kardiologiczne. Pozwalają one na transport osoby poszkodowanej w pozycji siedzącej. Ze względu na swoją stabilną konstrukcję nadają się dla osób ważących nawet ponad 200 kg. A do tego ich zaleta jest to, że mogą być obsługiwane przez jedną osobę z personelu medycznego. Specjalna konstrukcja kół pozwala także na transportowanie pacjenta po korytarzu, ale również na wąskich klatkach schodowych. Podobnie jak pozostałe rodzaje składanych noszy, podobnie w tym wypadku rama wykonana jest z aluminium, a siedzisko z elastycznego materiału PVC. Można je złożyć do mniejszych rozmiarów, co ułatwia transport krzesełka kardiologicznego. Jego waga po złożeniu to około 11 kg.
- Nosze podbierakowe. To bardzo specyficzny rodzaj składanych noszy, które wykorzystuje się w akcjach ratunkowych, gdzie u poszkodowanego doszło do uszkodzenia całego kręgosłupa lub kręgosłupa w odcinku szyjnym. To typ noszy wykonanych w całości z lekkiego aluminium. Ich cechą charakterystyczną jest to, że można je rozdzielić wzdłuż na dwie części. Każdą część noszy podbierakowych ustawia się po obu stronach leżącej osoby, a następnie wsuwa się każdy z części i ponownie łączy się je w jedną całość. Ten typ noszy przeznaczony jest do wypadków, w których u osoby poszkodowanej podejrzewa się uraz kręgów szyjnych lub kręgosłupa. W takich sytuacjach nie jest wskazane przesuwanie ani podnoszenie poszkodowanego bez odpowiedniego usztywnienia. Nosze podbierakowe pozwalają na wsunięcie ich pod osobę poszkodowaną oraz ich ponowne złączenie, co umożliwia podniesienie rannego bez konieczności jego przesuwania.
- Nosze rolowane. Służą do ratownictwa specjalistycznego, które umożliwia transport osoby poszkodowanej w pozycji pionowej lub poziomej. Wykonane są z elastycznego i lekkiego tworzywa sztucznego, które można zrolować, by łatwiej można było je przechowywać i transportować. Po ich rozwinięciu i spięciu boków nosze stają się sztywne i umożliwiają przeprowadzenie akcji ratunkowych w jaskiniach, szczelinach i trudnodostępnych miejscach. Nosze rolowane posiadają także system lin i zaczepów, które pozwalają na podwieszenie tego typu noszy pod śmigłowcem lub wyciągiem ewakuacyjnym.
Wszystkie nosze w zestawie posiadają specjalne pasy zabezpieczające, które umożliwiają stabilizację rannego na noszach ratunkowych. Jest to zabezpieczenie, które chroni osobę poszkodowaną przed zsunięciem się z noszy, co mogłoby doprowadzić do pogłębienia się urazów.
Jakie są najważniejsze cechy składanych noszy ratunkowych?
Składane nosze ratunkowe posiadają dwie podstawowe cechy:
Po pierwsze: Nosze składane muszą być wykonane z solidnych i mocnych materiałów, które wytrzymają ciężar osoby poszkodowanej i pozwolą na jej bezpieczny transport do karetki lub najbliższego punku pierwszej pomocy.
Po drugie: Nosze składne muszą być lekkie. Nosze takie wykonane są z solidnych, ale zarazem lekkich materiałów, aby ułatwiać ratownikom sprawną akcję ratowniczą. Dlatego zazwyczaj stelaż noszy wykonany jest z lekkiego aluminium, a część służącą do transportu osoby poszkodowanej wykonana jest z grubej płachty materiału.
Jakie są dodatkowe elementy wyposażenia do noszy składanych?
Podczas akcji ratunkowych oprócz składanych noszy przydatne są również dodatkowe elementy, które są niezbędne w bezpiecznym transporcie rannego, szczególnie osoby, u której doszło do urazów głowy i kręgosłupa. Do dodatkowego wyposażenia należą:
- Zapasowe pasy zabezpieczające. Pasy zabezpieczając do noszy lub desek ortopedycznych to element dodatkowy, który jest przydatny w momencie, gdy pasy dodawane w zestawie do noszy zgubią się podczas akcji ratunkowej lub gdy pęknie klamra. To element, który zawsze warto mieć w zapasie.
- Kołnierz ortopedyczny. To półsztywny kołnierz, który stosowany jest w przypadku podejrzenia urazów odcinka szyjnego kręgosłupa. Przydaje się także w placówkach medycznych w przypadku bólów mięśni, dyskopatii i przy nerwobólach szyi i ramion.
- Stabilizator głowy dla dorosłych i dla dzieci. Stabilizatory głowy wykonane są z tworzywa sztucznego. Dostępne są w dwóch rozmiarach: w większej wersji dla osób dorosłych, a w mniejszej wersji — dla dzieci. Stabilizator głowy posiada po obu stronach otwory na uszy. Jego konstrukcja idealnie nadaje się do stosowania go zarówno do noszy transportowych, jak i do desek ortopedycznych. Stabilizator głowy jest przydatny wszędzie tam, gdzie u osoby poszkodowanej doszło do urazu głowy lub przy urazach kręgosłupa, ponieważ jego specjalna konstrukcja pozwala na usztywnienie zarówno głowy, jak i szyi oraz karku.
- System pasów pajęczynowych.
Nosze składane cena
Cena noszy składanych zależy przede wszystkim od tego, z jakich materiałów zostały zbudowane i w jaki sposób został opracowany system konstrukcyjny umożliwiający ich złożenie.
Do najtańszego typu noszy składanych należą więc nosze płachtowe, a ich cena wynosi około 200 złotych.
Droższymi modelami są nosze składane płachtowe na aluminiowym stelażu. Ich cena waha się w przedziale od około 500 do około 800 złotych. Jeżeli nosze płachtowe na aluminiowym stelażu posiadają dodatkowe systemy konstrukcyjne, np. z podnoszoną częścią zagłówka to ich koszt wynosi około 800 złotych. Natomiast cena noszy składanych w krzesełko transportowe wrasta do kwoty powyżej 1000 złotych, a nawet sięga około 1700 złotych.
Najdroższymi modelami noszy składanych są krzesełka kardiologiczne, ponieważ ich konstrukcja jest najbardziej złożona, a do tego posiadają kółka, umożliwiające transport po schodach. Cena tego typu składanych noszy wynosi od około 2000 złotych do około 4000 złotych.
Ranking Noszy składanych
Poniżej prezentujemy ranking dostępnych noszy składnaych. Na początku przedstawiamy najprostsze modele dostępne w naszej ofercie a w dalszej kolejności najbardziej zaawansowane. Są to produkty dostarczane do tysięcy placówek medyczsnych w Polsce które z pewnością będą Państwo doceniać:
- Pas Zabezpieczający B8
- Pas Zabezpieczający B4
- Pas Zabezpieczający B9
- MEDOTTI Kołnierz Ortopedyczny 04 (L)
- MEDOTTI Nosze płachtowe z torbą transportową
- MEDOTTI Stabilizator Głowy (dla dzieci)
- System Pasów Pajęczynowych
- MEDOTTI Stabilizator Głowy (dla dorosłych)
- MEDOTTI Nosze płachtowe na stelażu aluminiowym skladane w torbie (pomarańczowe)
- MEDOTTI Nosze płachtowe na stelażu aluminiowym z kółkami i regulowanym podparciem (pomarańczowe)
- MEDOTTI Nosze podbierakowe II
- MEDOTTI Krzesełko transportowe II (pomarańczowe)
- Nosze składane w krzesełko I
Wskazany ranking jest jedynie spisem produktów z naszej oferty bez wskazania ich kolejności. Kolejność prezentacji jest przypadkowa i nie ma istotnego znaczenia.